Denis... (προβλήματα ομίλων)


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
denis said:
-Πολλοί μιλούν για πράγματα που δεν ξέρουν, ή όπως στην προκειμένη περίπτωση για πράγματα που δεν πρέπει να ακουστούν σε όλους, όχι γιατί πρέπει να καλυφτούν κάποια άτομα ή καταστάσεις, αλλά γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΗΣΥΧΩ μήπως κάποιος βγάλει το συμπέρασμα οτι τα πράγματα είναι στραβά στην Ελλάδα γιατί ''διάβασε στο internet ότι ένας πρόεδρος ομίλου μιας ράτσας που λέγεται ΡΟΝΤΒΑΙΛΕΡ ή κάπως έτσι, χρέωνε το κινητό του στον όμιλο''.
Στην γενική παρουσίαση της κυνοφιλίας και της έλλειψης παιδείας και κυνοφιλικής συνείδησης, θα συμφωνήσω Denis μαζύ σου, πολύ καλή παρουσίαση του θέματος.

Θα συμφωνήσω επίσης ότι θα ήταν πάρα πολύ καλά τα πράγματα, αν το μοναδικό πρόβλημα θα ήταν αν ο αντιπρόεδρος (και όχι ο πρόεδρος) ενός ομίλου, ως μοναδικό μεμπτό στην εμπλοκή του στον όμιλο, είναι ότι χρέωνε το προσωπικό του τηλέφωνο στον όμιλο. Η καταγγελία πυο είχα κάνει τότε, δεν αφορούσε μονο το κινητό τηλέφωνο του αντιπροέδρου, αλλά ας θεωρήσουμε ότι ήταν μόνο αυτό.

Επειδή υπάρχουν και άλλα πολλά προβλήματα, θεωρείς σωστό να κάνουμε συμψηφισμό, και να μην ασχολούμαστε με τα προβλήματα που διαπιστώνουμε επειδή είναι μικρότερα?

Μου θυμίζει η λογική σου, κάτι κυράδες που με έβλεπαν να ταΐζω αδέσποτα, και με βρίζανε γιατί ενώ υπάρχουν παιδιά που πεινάνε, εγώ τάιζα τα κωλόσκυλα.

Η απάντηση σε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, δεν είναι ότι υπάρχουν και άλλα προβλήματα (προφανώς) μεγαλύτερα. Αντικειμενικά υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα από το σύνολο όσων κατήγγειλα τότε, αυτό όμως δεν σημαίνει (κατά την γνώμη μου) ότι πρέπει να σωπαίνουμε όταν διαπιστώνουμε κάποιο πρόβλημα.

Σεβαστή η γνώμη σου, υποθέτω ότι δεν θα σε πειράξει αν κάποιος κλέφτης μπει σπίτι σου και κλέψει 500-1000 ευρώ, διότι το πρόβλημα της κοινωνίας μας είναι τα διάφορα λαμόγια που τρώνε και πίνουν καταληστεύοντας τον κρατικό κουρβανά, εις βάρος όλου του κοινωνικού συνόλου. Σύμφωνα με την λογική σου, μακάρι το προβλημα να ήταν απλώς η κλοπή που υπέστης, και κακώς διαμαρτύρεσαι για το θέμα (εαν το κάνεις), αφού υπαρχουν πολύ σοβαρότερα αδικήματα κλοπών.που βασανίζουν την κοινωνία.

Κάποιος δύσμοιρος που διαμαρτύρεται για κάποιο πιο "δεύτερο" θέμα, κατα την λογική σου, κινδυνεύει να αποπροσανατολίσει την κοινωνία από τα πραγματικά της προβλήματα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Savra το ίδιο λέμε, συμφωνώ, γίνονται και αλλού, τα εξειδικευμένα όμως παραπτώματα κυρίως ,δεν βγαίνουν μικρά παιδιά να σκοτώσουν λύκους με τον μπαμπά τους. Τα άσπρα μπόξερ θα έπρεπε να διαθέτονται στειρωμένα και όχι να θανατώνονται.

amangos, είπα οτι πραγματικά ανησυχώ οτι πολλοί δεν θα καταλάβουν τις διενέξεις και συζητήσεις μας, δεν είπα να μην καταγγέλονται, είπα να μην καταγγέλονται από ένα forum, όπου διαβάζουν άνθρωποι που δεν τους ενδιαφέρει. Το θέμα είναι τι εντυπώσεις δημιουργούνται
αν κάποιος κλέφτης μπει σπίτι σου και κλέψει 500-1000 ευρώ
αν είχε επίπτωση στον τουρισμό της Ελλάδας επειδή κάποιοι άσχετοι θα έλεγαν ''κλέβουν σπίτια εκεί'', θα προτιμούσα να μην το πώ, ναι.
Αν θες να καταγγείλεις, τέλος καταγγέλνεις με στοιχεία και ονοματεπώνυμα όπως έκανες τότε, αυτό εδώ είναι κουτσομπολιό.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Ως προς τον νυν ΟΦΙΡΕ, εξακολουθεί αν δεν κάνω λάθος να εδρεύει στις εγκαταστάσεις σκυλέμπορα-εισαγωγέα, με πρόεδρο τον ίδιο, και ο οποίος ταυτόχρονα προεδρεύει (και συστεγάζει) και άλλους ομίλους.
Με την μαγκιά μου και τον μπαρά μου...
Δεν νομίζω ότι άξιζαν τέτοιας τύχης οι όμιλοι δημοφιλέστατων σκύλων.

..με αφορμη την εκθεση,και το παραπανω quote του φιλου amangos ,ειναι δυνατον να ανεχεστε/ανεχομαστε να ειναι προεδρος ομιλου ,γραμματεας, η μελος , ο μεγαλυτερος εισαγωγεας κουταβιων απο puppymills της ουγγαριας και ιδιοκτητες petshop...? ,την στιγμη που μεσα απο το φορουμ κατηγορουμε τα puppy mills και τις πωλησεις κουταβιων μεσα απο τα πετσοπ και σπρωχνουμε τον κοσμο στους ομιλους και την οργανωμενη κυνοφιλια? τι εγινε ρε παιδια μηπως τελικα ειναι το ιδιο?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
oscar said:
Ως προς τον νυν ΟΦΙΡΕ, εξακολουθεί αν δεν κάνω λάθος να εδρεύει στις εγκαταστάσεις σκυλέμπορα-εισαγωγέα, με πρόεδρο τον ίδιο, και ο οποίος ταυτόχρονα προεδρεύει (και συστεγάζει) και άλλους ομίλους.
Με την μαγκιά μου και τον μπαρά μου...
Δεν νομίζω ότι άξιζαν τέτοιας τύχης οι όμιλοι δημοφιλέστατων σκύλων.

..με αφορμη την εκθεση,και το παραπανω quote του φιλου amangos ,ειναι δυνατον να ανεχεστε/ανεχομαστε να ειναι προεδρος ομιλου ,γραμματεας, η μελος , ο μεγαλυτερος εισαγωγεας κουταβιων απο puppymills της ουγγαριας και ιδιοκτητες petshop...? ,την στιγμη που μεσα απο το φορουμ κατηγορουμε τα puppy mills και τις πωλησεις κουταβιων μεσα απο τα πετσοπ και σπρωχνουμε τον κοσμο στους ομιλους και την οργανωμενη κυνοφιλια? τι εγινε ρε παιδια μηπως τελικα ειναι το ιδιο?
Το Σαββατο που πηγα στην εκθεση,ξεκινησα να παρακολουθω στο στιβο των μποξερ,βλεπω μια κοπελα(απ'οτι ακουσα Ρωσιδα)να παρουσιαζει ενα μποξερ,τελειωνει και τρεχει στον στιβο των ντοπερμαν,μολις τελειωσε και απο εκει την βλεπω να τρεχει σε αλλο στιβο κρατοντας ενα american staff :shock: και αυτο σε συνδιασμο με το ποστ σου για τον προεδρο-εισαγωγεα με κανουν να αναρωτηθω,μηπως τελικα οι εκθεσεις εχουν γινει βιομηχανια παραγωγης σκυλων?
Δεν κρινω μονο απο την Ρωσιδα που ειδα εγω και εκτρεφει τουλαχιστον 3 διαφορετικες ρατσες,αλλα τον προεδρο καποιος τον ψηφισε για να ειναι εκει,αρα συμπεραινω οτι τους περισσοτερους δεν τους ενοχλει η φαμπρικα "κουταβοπαραγωγη"
Mηπως τελικα η εκτροφεις χωριζονται σε δυο κατηγοριες,τους "ρομαντικους" που αγαπουν την ρατσα και πασχιζουν για την βελτιωση της και τους κουταβοπαραγωγους?και ποσοι ειναι απο την καθε πλευρα?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
με αφορμη την εκθεση,και το παραπανω quote του φιλου amangos ,ειναι δυνατον να ανεχεστε/ανεχομαστε να ειναι προεδρος ομιλου ,γραμματεας, η μελος , ο μεγαλυτερος εισαγωγεας κουταβιων απο puppymills της ουγγαριας και ιδιοκτητες petshop...? ,την στιγμη που μεσα απο το φορουμ κατηγορουμε τα puppy mills και τις πωλησεις κουταβιων μεσα απο τα πετσοπ και σπρωχνουμε τον κοσμο στους ομιλους και την οργανωμενη κυνοφιλια? τι εγινε ρε παιδια μηπως τελικα ειναι το ιδιο?
Η μια και μοναδική απάντηση είναι εδώ

αλλα τον προεδρο καποιος τον ψηφισε για να ειναι εκει

Όλοι οι όμιλοι (όχι μόνο οι κυνοφιλικοί) έχουν ένα καταστατικό στο οποίο αναφέρετε ξεκάθαρα ποιος και πως μπορεί να γίνει μέλος και ποιος και πως μπορεί να θέσει υποψηφιότητα για το Δ.Σ. του κάθε ομίλου.
Είναι αντισυνταγματικό να απαγορέψεις σε κάποιον να θέσει υποψηφιότητα κάπου (εφόσον πληρή τα κριτήρια) επειδή είναι αλλοδαπός, άλλου φύλου κ.λ.π. ή στην περίπτωση μας πετσοπάς (που είσαι ωρέ Μπαμπινιώτη) ,εκπαιδευτής ή χονδρέμπορας-εισαγωγέας σκύλων.
(Άλλωστε δεν πουλάνε όλα τα pet shop κουτάβια.)

Εφόσον οι συγκεκριμένοι κύριοι έθεσαν υποψηφιότητα και ψηφίστικαν από τα μέλη του ομίλου……………………

(τώρα πάει ή δεν πάει το
Ο κάθε άνθρωπος-λαός και στην περίπτωση μας όμιλος έχει ότι του αξίζει?????)

Το πραγματικό πρόβλημα κατά την γνώμη μου δεν είναι αυτό όμως.

Το πρόβλημα αρχίζει όταν ο εκάστοτε επαγγελματίας χρησιμοποιεί τον εκάστοτε όμιλο-θέση για να προωθήση την δική του δουλειά.
Όταν π.χ παίρνεις τον ταμία του Χ ομίλου ο οποίος είναι εκπαιδευτής να ρωτήσεις που μπορείς να εκπαιδεύσης τον σκύλο σου και σαν απάντηση παίρνεις το τηλέφωνο του και όχι ΚΑΙ το τηλέφωνο του τότε ΝΑΙ υπάρχει πρόβλημα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το θέμα με τις Ρωσίδες δεν μου λέει τίποτα και μου λέει πολλά.

ΜΠΟΡΕΙ τον Οκτώμβρη να αποφασίσω να πάω σε μια έκθεση του εξωτερικού.
ΜΠΟΡΕΙ να μου ζητηθεί από έναν (δύο,τρείς) φίλο να πάρω να παρουσιάσω και έναν σκύλο δικό του.
ΜΠΟΡΕΙ να είμαι επαγγελματίας στην παρουσίαση των σκύλων.
ΜΠΟΡΕΙ βέβαια να είμαι και κουταβοπαραγωγός και να ζώ από αυτό (στην Ρωσία-Γιουγκοσλαβία-Ουγγαρία κ.λ.π.) είναι σύνηθες επάγγελμα.

ούτε αυτό με πειράζει.

αυτό που με ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ είναι ότι η συγκεκριμένη έφερε ένα dobermann απο την Αγία Πετρούπολη (ίσως 8 βαθμούς κελσίου) και το παράτησε δεμένο μεσα στον ήλιο στους 36 βαθμούς.
την κυριακή έγινε έκληση από τα μεγάφωνα να πάρουν ένα δεμένο σε ένα ξύλο dobermann (δεν ξέρω ποιο ήταν ΥΠΟΘΕΤΩ δικό της ) το οποίο προφανώς ενοχλημένο από την αφόρητη ζέστη φώναζε-εκλαιγε
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Mηπως τελικα η εκτροφεις χωριζονται σε δυο κατηγοριες,τους "ρομαντικους" που αγαπουν την ρατσα και πασχιζουν για την βελτιωση της και τους κουταβοπαραγωγους?και ποσοι ειναι απο την καθε πλευρα?
_________________
Ναι τελικά!!! Πολλοί οι δεύτεροι και λίγοι οι πρώτοι. Αυτό ισχύει ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Μάκη.
(Ομιλοι και Ρωσίδα).
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
...τοτε παιδια ετσι οπως τα λετε και καταλαβαινω...η οι περισσοτεροι ειναι λαμογια, αφου τετοιο προεδρο ψηφισε η πλειοψηφια,η πολυ χαζοι...αλλος δρομος δεν υπαρχει...
και αφου ισχυουν τα παραπανω,τι πρεπει να γινει για να διορθωθουν ολα αυτα? αλλιως να πηγαινουμε να συμμετεχουμε και να πληρωνουμε κιολας για να τους ακουμε δεν ειναι λυση..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Το ότι ο συγκεκριμένος όμιλος (γενικά) δεν έχει πέσει και στα καλύτερα χέρια είναι γεγονός.
όσο για τα λαμόγια που λες σκέψου ποιούς έβλεπες στις εκθέσεις πριν 7-10 χρόνια και ποιούς είδες εχθές.
ήταν όλοι λαμόγια??

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ.

Η ΑΠΟΨΗ μου όμως είναι ότι οι περισσότεροι ήταν.
τώρα το θέμα των εκλογών είναι ένα άλλο θέμα το οποίο σηκώνει ΠΟΛΥ συζήτηση
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
oscar said:
και αφου ισχυουν τα παραπανω,τι πρεπει να γινει για να διορθωθουν ολα αυτα?
Είμαι περίεργος να ακούσω ιδέες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Άσχετο με τον παραπάνω όμιλο που λέτε...Οι δικές μου γνώσεις στα "ομιλικά" είναι πενιχρές έως ανύπαρκτες. Η μόνη εμπειρία πάντως - πριν από 3 χρόνια - ήταν με τον όμιλο του γαλλικού μπουλντόγκ όπου συνέβαιναν τα εξής (είχα συμμετάσχει στην "ομιλική έκθεση" 2 φορές και είχα συνεβρεθεί με αυτούς άλλη μία, συν μερικά τηλέφωνα - μετά ...τό 'κοψα!):

1. Τα σκυλιά που "κατέβαιναν" στις ομιλικές εκθέσεις ήταν ενός και μόνο εκτροφέα, και στα δύο events που πήγα (ROTTIE ...αυτό που λέγαμε... τρέχεις μόνος σου στο στίβο και βγαίνεις πρώτος!). Υπήραν και κανα δυο ιδιοκτήτες ... αναρχοαυτόνομοι.

2. Ο κριτής στο ένα τουλάχιστο event ήταν κολλητός του παραπάνω εκτροφέα

3. Ο λόγος που προσέγγισα τον όμιλο και τα μέλη του ήταν περισσότερο, μήπως και μπορέσω να βγάλω άκρη με τους "γνώστες και επαγγελματίες" στα προβλήματα του δικού μου και εν πάσει περιπτώσει μήπως δω κάπου φως... Άσκοπον! ("Ετσι αναπνέουν μερικά μπουλντόγκ...", "Mην του βάζεις στηθόλουρο - δεν κάνει - θα "ανοίξουν" τα πόδια του", "Δεν είναι τίποτα αυτό με το αναπνευστικό - κρεατάκια είναι!")

4. Οι "ομιλάρχες" όταν τους προσέγγιζες σε ρωτούσαν πρώτα αν έχεις συνδρομή.

5. Βραβεύτηκαν σκύλοι που έπαθαν σχεδόν collapse στην πίστα και κόντεψαν να μείνουν εκεί...

Και πήρα των οματιών μου...

Ελπίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ο French Bulldog Ομιλος στην Ελλαδα ειναι αλλη περιπτοση!

Επειδη εγω εχω σκυλο απο λαθος εκτροφεα ( οποιος δεν ειναι καθολου φιλος με την αλλη εκτροφεα, επειδη δεν ειναι σωστη εκτροφεας) η οποια καταφερε να μπει και στο ΔΣ του ομιλου) με σνομπαριζαν απο την αρχη.
Και ετσι δεν ανανεοσα καν την συνδρομη μου για το επομενο ετος.

Κριμα για την φυλη!

Αλλα αυτα που λεει vrmode ειναι αληθεια!
Σκυλια με πατελλα που κουτσαιναν στον στιβο- που ξερναγαν αφρους επειδη εχουν εντονο προβλημα με την μαλακια υπεροα- κερδιζαν πρωτιες στης ειδικες εκθεσεις. Αισχος δηλαδη!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
...τοτε παιδια ετσι οπως τα λετε και καταλαβαινω...η οι περισσοτεροι ειναι λαμογια, αφου τετοιο προεδρο ψηφισε η πλειοψηφια,η πολυ χαζοι...αλλος δρομος δεν υπαρχει...
και αφου ισχυουν τα παραπανω,τι πρεπει να γινει για να διορθωθουν ολα αυτα? αλλιως να πηγαινουμε να συμμετεχουμε και να πληρωνουμε κιολας για να τους ακουμε δεν ειναι λυση..
Κάτι που ξέχασα να πώ είναι ότι έτσι ψήφισε η πλειοψηφία ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΡΩΝ στις εκλογές.

τι πρέπει να γίνει???

κατά την ΑΠΟΨΗ μου ένα πολύ απλό πράγμα.
όσοι ενδιαφέροντε για την οργανωμένη (καθαρόαιμη) κυνοφιλία να αφιερώσουμε μία ημέρα τον χρόνο.
φέτος για να γραφτήτε μέλοι στον Κ.Ο.Ε και το 2008-2009 για να παρακολουθήσουμε την γενική συνέλευση.
τότε και μόνο τότε το 2010 (αφού γίνουμε τακτικά μέλη με δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθε) και καταψηφίζοντας το τωρινό ΄καθεστώς΄ΙΣΩΣ τους δώσουμε να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε διατεθιμένοι να τους ανεκτούμε άλλο.

αλλιώς μένουμε όπως είμαστε ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ αφού μην κάνοντας τίποτα αποδεχώμαστε το πρόβλημα ή γιατί όχι γινόμαστε μέρος του ίδιου του προβλήματος.

αυτά για τον Κ.Ο.Ε. και οποιαδήποτε άλλο όμιλο (κυνολογικό και μη) θέλουμε να ασχοληθούμε.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ΄το πουλί :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: και την υπογραφή προσέχουμε που την βάζουμε΄ και ότι έχουμε διαβάσει το καταστατικό ΚΑΙ τον Εσωτερικό Κανονισμό του εκάστοτε σωματείου.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τα πράγματα είναι ως εξής:

Υπάρχουν πολλοί ρομαντικοί, οι περισσότεροι θα έλεγα, αλλά... δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν, δεν έχουν όρεξη ή το γνωστό ωχ αδελφέ!!!

Ένα όμιλος που έχει 500-1000 μέλη, πόσοι θαρρείτε πως εμφανίζονται αυθορμήτως σε συνελεύσεις? 5? 10??
Οι υπόλοιποι που εμφανίζονται είναι το ήδη υπάρχον Δ.Σ., 20-30 φίλοι τους και έχουν στα χέρια τους και 1-2 εξουσιοδοτήσεις ο καθένας... Το αποτέλεσμα είναι ότι Γιάννης κερνάει-Γιάννης πίνει!

Οι ελάχιστοι ρομαντικοί που ίσως εμφανιστούν, βλέπουν αμέσως ότι το παιχνίδι είναι σικέ, και φεύγουν με γοργά πηδηματάκια.
Ποιό είναι το αντίπαλο δέος αυτών των ανθρώπων? Ένας όμοιος τους, που θα αποφασίσει να πάρει την τύχη του ομίλου στα χέρια του.

Είναι πάρα πολύ εύκολο να γίνει αυτό, απλώς οι έχοντες και κατέχοντες φυλάγονται...
Μαζεύεις φίλους και γνωστούς, τους γράφεις στον όμιλο, περιμένεις να αποκτήσουν δικαίωμα ψήφου, κρατάς χαμηλό προφίλ για να μην σε υποψιαστούνε, και την κατάλληλη στιγμή λίγο στις εκλογές αρπάζεις τον όμιλο.

Όταν θα μάθουμε σαν 'Ελληνες να συμμετέχουμε και να μην αφηνόμαστε στους άλλους κάνοντας απλώς κριτική που επιβεβαιώνει ότι καλώς δεν ασχολούμαστε, τότε ίσως και να αλλάξει κάτι.

Αυτό προσπάθησα κάποτε, αλλά δυστυχώς ήμουνα πολύ μόνος. Εμφανίστηκαν όμως και κάποια λαμόγια (που κατέληξαν πρόεδροι άλλων ομίλων ορισμένοι), οι οποίοι θέλανε να οργανώσουν όλο το πιο πάνω και με αιχμή του δόρατος εμένα να καταλάβουν το όμιλο, αλλά αρνήθηκα. Δεν ήθελα να παίξω τέτοιο παιχνίδι.

Μην θεωρείτε το προεδρείο κάποιου ομίλου ως αποτέλεσμα κάποιας μαζικής αποδοχής που δημοκρατικά εκλέχτηκε για το έργο του και την παρουσία του, σχεδόν όλες (αν όχι όλες) οι εκλογές στους διάφορους ομίλους είναι σικέ.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
φέτος για να γραφτήτε μέλοι στον Κ.Ο.Ε και το 2008-2009 για να παρακολουθήσουμε την γενική συνέλευση.
τότε και μόνο τότε το 2010 (αφού γίνουμε τακτικά μέλη με δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθε) και καταψηφίζοντας το τωρινό ΄καθεστώς΄ΙΣΩΣ τους δώσουμε να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε διατεθιμένοι να τους ανεκτούμε άλλο.

αλλιώς μένουμε όπως είμαστε ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ αφού μην κάνοντας τίποτα αποδεχώμαστε το πρόβλημα ή γιατί όχι γινόμαστε μέρος του ίδιου του προβλήματος.

αυτά για τον Κ.Ο.Ε. και οποιαδήποτε άλλο όμιλο (κυνολογικό και μη) θέλουμε να ασχοληθούμε.
Συμφωνώ με όλους, αλλά αυτή είναι η μόνη λύση, Γίνεται? δεν ξέρω.Πάντως τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο και η καλύτερη λύση για να προμηθευτεί κάποιος έναν καλό σκύλο ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ο όμιλος, οι εκτροφείς, και όχι τα pet shop και ''οι γνωστοί και γείτονες''. Αν έχει κάποιος να αντιπροτείνει κάτι, δεκτό.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
[.Πάντως τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο και η καλύτερη λύση για να προμηθευτεί κάποιος έναν καλό σκύλο ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ο όμιλος, οι εκτροφείς, και όχι τα pet shop και ''οι γνωστοί και γείτονες''. Αν έχει κάποιος να αντιπροτείνει κάτι, δεκτό. .
Πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι να απαγορευτει αυστηρα και με νομο η πωληση ζωων σε πετ σοπ
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ, και μη νομίζεις ότι οι ιδιοκτήτες pet shop, έχουν και κανένα τεράστιο κέρδος από τα σκυλιά. Εκτός από τα μεγάλα καταστήματα αλυσίδες, που, σημειωτέον, κάνουν τις παραγγελίες τους τηλεφωνικά με ότι συνεπάγεται αυτό, οι απλοί έμποροι μπορεί να μπαίνουν και μέσα.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως με την απαγόρευση αυτή ανθίσει το παραεμπόριο, Ελλάδα είμαστε!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
γνώμη μου είναι ότι το

Πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι να απαγορευτει αυστηρα και με νομο η πωληση ζωων σε πετ σοπ
είναι μια πολύ καλή αρχή ενός δρόμου δύσκολου.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως με την απαγόρευση αυτή ανθίσει το παραεμπόριο, Ελλάδα είμαστε!
πιο πιθανό το βρίσκω
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Συμφωνώ, και μη νομίζεις ότι οι ιδιοκτήτες pet shop, έχουν και κανένα τεράστιο κέρδος από τα σκυλιά. Εκτός από τα μεγάλα καταστήματα αλυσίδες, που, σημειωτέον, κάνουν τις παραγγελίες τους τηλεφωνικά με ότι συνεπάγεται αυτό, οι απλοί έμποροι μπορεί να μπαίνουν και μέσα.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως με την απαγόρευση αυτή ανθίσει το παραεμπόριο, Ελλάδα είμαστε!
Παραεμποριο υπηρχε,υπαρχει και τωρα και μαλλον θα συνεχισει να υπαρχει,θυμαμαι πριν απο χρονια στον προθαλαμο ενος κτηνιατρειου ενας κυριος με ενα κουταβακι σεττερ λαβερακ(κυνηγος)μου ειπε οτι ο κτηνιατρος του εφερε ενα απο Ουγγαρια,ηταν κουφο και το γυρισε πισω και του εφερε αυτο που κρατουσε,ο γιατρος αυτος και πολλοι αλλοι φερνουν σκυλια με παραγγελια.
Το πετ σοπ ομως εχει ενα ακομα αρνητικο,οτι τα κουταβακια ζουν μεσα σε κλουβια ακομα και για ενα μηνα ισως και παραπανω,μεχρι να περασει καποιος να τα αγορασει
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το πετ σοπ ομως εχει ενα ακομα αρνητικο,οτι τα κουταβακια ζουν μεσα σε κλουβια ακομα και για ενα μηνα ισως και παραπανω,μεχρι να περάσει καποιος να τα αγορασει
Φωτεινά, καθαρά συνήθως κλουβιά με οπτική τουλάχιστον επαφή με το περιβάλλον, όπου ένας άνθρωπος βάζει νερό και φαγητό και ανησυχεί μήπως το ζώο πεθάνει και χάσει τα λεφτά του.
Μιλάω για αύξηση του παραεμπορίου με συρμάτινα κλουβιά από κοτετσόσυρμα, σε υπόγεια και σπίτια, ακαθαρσίες και στοίβαγμα ζώων, φτηνότερα ζώα σε τιμές χονδρικής και τεράστια θνησιμότητα. Δεν μιλάω για κτηνίατρο που φέρνει ένα σκύλάκι από Ουγγαρία.
Νομίζω ότι πρέπει να πωλούνται ζώα από εκτροφείς Ελληνες, μόνο κατά παραγγελία, μόνο με χαρτιά ελληνικά και οι εκτροφείς να ελέγχονται αυστηρά, με τους νόμους του κράτους και της κυνολογικής αρχής, αλλά και με τα standarts της κάθε φυλής (εργασία - δυσπλασία κλπ κλπ) Δύσκολο? Οποιος δεν μπορεί να εκθρέψει, αλλά και να πληρώσει για να αγοράσει και να συντηρήσει, υπάρχουν και τα χρυσόψαρα!
Η παράνομη εισαγωγή δε, μπορεί να ελεχθεί (τουλάχιστον σε μεγάλες ποσότητες, θέλω να πιστεύω, αλλιώς είμαστε Κολομβία)