Dogue De Bordeaux


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
sir-elric said:
για να μην επαναλβανομαστε εχουμε κανει ολοκληρη συζητηση για τα μπουλντογκ


αν η σαφήνεια είναι επανάληψη,ok.
τεκμηρίωση δεν είδα!!!!!!!!!!!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
tangerin said:
sir-elric said:
για να μην επαναλβανομαστε εχουμε κανει ολοκληρη συζητηση για τα μπουλντογκ


αν η σαφήνεια είναι επανάληψη,ok.
τεκμηρίωση δεν είδα!!!!!!!!!!!!
Παμε για σπλιτ αλλα δεν πειραζει!!

τι τεκμηριωση θες για το αγλλικο μπουλντογκ και την καμια σχεση του με το παλιο-πραγματικο μπουλντογκ ?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Tangerin,

Χωρίς να θέλω να γίνω συνήγορος του διαβόλου... εγώ καταλαβαίνω πως ο denis και ο sir-elric εννοούν το ίδιο πράγμα.

Η παραμόρφωση (βαριά έκφραση) στα άκρα που αναφέρθηκε αφορά ουσιαστικά στην μορφολογία - κινησιολογία των άκρων και είναι ακριβώς η ίδια συζήτηση που είχαμε εχθές για το Mastino στο topic "Φυλές τύπου Mastiff". Το βαρύ κεφάλι που έχει δημιουργηθεί στο Μπούλντογκ έχει επιφέρει αναπόφευκτη αλλαγή και στα άκρα του. Όταν ένας σκελετός έχει να στηρίξει περισσότερο βάρος εμπρός, τότε χρειάζεται ισχυρότερα εμπρόσθια άκρα. Αν αυτά δεν υπάρχουν, τότε έχουμε μια μετατόπιση στις αρθρώσεις (ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες). Τα δε πίσω άκρα ατονούν (από ελάχιστα ως πολύ) διότι έχουν απελευθερωθεί από αρκετό βάρος. Το ίδιο συμβαίνει με τις γωνιώσεις. Ένα μπροστόβαρο σκυλί χρειάζεται λιγότερη ώθηση από πίσω γιατί αυτή έρχεται κινησιολογικά με "μοχλό" από τα μπροστινά άκρα - εκεί που είναι το βάρος του. Αυτό σημαίνει λοιπόν πως πως ο σκύλος μας είναι πιο ίσιος πίσω.

Εν κατακλείδι λοιπόν αυτό που θέλουν οι προλαλίσαντες (προγράφοντες) να πουν είναι πως η αναζήτηση για εντυπωσιακό κεφάλι δεν μπορούσε να προβλέψει τα όποια επακόλουθα. Αλλά αυτό δεν περιορίζεται στο μόνο στο Bulldog αλλά προχωράει και σε πολλές άλλες φυλές.
Κατά την γνώμη μου όμως το πρόβλημα στο Dogue de Bordeaux (για να επανέλθουμε στο θέμα μας) δεν είναι τόσο μεγάλης κλίμακας, οι εκτροφείς το έχουν αναγνωρίσει και ήδη η κατάσταση - αν παρατηρήσει κανείς τα σκυλιά που πρωταγωνιστούν στην φυλή τα τελευταία χρόνια - έχει αρχίσει να αντιστρέφεται.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.941
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel