Eπιλογή Γερμανικού Ποιμενικού


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται τα μη αναπηρα σκυλια τα εργασιακα που δεν εχουν κλιση να βγαζουν και αυτα δυσπλασια και προβληματα στα ποδια..Ο καθενας για να πουλησει λεει οτι θελει..Δες εκθεσεις και εξετασεις εργασιας μιλα με ατομα του χωρου πηγαινε σε κλαμπ και δες εργασιακους και μορφολογικους να δουλευουν και αφου εχεις σχηματισει γνωμη τοτε παρε σκυλο.Απο τον υπολογιστη ομως και χωρις τρεξιμο και ερευνα δεν θα βρεις τις απαντησεις που ζητας.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται τα μη αναπηρα σκυλια τα εργασιακα που δεν εχουν κλιση να βγαζουν και αυτα δυσπλασια και προβληματα στα ποδια..Ο καθενας για να πουλησει λεει οτι θελει..Δες εκθεσεις και εξετασεις εργασιας μιλα με ατομα του χωρου πηγαινε σε κλαμπ και δες εργασιακους και μορφολογικους να δουλευουν και αφου εχεις σχηματισει γνωμη τοτε παρε σκυλο.Απο τον υπολογιστη ομως και χωρις τρεξιμο και ερευνα δεν θα βρεις τις απαντησεις που ζητας.
Δυσπλασία έχουν όλες οι φυλές! Απλά οι μορφολογικοί γερμανικοί έχουν και άλλα προβλήματα στα πόδια που δεν συναντόνται στους εργασιακούς!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Η στην χειρότερη κάποιο ξαδερφάκι τους όπως ο Σιρκος!
Ε τον μ@λ@περδα τον σιρκο που ασχολειται με την χειροτερη περιπτωση!!!! Τον γνωριζει κανεις να παμε να τον δουλεψουμε λιγο ?;)
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Τι προβληματα?
Δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι οταν το πόδι δεν αναπτυσεται κανονικά και κάτι άλλα τέτοια μου είχε πει ο εκτροφέας. Εκτοσ απο δυσπλασία
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Σου ειπε βλακειες..Ο μορφολογικος γ.π ειναι μια χαρα.Η αποψη μου ειναι να πας αυριο στην εκθεση στο τμημα του κ.Κοροβεση και γενικα να παρεις σβαρνα ολο το προγραμμα του κογπε ωστε να βρεις τις απαντησεις που ζητας.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Σου ειπε βλακειες..Ο μορφολογικος γ.π ειναι μια χαρα.Η αποψη μου ειναι να πας αυριο στην εκθεση στο τμημα του κ.Κοροβεση και γενικα να παρεις σβαρνα ολο το προγραμμα του κογπε ωστε να βρεις τις απαντησεις που ζητας.
Πριν πάρω γερμανικό θα το ψάξω ΠΟΛΥ το θέμα! Να είσαι σίγουρος!
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Θα παρεις τον γ.π. αφου παρεις ακιτα??
Ναι 2ος σκύλος θα είναι ο γερμανικός. Αλλά δεν ξέρω σε πόσα χρόνια πάντως θα είναι αρκετά γιατί δεν θέλω εναν σκύλο που να τρέχει καθε λιγο και λιγάκι στον κτηνιατρο...
 






συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Παρε πρωτα τη μια να δεις τη "γλυκα" και μετα βλεπεις αν θα θελεις και 2ο..Εξω απο τον χωρο,ολα καλα ειναι και ολοι αποψη εχουν...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι οταν το πόδι δεν αναπτυσεται κανονικά και κάτι άλλα τέτοια μου είχε πει ο εκτροφέας. Εκτοσ απο δυσπλασία
Αυτά και άλλα πολλά τα αναπτύσσει ως σκύλος όχι ως μορφολογικός!Τώρα το αν πολλά μορφολογικά δείγματα έχουν αυτό το πράγμα δεν σημαίνει και κάτι, μπορεί κάλλιστα να σου δείξει κάποιος κάποια άλλα αντίστοιχα χιλιάδες μορφολογικά που δεν τα έχουν!Αν ζευγαρώνουν στραβοκάνικα σκυλιά με συγκλίνοντες ταρσούς που μπερδεύουν τα πόδια τους από την σύγκλιση προς τα μέσα ή αντίστοιχα προς τα έξω φταίει ο εκτροφέας και καλά θα κάνεις να χαρακτηρίσεις/κρίνεις την εκτροφή του και τον σκύλο ως μονάδα, όχι ως γενικό σύνολο.
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Ας μην κρίνουν κάποιοι από τις φωτογραφίες μιας έχει πέσει πολύ "Photoshop" από "ειδικούς" .
Ο Γερμανικός Ποιμενικός πρέπει να έχει κλίση στη ράχη 19%.
Λιγότερο αν είναι είναι - σε εκθέσεις μορφολογίας, περισσότερο είναι υπεραξία, αλλά μην νομίζεται πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές.
Αν κάποιος θέλει να προσδώσει περισσότερη κλίση στο σκύλο του σε μια έκθεση, αρκεί να βάλει το ένα από τα πίσω πόδια πιο μπροστά από το άλλο προς το μέσον του σώματος.
Η σωστή κλίση φαίνεται μόνο στον τροχασμό, όταν ο σκύλος κινείται ελεύθερα χωρίς να παίζει η ράχη και με το κεφάλι ψηλά.

