Dinos... ValeDinos


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
θα κολλησω το πετιγκρι στα μουτρα του σκυλου μου!!!!δεν παει αλλο!:p
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Φίλε alx μάλλον γερμανικό ποιημενικό με βέλγικο είχες ή απλά ένα μαύρο σκύλο, όπως έχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που κάνουν ή δέχονται ανεύθυνα ζευγαρώματα του στύλ: να συνδυάσω το μέγεθος του γερμανού με το ''νευρικό'' του βέλγου ...κλπ
Όπως δηλαδή μαγειρεύεις το φρικασέ σου και πειραματίζεσαι με το λαδολέμονο έτσι λες κάτσε να ''μαγειρέψω'' ένα σκυλί να δω τι θα μου βγεί.:confused:
Πάντος ως κάτοχος γκρένενταλ βλέπω οτι ειδικά με τα γερμανικά και τα βέλγικα το ποσοστό mix είναι απαράδεκτα πολύ μεγάλο. Αλλά τι να πούμε ...ο ελληνάρας τα ξέρει όλα :mad::(:rolleyes:
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Φίλε alx μάλλον γερμανικό ποιημενικό με βέλγικο είχες ή απλά ένα μαύρο σκύλο, όπως έχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που κάνουν ή δέχονται ανεύθυνα ζευγαρώματα του στύλ: να συνδυάσω το μέγεθος του γερμανού με το ''νευρικό'' του βέλγου ...κλπ
Όπως δηλαδή μαγειρεύεις το φρικασέ σου και πειραματίζεσαι με το λαδολέμονο έτσι λες κάτσε να ''μαγειρέψω'' ένα σκυλί να δω τι θα μου βγεί.:confused:
Πάντος ως κάτοχος γκρένενταλ βλέπω οτι ειδικά με τα γερμανικά και τα βέλγικα το ποσοστό mix είναι απαράδεκτα πολύ μεγάλο. Αλλά τι να πούμε ...ο ελληνάρας τα ξέρει όλα :mad::(:rolleyes:
χαιρομαι που επιτελους βρεθηκε κ η αλλη οψη του νομισματος!συμφωνω απολυτα μαζι σου κ το τραγικο ειναι οτι μ αυτον τον τροπο εχει χαλασει εντελως το "προτυπο" του γκρενενταλ στα ματια του κοσμου οχι στις εκθεσεις φυσικα.
μπορει να μην εχει ιδιαιτερη σημασια,το σιγουρο ομως ειναι οτι εχει δημιουργηθει μια "τριτη φυλη"που ονομαζεται βελγικο λυκοσκυλο.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
μπορει να μην εχει ιδιαιτερη σημασια,το σιγουρο ομως ειναι οτι εχει δημιουργηθει μια "τριτη φυλη"που ονομαζεται βελγικο λυκοσκυλο.
Κι όμως υπάρχει: Belgian Shepherd Dog (Chien Berger Belge) [FONT=&quot] FCI-Standard No 15/ 19.04.2002

Στη φυλή ανήκουν:
[/FONT]
  • Groenendael
  • Tervueren
  • Mallinois
  • Laekenois
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Κι όμως υπάρχει: Belgian Shepherd Dog (Chien Berger Belge) [FONT=&quot]FCI-Standard No 15/ 19.04.2002

[FONT=&quot]Στη φυλή ανήκουν:[/FONT]


[/FONT]
  • Groenendael
  • Tervueren
  • Mallinois
  • Laekenois
Αυτό είναι το Βελγικό Ποιμενικό.

Ιδιαίτερα το Laekenois δε μοιάζει καθόλου με αυτό που λέμε στην Ελλάδα "λυκόσκυλο".

Λυκόσκυλο επίσημα δεν υπάρχει, παρά μόνο αν μεταφρασουμε το wolfdog το οποίο δεν είναι ράτσα αλλά πρόσμιξη λύκου και σκύλου ;)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι Αλεξία δεδομένο αυτό. Απλώς μπερδεύεται τόσο ο κόσμος με τον μαύρο βελγικό ποιμενικό (γκρένενταλ) και το μαύρο γερμανικό ποιμενικό, που τα αποκαλεί όλα "βελγικά" και τέλος. Κι εγώ τα μπέρδευα παλιά γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει μαύρος γερμ. ποιμενικός.
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ναι Αλεξία δεδομένο αυτό. Απλώς μπερδεύεται τόσο ο κόσμος με τον μαύρο βελγικό ποιμενικό (γκρένενταλ) και το μαύρο γερμανικό ποιμενικό, που τα αποκαλεί όλα "βελγικά" και τέλος. Κι εγώ τα μπέρδευα παλιά γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει μαύρος γερμ. ποιμενικός.
Πολύ φοβάμαι οτι ο κόσμος μπερδεύεται όχι γιατί ξέρει το μαύρο ποιημενικό αλλα γιατι δεν ξέρει το γκρένενταλ. Έχει επικρατήσει να λέγεται το εξής αμίμητο: μαύρο = γκρένενταλ, καφέ= γερμανικό ποιημενικό.:rolleyes: πολλοί δεν αναγνωρίζουν ούτε το τερβουερέν, νομίζουν ότι είναι απλά ένα μακρύτριχο γερμανικό.
Εμένα το πρόβλημά μου είναι όμως οτι κάνουνε απαράδεκτα ζευγαρώματα γερμανικού και βέλγικου με αποτέλεσμα όχι απλά να αλλοιώνεται το πρότυπο της φυλής αλλά να βγαίνουν σκυλιά με πολλά προβλήματα είτε υγείας είτε χαρακτήρα, ( φοβίες και άλλα) . Λυπάμαι που ο κόσμος δεν γνωρίζει καλά τα γκρένενταλ γιατί είναι απλά....υπέροχα!!!*agapoylas*
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Πολύ φοβάμαι οτι ο κόσμος μπερδεύεται όχι γιατί ξέρει το μαύρο ποιημενικό αλλα γιατι δεν ξέρει το γκρένενταλ. Έχει επικρατήσει να λέγεται το εξής αμίμητο: μαύρο = γκρένενταλ, καφέ= γερμανικό ποιημενικό.:rolleyes: πολλοί δεν αναγνωρίζουν ούτε το τερβουερέν, νομίζουν ότι είναι απλά ένα μακρύτριχο γερμανικό.
Εμένα το πρόβλημά μου είναι όμως οτι κάνουνε απαράδεκτα ζευγαρώματα γερμανικού και βέλγικου με αποτέλεσμα όχι απλά να αλλοιώνεται το πρότυπο της φυλής αλλά να βγαίνουν σκυλιά με πολλά προβλήματα είτε υγείας είτε χαρακτήρα, ( φοβίες και άλλα) . Λυπάμαι που ο κόσμος δεν γνωρίζει καλά τα γκρένενταλ γιατί είναι απλά....υπέροχα!!!*agapoylas*
αυτο ακριβως εννουσα οταν ειπα οτι εχει δημιουργηθει "τριτη φυλη" που ονομαζεται βελγικο λυκοσκυλο.εκει ανηκουν ολα τα σκυλια που εχουν γινει προσμιξεις γερμανικου κ γκρενενταλ καθως επισης κ προσμιξεις των παραγωγων τους.η ονομασια βεβαιως της τριτης φυλης δωθηκε απο τον λαικο κοσμακι ως "βελγικο λυκοσκυλο" η "βελγος" για τους πιο "γνωστες"...:eek:
 




alx

Member
14 Απριλίου 2009
8
0
Βάρκιζα
www.smartmania.gr
ευχαριστώ πολυ όλους!

μπορω να πω οτι καπου εχασα τη μπαλα με το τι εστι βελγικο ποιμενικο κτλ. η αναφορα μου στο αβαταρ εγινε καθαρα σε ο,τι μπορω να διακρινω σε μια τοσο μικρη φωτο... αν μου τη στειλετε σε αναλυση μεγαλυτερης 2000χ1500 pixels ισως και να εκφερω πιο σωστη αποψη μιας και οταν ειχα αποκτησει τον δικο μου groenendael ειμαι σιγουρος οτι ειχα αυτο που αποκαλειται αυτο ακριβως... εκτος αν ολα τα εντυπα ηταν πλαστα και ο εκτροφεας ειναι παραμυθας... μου παρουσιασαν μουφα γενεαλογικο δεντρο και το ηδη κατοχυρωμενο ονομα του συμφωνα με τους εκτροφεις ηταν παραμυθια της χαλιμας και κολπα του μαρκετινγκ...

εγω το αγαπησα οσο μπορουσα, ηταν ενα πανεμορφο σκυλι, αλλα ουτε ποτε αγχωθηκα ιδιαιτερα για τι αιμα τρεχει στις φλεβες του, ουτε και να το τρεχω σε διαγωνισμους... και σε τελικη αναλυση ειναι πολυ κριμα να δινουμε λεφτα για ενα καθαροαιμο, να χαλαμε τοση φαια ουσια για ενα πλασμα που θα σου δωσει αγαπη και να μην υιοθετησουμε ενα ημιαιμο που στην τελικη μπορει να αποδειχτει καλυτερο σκυλακι... χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν, πολλες φορες εμεις οι ιδιοι προσπαθουμε να ικανοποιησουμε τη ματαιοδοξια μας μεσω του κατοικιδιου...
 
Last edited:


Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
... και σε τελικη αναλυση ειναι πολυ κριμα να δινουμε λεφτα για ενα καθαροαιμο, να χαλαμε τοση φαια ουσια για ενα πλασμα που θα σου δωσει αγαπη και να μην υιοθετησουμε ενα ημιαιμο που στην τελικη μπορει να αποδειχτει καλυτερο σκυλακι...
Γιατί φίλε axl καταλήγεις τόσο εύκολα σε αυτό το συμπέρασμα.
Αν ρίξεις μία καλή ανάγνωση στο forum, θα καταλάβεις αμέσως ότι το μόνο κοινό που έχει ένα ημίαιμο με ένα καθαρόαιμο είναι ότι είναι σκύλος.
Διάβασε λίγο εδώ
και Γιατί ημίαμο
 
Last edited:




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγω το αγαπησα οσο μπορουσα, ηταν ενα πανεμορφο σκυλι, αλλα ουτε ποτε αγχωθηκα ιδιαιτερα για τι αιμα τρεχει στις φλεβες του, ουτε και να το τρεχω σε διαγωνισμους... και σε τελικη αναλυση ειναι πολυ κριμα να δινουμε λεφτα για ενα καθαροαιμο, να χαλαμε τοση φαια ουσια για ενα πλασμα που θα σου δωσει αγαπη και να μην υιοθετησουμε ενα ημιαιμο που στην τελικη μπορει να αποδειχτει καλυτερο σκυλακι... χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν, πολλες φορες εμεις οι ιδιοι προσπαθουμε να ικανοποιησουμε τη ματαιοδοξια μας μεσω του κατοικιδιου...
Αγαπητέ alx επειδή θεωρώ οτι ένα μέρος της ευθύνης για το που πήγε η κουβέντα είναι και δική μου πρέπει να σου πω το εξής.Καταρχήν έχω ένα καθαρόαιμο γκρένενταλ που το αγόρασα απο εκτροφέα τον οποίο γνωρίζω πολύ καλά και πολλά χρόνια. Πήρα το σκυλί μου απο αυτόν όχι για να το πάω σε εκθέσεις ή διαγωνισμούς ή γιατί γοητεύομαι απο το ''γαλάζιο αίμα ''που τρέχει στίς φλέβες του ,ούτε γιατί ήθελα να ικανοποιήσω κάποια ματαιοδοξία μου ή άλλο υπαρξιακό μου. Ο λόγος είναι γιατί ήξερα τους γονείς του σκύλου μου,γιατί έχω εμπιστοσύνη στον συγκεκριμένο εκτροφέα και βασικά γιατί γνωρίζω τους χαρακτήρες των γκρένενταλ ,τα καλά και τα κακά τους και ήθελα αυτό ακριβώς.
Οσον αφορά τα ημίαιμα σε πληροφορώ ότι έχω 3 (ράτσα:κλασσικό ελληνικό ημίαιμο ,βάρους 20-25 κιλά,χρώμα μαύρο στην πλάτη και άσπρο στην κοιλιά, σώμα λουκανικοειδές και αυτάκια ...όσα παίρνει ο άνεμος:D)που τα βρήκα κουτάβια στον δρόμο. Μένουν μαζί μας και τα 4, τρώνε το ίδιο φαγητό με τον ''γαλαζοαίματο'',έχουν απο εμάς την ίδια αγάπη και την ίδια φροντίδα.
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν εγώ δεν έχω πρόβλημα με το τι σκυλί έχει ο κάθε ένας απο εμάς . Έχω όμως ΦΟΒΕΡΟ :mad: :mad:πρόβλημα με τις ανεύθυνες γέννες είτε τον ''εκτροφέων'' και πολύ περισσότερο των ιδιωτών. Γιατί ένας ιδιώτης κάνει ''εύκολα'' γέννες και δεν τον πολυνοιάζει τι κουτάβια βγάζει ,με τι προβλήματα υγείας ή χαρακτήρα και τι γίνονται, με αποτέλεσμα να πετιούνται εύκολα στους δρόμους.
Εντέλλει αν ζούσαμε στην ιδανική κοινωνία όπου δεν υπήρχανε αδέσποτα και υπήρχε άλλου είδους κυνοφιλική και άλλη παιδεία είμαι σίγουρη ότι και η επίσημη εκτροφή θα γινόταν και με άλλους όρους και με λιγώτερα προβλήματα...αλλά αυτό είναι θέμα μιάς άλλης συζήτησης.Πάντως να σου ζήσει ο Βαλεντίνος σου είναι πολύ φατσούλης:D
 


alx

Member
14 Απριλίου 2009
8
0
Βάρκιζα
www.smartmania.gr
Ευχαριστωωω :D :D

Παντα ειναι πιο ενδιαφερον ο διαλογος οταν υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις :)

Cloe ενδιαφερον το link και ισως επρεπε να εκφρασω αποψη εκει... παντως και εγω ειμαι ενας απο αυτους που χρυσοπληρωσα κουταβι και ειπα οτι δεν το ξανακανω βλεποντας ποσα σκυλια παρατουν στο δρομο (παιδια στη Βαρκιζα και στη Βουλιαγμενη - Καβουρι γινεται χαμος απο σκυλια που τα βαριουνται και τα παρατανε)... υπαρχει και κ η Koukla Adespoti στο facebook που αγωνιζεται για να βρει σπιτι σε ολα αυτα...

Δυστυχως δεν ειναι μονο προβλημα του συστηματος (οπως και ολα στην Ελλαδα), ειναι η ελλειψη παιδειας, ειναι η ματαιοδοξια, ειναι τα Pet Shops, ειναι η γαιδουρια του ανθρωπου (χωρις να θελω να θιξω τα συμπαθεστατα τετραποδα)...

Δε μπορεσα να αφεισω τον Ντινο στο δρομο, αν και δεν πρεπει να κρυψω οτι αφου εχασα τον προηγουμενο μου σκυλο και ειδα τη μεγαλη ευθυνη και δεσμευση ειναι, δισταζα παρα πολυ να αποκτησω νεο παιδι... εχω και πολυ δυσκολα ωραρια και αρκετα ταξιδια στο εξωτερικο...

το ποσο επιφανειακοι ειναι οι περισσοτεροι στις σχεσεις τους και με τι ελαφρυτητα τις αντιμετωπιζουν, χωρις δισταγμο, χωρις τυψεις, χωρις αγαπη γιατι δεν αγαπουν τον εαυτο τους, αντικατοπτριζεται στις σχεσεις μας με τα ζωα δυστυχως...

Αυτα :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight