dogue de bordeaux


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
έχετε δίκιο! λοιπόν, μάλλον σήμερα θα πάω να την δώ. οι ερωτήσεις μου αφορούσαν στο τι να κοιτάξω αφού οι πείρα μου με τη φυλή είναι απο φωτογραφίες και άρθρα μονο. σε γενικές γραμμές τι συμπεριφορά να περιμένω και τι να προσέξω μορφολογικά? ξέρω το ύψος, βάρος που έχουν αλλά αυτα σιγά μην υπολογίζονται με το μάτι ασε που είναι και αδυνατούλα αποτι έμαθα.. άρα ψάχνω ένα εμπειρικό κρητήριο "με το μάτι"
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
πήρα ένα πολύ κατατοπιστικό μήνυμα απο τον johnk ;) :

Αγαπητέ Andag,

Ισως δεν είμαι ο πιό κατάλληλος για να απαντήσω στα ερωτήματά σου, αλλά θα προσπαθήσω. Ξεκινάω από το ποιός είναι ο πιό κατάλληλος. Είναι το μέλος του forum που υπογράφει σαν Solco. Είναι ο εκτροφέας του δικού μου Bullmastiff και ήρθα σε επαφή μαζί του ακριβώς γιατί κάποτε έψαχνα για το DDB, το οποίο λατρεύω, δεδομένου ότι ο Solco έχει, όπως έγραψε ήδη, 3 DDB εκ των οποίων ένα φανταστικό αρσενικό. Δεν έχει κάνει προσπάθειες εκτροφής τους ακόμα, αλλά γνωρίζει τη φυλή αρκετά καλά. Απλά είναι ιδιαίτερα σμνός και δεν θα έβγαινε να το διαφημίζει.

Το βασικό χαρακτηριστικό της φυλής είναι το κεφάλι: Περιφέρεια κεφαλιού συγκρίσιμη με το ύψος του σκυλιού στους ώμους. Κοντή μουσούδα, η οποία αρχίζει με ισχυρή γωνία από το κεφάλι. Σαγόνια είτε ίδια είτε ελαφρώς προγναθικά τα κάτω, όχι όμως πολύ. Ισχυρό στέρνο και δεν πρέπει να φείνεται όχι έχει μακρυά πόδια σε σχέση με το σώμα του, όπως είναι στα κυνηγητικά σκυλιά. Να δίνει την εντύπωση ότι είναι βαρύ σκυλί, χωρίς να είναι υπέρβαρο.
Το βασικότερο που πρέπει να προσέξεις στη συγκεκριμένη σκύλα είναι πως περπατάει: Αν τα πίσω πόδια της τα τραβάει έντονα προς τα έξω σαν να ενοχλείται. ΑΥτό μπορεί να ση΄μαίνει δυσπλασία ισχίων που έχει σοβαρές επιπτώσεις, αργότερα, στην υγεία ενός γιγανόσωμου σκύλου.
Το βασικό, επίσης, είναι ο χαρακτήρας και αυτός έχεις το πλεονέκτημα να τον δεις άμεσα, μιάς και δεν είναι πλέον κουτάβι.
Συνεχίζω σε επόμενο μήνυμα...
Το DDB έχει καλοπροαίρετο και ήρεμο χαρακτήρα. Ακόμα και ένα «αδέσποτο» DDB θα προσαρμοστεί στο νέο του σπίτι. Είναι εξαιρετικά πιστός σκύλος, υπομονετικός και αφοσιωμένος στην οικογένειά του! Ατρόμητος, αποτελεί ένα πρώτης τάξεως προστάτη της οικογένειας. Είναι αξιόπιστος, αλλά πρόσεξε: Είναι κατάλληλος για ιδιοκτήτες όχι αρχάριους, που μπορούν να χειριστούν το γεροδεμένο μέγεθός τους και το μεγάλο βάρος τους. Αποζητά ιδιαίτερα την αγάπη του αφεντικού του και της οικογένειας και τα γλυκά τους λόγια και χάδια. Δεν είναι ανεξάρτητο. Η απομόνωση από την οικογένεια εκλαμβάνεται σαν «τιμωρία» και, συνεπώς, στεναχωριέται πολύ όταν είναι μόνος του για πολλές ώρες. Δεν θα μπορούσε ποτέ να μείνει σε σπιτάκι για σκύλους, στον κήπο. Ιδιαίτερη έμφαση στα χάδια και στους επαίνους που πρέπει να του παρέχουμε, κάθε φορά που κάνει κάτι καλό.

Θέματα Υγείας: Ελεγχος για δυσπλασία ισχύων (γοφών), αγκώνων και ώμων. Μπορεί να παρουσιαστεί υπερκεράτωση στο δέρμα. Γενικά, υγιής φυλή. Όπως όλα τα μεγάλα σκυλιά, υπάρχει πιθανότητα συστροφής του στομαχιού ή των εντέρων όταν τρώνε βιαστικά μεγάλες ποσότητες και πίνουν μεγάλες ποσότητες νερού μετά το φαγητό. Η συστροφή του στομαχιού (bloat) είναι πιθανότατα θανατηφόρα κατάσταση, που καταλήγει σε μερικές ώρες. Όχι βόλτες και άσκηση επί (τουλάχιστον) μισή ώρα πριν και μετά το φαγητό.
Θέματα Χειρουργικών Επεμβάσεων: Ιδιαίτερα ευαίσθητος στην αναισθησία του χειρουργείου! Απαιτεί λιγότερη αναισθησία, σε σχέση με το βάρος του.
Κακές Συνήθειες: Τείνουν να ροχαλίζουν και να τους τρέχουν λίγο τα σάλια.
Τρόπος Ζωής: Μπορούν να μείνουν ακόμα και σε διαμέρισμα. Είναι πάρα πολύ ήρεμα σκυλιά στο σπίτι, εάν έχουν κάνει την καθημερινή μεγάλη βόλτα τους.
Ανάγκη για «Απόδραση»: Γενικά, δεν θα νιώσει την ανάγκη να απομακρυνθεί από τον ιδιοκτήτη του και το σπίτι του.
Χρόνος Ζωής: Περίπου 8-11 χρόνια. Όπως όλες οι μολοσσοειδείς φυλές. ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

Επίσης, ίσως είμαι ακατάλληλος να σου δώσω γνώμη, για ένα ακόμα λόγο: Τα τελευταία χρόνια έχω ξοδέψει τόσα χρήματα για να βοηθήσω αδέσποτα ζώα, που θα μπορούσα να έχω αποκτήσει 2-3 διεθνείς πρωταθλητές μορφολογίας. Τα σκυλιά μου δε, τα έχω σαν τα παιδιά μου. Πάντα την καλύτερη τροφή - και το DDB θέλει άφθονη, πάντα οι πιό ειδικοί κτηνίατροι, πάντα συχνές εξετάσεις. Δηλαδή, το σκυλί ακόμα και να το αποκτήσεις δωρεάν, είναι ακριβό στην σωστή διαβίωσή του.

Η σκύλα δεν είναι απαραίτητα από pet shop. Τον τελευταίο καιρό αφήνονται υπέροχα καθαρόαιμα, για οποιονδήποτε λόγο. Ο κυριότερος είναι ότι το κουτάβι DDB ήταν μικρό και χαριτωμένο. Το μεγαλωμένο, όμως, είναι απρόσμενα μεγάλο και δραχμοβόρο! Χίλιοι δυό λόγοι για να αφήσει κάποιος το σκυλί του στην πατρίδα μας.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Στη διάθεσή σου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Αγαπητέ Andag, τα προσωπικά μυνήματα έχουν λόγο που λέγονται προσωπικά. Τον ρώτησες τον φίλο johnk αν ήθελε να δημοσιοποιήσεις το μύνημά του;
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
άν δείς την συζήτηση πιο πάνω είχα ζητήσει ο ίδιος να μιλήσουμε στο πμ μήπως είμαι ο μόνος που ενδιαφέρεται επι του θέματος. όμως επειδή τελικά έκανα τις ερωτήσεις μου δημόσια μετα απο παρότρυνση φίλων απτο forum θεώρησα σωστό να βάλω την απάντηση 1)επειδή τη θεωρώ πολύ καλη και μπορει να θέλει να τη δεί και κανένας άλλος και 2)μην ξαναγράψει κανείς τα ίδια χωρίς λόγο..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Η απάντηση είναι όντως πολύ καλή αλλά σου ξαναλέω ότι δεν δημοσιοποιούμε προσωπικά μυνήματα. Δεν υπάρχει μπορεί, μήπως, αν και διότι. Δες το αν θέλεις και σαν τελείως φιλική συμβουλή για επόμενη φορά.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητέ Andag, τα προσωπικά μυνήματα έχουν λόγο που λέγονται προσωπικά. Τον ρώτησες τον φίλο johnk αν ήθελε να δημοσιοποιήσεις το μύνημά του;
Αγαπητή Mareco,
Σε ευχαριστώ θερμά για την ευαισθησία σου και γιατί το μήνυμά σου είναι ο θρίαμβος του ...προφανούς;)!
Εχουν αρχίσει να ασπρίζουν τα μαλλιά μου και έχω πλέον κουραστεί να αποδεικνύω το προφανές. Ειδικά, με τις 2 τελευταίες μου παραγράφους θέλησα να αναδείξω κάτι, το οποίο χάθηκε στη ...δημοσιότητα και ίσως έδειξε κάτι που δεν ήθελα.
Σε ευχαριστώ και πάλι.:)
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
η προθεσή μου δεν ήταν τέτοια.. υποκειμενικά δεν ένιωσα κάτι προσωπικό στο συγκεκριμένο πμ πέρα απο δίαφορες χρήσιμες πληροφορίες και αυτός ήταν και ο λόγος που το δημοσιοποίησα. απότι φαίνεται όμως έκανα λάθος αφού ο ίδιος ο αποστολέας δεν επιθυμούσε κάτι απο τα γραφόμενα να δημοσιευτεί.. άρα ζητώ συγνωμη απο τον φίλο johnk και ξαναλέω οτι η προθεσή μου ήταν να δείξω ότι ο johnk με βοήθησε και να δεί και όποιος άλλος ενδιαφέρεται τις πληροφορίες και όχι να εκθέσω κάποιον-κάτι που δεν έπρεπε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Εννοείται ότι δεν σου προσάπτει κανένας πρόθεση. Αλλίμονο. Αν και δεν πάει πολύς καιρός που έγινε ένας κακός χαμός στο φόρουμ από μία κακόβουλη σε εκείνη την περίπτωση, τέτοια κίνηση. Απλώς είναι θέμα κοινής λογικής. Κάποιος που σου γράφει το οτιδήποτε, άσχετα αν το συγκεκριμένο κείμενο είναι εξαιρετικό και θα μπορούσε όντως να βοηθήσει κι άλλους, απευθύνεται σε σένα και μόνο. For your eyes only... που λένε στο χωριό μου :) Και αυτό θα πρέπει να το σεβόμαστε ;)
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τουλάχιστον, όσον αφορά εμένα, το θέμα θεωρείται λήξαν. Ευτυχώς, έχοντας φάει αρκετές "καρπαζιές" στη ζωή μου, έχω πλέον συνειδητοποιήσει ότι δεν γράφω κάτι που δεν θα ήθελα να δω γραμμένο στις εφημερίδες. Οπως υπογράφει και ο φίλος Solco, "όσο ζω μαθαίνω". Ας παραμείνουμε, λοιπόν, στο θέμα του μηνύματός μου που είναι η ενδεχόμενη διπλή επιτυχία: του φίλου μας Andag που ίσως ερωτευτεί τη σκυλίτσα της φυλής που αγαπάει και, ΚΥΡΙΩΣ, της σκυλίτσας που ίσως βρει τον σύντροφο στον οποίο θα αφιερώσει τη ζωή της και θα ζήσει ή θα πεθάνει γι' αυτόν.:)
 




Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
έχεις δίκιο πως είναι θέμα κοινής λογικής να δημοσιοποιήσεις κατι προσωπικό για αυτό δεν είναι δυνατόν να το έκανα με αυτό το σκεπτικό. δεν θα δημοσίευα ποτέ ένα πμ έγινε παρεξήγηση επειδή ζήτησα εγώ την απάντηση σε πμ και όχι δημόσια... έτσι δεν κατάλαβα πως το προσωπικο μήνυμα ήταν επιλογή του αποστολέα επειδή δεν ήθελε να δημοδιευτει κάτι και δεν αντελήφθην τον προσωπικό χαρακτήρα του μηνύνατος γενικότερα. ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση... άν λύθηκε παρακαλώ να επιστρέψουμε στο DDB που νομίζω μας ενδιαφέρει όλους παραπάνω! :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Προχώρα και μη σε νιάζει τίποτα. Αν δε βρεις κάποια σημαντικά ελατώματα, η επιτυχία και για τους δυό σας θα είναι εξασφαλισμένη. Ασε που σε πολλούς, είτε γράφουν επί του θέματος είτε όχι, θα δακρύσουν τα μάτια:)
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
άσχημα νέα παιδιά.. το έχει υποσχεθεί κάπου ο ιδιοκτήτης τελικά απότι με ενημερώσανε..
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ο ιδιοκτήτης;:confused:
Αδέσποτο δεν είναι;:confused:
Λέμε τώρα, ακόμα και αν δεν είχε ιδιοκτήτη, πως άλλαξαν γνώμη σήμερα το μεσημέρι, ενώ μέχρι χτες ήταν διαθέσιμη η σκυλίτσα?:confused:
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
το πράγμα είχε ώς εξής: η σκυλίτσα ήταν σε μια πανσιόν στα καλύβια όπου την είχε παρατήσει ο ιδιοκτήτης επειδή γέννησε η γυναίκα του ή ξέρω εγώ τι άλλο.. απότι καταλάβαμε όλοι ήταν για δώσιμο μέχρι χτές βράδυ που πήρε ο ιδιοκτήτης και είπε πως το έχει υποσχεθεί σε κάποιο φίλο. όπως και να έχει ευχαριστώ τη vrmode που μιλήσαμε και είχε την ιδέα... τώρα προς το παρών περιμένω μήπως βρεθεί κάτι ανάλογο και παράλληλα κοιτάω να μάθω και για εκτροφεία και βλέπουμε. πάντως δεν αλλάζω φυλή!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτήη εγκατάληψη των σκύλων την περίοδο της εγκυμοσύνης πρέπει να είναι μεταδοτική....Πολλά κρούσματα τους τελευταίους μήνες.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Εγώ, αν και γυναίκα, είναι από τους λόγους που με θυμώνουν πολύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf