Eίναι καλή η τροφή ?


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ παντως με orijen adult είδα μεγάλη βελτίωση στα κόπρανα σε σχέση με τη nutro που έτρωγε πριν.....

Κι έχει πάρει και λίγο βάρος ο κοκαλιάρης μου (τρώγοντας είναι η αλήθεια πολύ περισσότερο απ'οσο λέει το σακι), ενώ με nutro δεν έπαιρνε με τίποτα...
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Τι θα πει "εχει στεγνωσει"? Δεν εχει λιπος?
Κοιταω και τη royal, εχει και αυτη 34% πρωτεινες αλλα με περισσοτερα δημητριακα.
Λες να ερθει ξανα στα ισια της η Αβανα μου? Γιατι με τη νεα acana, μερικες φορες κοιταει το πιατο της, μετα εμενα, και το τρωει σαν αντιβιωση!
θα πει οτι ο σκυλος τρωει 600γρμ κ ειναι η πετσα με το τριχωμα...
για να σας προλαβω ο σκυλος ειναι μια χαρα απο υγεια εχει κανει αιματολογικες οι οποιες επαναλαμβανονται καθε 6 μηνες,αποπαρασιτωσεις αυστηρα καθε 3μηνες κτλ.
του αλλαξα τροφη τον τελευταιο μηνα πηρα arden που εχει κ ρυζι κ δημητριακα κ ειναι καπως καλυτερα...με πολυ λιγοτερα κοπρανα κ χωρις καμια διαροια ποτε απο τοτε....
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ευτυχως δεν ειχα τετοια προβλημα με την acana στην παλια της σειρα. Ετρωγε λιγο παραπανω απο το κανονικο αλλα το τριχωμα και το δερμα της ηταν αψογο. Με την νεα ομως σειρα ειχαμε πολλα και μαλακα κοπρανα.
Τελικα σημερα της πηρα ενα τετρακιλο royal maxi 32 για κουταβια. Ελπιζω να το δεχτει καλα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ενα σακι orijen πιστευοντας οτι της δινω το καλυτερο. Εκει να δεις ποσο μαλακα κοπρανα εκανε!
Και εμεις ετσι...:(
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
εγω της δεινω ξηρα τροφη απο τα lidl και ΤΕ-Σ-Κ κρεας και τα κοπρανα της ειναι μια χαρα και η σκυλιτσα ολο υγεια:-|
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εγω της δεινω ξηρα τροφη απο τα lidl και ΤΕ-Σ-Κ κρεας και τα κοπρανα της ειναι μια χαρα και η σκυλιτσα ολο υγεια:neutral:
Mια χαρα σε βρισκω...
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
αυτη απο τα lidl ειναι σκετο καλαμποκι κυριολεκτικα, πηγα απο περιεργια να δω επειδη την εχω ακουσει αρκετα στο φορουμ κ εφριξα....ιχνος κρεατος.τεσπα ειναι τι ταιριαζει στον καθε σκυλο...αβυσσος η ψυχη της ξηρας:eek::D
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ναι
κάποιοι έχουν αίμα κι απο κότα-και τους "πάει" το καλαμπόκι

το μιά χαρά που λέτε (κόπρανα-σκυλάκι κλπ)
περιλαμβάνει μακροχρόνια συμπεράσματα ή τώρα που τρώει κανα μήνα ή κανα 2 χρόνια?
δηλαδή εντάξει-δεν θα έπεφτε και να πεθάνει απο την ξηρά-δεν θα την κυκλοφορούσαν καν...
αλλά τι γίνεται όταν όλα φαίνονται καλά αλλά απο πίσω χτίζουμε έναν σκύλο με προβλήματα στις αρθρώσεις ή στα γαστρεντερικά ή καρκίνο και ότι άλλο?

στα κόπρανα και στο τρίχωμα που κοιτάμε το ξέρουν και οι βιομηχανίες τροφών
τα μακροχρόνια προβλήματα φαίνονται στα κόπρανα?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγω Βαγγελη δεν εβγαλα ακρη...οποτε λεω ας ταιζει ο καθενας οτι θελει και θεωρει σωστο.
Σαμπως εμεις δλδ δεν μπορει να ψοφολογησουμε απο καρκινους κτλ?...
Και απο τη στιγμη που μιλαμε για ξηρα τροφη(καφε μπαλακια) δεν μπορουμε να ειμαστε ποτε 100% σιγουροι για το τι πραγματικα γινεται και τι περιεχουν.
Παρεδωσα τα οπλα με αυτο το θεμα...:paja1:
Ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη και αποτελεσματα.
 




Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Τελικά έτσι είναι μάλλον όλοι στο τέλος σηκώνουμε τα χερια
με τις τροφές.

Και μια που τα λέμε εδώ
ξέρετε κάτι για την For-pals ??

Αν και στο ένα μου σκυλί όλα είναι μια χαρά στο άλλο Μυρίζουν πολύ τα κόπρανα του.
Με προβληματίζει το γεγονός.

από θέμα υγείας είναι όλα καλά.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ξέρετε κάτι για την For-pals ??
Ειχε γινει μια αναφορα παλια στο φορουμ.

Και εγω το ειχα ψαξει λιγο με τη φορπαλς γιατι εχει πολυ καλη τιμη και αρκετα καλα συστατικα...Τι να πω.Δεν την εχω δοκιμασει(και εγω και ο σκυλος μου).
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
ναι ναι ούτε εγώ την δοκίμασα !!!:)

την έδωσα στα σκυλάκια πρώτα να μου πουν την γνώμη τους.
ναι την έχω τώρα 2 φορες από 15kg

θα περιμένω να τελειώσει και αυτό το σακούλι και αν συνεχίσει αυτό μάλλον θα κοιτάξω να βρω πάλι την πρώην "Propac"
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Εμείς αλλάξαμε τροφή λόγω κοπράνων, μας την άλλαξαν δηλαδή ( ο κτηνίατρος). Από orιnjen adult πήγαμε στην hill's i/d. Πολύ καλαμπόκι ρε παιδί μου. Βέβαια είδαμε καλλιτέρευση
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Από orιnjen adult πήγαμε στην hill's i/d.
Eκανε διαρροιες???
Αν απλα ηταν μαλακα τα κοπρανα εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις αλλη ξηρα...Κατευθειαν στη φαρμακευτικη ποιος ο λογος?:confused:
Aλλα αφου το ειπε ο γιατρος εμεις τουμπεκι...:-|

hills i/d:
Gastrointestinal (GI) disorders affect the stomach and intestines, causing painful symptoms and problems with your dog's overall health. Some of the more common symptoms include vomiting, regurgitation, flatulence, weakness, diarrhea or constipation. ''Prescription Diet® i/d® Canine'' dog food is a highly digestible formula created specifically to help manage dogs with GI disorders. There are several types of GI disorders that affect dogs, including colitis, constipation/diarrhea, gastroenteritis and pancreatitis. The nutritional formulation of ''Prescription Diet® i/d®'' may also be useful for pets with a variety of conditions.
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Τι εννοείς φαρμακευτική?
Δίνετε για κάποιο συγκεκριμένο λόγο αυτή η κροκέτα?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ναι.
Για τις περιπτωσεις που γραφει το κειμενακι που εβαλα πανω...
Για ενα διαστημα ειχε φαει κ η δικια μου αυτη τη τροφη οταν εκανε διαρροιες(σαν κουταβι και αυτη:D).Ο γιατρος μου ειχε πει πως δεν ειναι για μονιμη διατροφη.
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Eκανε διαρροιες???
Αν απλα ηταν μαλακα τα κοπρανα εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις αλλη ξηρα...Κατευθειαν στη φαρμακευτικη ποιος ο λογος?:confused:
Aλλα αφου το ειπε ο γιατρος εμεις τουμπεκι...:-|

hills i/d:
Gastrointestinal (GI) disorders affect the stomach and intestines, causing painful symptoms and problems with your dog's overall health. Some of the more common symptoms include vomiting, regurgitation, flatulence, weakness, diarrhea or constipation. ''Prescription Diet® i/d® Canine'' dog food is a highly digestible formula created specifically to help manage dogs with GI disorders. There are several types of GI disorders that affect dogs, including colitis, constipation/diarrhea, gastroenteritis and pancreatitis. The nutritional formulation of ''Prescription Diet® i/d®'' may also be useful for pets with a variety of conditions.
Αυτό το τουμπεκί είναι που δεν μου αρέσει.......Αλλά δεν μπορώ να είμαι και κτηνίατρος. Τέλως πάντων, τα κόπρανα ξεκίναγαν κανονικά και τελείωναν σε διαρροικά (στην ίδια εκκένωση). Κι εμένα μου είπε για κάνα τρίμηνο να την φάει και βλέπουμε μετά.
 
Last edited:


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
τα κόπρανα ξεκίναγαν κανονικά και τελείωναν σε διαρροικά (στην ιδια εκκενωση)
Και για αυτο σας εβαλε στην i/d ? Ψαχτο λιγο παραπανω:rolleyes: ...Πολλα σκυλια το παρουσιαζουν αυτο με καποιες ξηρες.Και η δικια μ το εκανε αυτο στον συνδιασμο orijen+acana.

Tι να πω...οκ... Aφου το σκ@το σας επανηλθε...:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981