caucasian ovtcarka




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
οι αμερικανοι ονομασαν τον πολεμο ,"διπλωματικες σχεσεις" κ "ελευθερια των λαων",στην δυσκολια θα κολλησουν....
επειδη στην προκληση λοιπον ,στην στροφη κρυβεται κ η αποτυχια κ διοτι κ καθοτι,του φοβιτσιαρη η μανα ποτε δεν εκλαψε,καλυτερα ο ιδιοκτητης ενος ρωσου να μην αισθανεται μονο την προκληση ,αλλα κ τον φοβο της προκλησης ατυχηματος.

στην ιδεα μιας προκλησης ,πολλοι ανθρωποι γουσταρουμε κ προχωραμε.αλλοι βαζουμε τα δυνατα μας για να την πετυχουμε κ αλλοι απλα προχωραμε νομιζοντας πως τα ξερουμε ολα κ εκει γινεται η στραβη.πιστευω πως για τετοια σκυλια γενικα,θα επρεπε τον πρωτο λογο να εχει ο φοβος,ο σεβασμος κ μετα η προκληση.καλυτερα να τρομαξει καποιος κ να μην παρει τετοια σκυλια ,παρα να πιαστει ανετοιμος με καμια μυνησαρα σε βαρος του.
Και σε μας στη ΔΕΚΟ που εργαζομαι μας ειπαν οτι θα μας αναλαβει στρατηγικος επενδυτης. Δεν αναφερθηκε πουθενα η λεξη ιδιωτικοποιηση.
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Πωπω..αγχωθηκα με το βιντεο,στο τελος γλιτωσε στο παρα τσαφ.Ηλιθιος τελειως.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Εντελως λαθος τακτικη. Τετοιο σκυλο τον εκπαιδευεις να αφηνει δεν οξυνεις τη φυσικη του ταση να αρπαζει.
Αυτο το σκυλι το κανει απο μονο του :D
για αυτο δεν εκπαιδευονται ευκολα αυτα τα σκυλια...
δαγκωνει... ξανα δαγνωνει ... και βλεπει πως ο "εχθρος" δεν πεφτει...
ε δεν θα κατσει να περιμενει...
η επομενη κινηση ειναι να αρπαξει αλλου
ακομα και λαιμο αν του δωθει η ευκαιρια
 










Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γεια σας. Σας γράφω από Bulgaria.I θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικές φωτογραφίες.
Kαλωσηρθατε. Κανετε εκτροφη ? Πειτε μας περισσοτερα....

Το γκρι κουταβι σαν ψευτικο ειναι! Απιστευτο!
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
Φιλε ή φιλη!! Πολλες φορες δεν μου αρεσει που διαφορα μελη εδω μεσα μιλανε αποτομα σε αλλους αλλα και πραγματικα δεν θελω να το παρεις ασχημα αυτο που θα πω αλλα...
Δ Ω ΣΕ Π Ι ΣΩ Τ Ο Ν Σ Κ Υ Λ Ο Τ Ω Ρ Α !!!!
Αν νομιζεις τωρα που ειναι ενα κουταβι σε μυαλο, σε συμπεριφορα και σε μεγεθος ειναι δυσκολο να το χειριστεις πιστευεις πραγματικα πως σε 1 χρονο απο τωρα οταν επελθει και η σεξουαλικη ωριμανση και θα ξεπερασει τα 60, 70 μπορει και 80 κιλα, θα καταλαβει την δυναμη του και φυσικα την υπεροχη του απεναντι σου θα ειναι τα πραγματα πιο ευκολα????!! Τωρα ακομη παιζει ο κουτβος και ολα τα βλεπει σαν διασκεδαση. Βεβαιως να εισαι σιγουροσ/η πως ηδη δοκιμαζει τα ορια του και σε μετραει. Για την ακριβεια ξερει ηδη πως δεν μπορεις να τον ελεγξεις και σε λιγο καιρο θα εκδηλωσει και την πρωτη σοβαρη επανασταση. Τα καυκασια θεωρουνται απο τα πλεον δυσκολα, δυνατα, ξεροκεφαλα και κυριαρχικα σκυλια. Καποιοι υποστηριζουν μαλιστα πως δεν τιθασσευονται ποτε απολυτα!!! Ενας τετοιος σκυλος , χωρις τον καταλληλο χειριστη αποτελει σοβαροτατο κινδυνο και για σενα (ο σκυλος μπορει να σε φαει χωρις πλακα γιατι οταν θα καταλαβει οτι αυτος ειναι ο αρχηγος της αγελης και πας να του ζητησεις κατι που δεν θελει να κανει θα σε διορθωσει οπως τα σκυλια ξερουν) αλλα και για αλλα σκυλια που μπορει να συναντησει σε βολτα και αλλους ανθρωπους. Δεν θελω καν να σκεφτομαι για μικρα παιδια! Οταν σε λιγο καιρο θα βρισκεις πως το να τον βγαζεις βολτα θα ειναι μια τεραστια περιπετεια και θα προτιμησεις να τον αφηνεις στην αυλη ο σκυλος σου θα μεινει ακοινωνικοποιητος, ανεκπαιδευτος και τρομερα βαριεστημενος! Οταν θα μεγαλωνει μονος σε μια αυλη χωρις αλλα ερεθισματα, εμβια ή μη, ο σκυλος θα αναπτυξει μια τρομερη ευαισθησια και φυσικα περιεργεια για το καθετι και δεν αποκλειεται να ειναι επιθετικος και σε υπερδιεγερση στη θεα του οποιουδηποτε! Τελοσπαντων. Θα μπορουσα να σου γραφω με τις ωρες αλλα πιστεψε με, οτι γνωμη κι αν εχεις, δεν κανεις το καλο με το να παιρνεις ενα σκυλο. Οπως δεν κανουν ολοι οι ανθρωποι για γονεις ετσι και δεν κανουν ολοι για σκυλια και δη τις συγκεκριμενης ρατσας. Ομως τα σκυλια σε αντιθεση με εναν ανθρωπο δεν ζητανε τοσα πολλα απο εμας οποτε μπορεις να παρεις ενα σκυλο αλλα οφειλεις να ξερεις τις δικες σου δυναμεις κι αντοχες για να παρεις τον καταλληλο σκυλο. Σε συμβουλευω χωρις ιχνος ειρωνειας και εριστικης διαθεσης ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ για το καλο του σκυλου αυτου και για το δικο σου δωστον πισω και προτιμησε καποιον αλλο αν θελεις. Παρε ενα μικροτερο αδεσποτο. Εφοσον ειναι για αυλη κατι σε τσοπανοσκυλο - λυκοσκυλο αλλα σιγουρα σε μικροτερα κυβικα!!! Ο καυκασιος μπορει καπου αλλου να ειναι πραγματικα ευτυχισμενος και ηρεμος!!! Τα σκυλια θελουν να νιωθουν ασφαλεια και σιγουρια με τα αφεντικα σου. Οτι κι αν πιστευεις ο κουταβος σου εχει ηδη καταλαβει οτι δεν μπορεις να τον χειριστεις και σε αγχωνει - φοβιζει αυτη η κατασταση. Μην περιμενεις να αναλαβει τα ηνια γιατι θα το κανει. Τετοια σκυλια δεν μενουνε ποτε ουραγοι. Μην το παρεις σαν αποτυχια, δοκιμασες και τωρα εισαι πιο σοφος και δεν θα ξανακανεις το ιδιο λαθος. Φιλικα και ευχες για καλη χρονια
Ανδρεας
να ρωτησω κατι πληροφοριακα?δηλαδη ενα γπ μενει στην αυλη πιο ευκολα απο μια φυλη του ιδιου μεγεθους οπως ενα ροττ η ντοπερμαν?
 


sholinvikris

New Member
6 Σεπτεμβρίου 2012
3
0
Bulgaria
www.kavkazka.com
Kαλωσηρθατε. Κανετε εκτροφη ? Πειτε μας περισσοτερα....

Το γκρι κουταβι σαν ψευτικο ειναι! Απιστευτο!
SHOLIN_VIKRIS_PERLA.jpg
Δεν ξέρω ελληνικά και γι 'αυτό έχω να γράψω με μεταφραστή Google. Θα σας δείξω μερικές φωτογραφίες του Perla za Strelets ot Sholin Vikris. Είναι από την αναπαραγωγή μας, ζει στην Ελλάδα και είναι πρωταθλητής σύλλογος στην Ελλάδα.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
εγω το μονο που θελω να μου πειτε ειναι τροπους εκπαιδευσης τουλαχιστον τα στιχειωδη...δεν υπαρχει δυνατοτητα να δωσω και χρηματα στον εκπαιδευτη γι'αυτο ζηταω τη βοηθεια σας και οτι μπορεσω και κανω...χθες που βγηκαμε βολτα μολις ειδε τα αλλα σκυλια πως τον συγκρατησα ενας θεος ξερει....ευχαριστω!
Καλε μου φιλε απο οτι καταλαβα δεν εχεις εμπειρια με σκυλους.Τουλαχιστον οχι τοση ωστε να μπορεις να τον ελενξεις.Καταρχην εχεις μια απο της δυσκολοτερες φυλεσ,διχως αυτο να σημαινει οτι δεν θα μπορεις να το εκπαιδευσεις.Ενας απειρος με σκυλια δεν πρεπει να κανει απερισκεπτες επιλογες,αφου τον εχεις ομως και ευχομαι να ειναι απο εκτροφειο και οχι απο κανεναν τσοπανη,τοτε χρειαζεσαι πολυ υπομονη,βολτες,πειθαρχια και ιεραρχια σε αυτον τον σκυλο.εχω δυο καυκασια και γνωριζο τι σου λεω.Ο σκυλος ειναι στην φαση της ηλικιας που σε δοκιμαζει για τα καλα και βλεπει εαν κανεις για αρχηγος η οχι.Οι σκυλοι ειναι αγελεα ζωα και απο την φυση τους ψαχνουν εναν ηγετη αρχηγο,εαν παρει χαμπαρι οτι δεν κανεις,θα εχεις προβλημα.Πρεπει να καταλαβεις πρωτα την συμπεριφορα και την γλωσσα του σωματος του και μετα να αναρωτηθεις.Υπαρχουν βιβλια και εκπαιδευτες,εγω δεν εχω δωσει ουτε ενα ευρω σε εκπαιδευτες χωρις αυτο να σημαινει οτι τους ακυρωνο,απλως πιστευο και τα εχω καταφερει πως με γνωσει υπομονη και επιμονη θετικης εκπαιδευσης θα καταφερεις αυτο που θες
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf