Dogo Argentino ερώτηση


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μην πάρετε άλλο, δεν θα είναι το σούπερ ντόγκο ετσι και αλλιώς και θα καταδικάσετε αυτό το κουτάβι χωρίς λόγο,
εαν δεν το θέλετε βρείτε κάπου να το χαρίσετε.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ας μεινουμε on topic αγαπητοι μου dogueros:p Aφου συμφωνείτε διαφωνώντας :)

Το κουταβι εγω θα το κρατούσα, τον εκπαιδευτη της κακιας ωρας θα τον κατονομαζα, θα του έκανα τρελη δυσφήμιση και θα μου γινοταν ο κ.... να ( σορυ κ ολας) για να έχει μια τέλεια ζωή ο μικρος....
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ουτε και εγω θα εδινα το κουταβι πισω. Δεν θα το αντεχε η συνειδηση μου. Θα προσπαθουσα περισσοτερο για να τον κανω καλο σκυλο εφοσον ειναι απο byb. Θελει δουλεια ομως!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Χωρίς να είμαι ειδήμων της συγκεκριμένης φυλής, αλλά επειδή τη θαυμάζω και την παρακολουθώ ιδιαίτερα (δεν έχεις παράπονο νομίζω, Promitheas), όπως παρακολουθώ, επίσης και ορισμένα φαινόμενα "μόδας" γύρω από αυτήν...
να πω κι εγώ δυό-τρία πράγματα, συνεχίζοντας το πολύ ωραία δομημένο κείμενο του φίλου mortezes...

Η φυλή, εδώ και 1-2 χρόνια, έχει αρχίσει να γίνεται πολύ δημοφιλής στη χώρα μας, για κάποια χαρακτηριστικά της (σίγουρα, όχι όλα και, σίγουρα, όχι τα βασικότερα - ταπεινή άποψη) και, σε κάθε περίπτωση, λόγω του κατάλευκου χρώματος (δεν ξέρω αν είναι "ευχή", ή "κατάρα" το ολόλευκο χρώμα - τελευταία, όμως, παρατηρώ και εκθετική αύξηση του αριθμού των λευκών αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού... ελπίζω να είναι τυχαία η σύμπτωση)...
Οταν, μόνο στην "τάξη" μου, κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης βασικής υπακοής (την περασμένη Ανοιξη) υπήρχαν 3 Dogo Argentino (μέσα στους 7 "μαθητές") άρχισα να αισθάνομαι λίγο άβολα και προχώρησα σε ...διακριτικές ερωτήσεις: Τα δύο ήταν αγορασμένα από pet shop κλπ. (από αυτά, το ένα, ευτυχώς, δεν δείχνει κάποια εμφανή πάθηση ή ελάττωμα) και το τρίτο, ευτυχώς, πήγε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του και το έφερε από Γαλλικό εκτροφείο, ένας πανέμορφος αρσενικός (που, δυστυχώς, είδα cow hawks). Πολλά σκυλιά της φυλής από pet shops, ή από "εισαγωγή" μέσω τρίτου...
Φοβάμαι, παιδιά, για λογαριασμό της φυλής που λατρεύετε.

Απ' ότι καταλαβαίνω, ο φίλος GRDANE εννοεί πως, αν θέλεις να πάρεις μόνο σκύλο-φύλακα, δεν θα επιλέξεις Dogo και τείνω να συμφωνήσω μαζί του. Απ' ότι έχω διαβάσει, όμως, αν πάρεις τον υπέροχο αυτό σκύλο για διάφορες δραστηριότητες και χρειαστεί να "φυλάξει", δεν θα σε απογοητεύσει...
Δεν ξέρω περαιτέρω και θα με ενδιέφερε να μάθω...

Το κουτάβι, αν επιστραφεί στον "εκπαιδευτή", σαφώς και θα θανατωθεί, δεν συζητιέται κάν... Ο Tasos92 είναι πλέον η μόνη του ελπίδα...

Τέλος, μία άποψη που έχω εκφράσει και πάλι στο forum είναι πως οι "κακοί" επαγγελματίες πρέπει να αναφέρονται επώνυμα, ώστε να προστατεύονται και να "πονηρεύουν" πολλοί ερασιτέχνες-εραστές του σκύλου και, αντίστοιχα, πρέπει να αναφέρονται επωνυμα και οι "καλοί" επαγγελματίες, για να μπορούμε να τους "δοξάζουμε", να τους χρησιμοποιούμε για παραδείγματα...
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ειναι δυσκολο εως αδυνατο να μαθεις το αους σε αυτο το σκυλι....
Παρότι off-topic, επειδή γράψαμε παράλληλα, Πέτρο, να τονίσω πόσο σημαντική είναι η παρατήρησή σου αυτή...
Και, ακόμα πιο σημαντική, γιατί το "αους" μπορείς να το μάθεις σε ελάχιστες φυλές...
Και, ακόμα πιό σημαντική, γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που θα αποκτήσουν σκύλο (ή που έχουν πρόσφατα αποκτήσει), δεν το ξέρει...
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
GRDANE Καμια αντιπαλοτητα δεν εχω με κανεναν. Ξερεις πολυ καλα οτι δε βασιζομαι στα τετριμμενα και δε συμβαδιζω με την πεπατημενη, ουτε λαμβανω σαν Ευαγγελιο και Βιβλο δεκαπεντε σειρες γραμμενες πριν απο 80 περιπου χρονια. Πιστεψε με απο τοτε εχουνε αλλαξει πολλα. Προσπαθησα και προσπαθω να ανακαλυπτω ο ιδιος τα πραγματα και εχω πειραματιστει επανω σε αυτο. Δεν προσπαθω να πλασαρω σε κανενα σκυλο φυλαξης, αλλα αφου φυλανε τι να τους πω οτι δε φυλαει...? Πως να το κανουμε ?
Απο την αλλη, δεν ειπα οτι πρεπει να εκπαιδευτει στην επιθεση, τοτε ναι γινεται επικινδυνο προς τον ανθρωπο.
Απευθυνομαι σε ολους οχι προσωπικα σε εσενα.
Δεν ειναι αυτος ο λογος να κινδυνευσει η φυλη.
Το ντογκο απο τη φυση του δεν ειναι επιθετικο ως προς τον ανθρωπο. Επιθετικο θα γινει οταν πρεπει. Δεν θεωρω ανθρωπο τον επι 6 μηνες καταζητουμενο διαρρηκτη (με 80 διαρρηξεις), απο την Ελληνικη Αστυνομια, που ερχεται υπουλα το ξημερωμα να με κανει ζημια στην περιουσια μου και τη σωματικη μου ακεραιοτητα. Σε αυτη την περιπτωση προσωπικα δε με απασχολει οχι το "αους" αλλα ουτε και το "ΑΟΥΤΣ" και πειτε φιλοι μου ο,τι θελετε.
Οσο για τους επαγγελματιες, ποιος ασχοληθηκε σοβαρα να εκπαιδευσει Ντογκο εδω στην χωρα μας? Ολοι τα ευκολα ψαχνουνε τα σιγουρακια, τα λυκοσκυλα, τα ντομπερμεν, τα μαλλινουα, ζωα που τα μαθαινεις χωρις να τα εχεις ξαναδει μια εντολη σε δεκα λεπτα με το ρολοι. Το εχω κανει γι αυτο το λεω. Οποτε μην βασιζεσαι στους "παντογνωστες" εκπαιδευτες, που Ντογκο αληθινο δεν εχουνε δει στη ζωη τους.
Γιατι φιλε μου να τους πεις πως οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Εγω ειπα στον αδερφο μου να μην σηζητα μαζι του....αλλα αυτος συνεχιζει και μας λεει ο αλος αν θελουμε να μας φερει αλο.Μορτεζε δεν λεω ονομα μεχρι να σιγουρεφτουμε τι γινετε τλκ.Πιστευω να καταλαβενεις τους λογους.Τελος παντον εμενα δεν με εδιεφερε καθαροαιμια κτλπ.Ο αδερφος μ ιθελε καθαροαιμο να το εκπαιδεψει κτλπ.Εμενα μ αρεσει το σκυλακι γτ ειναι καλο αν και φοβισμενο και δεν μ παει να το καταδικασω.Ενα καθαροαιμο dogo πρεπει να ειναι καθαρα ασπρο? γτ το δικο μας εχει μαυρες βουλες στα αυτια.Εμεις διαβασαμε οτι επιτρεπονται.(Πρωτη φορα περνουμε dogo.)
Oχι Tasos92 δεν καταλαβαινω καθολου. Ο συγκεκριμενος απατεωνακος σου πουλησε για 580 ευρω ενα ομορφοτατο "λευκοσκυλο", που ομως απο οτι καταλαβες (εξι μηνων αρσενικος και ειναι δεν ειναι 16 κιλα!!!), μαλλον καμια σχεση δεν εχει με Ντογκο Αρτζεντινο.
Σοβαρα μιλας ? Ξερεις ποσα αλλα "κοροιδα" σαν κι εσενα, θα πεσουνε θυματα του ? Πολλα !
Μπορεις σου ξαναλεω να προστατεψεις πολυ κοσμο. Θα επιμεινω μεχρι να μας τον πεις.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εκπαιδευτης της κακιας ωρας θα ειναι κ στανταρ κ κακος στην δουλεια του....εγω σχετικα με την φυλαξη κ το ντογκο ,το μονο που ανυσηχω,αν κ ειναι αλλο θεμα συζητησης αυτο,ειναι αν συνεχιζει σε καταδιωξη του δραστη ετσι ωστε να σε αφησει εκτεθημενο...

τωρα οσων αφορα την ηλικια του σκυλιου,δεν την ξερουμε σιγουρα.εγω αποκλειω να ειναι 6 μηνων.οπως επισης αμφιβαλω αν αλλαξε τα δοντια του.το παλικαρι δεν ξερει σιγουρα να μας απαντησει, για αυτο ας κανει την ερωτηση αυτη στον κτηνιατρο.

οπωτε τασο εχεις μια επιλογη που σκοτωνει το κουταβι κ μια που σωζεις την ζωη του.δες το ετσι κ αποφασησε.στην μια που σωζεις την ζωη του ,μπορεις να βρεις να το χαρησεις κ καπου αλλα θα χασεις τα λεφτα σου.για μενα αν θες αλλο σκυλι κανε χαλαλι τα λεφτα κ χαρησε το καπου ,επιβεβαιωσε οτι θα ειναι καλα κ μετα παρε αλλο.

απο την αλλη,εφωσον ειναι καλα στην υγεια του, μην το δινεις.ουτε για κυνηγι θα πας ουτε για τιποτα τετοιο.την στοιχειωδη φυλαξη θα στην κανει,χωρις να περιμενεις πολλα.κ θα γαυγισει κ θα αγριεψει κ ολα θα ειναι μια χαρα αρκει να εισαι προσεκτικος.κ κιλα θα παρει κ θα ψηλωσει αρκει να το προσεχεις.μπορει να μην γινει ντογκο λαμποργκινι,τουλαχιστον ομως θα ειναι καταλευκο κ γλυκο σαν κουραμπιες! :p
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Επίσης βάλε μια φωτογραφία προφίλ,ανφας να ακούσεις μια γνώμη για τον σκύλο.
Υπάρχουν έμπειρα μέλη που μπορούν,με επιφύλαξη πάντα να σου πουν τι σκύλος είναι.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τασο το απογευμα θα ειμαι προς τα μερη σου.αν θες το ριχνουμε μια ματια.κατα συμπτωση θα παω κ σε ενα φιλαρακι που εχει ντογκο κ ειναι προς τα εκει.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το σκυλι αυτο μπορει να εχει ταλαιπωρηθει πολυ (το πιο πιθανον) και σωματικα και πνευματικα μεχρι να φτασει στον Τασο, για αυτο και ειναι φοβισμενο και με μικρη αναπτυξη. Αν του δοθει η ευκαιρια να εχει ενα στανταρ σπιτι και ανθρωπους να το αγαπανε και να το φροντιζουν θα εξελιχτει σε πολυ καλο σκυλο. Αν εχει υποσιτιστει και για αυτο ειναι τοσο μικρο σε μεγεθος , προλαβαινεις να το διορθωσεις με μια καλη ξηρη τροφη. Θα αναπληρωσει το χαμενο εδαφος πολυ γρηγορα! Απλα χρειαζετε μια ευκαιρια.

Ο τυπος που στο εφερε το σκυλι ειναι τυχαρπαστος και απατεωνας! Μην τον προστατευεις, γιατι του δινεις το εναυσμα να συνεχισει να το κανει. Σκεψου ολα αυτα τα κακομοιρα τα σκυλια που θα υποφερουν εξ αιτιας του!!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
πρεπει να ειμαστε υπευθηνοι των πραξεων μας !απο την στιγμη που το παραγγειλατε θα το κρατησετε. δεν θα παραγγειλετε αλλο για να μην καταδικασετε και αλλο κουταβι. τι παει να πει εαν ειναι καλο, αυτο πληρωσες αυτο πηρες. αφου ο γιατρος ειπε οτι ειναι υγιειη ολα καλα.

θα ηθελα να γραψεις το ονομα του εκπαιδευτερα

ο αδερφος σου που ηθελε να το εκπαιδευσει γιατι πραγμα θα το εκπαιδευε
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
πρεπει να ειμαστε υπευθυνοι των πραξεων μας...
ΧΧμμμ, πόσο δίκιο έχεις...

Μακάρι, ο Τάσος να αποδειχθεί υπεύθυνος και είμαι κι εγώ σίγουρος ότι, σιγά-σιγά, θα αγαπήσει το κουτάβι, θα γίνει ο σύντροφός του...

Υ.Γ. Και δεν πειράζει, ας μην εκπαιδευτεί για "ειδικά καθήκοντα". Μπορεί να αποδειχτεί ο σκύλος "δάσκαλος" για τα παιδιά. Οπως, κάποτε, κάποιος σκύλος έγινε δάσκαλος για τον καθένα μας...
 
Last edited:






lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ο τασος οπως μας εχει πει ,το εχει συμπαθησει το κουταβι ,οπωτε μαλλον την γλυτωσε ο κουταβος!

Σίγουρα!
Καλό όμως θα ήταν να ακούσουμε και αυτόν...
Δύσκολο αλλά....
δυσκολο οντως,αλλα κ εγω θα ηθελα να κανω κουβεντα μαζι του...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Είσαι η τελευταία του ευκαιρία μην το ξεχνάς αυτό. Μπήκες σε αυτήν την διαδικασία του τρόπου αγοράς (όπως και πολλοί απο εμάς)...τότε τέλος. Αν δεν το έπαιρνες εσύ πιθανότατα θα το έπαιρνε κάποιος άλλος που ίσως δεν θα προβληματιζόταν αν θα το δώσει πίσω αλλά θα το κράταγε, οπότε του στέρησες αυτήν την ευκαιρία. Φρόντισε όλα όσα σου είπαν τα παιδιά. Ήδη το έχεις αγαπήσει έτσι όπως μιλάς για αυτό.Κράτησέ το.:) Πές το όνομά του μην την πατήσουν και άλλοι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Aν το κρατήσει:

+ Το κουτάβι θα την γλιτώσει και θα έχει την ευκαιρία της ζωής του
- Ο εκπαιδευτής (που είναι μεσάζων) θα χαρεί: "Άλλος ένας που τον έπιασα μαλάκα, μια χαρά πάει η μπίζνα!". Και θα συνεχίσει το έργο του. Έτσι δουλεύουν και τα pet shop άλλωστε, προκαλώντας τη "λύπη" στους αγοραστές που βλέπουν κλουβιασμένα κουτάβια.

Αν δεν το κρατήσει ο φίλος μας (και πάρει τα λεφτά του πίσω, που χλωμό το βλέπω...):

+ Ο εκπαιδευτής-μεσάζων θα τα βρει λίγο μπαστούνια διότι "ρε μπας κι έχουν ξυπνήσει οι αγοραστές"? Θα καταλάβει δηλαδή ότι δεν μπορεί να παίζει στην πλάτη άλλων με αμφιβόλου προελέυσεως σκυλιά.
- To κουτάβι θα πάει κατά πάσα πιθανότητα για ευθανασία.
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Υπαρχει και αλλη καλυτερη λυση.

Ζηταει πισω τα λεφτα του , κραταει το κουταβι, (αφου παει για ευθανασια δεν σε νοιαζει , ετσι κ. Απατεωνακο?) και τον κανει και ρομπα με οποιο τροπο μπορει , και για την δουλεια που υποτιθεται οτι κανει (εκπαιδευτης του κ@@@@) , και για το οτι παιζει στην πλατη αλλων με αμφιβολου προελευσεως σκυλια.

Ετσι και θα σκεφτει σιγουρα "ρε μπας και εχουν ξυπνησει οι αγοραστες" και θα τον πονεσει και ο απαυτος του!;)
 


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Επειδη (μαλλον) την εχω πατησει και εγω.....(ευτυχως δεν μας εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα) θα συμφωνησω με το nacho DL.
Aυτη θα ηταν η καλυτερη εξελιξη για μενα...