Dante Di Caneguardiano aka Cargo- Bullmastiff


Status
Κλειδωμένο θέμα




-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
στις 2 τελευταιες φωτο ειναι απιστευτος..................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εχουν αρχισει τα χαρακτηριστικα του και ωριμάζουν πολυ!!!!!!!!
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu



Cargo 11 months old

Height: 69 cm
Weight: 54,5 kg

Η διατροφή μας εδώ και αρκετό καιρό είναι ΜΟΝΟ με 400-450 gr ξηράς τροφής ημερησίως, {όταν ένα bullmastiff σε αυτή ακριβώς την ηλικία στους 11 μήνες θέλει από 730-850gr ημερησίως} για να κρατηθούμε -όσο μπορούμε- (ανώδυνα προπάντων ΑΛΛΑ και κυρίως) σε αυτά τα κιλά και να καθυστερήσουμε το ενήλικο και ''τελικό'' βάρος -που όσο και να το φρενάρουμε- θα έρθει αργά η γρήγορα με την ενηλικίωση και τη φυσική εξέλιξη μετά τους 24 μήνες.......

Στο βίντεο παίζει ο "μπέμπης" με τη μαμά του πριν 10 μέρες....

[video=youtube;XKWvQ8Po_CI]http://www.youtube.com/watch?v=XKWvQ8Po_CI[/video]
 
Last edited:


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Καταρχήν να ευχαριστήσω τον admin ;) ;) :D :D για το un-ban μου , και κατα δεύτερον να ευχήθω καλό χειμώνα με υγεία , αγάπη και χαρά σε μας και τα τετράποδα διαόλια μας

Λοιπόν με σημερινή μέτριση ο Cargo -καθότι παρατηρώ με διεξοδικές μετρήσεις την αναπτυξή του- ήταν 69,5 cm στο ύψος και 55+ κιλά (ατάιστος και χωρίς νερο μετα τον βραδινό του ύπνο) βασικό για μια ακριβη μέτρηση για ένα bullmastiff, αν σκεφτεί κανείς πόσο τρώει ένα bullmastiff και το ότι πίνει εύκολα 2-3 λίτρα νερό ημερισίως (για να μην πω περισσότερα) , τουλάχιστον ο δικός μου πίνει απλα πολύ νερό!!!! Για το φαγητό όπως προείχα πει τον κρατάω σε τρομερή υποσίτηση για ευνόητους λόγους και ιδιαιτέρως αδύνατο...δυστυχώς ελαφρύ ΔΕΝ μπορώ..αδύνατο ακόμα το πολεμάω και όοοοοοσο αντέξω....Οι γραμμές του Cargo αρκετά πριν αλλά -και- πλέον μας μαρτυρούν για μία ανάπτυξη και ολοκλήρωση σε βάθος χρόνου τουλάχιστον 3 εως 3,5 έτη το λιγότερο , γενικά όποιος γνώστης το ή έχει ήδη παρατηρήσει τον Cargo αμέσως θα δεί ένα πολύ μεγάλο κουτάβι ΚΑΙ ΜΟΝΟ...Κυριολεκτικά ανέτοιμο σε θέμα τελική μορφολογίας και ανάπτυξης όταν άλλα bullmastiff στην ηλικία του είναι σχεδόν ''τελειωμένα'', όχι σε θέμα όγκου, βάρους, ύψους αλλά σε χαρακτηριστηκά,,,
Δε θα ξεχάσω την φοβερή παρατήρηση και εμπειρία του φίλου Kos όταν μου είχε πει ότι: γενικά προτιμάμε και προτιμούνται bullmastiff τα οποία αργουυυυυυυυυυυυυυυυυν να ολοκληρωθούν και αργούυυυυυυυυυυν να αναπτυχθούν γιατί πολύ απλά αν ένα bullmastiff στους 12-15 μήνες είναι ολοκήρωμένο foul μετά όντως εμφανισιακά δε θα βλέπεται και θα είναι ένα χαλι....Από κοιλιές , πάχη, ζάρες, κρεμαντζούλια κλπ κλπ κλπ κλπ.......Θέλουμε αργή έως τρομερότατα αργή ανάπτυξη για το κουτάβι μας για να περιμένουμε και τα καλύτερα και από θέμα υγείας και απο θέμα εμφάνησης - μορφολογίας!!!! Τρανταχτότατο παράδειγμα 2 σκύλοι σταθμοί για μένα!!! Ο πατέρας του Cargo (oπου τελικά είμαστε φτυστοί κατ εικόνα και καθ ομοίωση πλην του χρώματος και φυσικά μας λείπουν άλλα 3 χρόνακια για να γίνουμε έτσι :p) όπου αυτός ο σκύλος μέχρι τώρα που είναι 4 ετών μεταμορφωνόταν προς το τέλειο κυριολεκτίκα αργά και αργά και αργά!!!!Και ο πάνεμορφος, πανσωστος και σουπερ σε μορφολογία και χαρακτήρα TREASURE του φίλου μου Kos...'οπου τον παρατηρείς στους 12 μηνες μετά στους 24 και τώρα στους 36 και βλέπεις ΚΑΘΕ φορά έναν σχεδόν άλλο σκύλο ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΑ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΕ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΟΥ!!!!!! Φοβερες και οι διο γραμμες στον τρόπο εξέλιξης τους και για το αργο του τύπου τους αλλά και για την συνεχή βελτίωση μέχρι το τελικό του αποτέλεσμα!!! Μοναδικοί και πανέμορφοι αυτοί οι δίο σκύλοι (στα δικά μου ταπείνα και άπειρα μάτια πάντα ;) )

Εδώ ο Cargo σε μια χθεσινή του foto μετά τις νέες μετρήσεις




Uploaded with ImageShack.us
 






takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Κίμωνα,
καλή επάνοδο, υγεία για τον Cargo και για σένα, και επέτρεψε μου να σου επαναλάβω ότι σου είπα στα Βασιλικά, "παν μέτρον άριστον":)
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Κίμωνα,
καλή επάνοδο, υγεία για τον Cargo και για σένα, και επέτρεψε μου να σου επαναλάβω ότι σου είπα στα Βασιλικά, "παν μέτρον άριστον":)
Γεια και χαρά Τάκαρεεεεεεεεεεεεε ;) ;) ;)....Έχεις απόλυτο δίκιο 100 τοις 100...Και εγώ το μόνο ''ταπεινό'' που θα προσθέσω είναι το εξής: λίγοι, αγαπημένοι και προπάντων καλοί και φυσικά να μας σιγοντάρουν και να μας βοηθάνε - κατευθύνουν γνώστες του είδους γιατί στις μέρες μας, ξές πολύ παραφυλολογία !!!! Αυτά για να μη ξεκινήσω σαν off-topic ;)!!! Ξανά καλως σας βρήκα αγαπημένοι μου φίλοιιιι :) :) :)
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Kαλως ηρθες Κιμωνα. Κανονισε ε....:rolleyes:
Οσον αφορα τον Cargo τωρα, καλη αναπτυξη ευχομαι.
Μην ανησυχείς :D :D ...Θα κανονήσωω *demonio**demonio* μουυυυυυυυχαχαχαααχ :D :D...oχι μωρέ πλάκα κάνω!!!!!! :D ....Αγγελάκι για emoticon γιατί δεν έχει????? :D ;)
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
:cura: αυτό σου κάνει??????

welcome back!!!!;)
ο Cargo είναι υπέροχος κι απο κοντά ακόμα καλύτερος!!!!!
δεν θα ξεχάσω τον "καβγά" με το πεκινουά...:D:D:D
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
:cura: αυτό σου κάνει??????

welcome back!!!!;)
ο Cargo είναι υπέροχος κι απο κοντά ακόμα καλύτερος!!!!!
δεν θα ξεχάσω τον "καβγά" με το πεκινουά...:D:D:D
Και είχα στο νου μου μέσα από σχετικό ποστ που ήθελα να αναπτύξω να κάνω σχετική και γενική αναφορά αλλά με πρόλαβες!! :p :p :p......Βασικά νομίζω ότι ο Ivan παρεά με το staffaki πείραζαν την κούκλα κουτάβα λαμπραντορίνα του Τάκη και ο μικρός τα πήρε κρανίο και χώθηκε να χωρίσει???? Θυμάμαι σωστά???? Η κάπου το χάνω τελείως???? Τάκη?? Ελένη?? Ποιος θυμάται??? Θυμασαι Cathy93??
 








takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και είχα στο νου μου μέσα από σχετικό ποστ που ήθελα να αναπτύξω να κάνω σχετική και γενική αναφορά αλλά με πρόλαβες!! :p :p :p......Βασικά νομίζω ότι ο Ivan παρεά με το staffaki πείραζαν την κούκλα κουτάβα λαμπραντορίνα του Τάκη και ο μικρός τα πήρε κρανίο και χώθηκε να χωρίσει???? Θυμάμαι σωστά???? Η κάπου το χάνω τελείως???? Τάκη?? Ελένη?? Ποιος θυμάται??? Θυμασαι Cathy93??
Ήταν πολύ μπλεγμένο το πράγμα, δεν έβγαζες άκρη για το τι συνέβαινε:eek:
Όσον αφορά στον Cargo, με την πρώτη ματιά καταλαβαίνεις ότι είναι ιππότης:D
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Ήταν πολύ μπλεγμένο το πράγμα, δεν έβγαζες άκρη για το τι συνέβαινε:eek:
Όσον αφορά στον Cargo, με την πρώτη ματιά καταλαβαίνεις ότι είναι ιππότης:D
:D...ισχύει ότι το πράγμα ήταν πολύ μπέρδεway :p, αλλά τι δε μπορώ ακόμα να καταλάβω γιατί πολύ απλά ΔΕΝ είμαι bullmastiff και φυσικά ούτε σκυλός :p.....το bullmastiff ,σε πρώτη φάση, γι αυτό έχει (μάλλον και γι αυτό) σπουδαία φήμη, στο να ξεχωρίζει τον καλό απ τον κακό κάτω από οποιαδήποτε συνθήκη αλλά ΚΑΙ συνθήκη στρες, δηλαδή τι εννοώ.. καλό.....
Αν σε πάρει γραμμή ότι είσαι στους καλούς, απλά μπορείς να του κάνεις ότι βασανηστήριο περνάει απ μιαλό σου :D....απ το να προσπαθείς να του ξηλώσεις τα αυτιά και τα μάγουλα τραβώντας τα μέσα στην οδό βείκου σε συνδιασμό με πέταγμα της μπαλας του μπασκετ ακριβώς στο κεφάλι και τη μύτη , τραβώντας την ουρά προς όποια κατεύθυνση με όση δύναμη θες παράλληλα ..(όπως συνηθίζουν άπειροι μπόμπιρες ΚΑΙ ΜΩΡΑ σε καρότσια του τελευταίους μήνες) και το bullmastiff (στην προκειμένη ο Cargo γιατί από αυτόν παίρνω τώρα παράδειγμα) πέφτει από λατρεία και κάνει βαρελάκια και απλά αφήνει στον οποιδήποτε -καλό- να του κάνει στην κυριολεξία εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς ΧΩΡΙΣ αναισθητικό :p :p , απλά όσο ατσούμπαλος και να είναι κάποιος με ένα bullmastiff στο παιχνίδι, όσο και να προσπαθήσει να το πονέσει (ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ SOS ,,TO BULLMASTIFF ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ή να πω και κάτι ακόμα είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΝΕΚΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ Η ΑΠΛΑ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟ) , ότι βασανιστήρια και να του κάνει απλά το bullmastiff παραδίνει ψυχή και πνεύμα και συνδέεται αυτόματα με bluetooth με αυτόν που θεωρεί καλό στην παρούσα φάση και ας είναι και άγνωστος (αν το έχει δεχτεί ο ιδιοκτήτης δεν τρέχει μία) δια μέσου της αγάπης, της σωματικής επαφής και του χαδιού........Aν σε αγαπήσει ένα bullmastiff -και αυτό δε στηρίζεται τόσο σε 'σενα όσο στο ότι έχει αυτή τη ''μαγική'' ικανότητα να σκιαγραφεί την ψυχή σου, την καρδιά σου, το είναι σου ΚΑΙ τις προθέσεις σου ΚΑΙ τα μάτια σου, ΝΑΙ μπορεί να σε σκανάρει και να σε ψυχολογήσει-εκτιμήσει ΦΟΒΕΡΑ και τρομερά γρήγορα ;) - θα σε αγαπήσει όσο ακριβώς σε αγάπησε η μαμά, ο μπαμπάς, ο αδερφός, η αδερφή.........
Tώρα πάμε αν σε πάρει γραμμή ότι είσαι στους ''κακούς'' καταρχήν ΝΑΙ θα είσαι στους κακούς στα δικά του μάτια, αν σε πάρει γραμμή ότι ανήκεις στους ''κακούς'' θα στο δείξει αμέσως o bullmastiff, απλά δε θα έρθει κοντά σου είτε είσαι σκύλος είτε είσαι άνθρωπος, όχι δε θα μπει σε alert όπως πάντα είναι ενα bullmastiff, ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ θα επιτεθεί αν δε ''βρωμάει'' η δουλειά, ας έχεις και 5 βραστά κοτοπουλα στα χέρια σου και ας έχεις να τον ταήσεις 5 μέρες ΔΕ θα τον δελεάσεις τεχνιέντως και φυσικά ΠΑΛΙ θα σε αγνοήσει αν είσαι στους ''κακούς''...Τώρα αν ο ''κακός'' έχει προθέσεις όχι ''καλές'' τότε ο bullmastiff'' αλλάζει άρδην και ακαριαία ακόμα και σε τελικό επίπεδο βασικής υπακοής να τον έχεις ΘΑ ΣΕ ΓΡΑΨΕΙ ομορφότατα και θα ζητήσει το λόγο...Πρέπει τότε για να τον κόψεις να του ''πάρεις'' το κεφάλι με τον πνήχτη 2-3 φορές σε συνδιασμό με ένα καλό ΜΗ για να τον κόψεις, αλλά πρέπει να τον ''έχεις'' και να μη νομίζεις ότι τον ''έχεις'' και ίσως χρειαστεί και δύναμη αυτό πολλές φορές...
όταν λέω θα σε γράψει εννοώ , ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΑΓΝΟΗΣΕΙ γιατί ξέρει παντου και πάντα τι και πως του το λες, αλλά καμία εκπαίδευση δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό που είναι χαραγμένο στο DNA ενός bullmastiff, και αυτό είναι η προστασία σου παντού και πάντα με κάθε τρόπο (που σχεδόν πάντα εσυ σαν ιδιοκτήτης να μην αντιληφθείς και ποτέ ;)....
Τώρα Τάκη φίλε μου με τη στράβωσε ο Cargo τοτε ακριβώς ακριβώς δε μπορω να προσεγγίσω,,,,Ναι ισχύει ότι πήγε φανερά να προστατέψει τη λαμπραντορίνα κούκλα κουτάβα γιατί οι άλλοι δύο την είχαν ΛΥΣΣΑΞΕΙ :p :p ....αλλά τώρα δε ξέρω αν έκρινε ότι επειδή και οι δύο ερχόντουσαν κατ απάνω μου με βημα γόργό και γαυγίζοντας έκανε προστασία παράλληλα και σε μένα και στην κουτάβα!!!!! Θεωρώ ότι έκανε στην κουτάβα προστασία γιατί έπεζαν κανα τρίωρο όοοοοοολη η αγέλη και αυτοί μαζί και μόνον όταν ''αγρίεψαν'' τα πράματα πήγε να σώσει το κορίτσι του :p ......Τώρα επειδή εγώ σε κείνη τη φάση ήμουν αφηρημένος και δε θυμάμαι με ποιον συζητούσα έχασα επεισόδια, γι αυτό όποιος είδε ακριβώς πως και τί έγινε ας μας το μεταφέρει παρακαλω........................:D
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Ύστερα από δικές μου έρευνες, μελέτες και φυσικά μετά συζητήσεις επί συζητήσεων με κτηνιάτρους αλλά και εκτροφείς στην προκειμένη, έχω σιγα σιγά καταλήξει πως θα μπορούσε να αναπτυχθεί εξελιχθεί ένα κουτάβι bullmastiff με όσο το δυνατόν ανώδυνο τρόπο για το μυοσκελετικό του σύστημα χωρίς φορτήσεις, πιέσεις, ατσούμπαλα ασκούμενες δυνάμεις, επιταχύνσεις, επιβραδύνσεις κλπ κλπ κλπ..........

Y.Γ(δικία μου προσέγγιση, δικός μου τρόπος αλλά πάντα επιβαιβεωμένος και αναλυμένος σε συζήτηση με επιστήμονες-εκτροφείς) ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ;)


Σήμερα ο Cargo είναι 11 μηνών και κάαατι ψιλούλια, μέχρι στιγμής η βασική μας εκτόνωση και ''άσκηση'' είναι μόνο 20-25 λεπτά αργό περπάτημα και όταν λέω αργό εννοώ αργό....Πλέον περπατάμε σε άγρια άσφαλτο που δεν επιτρέπει να ολισθαίνει ή να γλυστρά κάπου το ζώο και του δίνει σταθερή γωνία και ομοιογενές πάτημα το ίδιο σε όλα τα μέλη (δε το πάω μακριά, εννοώ εν ολίγης ΟΧΙ ανηφορο-κατηφόρες και σχετικά αλφαδιά με το ματι) , πιο πριν είχα μία σειρά προταιρεοτήτων σε κάποια εδάδη με διαφορετικό συντελεστή σκληρότητας, και τοποθετούμαι:

1) Άμμο θαλάσσης (στις παραλίες).. μόνο περπάτημα γιατί όσο απαλή και γλυκιά μπορεί να είναι άλλο τόσο ''βαριά'' και εξοντωτική μπορει να γίνει σε απότομο ελεύθερο παιχνίδι και τρέξιμο
2)Γρασίδι (κήπος, πάρκα, άλση, βουνά, Webley :p :p)
3)μαλακό αμμογάρμπιλο ή ψιλό χαλικάκι ( σε πλατείες, πάρκα, παιδικές χαρές)
4)Άσφαλτος (τρακτερωτή και άγρια για να μη γλυστράνε τα πατούσια και είναι ασταθής ο σκύλος)

Προσωπικά αυτό το ''πρόγραμμα'' θα το κάνω του μικρού μέχρι τους 18 μήνες έτσι ''βασανιστηκά'' (δε βασανίζεται μια χαρά το γουστάρει :D :D) και μετά μέχρι τους 24 θα ανοίξω το βήμα μας, όχι τζογκινγκ αλλά ανοιχτό (σχεδόν αθλητικό βήμα), μετά τους 24 θα του επιτρέψω το φουλ ελεύθερο παιχνίδι ¨ΟΧΙ εξαναγκασμένο: μπαλάκια , σπριντ, σουζες, κοντρες, απότομα φρένα, απότομα γκάζια, απότομα πλευρικά G :p κλπ κλπ κλπ.....Να ξαναπώ ότι έχω bullmastiff με ότι αυτό συνεπάγεται: Πολύ βαριά φυλή, Με ένα παγκόσμιο ποσοστό περίπου στο 28% δυσπλασία ισχύων και ένα περίπου 20% αγκώνα...Ακόμα επιστημονικά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ από που προέρχεται και τι προκαλεί την δυσπλασία..Είναι συνδιασμός και γονιδίου και παραγόντων αλλά και μετεξέλιξης της πάθησης!! Το τι βαρύτητα και ποσοστό έχει ο κάθε παράγοντας ακόμα κάνενας δε γνωρίζει η έχει αποδείξει μέχρι στιγμής!!! Πάντως αν ένα bullmastiff που πχ έχει HD-A σε ηλικία 15 μηνών ξαναεξεταστεί μετά 2-3 έτη και βγάλει ΗD- C ή ΗD-D και πάλι ευτυχησμενος να είναι ο ιδιοκτήτης .....Εκεί τουλάχιστον έχουμε καταλήξει για το ότι η δυσπλασία είναι επίκτητη,,,,,Εξελλίσεται και εξελλίσεται και δυστυχώς μεγαλώνει ΔΕΝ παραμένει ΠΟΤΕ σταθερή γιατί απλά και το ζώο μεγαλώνει και οι καταπονήσεις και τα ζόρια...Γι αυτό λέμε προληψη και πρόληψη και πρόληψη και όχι πολλά πολλά ζόρια σε τέτοιες φυλες με τέτοια σωματικά βάρη, γιατι απλά μετά τα 5-6 έτη είναι γεροντάκια και μετά τα 7-8 ΑΝ ζουν ακόμα είναι υπερήλικες..Γι αυτό πρόληψη πρόληψη ΠΡΟΛΗΨΗ,,,,,Αν θες η μπαταρία του κινητού σου να κρατήσει μια ολόκληρη μέρα ή και παραπάνω τι θα κάνεις???? Προφανώς όσο το δυνατόν λιγότερες κλήσεις.....Αν θες τα ισχύα και οι αγκώνες του bullmastiff σου να αντέξουν όσο το δυνατόν πιο πολύ στο χρόνο τι θα κάνεις????????????????????? Δικιά σας η απάντηση...(ξέρω ακόμα ένα φτωχότατο και ατυχές μύνημα αλλά πιστεύω και στοχεύει και κατευθύνει)
Ναι αν θυμάμαι καλά και εγώ έχω αφήσει τον Cargo 3-4 φορές να λυσσάξει και να παίξει για ώρες και είναι ακούραστος ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ....¨Οταν είχαμε παει στο Newfo-χωριό με την αγαπημένη μου Newfo-οικογένεια :D (Σοφίαααα, Κώσταα :p) o Cargo έτρεχε και τρόχαζε περίπου για κανα τρίωρο ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ..αλλά όμως ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ και ήταν παντελώς ακούραστος (4 κορίτσαροι βλέπετε) , αντοίστιχα και στα βασιλικα ΠΑΛΙ για κανα διωράκι - τριωράκι πήγαινε πάνω-κάτω τρέχοντας και τροχάζοντας Α Κ Ο Υ Ρ Α Σ Τ Α (βέβαια με ενα μετρο γλώσσα να τον ακουληθεί από πίσω σε κάθε περίπτωση)... Τελικά, ναι το bullmastiff είναι και μπορεί να είναι ένας εξερευνητης πολύ μεγάλων αποστάσεων και δρομέας πολύ μικρότερων αλλα δεν είναι κρίμα αν δε το έχουμε για αμιγώς ''καθαρόαιμη'' εργασία να τον κουράζουμε και να τον φορτίζουμε?????Ναι δε θα πει όχι σε όοοοοοοοοση απόσταση και αν τον πας (τουλάχιστον ο cargo) αλλά γιατί να τον επιβαρύνω (σε βάθος χρόνου) και να τον φορτώνω με χιλιόμετρα οδεύοντας τον σε πρόωρη κούραση και καταπόνηση?????? Προσέχουμε για να έχουμε δεν λένε???? Ακόμα και για μας τους ανθρώπους οι ορθοπεδικοί λένε???? Τρέξιμο όχι πάνω απο 3 φορές την εβδομάδα max 20 λεπτάκια....Περπάτημα όσο θέλουμε για όση ώρα θέλουμε και όσες μέρες θέλουμε γιατί οι καταπονήσεις και η κούραση υποδιαιρουνται στο υπερελαχιστο :) .. Kαι φυσικά ελέυθερο παιχνίδι...
Προσωπικά αν ήθελα ένα υπεραθλητλη και δρομέα που να μου κάνει όλα τα γούστα και τα κολπάκια θα έπερνα μία φυλή με μέγιστο τελικό βάρος 5-8 κιλά και προσδόκιμο από 15-18 έτη να το ''λίωνω'' στο παιχνίδι και να μη σπάει και να μη χαλάει .......Το γιγαντωσομο (over 60 κιλά) δε θα παραπονεθεί, ΔΕ θα πει όχι , ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ μέχρι και στο φεγγάρι αλλα σε βάθος χρόνου με την πολύ καταπόνηση τα ισχύα και οι αγκώνες θα γίνουν ΦΥΤΥΛΙΑ...........;)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.134
Μηνύματα
896.056
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa