Crate - δικο του δωματιο - και τα 2


sam4

Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
6
0
Γεια σας και απο μενα.Απο χθες ειμαι πατερας ενος ημιαιμου γκριφον 2 μηνων που βρηκα αδεσποτο.Του εκανα εμβολιο χθες.Στο πρωτο του βραδυ το εκλεισα σε ενα δωματιο με προσβαση στο μπαλκονι με μαξιλαρια νερακι και τα συναφη.Εχω σκοπο οταν κοιμαμαι ή λειπω να το βαζω εκει.Εκλαψε για 2 λεπτακια και σταματησε.Δεν κατουρησε στο μπαλκονι.Και το προηγουμενο βραδυ την πηγα 2 βολτες για να κανει την αναγκη του αλλα ηταν φοβισμενο προφανως και δεν εκανε τιποτα. Και το πρωι με το που ξυπνησε τα εκανε στο σαλονι.2 ερωτησεις:
1. Να παρω crate ή δε χρειαζεται μιας και εχει τον δικο του χωρο?
2. Επιτρεπεται η βολτα ή να περιμενω να ολοκληρωσει τα εμβολια του;
Καποια αλλη συμβουλη.Ξερω οτι ειναι νωρις ακομη και ακομη δεν εχει εξεικοιωθει με το χωρο αλλα θελω να κανω οσο λιγοτερα λαθη μπορω.
 
Last edited by a moderator:




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες sam4!

1. Να βάλεις crate στο δικό του χώρο. Ρίξε μια ματιά εδώ: Crate-Κλουβί

2. Η βόλτα αν δεν ολοκληρώσει τον κύκλο των εμβολίων του δεν επιτρέπεται.
Ρίξε μια μάτια και σε αυτή τη συζήτηση: Εμβολιασμός κουταβιού

Να σου ζήσει το κουτάβι! :)
 


sam4

Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
6
0
Το οτι δεν μου ειπε τιποτα η κτηνιατρος για το να μη την πηγαινω βολτα ειναι ανησυχητικο(για την κτηνιατρο εννοω);
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ίσως θεώρησε δεδομένο (κακώς κατ’ εμε) ότι το ήξερες. Παρ’ όλά αυτά έπρεπε να στο επισημάνει και να το τονίσει διοτι είναι ένα από τα βασικότερα πράγματα που πρέπει αν γνωρίζει ένας καινούργιος ιδιοκτήτης για το κουτάβι του.
Κτηνίατρος που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να εισπράξει τα λεφτά της επίσκεψης και «έξω από την πόρτα», δεν είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για να του εμπιστευτούμε την υγεία του σκύλου μας.
 


sam4

Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
6
0
Οχι οχι θεωρω οτι δεν ηθελε απλα να εισπραξει.Ασχοληθηκε με το σκυλο αρκετα οποτε θα θεωρησω οτι απλα το ξεχασε.Αλλα ειναι κανονας η απαγορευση βολτας ετσι;Δεν αμφισβητειται;
Επισης εκτος απο το εμβολιο του εδωσε ενα χαπι(για σκουληκια κ.α) και μου εδωσε και ξηρα τροφη.Και ολα αυτα 31 ευρω.Μου ειπε να του δινω 200 gr (ενα ποτηρι μεγαλο πλαστικο) σε 3 δοσεις καθημερινα.Ειναι κατι που επισης ξεχασε να του κανει ή να μου πει;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ασχοληθηκε με το σκυλο αρκετα οποτε θα θεωρησω οτι απλα το ξεχασε.
Τι ξέχασε βρε Sam4? Η μορβα θερίζει! Από τα πρώτα πράγματα που θα έπρεπε να σου πει ο γιατρός είναι πως μέχρι να αναπτύξει το κουτάβι αντισώματα δεν πρέπει να βγαίνει έξω και να έρχεται σε επαφή με άλλα σκυλιά.

Παρεμπιπτόντως, τις ξηρές τροφές τις περνούμε από τα pet shops και όχι από τους κτηνίατρους. O κτηνίατρος πρέπει να είναι επιστήμονας και όχι έμπορος σκυλοτροφών. ;)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στη θέση σου θα άλλαζα κτηνίατρο και ξέρεις γιατί? Γιατί στο μέλλον μπορεί να θεωρήσει αυτονόητο ότι θα ζητήσεις προληπτικές εξετάσεις για καλαζάρ και άλλα... Μπορεί να θεωρήσει αυτονόητα πολλά.
Πολλοί είναι έτσι!
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Μου ειπε να του δινω 200 gr (ενα ποτηρι μεγαλο πλαστικο) σε 3 δοσεις καθημερινα.
Αν εννοεις το μεγαλο πλαστικο μιας χρησης, αυτο ειναι περιπου 100-120 gr. Το καλυτερο για να εισαι σιγουρος ειναι να παρεις μια ζυγαρια τροφιμων και ζυγιζοντας λιγο λιγο να φτιαξεις ενα ποτηρι δοσομετρητη π.χ. ανα 20 ή 50 gr.
 


sam4

Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
6
0
Επισης μου ειπε να μην του κανω μπανιο μεχρι να ολοκληρωθουν τα εμβολια του.Γιατι μπορει να κρυωσει.Ισχυει και αυτο ή μπα?60χ40 crate ειναι μικρο για γκριφον; 50 ευρω ειναι πολλα για αυτο το crate?
 




sam4

Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
6
0
H τιμη και μενα οκ μου φανηκε.Το μεγεθος ομως;Μηπως ειναι μικρο;
Το λουσιμο επιτρεπεται κατα τη διαρκεια του εμβολιασμου;Ξερετε;
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Το λουσιμο επιτρεπεται κατα τη διαρκεια του εμβολιασμου;Ξερετε;
Κοίτα, δεν έχω ακούσει ποτέ να απαγορεύεται.

Και δεδομένου ότι το σκυλί ήταν αδέσποτο, ένα μπάνιο όπως και να το κάνουμε θα το κάνεις.
 


sam4

Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
6
0
Εμ αυτο ειπα και εγω και μου ειπε οχι να μην το πλυνω.Ξερω γενικα οτι δεν ειναι καλο να πλενεται συχνα αλλα 2 μηνες ζωης ειχε πριν το παρω.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Επισης μου ειπε να μην του κανω μπανιο μεχρι να ολοκληρωθουν τα εμβολια του.Γιατι μπορει να κρυωσει.Ισχυει και αυτο ή μπα?60χ40 crate ειναι μικρο για γκριφον; 50 ευρω ειναι πολλα για αυτο το crate?
Από την στιγμή που το κουταβι ήταν αδέσποτο και δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει κανείς πόσο θα μεγαλώσει, πάρε ένα μεγαλύτερο crate από τώρα για να μην χρειαστεί να ξαναγορασεις καινούργιο σε λίγους μήνες. Το 60χ40 είναι πολύ μικρό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU