Crate-training!


dorakarad

New Member
15 Μαϊου 2012
2
0
ΛΑΡΙΣΑ
Καλημέρα!

Έχω ένα κοκεράκι, 2μισι μηνών. Το έχω μόνο 2-3 μέρες και αναρωτίεμαι αν είναι πολύ νωρίς για crate-training. Ο λόγος που επέλεξα το crate και όχι το puppy pen είναι σε περίπτωση που μου φανεί και αργότερα χρήσιμο (ταξίδι ή περιορισμός). Ξέρω ότι έχει γραφτεί πολλές φόρες εδώ στο forum αλλά αύριο μεθαύριο θα πρέπει να πάω στη δουλεία και θα μείνει περίπου 6 ώρες μόνο του οπότε και θα πρέπει να το περιορίσω στο crate. Έχουμε κάνει καλή αρχή μιας και μπαινοβγαίνει μόνο του μέσα και δεν το φοβάται αλλά ποτέ δεν μένει παραπάνω από 10''...επίσης δείχνει να έχει και σε κάποιο βαθμό άγχος αποχωρισμού(με ακολουθεί παντου, δεν κλαίει αλλά γκρινιάζει παραπονεμένα οταν φύγω από το οπτικό του πεδίο). Προσπαθώ να το προετοιμάσω και μεγάλης διάρκειας αποχωρισμό και περιορισμό με το να φευγω για μικρά χρονικά διαστήματα από το δωμάτιο ή να το τοποθετώ μέσα αν το πάρει ο ύπνος δίπλα μου ή κάτω από την καρέκλα που κάθομαι...Πρέπει να διορθώσω κάτι? Θα το τραυματίσω αν ξεκινήσω από τώρα να το αφήνω μέσα στο crate? Αισθάνομαι οτι όταν το βγάζω γίνεται επιθετικό και υπερ-ενεργητικό αλλά μπορεί απλά να είναι και το φυσιολογικό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση!
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Ειναι πολυ μικρο γι αυτο ειναι γατζομενο πανω σου μη σε αγχωνει αυτο.βαλε το κουταβι στο crate απλα θα αρχισεις να αυξανεις το χρονο σταδιακα ξεκινωντας απο μιση ωρα περιπου.ΜΗ ΨΑΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ θα κανεις οτι κανεις σαν να το εχεις βαλει αθορυβο,σαν να μην υπαρχει.θα το μαθει και μετα θα το αναζηταει μονο του
 






dorakarad

New Member
15 Μαϊου 2012
2
0
ΛΑΡΙΣΑ
Ευχαριστώ παιδιά! Μάλλον αγχώνομαι πολύ! Ήδη έχουν καλυτερέψει τα πράγματα! όντως μπαίνει μέσα μόνο του και ήδη γκρινιάζει μόνο για περίπου 2-3 λεπτά...πολύ χαίρομαι που είναι κύριος! Απλά εγώ αγχώνομαι χωρίς λόγο...