Chow chow vs Καυκάσου


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
πως θα σας φαινοταν η συμβιωση του σιμπα με εναν ποιμενικο καυκασου ?
παει η γυναικα του κολητου μου ρωσια στους γονεις της και μου ειπε αν θελω να μου φερει εναν ποιμενικο.μου εχει πει διαφορα για την ρατσα αυτη,η ιδια ειχε μικρη ενα θηλικο και μου ειπε πως αν δουλευτει καλα ειναι ενα υπεροχο σκυλι
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αναλόγος απο που κρατάει η σκούφα του Καυκάσου και σε τι επίπεδο είναι η σχέση σου με τον Σίμπα.
 




panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
εμενα μου φαινετε σαν μια ωραια προκληση
θελει και ο σιμπα παρεα
θα δουμε
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
παρεα θελει.....ναι.....αλλα αυτο ειναι σαν καυκασιος που βγηκε εξω απο το μπαρ κ φωναξε αλλους 5!!!θα χρειαστει πολυ δουλεια...εγω δεν θα το εκανα φιλε.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μερικές ερωτήσεις για....brainstorming!
Γιατί επιλέγεις τον καυκάσιο;
Απλά επειδή μπορούν να στον φέρουν;
Γνωρίζεις αρκετά για την φυλή κι ακόμη περισσότερο για τον σκύλο που θα σου φέρουν;
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
την κοπελα που θα μου το φερει την ξερω πολλα χρονια
ολο αυτον τον καιρο μου λεει για το σκυλακι της που ειχε στην ρωσια
μου εχει πει αρκετα πραγματα εχω διαβασει και εγω καποια για τον χαρακτηρα .
αυτο που δεν ξερω ειναι πως θα τον δεχτει ο σιμπα και κατα ποσο μπορουν να τα βρουν δυο σκυλια με τοσο δυναμικο χαρακτηρα
 




panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
Μερικές ερωτήσεις για....brainstorming!
Γιατί επιλέγεις τον καυκάσιο;
Απλά επειδή μπορούν να στον φέρουν;
Γνωρίζεις αρκετά για την φυλή κι ακόμη περισσότερο για τον σκύλο που θα σου φέρουν;
καποια στιγμη ηθελα να παρω δευτερο σκυλακι
ημουν αναμεσα σε σναουζερ γιγας η κατι απο την οικογενεια τον μαστιφ
τωρα μου ειπε και η κοπελια και αυτο
ακομα δεν εχω κλεισει ειμαι στην ερευνα για να βρω την καλητερη προοπτικη
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...αυτο που δεν ξερω ειναι πως θα τον δεχτει ο σιμπα και κατα ποσο μπορουν να τα βρουν δυο σκυλια με τοσο δυναμικο χαρακτηρα
Απ' ότι βλέπω, μάλιστα, θα πρόκειται για αρσενικό Καυκάσιο και αρσενικό Chow!!!
Θέλει λίγο σκέψη αυτός ο συνδυασμός... εκρηκτικό μίγμα...
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
γιαυτο και εκανα το θεμα γιατι θελει πολυ σκεψη και κουβεντα
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πιστεύω ότι γνωρίζεις ότι οι Καυκάσιοι είναι από τις δυσκολότερες φυλές, μάλλον δυσκολότερος χαρακτήρας από τον ήδη δύσκολο του chow chow σε ένα υπερδιπλάσιο σώμα με ότι αυτό συνεπάγεται!
Έχοντας την εμπειρία από το chow γνωρίζεις πως είναι να ζεις με έναν μην ανθρωποκεντρικό σκύλο!
Αυτό είναι κάτι που επιθυμεις να το έχει και ο δεύτερος σκύλος σου;
ΕΠίσης γνωρίζεις πως είναι να έχεις έναν ξεροκέφαλο σκύλο, που δεν ζει για να σε υπακούει και να εκτελεί τυφλά τις εντολές σου, θες να το κάνει κι ο δεύτερος σκύλος σου;
Τα ρωτάω αυτά γιατί ο Καυκάσου είναι τελείως αντίθετος σε αυτούς του τομείς κι από το Snauzer κι από το Fila που σου αρέσουν!

ΑΠό κει και πέρα, κι εφόσον έχεις αποφασίσει να πάρεις καυκάσιο, έχεις τόση εμπιστοσύνη στην κοπέλα από την ρωσία, όχι αν είναι καλός άνθρωπος, αλλά αν γνωρίζει πραγματικά, οχι του τύπου "ξέρω εγώ την φυλή",την φυλή και πως θα επιλέξει ένα σωστό και ισορροπημένο κουτάβι, από σωστούς μορφολογικά, σε χαρακτήρα και υγεία γονείς για εσένα;


Όπως και να έχει, μάλλον η επιλογή ένός θυληκού, όποιας φυλής, μάλλον θα κάνει ευκολότερη την συμβίωση μεταξή τους!
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
δεν εχω αποφασισει κατι ακομα
μπορω να πω οτι μου αρεσουν οι δυνατοι χαρακτηρες
αλλα δεν ξερω πως ειναι να εχεις δυο τετοιους στο σπιτι σου
και μαλιστα τοσο ανεξαρτητους.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μην το τζογαρεις το πραμα φιλε....κ εμενα μου δοθηκε η εντυπωση οτι εβαλες φωτια,επειδη σου εδωσε καποιος τον αναπτηρα...καλα που δεν εχεις φιλους σε ολο τον πλανητη...το ανιμαλ πλανετ θα ηταν το σπιτι σου!!!! :p
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
οταν σου δινετε η δυνατοτητα να αποκτησεις κατι σου μπαινουν ιδεες
και επειδη φευγει για ρωσια σε 2 μερες θελει μια απαντηση γιαυτο ειπα να παρω μια δευτερη γνωμη.
αυτα οσων αφορα το καυκασου
τωρα η ιδεα για αποκτηση δευτερου σκυλου μου εχει μπει λιγες μερες αφου πηρα τον σιμπα.
τα παιδικα μου χρονια παντα τα θυμαμαι με σκυλακια κοντα μας, δεν μου ειναι κατι το καινουργιο η φροντιδα 2 σκυλων
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν ξερω αν θα ήταν σωστό να πάρεις έτσι γρήγορα και πιεσμένος την επιλογή για δεύτερο σκύλο, ειδικά όταν σκέφτεσαι για έναν δύσκολο σκύλο ενώ έχει έναν δύσκολο σκύλο και χωρίς να έχεις πλήρη επίγνωση, αν καταλαβαίνω καλά, για την καταγωγή του νέου σκύλου!
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
και κατι ακομα,φανταζομαι πως χρειαζονται αρκετα χρηματα για την συντηρηση ενος τετοιου σκυλου...και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι...εχεις σκεφτει αν θα μπορεις να τα διαθετεις??
το λεω αυτο γιατι ενας παραγοντας που εμ απετρεψε απο το να παρω ενα 2ο σκυλο ηταν κ αυτος....δυστυχως... ωστοσο ειναι καθαρ επιλογη σου τι 8α κανεις...αν και ειμαι σιγουρος οτι 8α επιλεξεις το σωστο... ;)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τα χρηματα ειναι το λιγοτερο φιλε...καποιοι ανθρωποι εχουν 500 ευρω μισθο τον μηνα κ συντηρουν 3 σκυλια...ειναι θεμα προτεραιοτητων....στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλου ειναι το βασικο θεμα.οχι ομως πως κ τα χρηματα δεν ειναι....μη τρελαθουμε....
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
σιγουρα απλα επειδη ειμαστε λιγο πριν το "οικονομικο" τελος πιστευω πως αυτο το κομματι παιζει μεγαλο ρολο ουτως ωστε να εξασφαλισουμε για παντα στα σκυλια μας μια ευζωια ...