Όποιος δεν θέλει να χει ο σκύλος ο Γερμανικός Ποιμενικός κλίση τότε ας πάρει λυκόσκυλο ( σκύλος με όρθια αυτιά )
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ας μην κρίνουν κάποιοι από τις φωτογραφίες μιας έχει πέσει πολύ "Photoshop" από "ειδικούς" .
Ο Γερμανικός Ποιμενικός πρέπει να έχει κλίση στη ράχη 19%.
Λιγότερο αν είναι είναι - σε εκθέσεις μορφολογίας, περισσότερο είναι υπεραξία, αλλά μην νομίζεται πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές.
Αν κάποιος θέλει να προσδώσει περισσότερη κλίση στο σκύλο του σε μια έκθεση, αρκεί να βάλει το ένα από τα πίσω πόδια πιο μπροστά από το άλλο προς το μέσον του σώματος.
Η σωστή κλίση φαίνεται μόνο στον τροχασμό, όταν ο σκύλος κινείται ελεύθερα χωρίς να παίζει η ράχη και με το κεφάλι ψηλά.

Όποιος δεν θέλει να χει ο σκύλος ο Γερμανικός Ποιμενικός κλίση τότε ας πάρει λυκόσκυλο ( σκύλος με όρθια αυτιά )
Όπως να το βάλεις τον σκύλο στην έκθεση το μάτι του κριτή θα το δει!Γι'αυτό μην αγχώνεσαι.

Το στήσιμο έχει να κάνει με το ότι πρέπει να τον στήσεις τον συγκεκριμένο σκύλο έτσι ώστε ως σύνολο γωνιών και θέσεων να δείχνει σωστό.Λίγο να ξεφύγει το πόδι προς τα πίσω έχει χαλάσει το ακρώμιο πχ!
Δεν στήνεις τον σκύλο σε τυχαία θέση.Επίσης κάθε σωματότυπος έχει τις ιδιαιτερότητες του και αναλόγως στήνεται.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Συμφωνώ με st3li0s.

Πολύ ανάλυση έχει πέσει παίδες...Μοίρες, πόδια, καμπούρα, ακρώμιο, κλπ κλπ κλπ.

Είναι απλά τα πράγματα... Εύχομαι όλοι όσοι έχουν αποκτήσει ένα κουτάβι υπεύθυνα σωστής εκτροφής, να ξέρουν τις δυνατότητες του και τους λόγους απόκτησης του. ο κάθε σκύλος έχει ιδιαίτερα σημεία τα οποία α π α ρ α ι τ η τ α πρέπει να α ξ ο π ο ι η θ ο ύ ν ...

Και ανεξάρτητα απο την εκτροφική ή μη γραμμή του σκύλου, όλα τα σκυλιά έχουν ανάγκες & ταπεραμέντο και χρειάζεται να τα καλλιεργήσουμε.

Για παράδειγμα, με ποια κριτήρια να αποκτήσουμε εναν σκύλο που έχει ταπεραμέντο κυνο-εργασίας και εμείς να τον έχουμε φυλακισμένο;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ναι 2ος σκύλος θα είναι ο γερμανικός. Αλλά δεν ξέρω σε πόσα χρόνια πάντως θα είναι αρκετά γιατί δεν θέλω εναν σκύλο που να τρέχει καθε λιγο και λιγάκι στον κτηνιατρο...
Τι λες..;
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Τι λες..;
Οτι πριν παρω γερμανικο θα το ψαξω πολυ. Οπως και εκανα, γιατι περιμενα 1 χρονο και για την συγκεκριμενη γεννα. Απλα το εγραψα αυτο γιατι τοτε ενδιαφερομουν για ακιτα και εφοσον δεν θα περαιρνα κουταβι απο την συγκεκριμενη γέννα, θα επρεπε να ψαξω πάλι πάρα πολύ καλά απο που θα πάρω το κουτάβι μου.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εφοσον ειχες βρει εκτροφεα που να εμπιστευτεις , απλα θα περιμενες αλλο λιγο καιρο μεχρι την επομενη γεννα ή την επαναληπτικη αν γινοταν βεβαια μετα απο ενα χρονο. Τουλαχιστον αυτο θα εκανα εγω αμα εβρισκα ανθρωπο να εμπιστευτω
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Vas δεν ισχύει αυτό, προς το παρόν. Σε αυτή τη φάση(κι αν δεν έχω χάσει κανένα επεισόδιο, που είναι πολύ πιθανό) δεν μας ακούει επειδη δεν την ακούμε, τη συμβουλεύει ένας φίλος της και περιμένει το κουτάβι γ.π. της.