Dog lovers Gold Ξηρά τροφή -την ξέρει κανείς;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Τσίμπλες εχουν και τα τρία, όχι όμως πολλές, απλά πριν δεν είχαν καθόλου σχεδόν.
 






vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Λέω να πάρω την τροφή μια και ακούω τόσο καλά λόγια απο όλους.Στην τελική αμα δε του(ς) ταιριάζει την αλλάζουμε.
Έχω τρεις ερωτήσεις...
1.Τώρα δίνω royal,οι ποσότητες που πρέπει να δίνω είναι πάνω κάτω οι ίδιες ή θα αγοράζω σακι κάθε 20 μέρες;
2.Το ένα μου σκυλί είναι κουτάβι μεγαλόσωμης φυλής ,6 μηνών . Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα με οτιδήποτε με αυτη την τροφή;και αν ναι μπορω να δώσω κάποιο συμπλήρωμα για να το αποτρέψω; λέω να δοκιμάσω και με τη μικρή μου που είναι ενήλικη και μικρόσωμη.
3.μπορώ να τη βρω σε μαγαζιά ή μόνο παργγελία;
όποιος το δει και μπορεί να μου απαντήσει σήμερα θα με βοηθήσει πολυ ,αφου αύριο θα πάω να πάρω τροφή.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
1.) θα δεις τις ποσότητες στο πινακάκι της συσκευασίας.
2.) καλό είναι 6 μηνών να κόψεις την junior τροφή οπότε είναι ευκαιρία να δώσεις και στα δύο την συγκεκριμένη. Το μόνο πρόβλημα είναι οι μικρές κροκέτες για μεγαλόσωμα σκυλιά, αν δεν τρώει όμως λάιμαργα δεν υπάρχει θέμα.
3.)Μόνο παραγγελία.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
A επίσης να σου πω επειδή σκέφτεσαι να την δώσεις σε κουτάβι μεγαλόσωμης φυλής ότι δεν περιέχει χονδροϊτίνη γλυκοζαμίνη όπως η royal. Μπορεί να θέλεις να προσθέσεις συμπληρώματα αν πιστεύεις ότι το χρειάζεται.
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Εντυπωσεις απο DogLovers μετα απο περιπου 1 μηνα μονο.
Τα δακρυα ελαχιστοποιηθηκαν!!!!
Τα αερια το ελαχιστοποιηθηκαν!!!!
Τρωει με την ιδια μετρια ορεξη οσο κ την Ακανα (γιατι ξερει πως αν δεν φαει ακολουθει τσιτσι!)
Τριχωμα ιδιο.
Κοπρανα πιο μαλακα ελαφρως, πιο λιγα σε ποσοτητα.

Εδινα ωμα και Ακανα, τωρα δινω ωμα και Doglovers. Στα ωμα τα συστατικα παραμενουν σταθερα τα ιδια οποτε τις βελτιωσεις τις αποδιδω στην Doglovers.
Αν και ειναι νωρις ακομα πχ τα κοπρανα περιμενω να σταθεροποιηθουν σταδιακα, δεν μπορουσα να μη μοιραστω τα θετικα της υποθεσης!

Τελος,πολυ καλη εξυπηρετηση και αμεση η παραδοση με μεταφορικη απο Αθηνα -Πατρα σε μια μερα ηρθε!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
A επίσης να σου πω επειδή σκέφτεσαι να την δώσεις σε κουτάβι μεγαλόσωμης φυλής ότι δεν περιέχει χονδροϊτίνη γλυκοζαμίνη όπως η royal. Μπορεί να θέλεις να προσθέσεις συμπληρώματα αν πιστεύεις ότι το χρειάζεται.
απο που μπορώ να προμηθευτώ συμπλήρωμα; περιέρχεται σε κάποια τροφή που να μπορώ να του τη δίνω μια φορά τη βδομάδα ας πούμε; Αλήθεια εσένα που δίνεις σε 2 σκυλιά κάθε πόσο χρειάζεται να ανοίγεις καινούριο σακί; (σημειωση η μικρη μου δεν ειναι ουτε 2 κιλά και τρώει ελάχιστα οπότε ας πούμε ένα σκυλί και..ένα τρίτο) Βασικά με ενδιαφέρει να μη μένει πολυ καιρό η τροφή ανοιχτή.Σήμερα πήρα ένα 4κιλο royal για να κάνω και την αλλαγή και γιατι δεν έχω αποφασίσει ακομα για την ντογκλοβερς αν και για εκει με κόβω.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
στο σακί της royal λέει οτι μπορώ να δίνω την τροφή μέχρι 15 μηνών.. δεν πρέπει;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
απο που μπορώ να προμηθευτώ συμπλήρωμα; περιέρχεται σε κάποια τροφή που να μπορώ να του τη δίνω μια φορά τη βδομάδα ας πούμε; Αλήθεια εσένα που δίνεις σε 2 σκυλιά κάθε πόσο χρειάζεται να ανοίγεις καινούριο σακί; (σημειωση η μικρη μου δεν ειναι ουτε 2 κιλά και τρώει ελάχιστα οπότε ας πούμε ένα σκυλί και..ένα τρίτο) Βασικά με ενδιαφέρει να μη μένει πολυ καιρό η τροφή ανοιχτή.Σήμερα πήρα ένα 4κιλο royal για να κάνω και την αλλαγή και γιατι δεν έχω αποφασίσει ακομα για την ντογκλοβερς αν και για εκει με κόβω.
Εγώ ταίζω 3 μεγαλόσωμα σκυλιά και το σακί κρατάει 9-10 μέρες πάνω κάτω.
Κοίτα το συμπλήρωμα αυτό το δίνουν συνήθως σε σκυλιά μεγαλόσωμων φυλών ακόμη και προληπτικά. Δεν θα ήθελα να στο συστήσω εγώ όμως ρώτησε τον κτηνίατρο σας :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
στο σακί της royal λέει οτι μπορώ να δίνω την τροφή μέχρι 15 μηνών.. δεν πρέπει;
Δεν είναι ότι δεν πρέπει. Απλά για λόγους πάλι προληπτικούς συνήθως οι εκτροφείς συμβουλεύουν γύρω στους 7 μήνες να δίνουμε στον σκύλο adult τροφή για να μην έχει απότομη ανάπτυξη και προβλήματα σε ισχύα οστά κλπ.
τώρα βέβαια όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά είναι σχετικά, εγώ πιστεύω ότι αν είναι να πάθει κάτι ο σκύλος δύσκολα θα το αποφύγεις με προληπτικά μέτρα αλλά αυτή είναι προσωπική άποψη.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
οπότε εγώ να υπολογίζω κάτι παραπάνω απο μήνα οτι θα μου κρατάει,οκ δεν είναι πολυς καιρός για να μείνει ανοιχτό το τσουβάλι νομίζω.Θα την παραγγείλω αυτές τις μέρες και θα παω να παρω και κανενα κοκκαλο για τα δοντια του (αλήθεια κόκαλο ό,τι να 'ναι; δε χρειάζεται κατι συγκεκριμένο; ) και απο βδομαδα θα ρωτήσω τον κτηνίατρο για το συμπλήρωμα.
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
1.) θα δεις τις ποσότητες στο πινακάκι της συσκευασίας.
Οι τιμες που αναγραφονται στο σακι,ειναι ποσοστητα ανα βαρος...Ποιο βαρος ομως;για το τωρινο του σκυλου μας ή για το βαρος ενος ενηλικου(κατα προσεγγιση)σκυλου της φυλης;Δηλαδη το βαρος που ΘΑ φτασει ο σκυλος μας;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
κι εγω που δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι ο δικός μου τι κάνω;
μετρηθήκαμε στον κτηνίατρο πριν 1 μηνα και η επόμενη επίσκεψη αργεί λίγο..
τότε ήταν 18 και κάτι, τώρα;
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
κι εγω που δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι ο δικός μου τι κάνω;
μετρηθήκαμε στον κτηνίατρο πριν 1 μηνα και η επόμενη επίσκεψη αργεί λίγο..
τότε ήταν 18 και κάτι, τώρα;
Ανεβα σε μια ζυγαρια εσυ...μετα παρτον αγκαλια κι ανεβειτε μαζι...η διαφορά βαρους κανει το σκυλο σου...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
mAthosalas,είναι πολύ βαρύ το σκυλί για τα κυβικά μου, μπορώ να τον σηκώσω αλλά με πολυ δυσκολία και δε νομίζω να μπορέσω να ανέβω και στη ζυγαριά,θα μου πέσει απο τα χέρια.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Από τη στιγμή που η τροφή έχει ένα κωδικό για ανήλικα και για ενήλικα σκυλιά, θεωρώ ότι η δοσολογία αφορά στο τωρινό βάρος του σκύλου. Αν και δεν ταίζω την τροφή αυτή, ο πίνακας στο site της εταιρείας με παραπέμπει στην παραπάνω άποψη.

ΑΝΑΛΥΣΗ
Ημερήσια συνισθώμενη
ποσότητα

Βάρος σκύλου
Γραμ/Hμέρα

1-5
60-90
5-15
90-225
15-25
225-325
25-35
325-385
35-45
385-410
45+
410+
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
δεν έχουμε crate,μονο box.
Μάλλον θα βάλω κάποιον άλλον να ανέβει στη ζυγαριά με το σκυλί, ελπίζω να βγάλουμε άκρη :)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ψηνομαι κ εγω.Για τον γατο την ηθελα αλλα ισως παρω κ στα σκυλια ενα σακι... Ολο καλα λετε πια!
:D
Αυτο με το οτι κολαει στα δοντια δεν μου πολυαρεσε γιατι με την Tonus αποκτησαμε μεγαλο προβλημα σε μικρο διαστημα...Ελπιζω να μην κανει η DLG το ιδιο. Και η τιμη για αυτο που δειχνει στα συστατικα ειναι χαμηλη.Για Cibau δινω 38 κ θελω ενα σακι τον μηνα.

Χμμμ....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη