contralac κ παρενεργειες...?


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κι εγω εχω στειρωσει δυο...ποιντερ και καυκασου..αθλητικος και καρβουνιαρα...:p
κανενα δεν πηρε γραμμαριο παραπανω, ουτε εδωσα λιγοτερο φαγητο μετα την στειρωση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τότε όταν παχαίνουν ρε παιδιά γιατί παχαίνουν μετά την στείρωση με ίδια ποσότητα τροφής με πριν???

η όλα παρουσιάζουν ξαφνικά θυροειδή?

Εγώ όσα έχω δει live στειρωμένα είναι τετράπαχα..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δεν εχω ιδεα...και μενα ο κτηνιατρος με ειχε συμβουλεψει για την καυκασινα να δινω μιση ποσοτητα, αλλα επειδη ηδη ετρωγε λιγο, διοτι σαν φυλη ειναι λιτοδιαιτη (εναν δοσομετρητη για να καταλαβεις) , μου φανηκε τραγικο το να της δινω μισο ποτηρακι και την αφησα ετσι (με ελεγχο )και δεν παχυνε τελικα.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Κάτι παίζει με ένα σύστημα στον εγκέφαλο (υπόφυση) που μπερδεύει τις "εντολές" και νομίζει ότι δεν έχει φαέι και έτσι πεινάει κι άλλο...κάτι τέτοιο.:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τότε όταν παχαίνουν ρε παιδιά γιατί παχαίνουν μετά την στείρωση με ίδια ποσότητα τροφής με πριν???
Με τη στείρωση γίνεται πιο αργός ο μεταβολισμός. ;)
Η στείρωση ΔΕΝ παχαίνει. Η παχυσαρκία στα στειρωμένα ζώα είναι αποτέλεσμα λανθασμένης σίτισης και αμέλειας του ιδιοκτήτη και όχι αποτέλεσμα της στείρωσης.

:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Με τη στείρωση γίνεται πιο αργός ο μεταβολισμός. ;)
Η στείρωση ΔΕΝ παχαίνει. Η παχυσαρκία στα στειρωμένα ζώα είναι αποτέλεσμα λανθασμένης σίτισης και αμέλειας του ιδιοκτήτη και όχι αποτέλεσμα της στείρωσης.

:)
Nαι δεν εννοούσα ότι παχαίνει η πράξη..:p
Eννοείτε ότι όταν παχαίνεις σημαίνει ότι ίσως επιβραδύνεται ο μεταβολισμός...
Παρα πάνω ισχυρίστηκαν καποια μελη ότι με την ίδια πρόσληψη τροφής δεν παχαίνουν..

Για να είμαι ειλικρινής τα περισσότερα χοντρά στειρωμένα σκυλιά που έχω δει είναι αδέσποτα..

Αλλα εγώ ξέρω πως μετά την στείρωση το σκυλί παχαίνει..
( η επιβράδυνση του μεταβολισμού μετά απο αυτην την ένδειξη νομίζω ότι είναι για όλους ευνόητη..).
Αν λοιπόν δεν μειώσουμε την τροφή, θα παχύνουν, πράγμα που πολλοί αμελούν μιας και τόσο η άσκηση όσο και η τροφή πρέπει να ανασχεδιαστεί από την αρχή, σαν νέα δεδομένα στον οργανισμό..

Το δεν έκανα τίποτα και δεν πάχυνε.., μου φαίνεται περίεργο..:rolleyes::)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Δυο γάτες και μια σκύλα στείρωσα, καμιά δεν πάχυνε.
Η μια γάτα μάλιστα που την στείρωσα πολύ μικρή, όταν μπήκε στο χειρουργείο ήτανε σα βαρελάκι. Ο γιατρός μόνο που δε μας έβρισε. Ήτανε λέει σα να έχουμε ένα παιδάκι 10 χρονών που είναι 100 κιλά. Μετά τη στείρωση έγινε σαν οδοντογλυφίδα. Ακριβώς ίδια περίπτωση και η αδερφή της.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αλλα εγώ ξέρω πως μετά την στείρωση το σκυλί παχαίνει..
Μετά την στείρωση κανένα σκυλί δεν παχαίνει εάν σιτίζεται σωστά και ασκείται επαρκώς.
:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δυο γάτες και μια σκύλα στείρωσα, καμιά δεν πάχυνε.
Η μια γάτα μάλιστα που την στείρωσα πολύ μικρή, όταν μπήκε στο χειρουργείο ήτανε σα βαρελάκι. Ο γιατρός μόνο που δε μας έβρισε. Ήτανε λέει σα να έχουμε ένα παιδάκι 10 χρονών που είναι 100 κιλά. Μετά τη στείρωση έγινε σαν οδοντογλυφίδα. Ακριβώς ίδια περίπτωση και η αδερφή της.
Iσως είχε ή έκανε υπερθυρεοειδισμό..

Σκύλο στειρωμένο δεν είχα αλλα γάτα που στειρώσαμε είχα και πραγματικά πάχυνε επειδη συνεχίσαμε να της δινουμε την ίδια ποσοτητα τροφης..
Νομίζω ότι την επιβράδυνση του μεταβολισμού πρέπει να την δεχτούμε και να αιτιολογήσουμε την κακή αντιμετώπιση από εκεί και πέρα..

Τώρα βεβαια αν προκαλούνται και ορμονικά προβλήματα ή αλλαγή του θυροειδή και ανάλογα να επιβραδύνεται η επιταχύνεται ο μεταβολισμός είναι άλλη υπόθεση..

Οτι γενικά υπάρχει κάποια επιβράδυνση του μεταβολισμου όμως νομίζω ότι είναι σχετικά δεδομένο χωρίς να είμαι γιατρός..;)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Δε θα πέρναμε χαμπάρι τίποτα; Μέχρι τα 8-9 της που εξαφανίστηκε μυστηριωδώς ήτανε μια χαρά. Η αδελφή της είναι 15-16 χρονών και είναι τζάμι.
Κάτι παίζει με το μεταβολισμό σίγουρα πάντως.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μετά την στείρωση κανένα σκυλί δεν παχαίνει εάν σιτίζεται σωστά και ασκείται επαρκώς.
:)
Καλε το ιδιο λεμε!!:)
( η επιβράδυνση του μεταβολισμού μετά απο αυτην την ένδειξη νομίζω ότι είναι για όλους ευνόητη..).
Αν λοιπόν δεν μειώσουμε την τροφή, θα παχύνουν, πράγμα που πολλοί αμελούν μιας και τόσο η άσκηση όσο και η τροφή πρέπει να ανασχεδιαστεί από την αρχή, σαν νέα δεδομένα στον οργανισμό..
:):)
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
σ ευχαριστω για τις πληροφοριες.ομως αυτο θα επρεπε να το ειχα κανει μαζι με την περιοδο ετσι δεν ειναι?τωρα εχει 2 μηνες που εχει τελειωσει...
μιλησα πριν λιγο με τη γιατρο κ μου ειπε να αλλαξω τα φαρμακα σε galastop για 7 μερες κ να κανω δροσερες κομπρεσες με μολυβονερο.

αν τυχη και εχω ξεμεινει οταν παρουσιαστει ψευδοκυηση - δινω URTICA URENS 3C απο την DORWEST!!! Δηδαδη αν ο σκυλος εχει δινω ομοιοπαθητικά.
 




Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
αν τυχη και εχω ξεμεινει οταν παρουσιαστει ψευδοκυηση - δινω URTICA URENS 3C απο την DORWEST!!! Δηδαδη αν ο σκυλος εχει δινω ομοιοπαθητικά.
Απο κεκτιμενη ταχυτητα πολλες φορες γραφω αλλα ντι αλλων...:D
Οταν εχω ξεμεινει απο Rasberry Leafs και τελικα εμφανηστει ψευδοκυηση δινω
URTICA URENS 3C απο την DORWEST......
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Δεν νομίζω πως η συμπεριφορά της έχει να κάνει με το φάρμακο.Τα ίδια ακριβώς(ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ)συμπτώματα έχει και η σκύλα μας.Μου έχει σπάσει τα νεύρα:mad:!Είναι η δεύτερη φορά που κάνει ψευδοκύηση και δεν νομίζω να αντέξω τρίτη.Έχει κατασκάψει όλο το πάρκο μέχρι και το μπαλκόνι που έχει πλακάκια προσπαθώντας να φτιάξει φωλιά.Αν δεν το ζήσει κανείς σε αυτή την ένταση δύσκολα καταλαβαίνει τι περνά ο ιδιοκτήτης την περίοδο αυτή:(.

Κλαίει συνέχεια και παρακαλά για χάδια,μια την χαϊδεύω εγώ μια ο άντρας μου.Έχουν πιαστεί τα χέρια μας.Φοβάται άσχετα πράγματα,η ουρά κάτω από τα σκέλια σχεδόν συνέχεια.Έχει φάει κόλλημα με ένα παιχνίδι της...

Στην επόμενη περίοδο μάλλον θα τη στειρώσουμε.Είναι μαρτύριο.Υποφέρουμε 2 μήνες πριν έρθει η περίοδος,υποφέρουμε κατα την διάρκεια της περιόδου,υποφέρουμε μετά.Δεν αντέχεται!Πιστεύω πως θα ηρεμήσει και η ίδια από αυτό το μαρτύριο.Είναι συνεχώς σε κατάσταση συναγερμού και στρες,δεν ηρεμεί καθόλου.:(
 






sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
μπελάς είναι τα θηλυκά...
Όχι απαραίτητα μωρέ, είναι απλά να μη σου τύχει. Εμείς για παράδειγμα δεν είχαμε ποτέ τέτοια προβλήματα, μόνο στον πρώτο οίστρο καμιά-δυο μέρες πριν είχα παρατηρήσει ότι είχε πεσμένη διάθεση και την είχε πιάσει υπνηλία, λες κι ήταν πτώμα στην κούραση.
Έκτοτε είτε έχει οίστρο έιτε δεν έχει το ίδιο και το αυτό είναι (φτου φτου μη ματιαστούμε)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Δεν νομίζω πως η συμπεριφορά της έχει να κάνει με το φάρμακο.Τα ίδια ακριβώς(ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ)συμπτώματα έχει και η σκύλα μας.Μου έχει σπάσει τα νεύρα:mad:!Είναι η δεύτερη φορά που κάνει ψευδοκύηση και δεν νομίζω να αντέξω τρίτη.Έχει κατασκάψει όλο το πάρκο μέχρι και το μπαλκόνι που έχει πλακάκια προσπαθώντας να φτιάξει φωλιά.Αν δεν το ζήσει κανείς σε αυτή την ένταση δύσκολα καταλαβαίνει τι περνά ο ιδιοκτήτης την περίοδο αυτή:(.

Κλαίει συνέχεια και παρακαλά για χάδια,μια την χαϊδεύω εγώ μια ο άντρας μου.Έχουν πιαστεί τα χέρια μας.Φοβάται άσχετα πράγματα,η ουρά κάτω από τα σκέλια σχεδόν συνέχεια.Έχει φάει κόλλημα με ένα παιχνίδι της...

Στην επόμενη περίοδο μάλλον θα τη στειρώσουμε.Είναι μαρτύριο.Υποφέρουμε 2 μήνες πριν έρθει η περίοδος,υποφέρουμε κατα την διάρκεια της περιόδου,υποφέρουμε μετά.Δεν αντέχεται!Πιστεύω πως θα ηρεμήσει και η ίδια από αυτό το μαρτύριο.Είναι συνεχώς σε κατάσταση συναγερμού και στρες,δεν ηρεμεί καθόλου.:(
ναι ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες!:(
κ εμεις μαλλον για εκει το παμε...ουτε βολτες δεν θελει να πηγαινει.την πηγα στο παρκο κ καθοταν ξαπλωμενη διπλα μου.εκτος οτι κοιμαται μεσα στην ντουλαπα κ δεν τρωει...δραμα η κατασταση για την σκυλα.