Eισαγωγή σκύλου από Αγγλία... να το κάνω;


dio306

New Member
3 Μαρτίου 2012
3
0
παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα,μιας και ειμαι καινουριος εδω.εδω και λιγο καιρο αποφασισαμε με τη γυναικα μου να παρουμε ενα μικρο Γιορκσαιρ και οι τιμες εδω στην Ελλαδα ειναι απαγορευτικες για τα οικονομικα μας.εχω βρει λοιπον ενα το οποιο το εχει ενας κυριος ο οποιος μου ειπε πως εχει τσιπ,εχει κανει το εμβολιο της λυσσας και εχει και διαβατηριο.δεν θελει χρηματα παρα μονο να πληρωσω τη μεταφορα 70 ευρω.το σκυλακι ειναι 13-14 εβδομαδων.λοιπον?τι θα μου προτεινατε να κανω?τι αλλο πρεπει να γνωριζω?ευχαριστω εκ των προτερων...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαλωσηρθες.
τι κυριος ειναι αυτος? που το βρηκε το κουταβι ? Για απατη μου κανει...
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μάλλον θα σου φάει τα 70 ευρώ και σκύλος δεν θα υπάρχει. Να μην το κάνεις όχι μου μυρίζει και εμένα απάτη.
 


dio306

New Member
3 Μαρτίου 2012
3
0
Ρε παιδια συμφωνω και εγω με αυτα που λετε για απατη και τετοια.μου εχει στειλει φωτος απο τα κουταβακια.το θεμα ειναι πως αντε και μου τρωει τα λεφτα.εγω θα του κανω μυνηση μετα και θα το αναλαβει το τμημα διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος.αφου εχω τα μεηλ που εχει στειλει,αποδειξεις πληρωμων και ολα αυτα.χωρια που αν το κανει αυτο μπορω να του κανω καπακι κι αλλη μυνηση για ψυχολογικους λογου και και και...ειμαι μπερδεμενος ρε γμτ.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
εαν σας περισευουν 70 ευρώ πάρτε 2 σάκους τροφή και δώστε τους σε ενα καταφύγιο
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ρε παιδια συμφωνω και εγω με αυτα που λετε για απατη και τετοια.μου εχει στειλει φωτος απο τα κουταβακια.το θεμα ειναι πως αντε και μου τρωει τα λεφτα.εγω θα του κανω μυνηση μετα και θα το αναλαβει το τμημα διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος.αφου εχω τα μεηλ που εχει στειλει,αποδειξεις πληρωμων και ολα αυτα.χωρια που αν το κανει αυτο μπορω να του κανω καπακι κι αλλη μυνηση για ψυχολογικους λογου και και και...ειμαι μπερδεμενος ρε γμτ.
Eπισης, μπορει να μην ειναι απατη και να σου στειλει ενα κουταβι που αν εισαι τυχερος θα ζησει μια ζωη με προβληματα υγειας.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Συγνώμην αλλά γιατί θες να το ρισκάρεις ...δεν μπορείς να το πάρεις από εδώ γιατί όπως λες οικονομικά είναι απαγορευτικό αλλά μπορείς να μπεις στην διαδικασία των μυνήσεων και τέτοια ?? Μάζεψε χρήματα σιγά -σιγά για αυτό τον σκοπό ή πήγαινε σε ενα καταφύγιο να πάρεις ένα μικρούλι σκυλάκι που να σας αρέσει. Δεν σε καταλαβαίνω......
 


dio306

New Member
3 Μαρτίου 2012
3
0
Σταματια νομιζω πως εχεις δικιο.μαλλον αυτο θα κανω.θα κανω λιγο υπομονη και μολις μαζεψω τα χρηματα θα παω να παρω ενα κουταβακι.απλα ειναι και υπερβολικα τα ποσα που ζητουντε.δε λεω πως δεν το αξιζουν τα ζωακια.απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειμαι με ενα σκυλο στο σπιτι,αλλα ρε γμτ ειναι και αυτη η κριση που μας εχει ισοπεδωσει.
 




Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
η απάτη είναι κλασική... θα σου φάει τα λεφτά και άντε γεια... ζητάν σχετικά μικρά ποσά ώστε να μην το σκεφτείς πολύ και ίσως και να μην ασχοληθείς στη συνέχεια αν και τα email είναι fake και δε νομίζω να βγάλεις άκρη έτσι και αλλιώς...

Δεν αξίζει τον κόπο... όπως και δεν αξίζει τον κόπο και η αγορά από petshop... ή μαζεύεις χρήματα για ένα αναγνωρισμένο εκτροφέα ή κοιτάς τη λύση υιοθεσίας από κάποιο καταφύγιο-σύλλογο (αν δεν σε ενδιαφέρει η καθαροαιμία ή η συγκεκριμένη ράτσα).
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν σε κυνολογικό επίπεδο....

δυστυχώς τα Υοrkies είναι μία από τις πλέον διαδεδομένες φυλές (δεύτερη μετά τα labrador), που σημάινει όσο περισσότερη ζήτηση τόσο περισσότερη άμεση προσφορά πρέπει να υφίσταται....
και όπου ο σκύλος αντιμετωπίζεται ως εμπόρευμα τα πράγματα δεν είναι καλά ούτε για τον ίδιο το σκύλο ούτε για τον μέλλοντα ιδιοκτήτη....

Οι τιμές είναι απαγορευτηκές είπες...ποιες τιμές?? Τα 400 και 500άρια που ζητάνε οι ιδιώτες και τα pet shop... χμ... και λίγα είναι.... μην αρχίσουμε και λέμε πάλι γιατί κοστίζουν πολλά περισσότερα τα σκυλιά από σωστά εκτροφεία...

Το θέμα είναι ότι μαθηματικώς βέβαιον είναι ότι ή θα χάσεις το εβδομηντάρι σου για ένα κουταβάκι που δεν υπάρχει ή θα σου έρθει (αν φτάσει ζωντανό) ένα κουτάβι κακής ποιότητας που καπου κάπως κάποτε θύμιζε Yorkie....
To θέμα είναι εάν όντως σου έρθει ένα σκυλί το οποίο όμως κουβαλάει κάποιοα κληρονομική ή άλλη ασθένεια ξέρεις πόσο θα σου στοιχίσει η θεραπεία?

Νομικά τώρα....

πραγματικά, έχεις δει πόσο είναι το παράβολο για μία μήνυση....??? Όσο τα διπλά λεφτά που θα δώσεις και χάσεις.....
Αμοιβή δικηγόρου ξέρεις πόσο πάει???
Και όλα αυτά για να στοιχειοθετηθεί δικογραφία κατά αλλοδαπού?
Και να εκδικαστεί με του κόσμου τα έξοδα μετά από 3-4 χρόνια ... και όλα αυτά για να πάρεις ένα Yorkie, το οποίο έαν έχεις επιλέξει να το πάρεις σωστά 1) θα το έχεις ήδη παρεάκι σου 2-3 χρόνια, υγιές και όπως το φαντάστηκες από κάθε άποψη και 2) με τα μισά έξοδα....

Σου φαίνεται λογικό???

Εκτός αν έχεις δει όλα αυτά τα δήθεν Yorkies που κυκλοφορούν και δεν σε πολυενδιαφέρει που καμία σχέση δεν έχουν το ένα με το άλλο σε εμφάνιση και χαρακτήρα, οπότε εκεί πήγαινε κατευθείαν για ημίαιμο (γιατί όλα αυτά ημιαίμα είναι) γλιτώνεις τα λεφτά και σώζεις και μία ψυχή που έχει ανάγκη......
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ρε παιδια συμφωνω και εγω με αυτα που λετε για απατη και τετοια.μου εχει στειλει φωτος απο τα κουταβακια.το θεμα ειναι πως αντε και μου τρωει τα λεφτα.εγω θα του κανω μυνηση μετα και θα το αναλαβει το τμημα διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος.αφου εχω τα μεηλ που εχει στειλει,αποδειξεις πληρωμων και ολα αυτα.χωρια που αν το κανει αυτο μπορω να του κανω καπακι κι αλλη μυνηση για ψυχολογικους λογου και και και...ειμαι μπερδεμενος ρε γμτ.
Εχεις καθησει να σκεφτεις ποσα 70αρια θα ΞΟΔΕΨΕΙΣ αν θα ναι απατη η δουλεια και κανεις μηνυσεις... ε;