CITRONELA


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
τα εσπεροειδη εχουν αυτη την ιδιοτητα, αυτα ειναι τα φωτοευαισθητα οχι η σιτρονελα αν δε κανω λαθος. Ισως εβρισκες σιτρονελλα χωρις αιθερια εσπεριδοειδων.

edit: καπου το βρηκα, τα εξης κυρίως εχουν θεμα με τον ηλιο και τα αποφευγεις. Εγω ηξερα και πορτοκαλι,μανταρινι ψαξε το καλυτερα.

  • το Περγαμόντο
  • το Λάιμ
  • το Νεράντζι / Bitter Orange
  • το Λεμόνι
  • το Γκρέιπφρούτ
 
Last edited:


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Με ενδιαφερει μονο για την σκνιπα γιατι για τα αλλα παιρνει το bravecto. Για το leisguard θα το ψαξω απο αυριο γιατι δε το ξερω καθολου. Εχω δει να την εχω ψεκασει και να πηγαινουν τα κουνουπια (μαυρα με ασπρες ριγες) να καθησουν πισω στη μεση της και το δερμα της να ειναι υγρο ακομα απ το ψεκασμα. Αφου την βολτα δε την ευχαριστιεμε και με στεναχωρει αυτο. Σχεδον λεω αμαν να αρχισουν τα κρυα. Για τα εσπεροειδη δε το ηξερα, μαλον γι αυτα θα μου ειπε ο γιατρος που τα εχει μεσα το σπρει που εχω αν και νομιζω οτι μου ειπε για την σιτρονελα. Πειτε μου ποια αιθερια θα μπορουσα να βαλω μεσα ως αποθητικα σκνιπας χωρις να εχει ερεθησμους και να ειναι οσο το δυνατον ποιο καλυμενη
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
@ThodorisV Το eukacid είναι δοκιμασμένο, μυρίζει πολύ έντονα οπότε θεωρώ ότι κάνει δουλειά. Αρκεί να το αντέχεις.:p
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Εμενα που ειναι 3,5 κιλα απ οτι εχω διαβασει θελει 3 σταγωνες 2 φορες την εβδομαδα, απλα θα ηθελα να φτιαξω ενα που να την ψεκαζω πριν την βολτα καθι απο κατω στην κοιλια για να ειναι οσο ποιο φρεσκο γινετε εκεινη την ωρα της βολτας. Εχω και γλυκερινη και εχω και τζελ αλοης να βαλω μεσα για το δερμα της
 
  • Like
Reactions: bat-iris




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Lemon Eucalyptus
Citronella
Cedarwood
Λεβάντα

Αναμειγνύεις 5-10 σταγόνες έκαστο σε μίγμα 50/10/40 λάδι καρύδας/καθαρό οινόπνευμα ή βότκα/νερό

Κάνει και για δίποδα!
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Εχω και λαδι καρυδας βιολογικο γιατι της εφτιαξα λιχουδιες που εχουν λαδι καρυδας, μπλουμπερι και βουτυρο αμυγδαλου. 5 σταγονες απ το καθε ενα αιθεριο ελαιο στην αναλογια των υγρων. Για ποσα ml υγρων ειναι; 100ml;
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εγώ βάζω σε μισό λίτρο νερό από 4-5 σταγόνες ελαίων σιτρονέλλας, δενδρολιβάνου, ευκαλύπτου και λεβάντας. Αλλά έχω να σου προτείνω και κάτι άλλο: επειδή και εμείς έχουμε αλλεργία για το scalibor, βάζω μόνο την αμπούλα αλλά κάθε 4 μήνες δίνω το leisguard για ένα μήνα. Το leisguard έχει και προληπτική και θεραπευτική δράση. 2 χρόνια τώρα το δίνω και δεν είχαμε απολύτως τίποτα. Μου το πρότεινε ο κτηνίατρος μου αντί του εμβολίου.
Ξεθάβω το θέμα για να θέσω ερώτηση πάνω σε αυτή τη συνταγή. Καθώς στα ξένα που ήρθαμε σπρέι σιτρονέλλας δεν βρίσκω (έχουν μόνο σπρέι για να απωθούν το σκύλο από κάπου ή για να τον κάνουν να σταματάει το γάβγισμα), το νερό το βράζεις πρώτα; Επίσης, κάθε πότε χρειάζεται ανανέωση στο σκύλο; Και για πόσο καιρό κρατάει μέχρι να χαλάσει; Σόρρυ για τις ερωτήσεις, είμαι παντελώς άσχετη με αυτά :(
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ξεθάβω το θέμα για να θέσω ερώτηση πάνω σε αυτή τη συνταγή. Καθώς στα ξένα που ήρθαμε σπρέι σιτρονέλλας δεν βρίσκω (έχουν μόνο σπρέι για να απωθούν το σκύλο από κάπου ή για να τον κάνουν να σταματάει το γάβγισμα), το νερό το βράζεις πρώτα; Επίσης, κάθε πότε χρειάζεται ανανέωση στο σκύλο; Και για πόσο καιρό κρατάει μέχρι να χαλάσει; Σόρρυ για τις ερωτήσεις, είμαι παντελώς άσχετη με αυτά :(
Εγώ δεν το βράζω το νερό. Τα ψεκάζω κάθε απόγευμα πριν βγούμε έξω. Δεν ξέρω αν χαλάει, εγώ έχω τρία μωρά οπότε τελειώνει γρήγορά. Μάλλον όταν ξεθυμάνουν τα έλαια γίνεται άχρηστο.
 
  • Love
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εγώ δεν το βράζω το νερό. Τα ψεκάζω κάθε απόγευμα πριν βγούμε έξω. Δεν ξέρω αν χαλάει, εγώ έχω τρία μωρά οπότε τελειώνει γρήγορά. Μάλλον όταν ξεθυμάνουν τα έλαια γίνεται άχρηστο.
Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω Δευτέρα να προμηθευτώ έλαια :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf