Eκτροφέας Σκύλων


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
λέω ότι η εκτροφή , και η επιλογή των γεννητόρων δεν ειναι μόνο τα βραβεία και το πόσο εξαιρετος ειναι ενας σκυλος αλλά τι περνάει αυτος ο σκυλος ή καποιοι προγονοι του στα κουτάβια και τι περιμένουμε να παρουμε παντα με ρισκο. Το να δωσει ένας εκτροφέας ενα κουταβι 2 μηνών με υποχρέωση στείρωσης σίγουρα δεν ειναι για το "καλό" της φυλης αφου ουτε ξερει 100% πως θα βγει αυτό το κουτάβι ή τι θα μπορούσε να προσφέρει στην εκτροφή δηλαδη τι δίνει στους απογόνους του. Εχουμε κατα καιρούς μετριες σκυλες που δίνουν καλύτερα κουτάβια απο τις πρωταθλητριες αδερφες τους και εχουμε κουτάβια που ξεκίνησαν με υποσχόμενο και κατεληξαν οταν εφθασαν στην ενηλικίωση τους στο ψηλότερο σκαλί του βαθρου.
Οπως εχουμε και πρωταθλητές που οταν ειναι στο επικεντρο της προσοχης κάνουν δεκάδες ζευγαρώματα χωρίς να εχει καποιος την υπομονη να περιμένει να ενηλικιωθουν τα πρωτα του ζευγαρωματα του και να δει τι δινει και μετα εχουμε αρκετες γενεές μπροστά που κουβαλανε αυτά που δίνει,απο τα "χαζα" δίνει λιγοτερα δοντια σε μια φυλή που ειναι μεγαλο ελάττωμα ή τα πιο σοβαρά καρδιακές παθήσεις και προβλήματα δυσπλασίας.
Δεν μπορουμε να τα τσουβαλιασουμε όλα στην εκτροφη δεν μπορεις να εχεις καθαρες γραμμές απολυτα όρια υπαρχει παντα το ρισκο γιαυτο θα πρεπει ο εκτροφέας να εινια πολυ διαβασμενος και να κανει μικρά βηματα για να ελαχιστοποιηση τα μεγαλα προβληματα Ισως ετσι παει αργα και δεν βγαλει τα σουπερ δειγματα που θελει αλλα ετσι εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να βγαλει εναν μεγαλο ποσοστο σκυλων που εχουν υγεία χαρακτηρα και εινιαι και μεσα στο μορφολογικο προτυπο και θα μπορουν να ζουν ευτυχισμενοι και αυτοι και οι ιδιοκτητες τους.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ανοίγεις πολλά θέματα Κατερίνα, που το κάθε ένα θέλει ολόκληρα σεντόνια για να αναλυθεί και να γίνει κατανοητό.

Θα ήθελα όμως να σταθώ σε αυτό που έγραψες για το 2μηνο κουτάβι.
Ακριβώς επειδή το κοινό δεν θέλει μεγάλα σε ηλικία κουτάβια, πρέπει με κάποιον τρόπο να κάνεις την αξιολόγησή σου όσο πιο νωρίς και φυσικά όσο πιο ακριβή γίνεται. Έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον αν δείτε το puppy puzzle της Pat Hastings. Ένα βίντεο που δείχνει πως και πότε αξιολογείς τα κουτάβια μιας γέννας και από ποιο σημείο και μετά, απλά αφήνεις τα κουτάβια να μεγαλώσουν και δεν κοιτάς πίσω μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη.
Πολλά λοιπόν μορφολογικά χαρακτηριστικά μπορούν να αξιολογηθούν με ασφάλεια την 8η εβδομάδα. Κάποια από αυτά μπορεί να βελτιωθούν κάποια άλλα όμως δυστυχώς όχι.
Συνεπώς, ξέρεις. Αρκεί να είσαι διαβασμένος.
Ο,τι και να γράψω απλά θα δημιουργήσει περισσότερες απορίες.

Αν θέλετε διαβάστε αυτό.

http://dharobed.com/D_Harobed/AleMalamutes/evaluations.htm
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
vek όλα αυτά που λες με έχουν βάλει σε άσχημες σκέψεις καιρό τώρα, και νόμιζα ότι εγώ ήμουν η περίεργη κι η ανορθόδοξη... Επειδή περνάει από το μυαλό μου η απόκτηση καθαρόαιμου σκύλο στο απώτερο μέλλον, κάθομαιν κι αναρωτιέμαι πως να εμπιστευτώ τι κουβαλάει το κάθε ζευγάρωμα, τι έχει κρατήσει φανερό και τι κρυφό ο εκτροφέας "μου" και τι οι εκτροφείς των γεννητόρων του κάθε γεννήτορα του σκύλου "μου", πως μπορεί να επηρεάζει μια πάθηση του τριτοξάδελφου κλπ κλπ και τόσο αποθαρρύνομαι από την απόκτηση καθαρόαιμου. Και μετά απομακρύνομαι κι από το αγνώστων γεννητόρων πρώην κουτάβι γιατί εκεί κι αν δεν θα ξέρω τι θα μου ξημερώσει κι από υγεία κι από χαρακτήρα και καλώς ή κακώς το καλό της καθαροαιμίας είναι η, μέσα σε πλαίσια, προβλεψιμότητα...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Orilis στην πραγματικοτητα δεν το εβαλα επειδη πιστευω ότι ολα γινονται λαθος, δεν θα με σταματαγε απο την αποκτηση ενος καθαροαιμου σκύλου, θα απεφευγα φυλες με τραγικα προβληματα αν ηταν απο αυτες που μου αρεσαν και θα ψαχνόμουν λιγο καλυτερα ισως.
Το εβαλα γιατι σε καθε συζητηση για την εκτροφη ή για τον μελλοντικο ιδιοκτητη πολλες φορες προσπαθούμε να βαλουμε τοσα στεγανα για να μειωσουμε το λαθος που κάποια στιγμή χάνεται το νόημα.
Δυστηχως κανενας δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι το καθαροαιμο σου ή το αγνωστου πατρός κουταβι σου θα ειναι ετσι οπως το θες και κανενας δεν μπορει να εξασφαλισει στον εκτροφέα οτι ο μελλοντικος ιδιοκτήτης θα ειναι ο "σωστός" τα ρίσκα μειώνεις και στις δυο περιπτώσεις .
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι όλα γίνονται λάθος. Αν γίνονταν θα είχαν εκφυλιστεί όλες οι φυλές των καθαρόαιμων και δεν θα χρειαζόταν καν να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. Απλά κάποιες φορές δεν φταίει κι ο εκτροφέας ο άμεσος προς τα εμάς, αλλά τα παραπίσω σκαλοπάτια. Είναι πολυπαραγοντικό το θέμα
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Αξιολογείς μορφολογικά το κουτάβι και βλέπεις τις αρετές και τις αδυναμίες του βάσει προτύπου. Στην 8η εβδομάδα βλέπεις μια μινιατούρα του ενήλικου σκύλου .
Εκεί ξεχωρίζεις τα pet από τα show potential.
Σε 8 εβδομάδων κουτάβι μπορεί ο εκτροφέας η όποιοεδήποτε να δει αν είναι pet η show; Μέντιουμ είναι;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εννοείται πως όχι.

Έγραψα πως στις 8 εβδομάδες μπορείς να διακρίνεις κάποια μορφολογικά στοιχεία. Κάποια από αυτά διατηρούνται και στον ενήλικο σκύλο, κάποια άλλα αλλάζουν.
Απλά παίρνεις μια πρώτη ιδέα.

Το πως θα εξελιχθεί με σιγουριά δεν μπορείς να το πεις. Ξέρεις όμως πως κάποια ελαττώματα που θα δεις τότε δυστυχώς θα παραμείνουν.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Το λέω και ξανά λέω δεν υπάρχουν κουτάβια show potensial η show quality, αυτά είναι παραμύθια, πότε δεν ξέρεις πως να μεγαλώσει και έτσι μέχρι την ήλικία 6 μηνών τουλάχιστον ΌΛΑ τα κουτάβια είναι pet, δεν πάει να λέει ο εκτροφέας οτι θέλει.
Είδα πριν κάνα 3 εβδομάδες να πουλούνται κουτάβια doberman στο fb ηλικίας 2 μηνών για show και εργασία. Ορίστε; Αλήθεια; Καλό ε;
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν λέω αυτό Φωτεινή.
Αν θες διάβασε το link που έβαλα πιο πάνω.

Το λέω και ξανά λέω δεν υπάρχουν κουτάβια show potensial η show quality, αυτά είναι παραμύθια, πότε δεν ξέρεις πως να μεγαλώσει και έτσι μέχρι την ήλικία 6 μηνών τουλάχιστον ΌΛΑ τα κουτάβια είναι pet, δεν πάει να λέει ο εκτροφέας οτι θέλει.
Ενα κουτάβι δηλαδή που έχει ευθύ μπροστινό στις 8 εβδομάδες μπορείς να ελπίζεις πως θα βελτιωθεί; Αυτό λες;
ή ένα κουτάβι δυσαρμονικό ή ένα κουτάβι με πεσμένο κρουπ ή ένα κουτάβι με low tailset;;;;;


Είδα πριν κάνα 3 εβδομάδες να πουλούνται κουτάβια doberman στο fb ηλικίας 2 μηνών για show και εργασία. Ορίστε; Αλήθεια; Καλό ε;
Kι εγώ έχω δει κουτάβια να πωλούνται για show πριν καν γεννηθούν.
Αυτό δείχνει περίτρανα πόσα γνωρίζουν, όχι μόνο αυτοί που το κάνουν αλλά και αυτοί που πάνε και τα αγοράζουν κιόλας.
 
Last edited by a moderator:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αρκετά φαίνονται αλλά όχι όλα και σε μεγαλόσωμες φυλές λιγότερα από τις μικρόσωμες ειναι η αλήθεια.
Αν έβαλαν μόνο για show και εργασία πάλι καλά είναι, ξέχασαν το φύλακες;)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κάθε φυλή έχει τις ιδιαιτερότητές της και σαφέστατα δεν φαίνονται όλα.

Θα ήταν αφελές από την δικιά μου την πλευρά να ισχυριστώ πως μπορείς στις 8 εβδομάδες να πεις αν ένα γιορκοκούταβο πχ είναι show quality. :eek: Αν είναι δυνατόν....
Ούτε καν τον 7ο, 80 μήνα δεν μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα πως θα εξελιχθεί το χρώμα του πχ και πόσο θα κρατήσει. Εδώ τώρα δεν ξέρουμε που είναι 18 μηνών... Και αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα.

Κάποια όμως βασικά χαρακτηριστικά που έχουν να κάνουν με την κατασκευή του σκύλου (την ανατομία του) μπορούν να αξιολογηθούν. Ανάλογα πάντα τις απαιτήσεις κάθε φυλής.
Εκεί βασίζεται και αυτή η πρώτη αξιολόγηση, η πρώτη διαλογή.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν links για τα πάντα.
Υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία που μπορείτε να διαβάσετε που έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την μορφολογία, την κίνηση, την αξιολόγηση.

Dog steps - Rachel Page Elliott
New dog steps - Rachel Page Elliott
The dog in action - McDowell Lyon
What's Your Angle? - Helen Grinnell King
An Eye for a dog - Robert Cole
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ενα κουτάβι δηλαδή που έχει ευθύ μπροστινό στις 8 εβδομάδες μπορείς να ελπίζεις πως θα βελτιωθεί; Αυτό λες;
ή ένα κουτάβι δυσαρμονικό ή ένα κουτάβι με πεσμένο κρουπ ή ένα κουτάβι με low tailset;;;;;
Έλεγα εγώ κάτι τέτοιο;
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Κανένας εκτροφέας αλλά και κανένας άλλος δεν έχει το δικαίωμα να απαιτήσει την στείρωση ενός υγιούς σκύλου .
Αν υπήρχε κάποιος που να το ζητούσε αυτό θα ήταν το λιγότερο απατεώνας (μιας που θα αυτοπροσδιοριζόταν σε θεός που γνωρίζει ποιο κουτάβι κάνει και ποιο όχι στους μόλις 2 μήνες ζωή .
Το μοναδικό δικαίωμα που έχει ο όποιος εκτροφέας είναι η συνιδιοκτησία ή η μη παραχώρηση των εκτροφικών δικαιωμάτων .
Από εκεί και μετά είναι στην ευχέρεια του υποψήφιου ιδιοκτήτη αν θέλει να περάσει στην απόκτηση ή όχι .
Θέλει όμως πολλά κότσια και ψυχή ένας τέτοιος εκτροφέας .
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και ξαναρωτάω...

Με βάση αυτή τη λογική με ποιο δικαίωμα προτείνεται η στείρωση ενός υγιούς ημίαιμου σκύλου;
Γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις σε όλους αυτούς που προτείνουν την στείρωση σαν λύση για πάσα νόσο και μαλάκια;

Γιατί υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά;
 
  • Like
Reactions: ioanna a


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Και ξαναρωτάω...

Με βάση αυτή τη λογική με ποιο δικαίωμα προτείνεται η στείρωση ενός υγιούς ημίαιμου σκύλου;
Γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις σε όλους αυτούς που προτείνουν την στείρωση σαν λύση για πάσα νόσο και μαλάκια;

Γιατί υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά;
εγώ είμαι αρνητικός σε κάθε στείρωση υγιούς ζώου .
Όπως επίσης δεν προωθώ και δημοσιεύσεις που υποχρεώνουν σε στείρωση
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Στείρωση σε υγιούς σκύλους και εγώ είμαι κατα ειτε είναι ημίαιμο ειτε καθαρόαιμο ( ποια η διάφορα;;;)
Στην στείρωση (θηλυκών) αδέσποτων μπας και μειωθεί το προβλημα, είμαι υπερ.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τα συμβόλαια υιοθεσίας με όρο την στείρωση του σκύλου τα κάνουν φιλοζωικές οργανώσεις ή ιδιώτες που σώζουν σκυλιά φτύνοντας αίμα...

Καμιά σχέση με τα μέτρα και τα σταθμά που λες.. από τη μία έχουμε τη δυστυχία και από την άλλη έχουμε αυτόκλητους σωτήρες φυλών που θα ήθελαν να επιβάλουν όρους για να καλύψουν τις μαλακίες τους
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να σκεφτεί κάποιος να ζευγαρώσει έναν ημίαιμο σκύλο και πόσες να ζευγαρώσει έναν καθαρόαιμο;