Dogo στο σπιτι


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Έχοντας σκύλο υψηλής ενέργειας που απαιτεί πολύ εκτόνωση (ασχέτως αν είναι μικρόσωμος) έχω να πω, ότι αν έμενα σε μεγάλη πόλη απλά θα είχα επιλέξει να μην έχω σκύλο. Το να λέμε θεωρητικά θα εκτονωθεί το σκυλί ακούγεται μια χαρά....στην πράξη όμως, όταν γυρνάς σπίτι σου κομμάτια μετά την δουλειά του 10ωρου το μόνο που ΔΕΝ σκέφτεσαι είναι να πας τον σκύλο βόλτα κάνα 2ωρο να εκτονωθεί. Και αυτό να γίνεται Χ χρόνια (όπως το κάνω). Κάπως έτσι σταματά η φιλοζωία μου...χαχαχαχ
Αρα το ζητούμενο δεν είναι ο χώρος, αλλά ο χρόνος. Η σωστή συμβουλή δεν είναι (κατα την γνώμη μου) να μην πάρεις dogo επειδή δεν έχεις αυλή, αλλά επειδή δεν έχεις χρόνο.

Και αυτό επειδή αν δεν έχεις χρόνο, η αυλή δεν τον αντικαθιστά σε καμία περίπτωση. Ενώ αν δεν έχεις αυλή αλλά έχεις χρόνο, ο σκύλος δεν έχει θέμα ακόμα και αν μένεις στο λεβητοστάσιο.. :D
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο χωρος που εχεις κ ο χρονος που εχεις να διαθεσεις ειναι στην ιδια εξισωση, φυσικα στην ιδια εξισωση ειναι κ ο παραγοντας κοστος.

Αν ο χωρος ειναι η αυλη του σπιτιου σου το πρωι πριν φτιαξεις καφεδακι το βγαζεις εξω να κανει τις δουλειες του, μετα με το καφεδακι παιζετε κανα δεκαλεπτο.
Με λιγοτερο απο 15'ποιοτικο χρονο, αλλα κ ισο διαστημα διαθεσης χρονου, εχεις ενα σκυλο κατουροχεσμενο κ εκτονωμενο.

Μενοντας σε διαμερισμα στην πολη για την ιδια ποιοτικα εκτονωση, πρεπει να παρεις το σκυλο στο αμαξι να βρεις χωρο εκτος πολιτισμου ΑΣΦΑΛΗ να μπορεσει να λυθει κ να τρεξει, η να περπατησεις χιλομετρα να πετυχεις κανα βουνο. Βαλε ποσα Χ15' θες να διαθεσεις κ πως αλλιως μεταφραζεται αυτο.......
Θεωρω αδυνατο να αμολυσεις τετοιο σκυλι στην πλατεια η το παρκακι......
Διαφωνω με την αποψη οτι τετοια σκυλια εκτονωνται με βολτα στο λουρι στην πολη η οτι κατι τετοιο αρκει γι αυτα οσο κι αν διαρκει. Σεβομαι οσους το κανουν κ τους βγαζω το καπελο αν εχουν βρει τις ισορροπιες της αρμονικης κ σωστης συμβιωσης.

Επισης ποτε δεν καταλαβα γιατι να επιλεξεις μια φυλη που εχει αναγκη να τρεξει κ να ασκηθει σε μεγαλο χωρο αν δεν μπορεις να το προσφαιρεις στην συνηθη καθημερινοτητα. Για την ματαιοδοξια του να βλεπεις το σκυλο στο κρειτ στο σαλονι;;;

Το τελευταιο που θα πω ειναι οτι ο σκυλος ειναι μια δεσμευση που διαρκει μια δεκαετια ισως κ παραπανω. Αν καποιος δεν καταφερει να βρει αυτες τις ισορροπιες θα εχει το λιγοτερο μια δεκαετια προβληματα, σκοτουρες κ μπελαδες στο κεφαλι του......

Υ. Γ. Ανηκω κι εγω στην κατηγορια που αν δεν ειχα κτημα αλλα εμενα σε διαμερισμα δεν θα ειχα κανενα σκυλο. Εχοντας κανει το λαθος στο παρελθον του συνδιασμου "μεγαλος ενεργητικος σκυλος κ διαμερισμα" ηταν ενας εφιαλτης που ευτυχως διαρκεσε λιγο, γιατι εφυγα νωρις απο την πολη προς την εξοχη.......
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
East, πως θα κάνει χιλιόμετρα, σε 15 λεπτά ή λιγότερο ποιοτικού χρόνου στην αυλή; Γιατί τα ίδια 15 λεπτά ποιοτικού χρόνου στη φύση δεν φτάνουν αλλά θέλουν χιλιόμετρα;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Σε γενικές γραμμές, και μετά από συμβίωση με 2 σκύλους με έντονες ανάγκες εκτόνωσης σε διαμέρισμα, και με το δεδομένο ότι δεν είχα βοήθεια στις βόλτες αλλα και ότι η ζωή μου δεν είναι μόνο σκύλοι αλλά και δουλειά και φίλοι και σύντροφος κλπ κλπ όπως όλοι μας, θα συμφωνήσω με east απολύτως. Ωραία η θεωρία, αλλά στην πράξη τα πράγματα είναι αλλιώς.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
East, πως θα κάνει χιλιόμετρα, σε 15 λεπτά ή λιγότερο ποιοτικού χρόνου στην αυλή; Γιατί τα ίδια 15 λεπτά ποιοτικού χρόνου στη φύση δεν φτάνουν αλλά θέλουν χιλιόμετρα;
Να διαβαζουμε λιγο ναι;;
:whistle:(y)

η να περπατησεις χιλομετρα να πετυχεις κανα βουνο.
Εννοοντας φυσικα για ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ σε καποιο μερος που μπορεις να αφησεις το σκυλο ελευθερο.......
Εκτος κι αν γνωριζεις μερη μεσα σε μια πολη, κ δη την Αθηνα, να μπορει καποιος ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ να λυσει ενα dogo να τρεξει κ να παιξει......
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλησπέρα παιδια! Σκέφτομαι να αποκτήσω ενα Dogo Argentino αλλα θελω τη γνώμη σας. Εχω διαβάσει αρκετά για την φυλή και εχω καταλάβει οτι το συγκεκριμένο σκυλι χρειάζεται αρκετό χωρο! Η ερώτηση μου ειναι αν ο σκύλος θα μπορέσει να προσαρμοστεί μεσα στο σπιτι! Θα εκτονώνεται τις βόλτες η και παλι θα εχει πολυ ενέργεια και θα ξεσπάει στο σπιτι; Αν και μ αρεσει παρα η ράτσα αυτη δε θα θελα να παρω ενα σκύλο που θα βασανίζεται μεσα στο σπιτι..
Τι συζηταμε? Αν ειναι καλυτερο το διαμερισμα ή η μονοκατοικια? Αυτονοητο ειναι ... οποιο σκυλο και να εχεις.

Το ερωτημα ομως ειναι το πιο πανω.. και η απαντηση για μενα ειναι οχι δε θα βασανιζεται ο σκυλος μονο και μονο επειδη δεν εχεις 2-3 στρεμματα.
Δε θα του αρεσε καθολου ομως να ειχες 2-3 στρεμματα και να ηταν ολο το 24ωρο εκει.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Να διαβαζουμε λιγο ναι;;
:whistle:(y)



Εννοοντας φυσικα για ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ σε καποιο μερος που μπορεις να αφησεις το σκυλο ελευθερο.......
Εκτος κι αν γνωριζεις μερη μεσα σε μια πολη, κ δη την Αθηνα, να μπορει καποιος ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ να λυσει ενα dogo να τρεξει κ να παιξει......
4 έχουμε εμείς στα μέρη μας. ;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Η αυλή-κήπος έχει το πλεονέκτημα ότι φτιάχνεις εκεί και ένα μινι ατζίλιτυ, κρεμάς και λάστιχα από κανα δέντρο, φτιάχνεις και εκεινο το ωραίο σύστημα με τους τροχαλίες που κυνηγάνε σαν μανιακά ένα κομμάτι πανί κλπ. Και σου δίνει μια ωραία εναλλακτική για εκτόνωση με το σκυλί λυτό να λυσσομανάει σε ασφαλή χώρο, που κακά τα ψέματα στην πόλη είναι δυσεύρετος. Ή αν βρίσκεται πρέπει να πας ή πολύ νωρίς ή πολύ αργά κλπ. Όπως και να χει, θέλει και εκεί ενασχόληση και όχι αμολάμε το σκύλο μόνο του στην αυλή να μυρίζει... εκει δεν θα κάνει τίποτα. Και με αυλή ωστό θεωρώ απαραίτητη και τη βόλτα με λουρί σε δρόμο ή οπουδήποτε αλλού, αλλιώς ο σκύλος θα γίνει ...κάγκουρας.
 


Alex_mps

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
46
254
36
Αν υπαρχει χρόνος για εκτόνωση το διαμέρισμα δεν ειναι περιορισμός .εμεις ζούμε δυο άνθρωποι και ενα Μαλινουα μεσα σε διαμέρισμα .εχουμε μοιράσει τις βόλτες μεσα στην μέρα και ειμαστε μια χαρα .θελει και λιγο φαντασία το θέμα . Εγω ας πούμε τον εχω μάθει να πηδάει παγκάκια .με ενα μόνο παγκάκι που μπορούν να το βρουν οι πάντες κάτω απο το σπίτι τους εχω εναν σκυλο πανευτυχή απο θέμα εκτόνωση χωρίς να χρειαστεί να τον λύσω καθόλου . Πιο παλιά υπήρχε και ενα παρατημένο φορτηγό που του άρεσε να πηδάει πανω ή μια μάντρα απο ενα νηπιαγωγείο οταν ηταν κλειστό .
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Η αυλή-κήπος έχει το πλεονέκτημα ότι φτιάχνεις εκεί και ένα μινι ατζίλιτυ, κρεμάς και λάστιχα από κανα δέντρο, φτιάχνεις και εκεινο το ωραίο σύστημα με τους τροχαλίες που κυνηγάνε σαν μανιακά ένα κομμάτι πανί κλπ. Και σου δίνει μια ωραία εναλλακτική για εκτόνωση με το σκυλί λυτό να λυσσομανάει σε ασφαλή χώρο, που κακά τα ψέματα στην πόλη είναι δυσεύρετος. Ή αν βρίσκεται πρέπει να πας ή πολύ νωρίς ή πολύ αργά κλπ. Όπως και να χει, θέλει και εκεί ενασχόληση και όχι αμολάμε το σκύλο μόνο του στην αυλή να μυρίζει... εκει δεν θα κάνει τίποτα. Και με αυλή ωστό θεωρώ απαραίτητη και τη βόλτα με λουρί σε δρόμο ή οπουδήποτε αλλού, αλλιώς ο σκύλος θα γίνει ...κάγκουρας.
Ειλικρινά ψάχνω μια τέτοια αυλή να μπω εγώ να παίξω μονάχος...χωρίς τον σκύλο...
 
  • Like
Reactions: cygor


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αν υπαρχει χρόνος για εκτόνωση το διαμέρισμα δεν ειναι περιορισμός .εμεις ζούμε δυο άνθρωποι και ενα Μαλινουα μεσα σε διαμέρισμα .
εσυ δεν εχεις μεγαλο ενεργητοκοτατο σκλι,τσοπα.
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
@cygor
Ανοιχτό βιβλίο πια...οι μισοί Έλληνες ιδιοκτήτες...
Όχι ότι θα διαφωνίσω, αλλά εδώ είναι οι περισσότεροι ενήλικες του πλανήτη γονείς.... τι να λέμε τώρα!!!

Sorry για το off topic, αλλά δεν άντεξα να μην εκφράσω αυτό που μου πέρασε πρώτο απ' το μυαλό!

Εκτός αυτού του λοιπόν... πιστεύω ότι όντως πολλοί άνθρωποι, εντελώς επιπόλαια αποκτούν το οποιδήποτε σκυλί και μετά δεν ξέρουν/δεν θέλουν να μάθουν πως να συνυπάρξουν αρμονικά κι ευτυχισμένα (τα φορτώνουν στον κοκορα όπως σωστά είπες). Και ειδικά τις τελευταίες μέρες που πλησιάζουν όλο και περισσότερο οι γιορτές, ακούω κάτι μπαμπάδες/μαμάδες να λένε ότι θα πάρουν κουταβάκι δώρο για τα παιδία τους (5χρονα και πολύ λέω), και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!!!
Δεν είναι όλα ρόδινα όταν συμβιώνεις μ' ενα σκυλί (μην ζούμε μόνο σε ροζ συννεφάκια) και είναι και πολύ δύσκολο να βρείς τους σωστούς ανθρώπους να σε βοηθήσουν με σωστές συμβουλές. Ακόμη κι όταν ψάχνεις στο διαδίκτυο, υπάρχουν πολλές παγίδες που σαν "πρωτάρης/ιδιοκτήτης" μπορείς να την πατήσεις πανεύκολα!

Πάνω απ' όλα λοιπόν χρειαζόμαστε χώρο, χρόνο, υπομονή, αγάπη (πολύυυυυ αγάπη) κι όλα μπορούν να συμβούν! ;):rolleyes:
 
  • Like
Reactions: vek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη