Cerwyn Allegro - "Allegro" - English Bull Terrier


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Καιρός να παρουσιάσω κι εγώ τον πιστό μου φίλο Allegro.
Άργησα να το κάνω γιατί είχα πει ότι θα έκανα με αφορμή τα πρώτα του γενέθλια.
Ο λευκός μου δαίμονας λοιπόν έγινε ενός έτους την Κυριακή που μας πέρασε 18.07.2010 και ήρθε η ώρα να σας τον παρουσιάσω επίσημα.



Όνομα: Allegro

Επίσημο Όνομα: CerwynAllegro

Ημ/νία γέννησης: 18.07.2009

Πατέρας: Ch. Javarke Luger

Μητέρα: Javarke Dare Be Different

(Φωτογραφίες των γονιών και προγόνων μπορείται να βρείτε στο site του εκτροφείου βλ. πιο κάτω)

Εκτροφείο: Cerwyn, www.cerwyn.com

Pedigree: Στο γενεαλογικό του χάρτη θα βρείτε μπόλικο γεννετικό υλικό από ταεκτροφεία “Javarke”, “Terjo” και “The Joker” με κερασάκι στη τούρτα τον “Rocky Tops Sundance Kid” (ο γνωστός “Rufus”, most decorated Bull Terrier ever!) http://www.dogforum.gr/v3/album.php?albumid=521&attachmentid=6527

Στάθηκα πολύ τυχερός όταν τον απέκτησα και ο λόγος είναι ότι αν και πάντα ήθελα να αποκτήσω ένα BullTerrier, όταν τελικά πέρσι αποφάσισα να κάνω πράξη την επιθυμία μου, δεν χρειάστηκε να περιμένω καθόλου. Έψαξα για εκτροφείς και σε αυτόν που κατέληξα έτυχε να έχει και πρόσφατη τότε, γέννα. Ήταν η πρώτη τους γέννα από δύο καταπληκτικά σκυλιά που έφεραν από Αγγλία. Αφού λοιπόν γνωρίστηκα με την Έφη και τον Πάνο (δύο καταπληκτικούς ανθρώπους, φίλους πλέον, που τους ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου), το μόνο που είχα λοιπόν να κάνω ήταν να επιλέξω κουτάβι. Μπορώ να πω ότι παρόλο που ήθελα λευκό και ο Allegro ήταν το μόνο λευκό αρσενικό της γέννας, στην ουσία εκείνος με επέλεξε. Ήταν εμφανώς (και δυστυχώς παραμένει) το πιο ζωηρό κουτάβι και το πρώτο που ήρθε κοντά μου. Όχι για χάδια φυσικά, αλλά για να μασουλίσει τα κορδόνια μου, κάτι που συνεχίζει να κάνει ένα χρόνο μετά. :D

Μορφολογία
Υπάρχουν πιο ειδικοί από μένα και η ματιά μου δεν μπορεί να είναι αντικειμενική, αλλά έχοντας δει μερικές εκατοντάδες BullTerrier σε φωτογραφίες και μερικές δεκάδες ζωντανά σε Ελλάδα και εξωτερικό θα διακινδυνεύσω μια μικρή παρουσίαση, αν και η ανάπτυξή του δεν έχει ολοκληρωθεί.

Κεφάλι
Το δυνατό του σημείο και γι’ αυτό ξεκινάω από αυτό.
Εντυπωσιακό προφίλ, χωρίς ίχνος “στοπ”, με σωστή και «χυτή» γωνίωση χωρίς υπερβολική κλίση τύπου “παπαγάλου”. Δυνατό κρανίο, γεμάτο στο πλάι , επίπεδο στην κορυφή και ανάμεσα στα αυτιά, τα οποία είναι σε καλή αναλογία με το υπόλοιπο κεφάλι και σώμα, στητά και σωστά τοποθετημένα στην κορυφή του κρανίου.
Μάτια μικρά και τριγωνικά, ψηλά και βαθιά στο κρανίο με πολύ σκούρο χρώμα.
Χαρακτηριστική “roman nose” μαύρου χρώματος.
Στόμα με πλήρη οδοντοστοιχία και ελαφρή προγναθισμό. Δυστυχώς είναι το μόνο κουτάβι της γέννας που παρουσίασε προγναθισμό, παρότι οι γονείς του έχουν τέλεια οδοντοστοιχία. Το γονίδιο του Bulldog προκαλεί το φαινόμενο αυτό στη ράτσα, κάτι που δεν είναι επιθυμητό από το στάνταρ της φυλής. Στο εξωτερικό το σφάλμα συχνά παραβλέπεται από ειδικευμένους κριτές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το τελευταίο ΒΟΒ του UKBTC 2010. Ο ελαφρύς προγναθισμός του, ευτυχώς δεν του δημιουργεί κανένα πρακτικό πρόβλημα και δεν του χαλάει το προφίλ. Σε ελληνική έκθεση πάντως δεν θα τον δείτε :D :D

Τρίχωμα
Κοντό, σκληρό, ολόλευκο με ελάχιστα μαύρα στίγματα.
Έχει τρεις πολύ χαρακτηριστικές βούλες στο πίσω μέρος των αυτιών (δύο στο δεξί και μία στο αριστερό) και λίγες ακόμα μικρές διάσπαρτες στο σώμα του, κυρίως στην κοιλιά.
Ακόμα ένα χαρακτηριστικό είναι ένα σχεδόν καραφλό σημείο κοντά στη βάση της ουράς, που δεν είναι όμως παθολογικό.

Σώμα
Μυώδης, δυνατός, με γερά κόκαλα. Ευθυτενές στήσιμο ποδιών και πλάτης.
Βάρος : Περίπου 25 κιλά.
Είναι σχετικά ελαφρύς για το πρότυπο το οποίο αναφέρει “
the maximum dog int he available space” αλλά τον προτιμώ terrier-type παρά bull-type και δε νομίζω να κατέβει σε έκθεση.

Περπάτημα:
Λίγο ανάλαφρο μπροστά και ελαφρώς κλειστό πίσω. Δίνει μια παιχνιδιάρικη, χαρούμενη αίσθηση ενός σκύλου που είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να τρέξει, να πηδήξει και γενικά να σε ακολουθήσει σε όποιο παιχνίδι θέλεις να προκαλέσεις.
Πολύ ευλύγιστος, κάτι που δεν περιμένεις από ένα σκυλί με αυτό το μυώδες και τετραγωνισμένο παρουσιαστικό.

Υγεία
Σοβαρά προβλήματα υγείας δεν έχουμε μέχρι τώρα.
Κάτι διάρροιες όταν του έδινα Orijen κόπηκαν μαχαίρι όταν ξανάρχισα να του δίνω Royal Canin.

Ένα σπυράκι είχε βγάλει στο αριστερό πίσω μπούτι όταν ήταν 5 μηνών νομίζω (φαίνεται και σε κάποιες φωτογραφίες). Ο γιατρός το είπε παπύλωμα και το παρομοίασε με μυρμηγκιά. Με την κατάλληλη εξωτερική αγωγή έφυγε, αλλά το τρίχωμα σε εκείνο το σημείο δεν έχει επανέλθει πλήρως ακόμα.


 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Χαρακτήρας – Συμπεριφορά
Αφού τελειώσαμε με τα ανιαρά και ανούσια, πάμε στην ουσία του θέματος, τον χαρακτήρα του δηλαδή, που είναι και αυτό που τον κάνει αξιολάτρευτο.

Απίστευτο ταμπεραμέντο.
Αστείρευτη ενεργητικότητα.
Απύθμενη διάθεση για παιχνίδι.

Δεν έχει δείξει πότε το παραμικρό δείγμα επιθετικότητας προς άλλο ζώο ή άνθρωπο.
Δεν έχει δείξει πότε δόντια και οι τρίχες της ράχης του ζήτημα να έχουν σηκωθεί 2 φορές.

Κυριολεκτικά ατρόμητος. Δεν έχει κατεβάσει πότε την ουρά του και δεν έχω αντιληφθεί μέχρι τώρα, κάτι που να τον έχει τρομάξει ή να τον φοβίσει. Ξαφνικοί ήχοι και καταστάσεις θα τον παραξενέψουν και θα του κινήσουν την περιέργεια, την οποία θα πρέπει πάση θυσία να ικανοποιήσει με την απαραίτητη διερεύνηση.

Πάρα πολύ φιλικός με ότι αναπνέει.
Παιχνιδιάρης σε ενοχλητικό βαθμό. Συχνά δέχεται «διορθώσεις» από άλλα σκυλιά (δηλαδή κάθε είδους δάγκωμα και αγριάδα), είτε γιατί δεν θέλουν να παίξουν μαζί του, είτε γιατί έπαιξαν και πλέον κουράστηκαν, είτε γιατί πολύ λογικά δεν τους αρέσει να τα καβαλάνε. Πότε πάντως δεν έχει ανταποδώσει την αγριάδα. Το κακό είναι ότι οι αγριάδες δεν τον πτοούν. Αν δεν τον μαζέψω εγώ δεν σταματάει. Ακόμα δεν έχω βρει τα όριά του σε αυτό το θέμα. Νομίζω πάντως ότι είναι ικανός να συνεχίσει μέχρι να πέσει νεκρός από την κούραση.

Πολύ προσαρμοστικός.
Η αλλαγή περιβάλλοντος δεν τον ενοχλεί καθόλου. Προσαρμόζεται αμέσως σε νέες συνθήκες κάτι που κάνει εύκολη τη ζωή μου σε ταξίδια, επισκέψεις και βόλτες.

Αν και γενικά είναι υπερκινητικός μπορεί να μείνει αδιαμαρτύρητα στο
crate του για ώρες και να κοιμάται ή να μασουλάει το κόκαλό του. Ιδιαίτερα τις πρωινές ώρες. Στο ταξίδι μένει στο κλουβί του και δεν κάνει κιχ. Μόλις όμως του δώσω το σύνθημα για παιχνίδια είναι πάντα έτοιμος να συμμετάσχει σε ότι έχω στο μυαλό μου.

Το αγαπημένο του παιχνίδι βέβαια είναι το κυνηγητό. Τον κυνηγάω μέχρι ένα σημείο και αμέσως με κυνηγάει μέχρι πίσω. Για το κυνηγητό ξεχνάει και μπάλες και φαγητό και σκυλιά και ό,τι θέλεις.

Αγαπημένο του φαγητό είναι οι φτερούγες κοτόπουλου. Μόλις ακούσει το χαρακτηριστικό «κλικ» που κάνει ο βραστήρας μόλις βράσει το νερό, έρχεται και με φωνάζει για να του καψαλίσω τις φτερούγες.

Του αρέσει πάρα πολύ να γλύφει τα αυτιά μου και όποιου άλλου τον χαϊδεύει.
Τρελαίνεται να μασουλάει παντόφλες, το γιασεμί στο μπαλκόνι και το μπράτσο της καρέκλας που βάζω μπροστά στο γιασεμί για μην το τρώει.

Ξεροκέφαλος.
Το μεγαλύτερο μειονέκτημά του. Έχω μάθει να ζω με αυτό και να το αντιμετωπίζω. Αν νομίζεις ότι θα τον μαλώσεις και δεν θα ξανακάνει κάτι, έχεις χάσει.
Δεν παίρνει από διορθώσεις, όπως ένα Λαμπραντόρ. Θέλει διαφορετική τακτική για να του μάθεις πράγματα.
Δεν πρόκειται να κάνει ή να μην κάνει κάτι μόνο επειδή θα του το πω εγώ ή μόνο για να με ικανοποιήσει. Δεν σκέπτεται έτσι. Άνθρωποι που έχουν μάθει με Γερμανικούς Ποιμενικούς και Λαμπραντόρ, θα τον περάσουν για χαζό.


Η ικανότητα του όμως να λύνει προβλήματα είναι απίστευτη. Αν βασίσεις την εκπαίδευση σε αυτήν την ικανότητα, τότε τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά.
Για να μάθει κάτι πρέπει απλά να του το παρουσιάσω σαν πρόβλημα προς επίλυση και όχι σαν δεδομένη εντολή καθ’ υπόδειξη.


Αυτός είναι ο φίλος μου.
Κάποιοι το έχετε γνωρίσει απο κοντά και κάποιοι θα τον γνωρίσετε στο μέλλον.

Ακολουθούν φωτογραφίες.
Φωτογραφίες του μπορείται να βρείτε και στην υπογραφή μου.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi

2 μηνών, μόλις έχει έρθει σπίτι:











3ών μηνών




4μιση μηνών






5 μηνών






10 μηνών


 
Last edited:






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση. Ο χαρακτήρας του με τραβάει :fan:

Δεν είμαι φαν των γερμανικών ποιμενικών ;)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ωραίος ο Allegro κι ακόμα πιο ωραία και μεστή η παρουσίασή του!
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
πολύ ωραία παρουσίαση αλλά βρε παιδάκι μου...πολύ σόκιν η τελευταία φωτό....!!!:D:D:D:D
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
χαχαχα οντως!!!Ειμαστε και κοριτσακια καλε εδω!!χαχαχαχα!!!Σοκαριστηκα, αλλα δεν το καταλαβα, λεω "αντε μωρε, σκυλος ειναι!"
 


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Πάρα πολύ όμορφη και αναλυτικη η παρουσίασή σου!

Εμείς τα "Χρόνια Πολλά" έτυχε να του τα πούμε από κοντα ;);););)

Να τον χαίρεστε πάντα!!
:):):):)

Υ.Γ.: Σκυλοβολτα εεε....
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. :)

Τάρα, συγγνώμη για τη σόκιν φωτογραφία. Παρακαλώ τον admin να βάλει στον τίτλο του θέματος το σήμα "ακατάλληλο για ανηλίκους" :D :D
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ωραίος ο allegro έστω και χωρίς στοπ.
αυτή η κουταβίσια φωτο στον καναπέ είναι απο τις αγαπημένες μου.
 


gropius

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2009
153
0
Πειραιάς
Σε μια συντομη γνωριμια που ειχα με τον allegro πριν κανα εξαμηνο σε μια σκυλοσυναντηση εχω να παραθεσω πως μου εκανε παρα πολυ καλη εντυπωση ο καλος χαρακτηρας του(δυστηχως 2 αλλες γνωριμιες που ειχα στο παρελθον με την ρατσα αυτη δεν ηταν καλες,το ενα αγριο,το αλλο δεν ακουγε καθολου τον ιδιοκτητη του).

Μπραβο και στον allegro και στον ιδιοκτητη του!
Να τον χαιρεσαι και παντα να εχετε ομορφες στιγμες!:)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οραια παρουσιαση!
Η τελευταια φωτο δεν ειναι και τοσο σοκιν- εγω θα ελεγα, οτι τον αντιπροσοπευει καιολας- αν θυμαμαι ποσες φορες προσπαθησε να καβαλησει την Cindy μου!! Ειναι αντρας και το δειχνει!!!!:D:D:D
 


loomy

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
83
158
Μαρούσι
Ωραίος ο "λευκός σίφουνας"!!!
Εμείς τον ξέρουμε βέβαια αρκετά καλά οπότε επιβεβαιώνω ότι είναι τρομερά παιχνιδιάρης και φιλικός πραγματικά με ότι αναπνέει!!!
Η φωτό στην μπανιέρα είναι απλά τέλεια!!!! Πολύ εκφραστική....!!! και όσο για τη "σόκιν" φωτο απλά είναι άντρας με τα "όλα" του!!!
Να το χαίρεστε το καμάρι σας!!!
 


Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
Πλήρης παρουσίαση του κούκλου...Μπράβο Γιώργο...κι όσο καμαρώνω τον δικό σου αλλά τόσο μεγαλώνει και η δίκη μου προσμονή απόκτησης της δικίας μου bull-terrierinas!!!

Να τον χαίρεσαι και να είναι πάντα υγιείς!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
πολύ ωραία παρουσίαση αλλά βρε παιδάκι μου...πολύ σόκιν η τελευταία φωτό....!!!:D:D:D:D

Είναι "full extra" !!!!

Πολύ μου αρέσουν τα Bull Terriers!
Μοναδικός χαρακτήρας σε συνδιασμό με μοναδική εμφάνιση! Για ακομπλεξάριστους, έξυπνους, αθλητικούς ανθρώπους, με καλή αίσθηση του χούμορ!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κάποτε εκπαίδευσα ένα Μ.Τ. που ήταν κοφός. Ο σκύλος μάθαινε ΠΑΡΑ πολύ εύκολα. Το ότι έμενε σε παλιό διαμέρισμα με πάτωμα παρκέ, τον βοήθησε να μάθει και το "έλα" χωρίς να είναι καν στο ίδιο δωμάτιο!

Λοιπόν, είμαστε σε ένα πετ-σοπ μιά μέρα με τον κούκλο και την κούκλα ιδιοκτήτριά του (Γαλλίδα μοντέλο!).
Μπαίνει μέσα μιά κυρία και αρχίσει να λέει, με πολλά ηχητικά εφέ, για το πόσο ΣΙΧΑΙΝΕΤΑΙ αυτά τα σκυλιά, το πόσο δεν αντέχει να βλέπει την άσχημη κεφάλα τους, και για το πόσο αηδιάζει, με έντονες φωνές και γκριμάτσες (λες και έβλεπε ένα βουνό από κόπρανα αντί για σκύλο)!

Η πελάτησσά μου άρχισε να αισθάνετα άσχημα και αρκετά άβολα (ξέρεις πως είναι να σου βρίζουν το "παιδί" στα καλά καθούμενα!)... είχε παγώσει.

Προσπάθησα να σταματήσω την άλλη, λέγοντας με χαμόγελο: "Ευτυχώς που δεν ακούει, γιατί θα τον στεναχωρούσατε πολύ με αυτά που λέτε!"

Και μου λέει: "Δεν ξέρω γιατί δεν τα χωνεύω.. γιατί μου προκαλούν τόσο μίσος.
Γιατί τα έβγαλαν αυτά τα σκυλιά;"

Κι απαντώ πάλι μελιστάλαχτα-χαμογελαστά:
"Παλιά τα είχαν να κυνηγούν αρουραίους.
Προφανώς, είσασταν αρουραίος στην προυγούμενη ζωή σας!"

Δεν ξαναείπε κουβέντα η κακιασμένη, και μάλιστα έκανε μεταβολή κι έφυγε από το μαγαζί.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη