dead (or cold) tail syndrome


Ritsa

Member
29 Νοεμβρίου 2010
8
0
ΑΘΗΝΑ
Γεια σας. Έχει τύχει σε κανέναν από εσάς να γνωρίζει κάτι σχετικά με το σύνδρομο της "πεσμένης ουράς"? Αγγλικά ονομάζεται dead (or cold) tail syndrome". Ο δικός μου σκύλος το εμφάνισε ξαφνικά: πεσμένη ουρά (εκεί που ήταν πάντα όρθια και γυριστή), πεσμένη διάθεση στη βόλτα. Δεν φαίνεται να πονάει και ο κτηνίατρος μου είπε να περιμένω 2-3 μέρες. Λένε ότι είναι από παγωμένο ή ζεστό μπάνιο ή πολύ άσκηση. Εγώ δεν του έκανα τίποτε από αυτά. Έχει κανένας ανάλογη εμπειρία με το σκύλο του? Ευχαριστώ.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Μπορει να προκληθει και απο κλουβι μεταφορας ...... η και απο πολυ αερα που ερχεται απο το παραθυρο του αυτοκινητου (εστω και μετα απο μικρη ασκηση.) κοινως "ψυξη".
το cold προεκυψε γιατι εχουν εντοπισει οτι σε μεγαλο ποσοστο των περιπτωσεων εχουμε ταλαιπωρια των μυων στην βαση της ουρας,που μοιαζει με "ψυξη" και "πιασιμο" που οφειλεται στο κρυο(πχ κλιματισμος)
Κρυωμα απο μπανιο , κρυωμα απο κλουβι μεταφορας ετεθειμενο στον αερα για αρκετη ωρα ειναι οι πιο συνηθισμενες αιτιες στα κυνηγοσκυλα .
Παρουσιαζεται στις φυλες που εχουν υπερκινητικες ουρες (πχ pointer,labs) και σε μεγαλυτερο ποσοστο στα αρσενικα...
Γενικως οι μελετες μιλανε για ξεκουραση και να μην πειραζουμε καθολου την ουρα.
Συνηθως η ουρα "επανερχετε" σε μια με δυο εβδομαδες , αναλογα με το ζωο και το αιτιο που το προκαλεσε ...
Καλη αναρωση...
 
Last edited:


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Το ειχε παθει ο Φωντας ενα καλοκαιρι μετα απο μπανιο. Του επεσε η ουρα και κουνιοταν περα δωθε
σαν ξενο σωμα. Δεν του πηρε πολλες μερες ομως να συνελθει, αν θυμαμαι καλα τρεις η τεσσερις.
Δεν του την πειραζα καθολου και επανηλθε μονη της!
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Δεν ειναι κατι σοβαρο. Ειναι κατι σαν "πιασιμο" η "ψηξη" οπως λεει ο Tomsitas. Τα δικα μου το παθαινουν καπου καπου μετα το μπανιο. Θα μπορουσες να δωσεις καποιο αντιφλεγμονωδες/παυσιπονο αλλα ετσι κι'αλλιως θα γινει καλα απο μονο του.
 


gvaf

Member
20 Ιουνίου 2011
7
0
Αθήνα
Γειά σας
Το ίδιο ακριβώς έπαθε και το δικό μας από την Κυριακή το μεσημέρι.
Να σημειώσω ότι είναι ένα Jack Rassell 6 μηνών αρσενικό.
Πήγαμε στον γιατρό και το είδε και δεν μας βρήκε κάποιο σπάσιμο η κάτι παράξενο.
Υπομονή το λοιπόν να δούμε.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Γειά σας
Το ίδιο ακριβώς έπαθε και το δικό μας από την Κυριακή το μεσημέρι.
Να σημειώσω ότι είναι ένα Jack Rassell 6 μηνών αρσενικό.
Πήγαμε στον γιατρό και το είδε και δεν μας βρήκε κάποιο σπάσιμο η κάτι παράξενο.
Υπομονή το λοιπόν να δούμε.
Ουπς! Κ άλλο Τζακ? Μας συστήθηκες κ δν το είδα? Φωτό έβαλες? Χαχα!

Ρίτσα περαστικά σας. δν ήξερα ότι γίνεται κτ τέτοιο αλλά από ότι λένε τα παιδιά δν είναι τπτ. Περαστικά σας!
 


gvaf

Member
20 Ιουνίου 2011
7
0
Αθήνα
Ουπς! Κ άλλο Τζακ? Μας συστήθηκες κ δν το είδα? Φωτό έβαλες? Χαχα!

Ρίτσα περαστικά σας. δν ήξερα ότι γίνεται κτ τέτοιο αλλά από ότι λένε τα παιδιά δν είναι τπτ. Περαστικά σας!
Δεν θυμάμαι αν έχω συστηθεί sorry.
Γιώργος, με το εν λόγω τρελοκομείο Jack (Μαϊλο).
Για φωτό θα το φροντήσω.
 




gvaf

Member
20 Ιουνίου 2011
7
0
Αθήνα
Sorry που ξέχασα να ενημερώσω..
Η ουρά μετά από περίπου 1 μήνα επανήλθε στα normal επίπεδα (δλδ κεραία τηλεκατευθηνόμενου :) .
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Sorry που ξέχασα να ενημερώσω..
Η ουρά μετά από περίπου 1 μήνα επανήλθε στα normal επίπεδα (δλδ κεραία τηλεκατευθηνόμενου :) .
Αντε γιατί το θέλουμε το εργαλείο! :D
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αντε γιατί το θέλουμε το εργαλείο! :D
εγω μπορω να της την παγωσω γιατι κοπαναει τα επιπλα και μας ενοχλει? :p
πλακα πλακα καποτε ενας κυνηγος εξυπνακιας μου ειπε οτι κοβει τις ουρες των κοκερ για να μη χτυπουν στα επιπλα...ντονγκ!!!
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
εγω μπορω να της την παγωσω γιατι κοπαναει τα επιπλα και μας ενοχλει? :p
πλακα πλακα καποτε ενας κυνηγος εξυπνακιας μου ειπε οτι κοβει τις ουρες των κοκερ για να μη χτυπουν στα επιπλα...ντονγκ!!!
Νομίζω είναι από τις φυλές που την έκοβαν, σωστά? Τι βλακεία! Αυτές οι τριχούλες που πετάνε από κάτω είναι τόοοσο ωραίες!
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Τελικα εχει συμβει σε πολλους απο μας.....
Το ιδιο και σε μας και σε λιγες μερες ξανασηκωθηκε χωρις προβλημα....
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Και σε μας σημερα... Πηγαμε για μπανιο το πρωι, και τωρα ειναι πεσμενη.. Δε μπορω να καταλω ομως πως γινεται να "κρυωσε" καλοκαιριατικα?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Τι λεεεες τωραααα!!!! Το ειχα ξεχασει τελειως οτι το περασαμε αυτο!:D
Μετα απο μπανιο κ εμεις το παθαμε...Σε λιγες μερες ειχε επανελθει!χαχα
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Μάλλον το έπαθε και ο δικός μου... χτες τον έκανα μπάνιο σήμερα η ουρά είναι down ο δικός μου όμως πονάει τα δικά σας πονούσαν; Το θέμα είναι λίγο παλιό αλλά δεν πειράζει :)
 


gvaf

Member
20 Ιουνίου 2011
7
0
Αθήνα
Πόνο δεν νομίζω αλλά αυτό δεν έχει σημασία.
Μη ξεχνάς ότι είναι ψύξη.
Υπομονή..