Cherry eye


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Κοιτα το πρωτο μυνημα σου και ποιος αρχισε τα περι μπαλας,οπως μου απαντησες σου απαντησα,μην τωρα το γυρνας.
Μιλησες για φθηνα ραμματα(που στην συγκεκριμενη επεμβαση δεν υπαρχουν ραμματα)
Μιλησες για μην αποστειρωμενους χωρους(λες και το απολυμαντικο κοστιζει)
Μιλησες για φθηνο αναισθητικο.
Πολλα αντισυναδελφικα ειπες.
Και το κυριοτερο ειπα δεν αφαιρειτε ο δακρυκος αδενας η οπως αλλιως λεγεται,και τονισα οτι μου εδειξε ποιο κομματι δεν πρεπει να αφαιρειτε γιατι θα υπαρχει προβλημα.
Τι καταλαβες λαθος?
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Φίλε Tricky όπως ίσως καταλάβεις και από άλλα ποστ προσπαθώ μόνο να βοηθήσω στο χρόνο που μου μένει κατα την εργασία μου. Μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδύκτιο θα βοηθήσει όποιον έχει όρεξη να μάθει γιατί πλέον απαγορεύεται η αφαίρεση και επιτρέπεται μόνο ο ενταφιασμός. Δεν μπορώ να πω άλλα γιατί είναι αντισυναδελφικό. Πάντως το θέμα δεν είναι προς συνενόηση. Η αφαίρεση έχει καταργηθεί εδώ και 25+ χρόνια.
Δεν παιρνω θεση επι του θεματος γιατι δεν ειμαι γιατρος :)

Απλα εχω ακουσει τοσες διαφορετικες αποψεις επι του θεματος που απορω.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αυτη ειναι η μεθοδος που προτεινει ο raul_vet
ναρκωση με ραματα που δεν χρειαζεται να βγαλεις(λειωνουν),πιανουν και ραβουν τον αδενα μεσα παλι,επιτυχια 90%,μπορει να την κανει ο καθε κτηνιατρος,δεν χανετε ο αδενας που ειναι υπευθυνος γα το 30% των υγρων του ματιου,και υπαρχουν περιπτωσεις που ξαναβγηκε,αυτα.
Ετσι κανουμε ενημερωση Ντοκτορ.

http://www.cinnamons-sirius.fr/info_sante_deutsch_harder.html
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αυτη ειναι η μεθοδος που προτεινει ο raul_vet
ναρκωση με ραματα που δεν χρειαζεται να βγαλεις(λειωνουν),πιανουν και ραβουν τον αδενα μεσα παλι,επιτυχια 90%,μπορει να την κανει ο καθε κτηνιατρος,δεν χανετε ο αδενας που ειναι υπευθυνος γα το 30% των υγρων του ματιου,και υπαρχουν περιπτωσεις που ξαναβγηκε,αυτα.
Ετσι κανουμε ενημερωση Ντοκτορ.

http://www.cinnamons-sirius.fr/info_sante_deutsch_harder.html
Οι μεθοδοι ειναι τρεις :

1) ολικη αφαιρεση του αδενα.Κινδυνος εμφανισης dry eye

2) θαψιμο του αδενα ειτε με stitches ή με pocket (καλυτερα το pocket αφου παρουσιαζει τις λιγοτερες πιθανοτητες επανεμφανισης του αδενα)

3) μερικη αφαιρεση του αδενα : αφαιρειται μονο ο αδενας που εξεχει.Απαιτειται γιατρος που να ξερει τι κανει ...αν το κανει σωστα , η επεμβαση ειναι απλη και ,κατα πολλους , ΔΕΝ οδηγει σε dry eye.Xρησιμοποιειται lazer το οποιο καυτηριαζει καθως κοβει , ελαχιστοποιωντας τις μολυνσεις και αιμοραγγιες και το χρονο αναρρωσης στο ελαχιστο.

Μερικα λινκς

Πρωτα εδω :
http://cockerspaniel.meetup.com/4/messages/boards/thread/1727816#3351993
(για cocker spaniel)

http://www.canecorsonancy.info/cherryeye.htm (για cane corso)

http://www.everythingneo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=76
(για mastino napolitano)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Tricky ηρθε και εδεσε.Πιστευω οτι δεν υπαρχουν πλεον αποριες στο θεμα,με τον ενα η τον αλλο τροπο εχει εξαντληθει,και ειναι πολυ καλο(ενημερωτικο) μαλιστα.
 


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Οι μεθοδοι ειναι τρεις :

1) ολικη αφαιρεση του αδενα.Κινδυνος εμφανισης dry eye

2) θαψιμο του αδενα ειτε με stitches ή με pocket (καλυτερα το pocket αφου παρουσιαζει τις λιγοτερες πιθανοτητες επανεμφανισης του αδενα)

3) μερικη αφαιρεση του αδενα : αφαιρειται μονο ο αδενας που εξεχει.Απαιτειται γιατρος που να ξερει τι κανει ...αν το κανει σωστα , η επεμβαση ειναι απλη και ,κατα πολλους , ΔΕΝ οδηγει σε dry eye.Xρησιμοποιειται lazer το οποιο καυτηριαζει καθως κοβει , ελαχιστοποιωντας τις μολυνσεις και αιμοραγγιες και το χρονο αναρρωσης στο ελαχιστο.

Μερικα λινκς

Πρωτα εδω :
http://cockerspaniel.meetup.com/4/messages/boards/thread/1727816#3351993
(για cocker spaniel)

http://www.canecorsonancy.info/cherryeye.htm (για cane corso)

http://www.everythingneo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=76
(για mastino napolitano)
Δεν νομίζω Tricky ότι μπορεί να εφαρμοστεί μερική εκτομή στην Ελλάδα γιατί δεν γνωρίζω καμία κλινική που να έχει συσκευή laser. Επέτρεψε μου να σου πω ότι ένα CO2 laser κοστίζει περίπου 20.000€. Διαθερμίες έχουμε πολλοί στις κλινικές μας αλλά όχι laser (απ' όσα γνωρίζω). Η διαθερμία απαγορεύεται στο μάτι γιατί τραυματίζει πολύ.
Οπότε πάμε αναγκαστικά στον ενταφιασμό για να αποφύγουμε την ξηρά κερατοεπιπεφυκίτιδα (το dry eye που ανέφερες)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ειπαμε αφαιρεση δεν σημαινει οτι πρεπει να αφαιρεθει ο αδενας,εμεις π.χ.δεν τον αφαιρεσαμε(αλλα πρεπει να γινει απο γνωστη). Και αυτο που λες ενταφιασμο αν δεν πετυχει,που συμβαινει,πρεπει να γινει αφαιρεση ετσι και αλλιως.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ειπαμε αφαιρεση δεν σημαινει οτι πρεπει να αφαιρεθει ο αδενας,εμεις π.χ.δεν τον αφαιρεσαμε(αλλα πρεπει να γινει απο γνωστη). Και αυτο που λες ενταφιασμο αν δεν πετυχει,που συμβαινει,πρεπει να γινει αφαιρεση ετσι και αλλιως.
Πως γίνεται να γίνει αφαίρεση αλλά να μην τον αφαιρέσετε;
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δεν αφαιρουμε τον αδενα αλλα την ερεθισμενη περιοχη η οποια ειναι μια ας την πω φλεγμονη,η οποια η πρεπει να αφαιρεθη η την ραβεις και περιμενεις να πεσει ας πουμε να ξεπρηστη,ο αδενας παραμενει,ειναι κατι σαν βυζουνι.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν νομίζω Tricky ότι μπορεί να εφαρμοστεί μερική εκτομή στην Ελλάδα γιατί δεν γνωρίζω καμία κλινική που να έχει συσκευή laser. Επέτρεψε μου να σου πω ότι ένα CO2 laser κοστίζει περίπου 20.000€. Διαθερμίες έχουμε πολλοί στις κλινικές μας αλλά όχι laser (απ' όσα γνωρίζω). Η διαθερμία απαγορεύεται στο μάτι γιατί τραυματίζει πολύ.
Οπότε πάμε αναγκαστικά στον ενταφιασμό για να αποφύγουμε την ξηρά κερατοεπιπεφυκίτιδα (το dry eye που ανέφερες)
To ζητουμενο ειναι να συμφωνησουμε στο ποια ειναι η ενδεδειγμενη θεραπεια για το cherry eye ...το τι γινεται στο Ελλαδα δεν τεθηκε ποτε προς συζητηση στο παρον thread;)

Απο κει και περα , νομιζω πως ξερω Ελληνες κτηνιατρους που κοβουν οσο χρειαζεται:) (δεν ξερεις ποτε , μπορει να τους χρειαστω) ...το να τους αναφερω, θα ηταν ''αντιεπαγγελματικο'' οπως σωστα ειπες νωριτερα.

Τεσπα , σε αυτες τις περιπτωσεις ο καθενας ακολουθει τις συμβουλες του κτηνιατρου του και οχι του καθε tricky.

Το θεμα ειναι να ενημερωνονται πληρως οι ιδιοκτητες για τους κινδυνους , επιπλοκες αλλα και δυνατοτητες της καθε επεμβασης :)
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
έχει Ξανασυζητηθεί
Ναι το θυμαμαι το θεμα σου αλλα δεν αναφερθηκαν τοτε ολοι οι τροποι αντιμετωπισης.

Θα ηθελες να μας πεις τις εντυπωσεις σου ?
Τι θαψιμο εγινε , γιατι χρειαστηκε δευτερη εγχειριση , πως ειναι το ματι του σκυλου τωρα κλπ ?:)
 






Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Αν δεν ενοχλώ και αν δεν κουράζω,:D θα έλεγα οτι ολοι έχετε δίκιο. Το cherry eye και η αντιμετώπισή του είναι κάθε φορά διαφορετική υπόθεση. Οταν εμφανιστεί, συστήνω 4-5 μέρες τοπικα αντιφλεγμονώδη και αντιβιοτικά ΚΑΙ μασσάζ.Σπάνια λύνεται έτσι το πρόβλημα αλλα πρώτα πρέπει να ελεγθεί ΑΜΕΣΑ η φλεγμονή και η διόγκωση.
Στη συνέχεια τα πάντα εξαρτώνται απο τη φυλή.Σε mastino napoletano δεν ενταφιάζω ποτέ.Ειναι μαθηματικώς βέβαιο οτι θα ξαναβγει (λόγω χαλαρής κατασκευής του χόνδρου σε σχήμα Τ που περιέχει το τρίτο βλέφαρο...λογω μεγαλων ποσοτήτων δέρματος και βαρους στο κατω βλέφαρο κλπ). Στα Bulldog ..και αφου ενημερώσω τον ιδιοκτήτη οτι ο ενταφιασμός εχει μεγαλες πιθανότητες να ΜΗΝ πετύχει (για παρομοιους λογους οπως στο mastino) πραγματοποιώ ενταφιασμό προσπαθώντας να συμμαζέψω την κατάσταση (γιατι αν το ζωο εχει πολυ χαλαρα βλέφαρα........;)). ΑΝ δεν υπαρχει επιτυχία τον αφαιρω (τον αδενα).Τωρα σε ολες τια άλλες φυλές (cocker-pointer-chow-maltese κλπ) ασυζητιτι ενταφιασμός.
Παντως η εμφάνιση ξηρής κερατοεπιπεφυκίτιδας δεν ειναι τοσο συχνή (στους σκύλους που υπέστηκαν αφαίρεση).
Φυσικά οταν η αφαίρεση αποτελεί μονόδρομο Ή επιθυμία του ιδιοκτήτη (λόγω ....κόστους) συστήνεται αγωγή εφ όρου ζωής αν είναι δυνατον.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αν δεν ενοχλώ και αν δεν κουράζω,:D θα έλεγα οτι ολοι έχετε δίκιο. Το cherry eye και η αντιμετώπισή του είναι κάθε φορά διαφορετική υπόθεση.
Για τη μερικη εκτομη υπαρχει εικονα ?

Θεωρειται ισοδυναμη ως προς τις παρενεργειες (dry eye) με την ολικη αφαιρεση ?
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Σιγουρα οχι.Απλα πολλες φορες δεν λυνει το προβλημα.Ξαναβγαίνει σαν να μην εγινε τιποτα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Σιγουρα οχι.Απλα πολλες φορες δεν λυνει το προβλημα.Ξαναβγαίνει σαν να μην εγινε τιποτα.
Ευχαριστω ;) ...θα το κοιταξω το θεμα συγκεκριμμενα για τη φυλη μου γιατι η εντυπωση που εχω ηταν αλλη (οτι δηλαδη δεν ξαναβγαινει με μερικη εκτομη ή τουλαχιστον πως στατιστικα δεν ξαναβγαινει)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981