dog food analysis και επιλογή ιδανικότερης τροφής.


YoDog

Member
3 Απριλίου 2013
23
0
Χαίρεται!
Ψάχνω εδώ και λίγο καιρό σε ποια τροφή να καταλήξω επιτέλους μετά απο πολύ ψάξιμο αλλα και ερωτήσεις απο άλλους ιδιοκτήτες..

Δεν ξέρω εαν εγώ είμαι υπερβολικός στο να πάρω κάποια που να είναι μέσα στο budget μου αλλά και σωστή για τον σκύλο μου..

Δεν ξέρω οι γνώμες τύπου πάρε μια που να τρώει, πάρε pedigree που είναι και γνωστή ή πάρε καμια απο το lidl, έλα μωρέ σιγά δεν είναι και κανένα κυνηγόσκυλο δώσε εκει να φάει δεν με καλύπτουν.. :/

Για δικό μου καλό ή κακό έχω μάθει πως αυτές οι απαντήσεις δεν είναι και οι καλύτερες..

Έψαξα λοιπόν για γνώμες εδώ Dog Food Analysis - Reviews of kibble (συγγνώμη εαν δεν επιτρέπονται τα λινκς)

Είχα καταλήξει να πάρω BritCare..

Και είδα ότι ακόμα και οι τόπ τροφές (π.χ κάποιες απο Royal Cannin ως 2-star)οι κριτικές να μην είναι πάντα πρόσφατες και να έχουν αλλάξει συστατικά απο τότε)

Εαν είναι ότι τροφές παίρνω να έχουν ως κύρια συστατικά ρύζια χόρτα :p και λίγο κρέας τι να το κάνω..

Γνώμες :p?
 
Last edited:


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Οσο ηταν κουταβι ειχαμε καταλαξει σε ρογιαλ κανιν γιατι ηταν η μονη που του ειχε κατσει τελεια! Σουπερ κακα σουπερ τριχωμα ακομα πιο σουπερ ενεργεια κ γενικα πολυ κομπλε (αν κ απο συστατικα δεν ειναι κ τοσο σουπερ οσο τα αποτελεσματα της).. Μολις εφτασε 11 μηνων αποφασισα οτι για την τσεπη μου με 6 μηνες δουλειας το χρονο κ χωρις ταμειο ανεργιας τους υπολοιπους 6, τα 65 ευρω καθε 30 μερες ηταν πολλα! Πρωτα δοκιμασα τη σιμπαου(ιταλικη της φαρμινα) η οποια δεν του εκατσε ασχημα αλλα δεν την ετρωγε! Με αποτελεσμα να τον αφηνω να πειναει για να τρωει κ αυτος να χανει κιλα.. Μετα διαβασα για την μπριτ κερ κ εμαθα για την τιμη της κ τη δοσολογια της περα απο τα συστατικα κ το μονο που μπορω να πω ειναι πως δεν μου περναει απο το μυαλο να την αλλαξω! Τρωει με ορεξη, τα κακα του μια χαρα εμφανιση κ αρωματα(δεν μυριζουν σχεδον καθολου), αερια καθολου κ απο τριχωμα τον βλεπω μια χαρα αν κ το αλλαζουμε τωρα κ φτιαχνουμε κανα δυο κουβερτες καθε μερα με τοση ποσοτητα τριχας!!! Το καλο ειναι οτι στα 25χλγ που ειναι ο δικος μου τρωει 220γρ την ημερα! Με σιμπαου κ ρογιαλ ηθελα 340γρ! Αυτα απο προσωπικη εμπειρια. Ως κουταβι δοκιμασαμε Ακανα κ οριτζεν αλλα μονο διαρροιες μας εφεραν κ φυγαμε γρηγορα γρηγορα! Τουλαχιστον ταισαμε τα αδεσποτα "φιλετο"!!! :p
 






kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
YoDog θες να μας πεις ποσα θες περιπου να δινεις τον μηνα;Επισης καλο ειναι να ξες πως καμια φορα οι καλυτερες επιλογες με βαση τιμη-ποιοτητα δεν "καθονται" καλα σε μερικα σκυλια.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Η καλύτερη τροφή από όσες έχω δει μέχρι τώρα, σε αναλογίες ειναι η Sam's Field και σε σχετικά καλή τιμή.
Δε θυμάμαι ποια ακριβώς αυτής της εταιρείας.
Αν μπεις στο site θα τη βρεις. Έχει 68% κρέας...
Όχι γεύμα....Κρέας.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Η καλύτερη τροφή από όσες έχω δει μέχρι τώρα, σε αναλογίες ειναι η Sam's Field και σε σχετικά καλή τιμή.
Δε θυμάμαι ποια ακριβώς αυτής της εταιρείας.
Αν μπεις στο site θα τη βρεις. Έχει 68% κρέας...
Όχι γεύμα....Κρέας.
Manin Συμφωνα με το σαιτ εχει 60-70% (αναλογα τον κωδικο) κρεας,λαχανικα κ φρουτα. Οχι 60-70% κρεας μονο! Κ δεν ειναι κ γκρειν φρι αλλα λοου γκρειν!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οταν μια κροκεττα εχει "φρεσκο κρεας" στην πρωτη θεση των συστατικων- ειναι απλα παραπλανηση του καταναλωτη.
Οταν αυτο το "φρεσκο κρεας" αφηδατοθει για να γινει κροκεττα, μενει το 1/3- 1/4 του βαρος του και ετσι θα πεσει πολυ πιο πισω στην λιστα των συστατικων!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Οποτε τι πρεπει να κοιταζουμε σαν πρωτο συστατικο στην τροφη? κ απο ποια ηλικια του ζωου κ μετα?
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Οποτε τι πρεπει να κοιταζουμε σαν πρωτο συστατικο στην τροφη? κ απο ποια ηλικια του ζωου κ μετα?
Πολλες αποψεις θα ακουσεις στο ερωτημα σου! Για μενα το σωστοτερο ειναι να κοιταξεις ποια τροφη καθεται καλυτερα στον σκυλο σου! Μπορει να ειναι χειροτερη απο καποια αλλη αλλα για τον σκυλο σου να ειναι πολυ καλυτερη. Να μη δημιουργει μαλακα κοπρανα, αερια, μεγαλη ποσοτητα κοπρανων, να εχει ομορφο απαλο γυαλιστερο τριχωμα κ να την τρωει με ορεξη! Αν τα πετυχεις αυτα με καποια τροφη που δεν θα ειναι τροφη για κοτες προφανως, τελειωσε το θεμα! Χονδρικα κοιτα να μην εχει σιτηρα(η να εχει μονο ρυζι ας πουμε κ οχι καλαμποκια σιταρια κτλ). Η αποψη μου παντα. Αλλος το πιο πιθανο ειναι να σου προτεινει κατι αλλο!
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Manin Συμφωνα με το σαιτ εχει 60-70% (αναλογα τον κωδικο) κρεας,λαχανικα κ φρουτα. Οχι 60-70% κρεας μονο! Κ δεν ειναι κ γκρειν φρι αλλα λοου γκρειν!
Έχεις ένα δίκιο...
Εδώ φαίνονται ακριβώς τα συστατικά, ανά κωδικό...Πάλι όμως είναι πολύ ψηλότερα από άλλες ακριβότερες. Αν υπάρχει κάποια άλλη, θα ήθελα να τη δω.
Τροφές Σκύλων Sam's Field-ολιστικη διατροφή, τροφές για σκυλους, τροφες για γατες,αμμος υγιεινης για γατες,σαμπουαν για σκυλους,κατοικιδια ζωα, γατα,σκυλος
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Εγώ μόλις ανακάλυψα το Which Dog Food.co.uk από την σελίδα μιας καινούργιας εταιρίας στην ελλάδα που δεν την ήξερα αλλά φαίνεται να περνάει σχεδόν όλες τις τροφές πο υπάρχουν στην ελληνική αγορά γιατί έχει τρεις σειρές προιόντων και τιμές πολυ χαμηλές γιατί πουλάει μόνο από το e-shop της. Το αγγλικό σαιτ κατάταξης φαίνεται πολύ καλό και δεν έχει σταματήσει όπως το dog food analysis και έχει σχεδόν όλες τις τροφές που έχουμε και στην Ελλάδα.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Πολύ καλό site μου φαίνεται.
Αυτή την αγγλική τροφή , την Eden την φέρνει κανείς εδώ;; Τα καλύτερα διαβάζω εκεί μέσα (βέβαια το σάιτ είναι κι αυτό αγγλικό, μήπως παίζει κανένα συμφέρον;)
 
Last edited:


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Όλοι γνωρίζετε ότι δεν αρκούν τα συστατικά για να είναι καλή
και να κάθεται καλά στο κάθε σκύλο ξεχωριστά.
απλά τα συστατικά διασφαλίζουν ότι δεν θα δώσεις 60 και 70 ευρώ
για μια τροφή που εχει δεύτερο η και πρώτο συστατικό καλαμπόκι για παράδειγμα
ή στην περίπτωση άλλων να έχει μόνο το πρώτο συστατικό πχ πάπια και όλα τα άλλα
κοτόπουλο, πουλερικά κλπ.
Συμφέρον δεν νομίζω να έχει απλά βαθμολογούν με πιο πολλους πόντους
τις τροφές που έχουν πιο πολύ πρωτεινη.
Λίγο άδικο αυτό γιατί κάποιες με λιγότερη μπορεί να είναι πιο καλές.
το πρόβλημα με την eden αν έρθει στην ελλάδα, δεν ξέρω αν έχει έρθει,
είναι ότι αν δεν σου κάτσει αλλάζεις αμέσως ενω η simpsons έχει τρεις σειρές
και πέρα από το οικονομικό αν δεν σου κάνει μια σειρά το πιθανότερο είναι
ότι θα σου κάτσει κάποια άλλη.
αν είναι καλή βέβαια, αλλά στο ιντερνετ στην αγγλία την έχουν
για μια απο τις καλύτερες οπότε θα την δοκιμάσω.
Στο ένα από τα σκυλιά μου έδινα orijen 6fish και τώρα που μου τελειώνει το σακί
δεν θέλω να δώσω κοντά 90 ευρώ που πήγε.
ασε που βάλανε και canola oil που εγώ προσωπικά δεν το θέλω στις τροφές που δίνω.
αφού βρήκα την στην simpsons με 67 ευρώ τροφή υψηλή σε πρωτείνη
που έχει στην αγγλία την ίδια κατάταξη και έχει μόνο συστατικά ψαριού και με δωρεάν παράδοση
εννοείται ότι θα δοκιμάσω.