Coton de Tulear ή μαλτέζ ή και κανίς...


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μια φίλη ψάχνει για σκυλάκι κατάλληλο για διαμέρισμα, για παρέα με παιδάκι και γενικά μια ράτσα καλόβολη και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ράτσας. Τείνει προς τα Coton de Tulear και ψάχνει για εκτροφέα εδώ για τη ράτσα.

Επίσης ως επιλογές θα έβλεπε μαλτέζ ή και κανίς.

Ξέρει κανείς για τις ράτσες αυτές (προβλήματα κλπ.)? Επίσης γνωρίζει κανείς εκτροφέα για τα Coton de Tulear ?

Hints και tips ευπρόσδεκτα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλησπέρα Βασούλα! :p
Και γιατί παρακαλώ Coton de Tulear ,μαλτέζ ή κανίς? :-k

Το κοκόνι το απέκλεισε? :wink:
:lol: :lol: :lol:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ROTTIE said:
Καλησπέρα Βασούλα! :p
Και γιατί παρακαλώ Coton de Tulear ,μαλτέζ ή κανίς? :-k

Το κοκόνι το απέκλεισε? :wink:
:lol: :lol: :lol:
Προφανώς τείνει στις μαλλιαρές μπάλες!!! Ειδικότερα για τα Coton διάβασε ότι είναι σχετικά "απροβλημάτιστα" όσον αφορά τις ασθένειες ράτσας. Ξεκίνησε αρχικά να ψάχνει το θέμα γαλλικά μπουλντόγκ - έχει μεγάλο έρωτα με το Γιώργο - αλλά ...φοβήθηκε το μάτι της με το τι βγάζουν από προβλήματα!

Πάντως το σκυλάκι θα είναι σε καλά χέρια :wink:
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ξέχασα να πω ότι είναι γενικά ανοιχτή σε ράτσα μικρόσωμη διαμερίσματος και όσο το δυνατό με λιγότερα προβλήματα ράτσας...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Lhasa Apso, Shi Tzu- αφου τις αρεσουν τα μαλλιαρα!

Αλλα: Αυτα ειναι φυλες για χασομεριδες, που να ειναι ολη μερα με μια βουρτσα στο χερι- αλλιος καταλυγει στο τραπεζι μου (η συναδελφων μου) και γινεται γουλι!!

Το Westie το θεορω αρκετα παραξηγημενη φυλη!
Ειναι πολυ ζωρηκα σκυλια με μεγαλο θρασσος και αρκετο πεισμα και πολυ δυνατα- χρειαζονται αρκετη εξασκηση για να εκτονονονται για να μην γινονται καταστροφηκα και επισης εναν ικανο αρχηγο- αλλιος σου βαζουν τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι.

Εχω στο πελατολογιο μου παρα πολλα Westies. Τα περισσοτερα ειναι πολυ δυσκολα και δυστροπα σκυλια, επειδη κατεληξαν σε λαθος χερια!
Αλλιος τα φανταζοταν ( μα ειναι μικρουλια και χαριτομενα) και αλλιος τους ηρθαν ( μην ξεχναμε οτι ειναι Τερριερ με τα ολα τους!).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
FrenchieFan said:
Lhasa Apso, Shi Tzu- αφου τις αρεσουν τα μαλλιαρα!

Αλλα: Αυτα ειναι φυλες για χασομεριδες, που να ειναι ολη μερα με μια βουρτσα στο χερι- αλλιος καταλυγει στο τραπεζι μου (η συναδελφων μου) και γινεται γουλι!!
Έχεις δίκιο σ' αυτό... Τα coton έχουν νομίζω μια "περίεργη" τρίχα - φαντάζομαι θέλει κι αυτό βούρτσισμα όλη μερα? Από κοντότριχα ή με μεσαία τρίχα μάλλον δεν υπάρχει κάτι... ή όχι?

Για τα Westie συμφωνώ με την FrenchieFan - ως τεριέ δεν είναι από τα πιο εύκολα σκυλιά. Επίσης ξέχασα να πω ότι στο συγκεκριμένο σπίτι υπάρχουν - εκτός από μπαμπά, μαμά και τον πιτσιρίκο - ένα κουνέλι, ένα χάμστερ και ψάρια. Δεν το βλέπω για πολύ καιρό το χάμστερ με το Westie... :lol:
 




eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Εμένα οι δικοί μου θέλανε ακριβώς κάτι ανάλογο (και φυσικά κάτι πιο βολικο απο μπόξερ χαχα)
Τότε έκανα έρευνα στις ράτσες και τα σχετικά... και... κατέληξα στο King Charles. Δεν υπάρχει πιο βολικό σκυλί για διαμέρισμα.
Το λέω γιατί ευτυχώς με άκουσαν και τώρα ο prince ζει και βασιλεύει. Τον παίρνουνε ΠΑΝΤΟΥ, γαυγίζει σπάνια και είναι super χαδιάρης. Πολλές φορές δεν ξέρεις καν ότι είναι στο χώρο. Με τους καινούργιους ανθρώπους και σκύλους είναι άψογος. Πάει σε όλους. Αυτά βέβαια είναι σχετικά... Αν εκπαιδευόταν κι όλας το σκυλί, θα ήταν ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ σκυλί. Χωρίς ιδιαίτερη εκπαίδευση, έμαθε να πηγαίνει πάντα έξω για τις ανάγκες του.
ΟΤΑΝ το φιλοξενώ εγώ στο σπίτι με τα μπόξερ, αλλάζει αυτόματα τις συνήθειές του (όχι καναπέ, βόλτα 2 φορές την ημέρα, φαί το απόγευμα 1 φορά, δεν γαυγίζουμε ΠΟΤΕ για να απαιτησουμε κατι) οπότε ξέρω σίγουρα πως μαθαίνει (με τις θετικές μεθόδους πάντα) τάχιστα! Βέβαια είναι μικρόσωμο και το κάνεις ότι θέλεις, οπότε μπορεί να παρασυρθείς να το εκφοβίσεις καμια φορά (εγώ πχ δεν ειχα όρεξη να του κανω πληρης απευαισθητοποίηση για να του κόψω το νύχι που έμπαινε στο δέρμα και δεν με ενοιαζε αν δεν θα με πολυαγαπάει... οποτε του βαλα μια φωνή να κατσει να το κοψω - κατι που δεν με παιρνει και δεν με συμφερει να κανω με τα δικα μου γιατι χαλαει η σχεση εμπιστοσυνης μαζι τους - οποτε προσοχη με τα μικρα! καλο ειναι να χτιζουμε σχεση εμπιστοσυνης ανεξαρτητα με το αν μπορουμε να τα χειριστουμε...)
KING CHARLES ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ! ε και ως γνωστον... τα θυληκά εχουν λιγοτερα προβληματα και ειναι πιο χαδιαρικα/εξυπνα/επικοινωνισιμα
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Αυτά τα γκριφόν-κανίς που κυκλοφορούν παντού δεν είναι καλά?

Από υγεία σκίζουν πάντως γιατί τα περισσότερα που ξέρω ζούν μέχρι τα 18-20 χρόνια και άμα τα μεγαλώσεις σωστά δεν γίνοντε σπαστικά.
Και ένα άλλο συν είναι ότι τα βρίσκεις παντού και πολύ φθηνά (εως και τσάμπα).
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Χμ ναι... παρασυρθηκα με το king charles...

Υπάρχουν πάντα τα ημίαιμα... που για μένα είναι πάντα τα καλύτερα....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα coton έχουν νομίζω μια "περίεργη" τρίχα - φαντάζομαι θέλει κι αυτό βούρτσισμα όλη μερα? Από κοντότριχα ή με μεσαία τρίχα μάλλον δεν υπάρχει κάτι... ή όχι?
Ναι, εχουν οντος περιεργο μαλλι που κομπιαζει πολυ ευκολα!
Οπος και ολα τα σκυλια τις οικογενιας Bichon.
(Havanese, Bolognese, Bichon Frise, Loewchen kai Maltese).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Σχετικά με King Charles:
Είναι γλυκύτατα, καλόβολα, εξαιρετικού χαρακτήρος έχω διαβάσει, αλλά... κάτι άκουσα για προβλήματα καρδιάς οπότε "κολώσαμε".

Tό γκριφόν-κανίς ως ...αιωνόβιο :) ακούγεται καλό. Τώρα για τα bichon like, αν είναι να είναι με μια βούρτσα στο χέρι όλη μέρα... θα ενμερώσω και δική της η επιλογή.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
vrmode αληθεια ειναι. Εχουν προβληματα καρδιας.
Εμένα ο γιατρος απο τωρα ακουει κάτι στην καρδια (χανει 1 χτυπο λεει) αλλα πρεπει να περασει λιγο ο καιρος να παρει τα πανω του ο Φοιβακος γιατι ενδεχεται να ειναι απο το αγχος. Επισης στο αυτοκινητο τωρα που εχει ζεστες δεν βοηθαει ουτε το κλιματιστικο. Θελει συνεχεια ανοιχτα παραθυρα και καθε 10-15 λεπτα κρυο νερο και βρεξημο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Λοιπόν... κατόπιν χθεσινοβραδυνής κουβέντας με την ενδιαφερόμενη σκυλομαμά, "ψηφίστηκε" γκριφόν-κανίς. Μάλλον θα την δούμε και στο forum σε λίγες μέρες.

Ευχαριστώ όλους για τις γνώμες/εμπειρίες σας!
 






Liby

New Member
7 Νοεμβρίου 2013
3
0
Athens
King Charles προβλήματα

"KING CHARLES ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ! "

Γεια σας,
Από προσωπική εμπειρία και γνώσης κτηνιατρικών θεμάτων θα ήθελα να τονίσω ότι το King Charles δεν ειναι καθόλου σωστή επιλογή κατοικιδιου.
Ειναι επιρρεπή στην επιληψια γιατι ο εγκέφαλος τους ειναι πολυ μεγάλος για το μέγεθος του κρανίου τους με αποτελέσμα να παθαίνουν κρίσεις αρκετά συχνά,τόσο που η ευθανασία ειναι η λύση.
Η ράτσα αυτή πριν από χρόνια κόντεψε να αφανιστεί και για να την σώσουν οι εκτροφεις άρχισαν να κάνουν αιμομιξια με τα λίγα σκυλια που απόμεναν ζωντανά.
Θα πρότεινα αν κάποιος θέλει να το ρισκάρει και να πάρει τέτοιο σκυλί να προτιμήσει έναν εκτροφεα γνωστό με χαρτιά πιστοποίησης για τα κουτάβια αλλα κυρίως για τους γονείς και τους προγόνους τους.
Ελπίζω να ειναι γνωστό πλέον ότι δεν αγοράζουμε ποτέ σκυλί από pet shop καθώς δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την υγεία και το ιστορικό των γονέων και των αδερφών του σκύλου.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ελπίζω να τους πρόλαβες και να μην πήραν King Charles...Αν πήραν πάντως σήμερα θα είναι 6,5 ετών περίπου οπότε θα έχουν πολλά να μας πουν. Όσο για το ότι δεν αγοράζουμε σκύλο από pet shop είναι γνωστό, τουλάχιστον σε "αυτά τα μέρη" (βλ. dogforum.gr) από το 2006.

Καλά κάνεις πάντως και το επαναλαμβάνεις μια που δεν άλλαξαν και πολλά προς το καλύτερο από τότε.

Καλώς όρισες και καλή συνέχεια...και στα πιο "σύγχρονα" θέματα...:)
 


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους Ενδιαφέρομαι για να αγορασω ενα coton de tulear. Υπάρχει κάποιος εκτροφέας? Γνωρίζεται κατι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων