Engagement/ Αφοσίωση - Γιατί είναι σημαντική στην εκπαίδευση


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συμφωνω ακριβως με το παραπανω.

Εχω ομως την εντυπωση οτι η ικανοτητα αυτη του χειριστη ειναι περισσοτερο εμφυτη παρα αποτελεσμα προσπαθειας κ "μορφωσης"
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το πρωτο βιντεο δεν παιζει εδω κ στο δευτερο παρατηρω οτι ο ρυθμος ταισματος εχει μειωθει στις 20κροκετες το λεπτο...... :cautious:
Βεβαια αυτο το κουταβακι, ειναι ποιο μικρο οποτε πιθανον παλι να εφαγε ολο του το γευμα.......

Ο αμεσως συσχετισμος του δευτερου βιντεο με το engagement (στην ευρυτερη εννοια) ποιος ειναι δεν καταλαβα ακριβως οπως επισης κ γιατι συνεχεια βαζεις παραδειγματα σκυλων που εκπαιδευονται "τυπου σπορ" αλλα οκ...... Μην το χαλασω τωρα......
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Το πρωτο βιντεο δεν παιζει εδω κ στο δευτερο παρατηρω οτι ο ρυθμος ταισματος εχει μειωθει στις 20κροκετες το λεπτο...... :cautious:
Βεβαια αυτο το κουταβακι, ειναι ποιο μικρο οποτε πιθανον παλι να εφαγε ολο του το γευμα.......

Ο αμεσως συσχετισμος του δευτερου βιντεο με το engagement (στην ευρυτερη εννοια) ποιος ειναι δεν καταλαβα ακριβως οπως επισης κ γιατι συνεχεια βαζεις παραδειγματα σκυλων που εκπαιδευονται "τυπου σπορ" αλλα οκ...... Μην το χαλασω τωρα......
Στο πρώτο video είναι το ζουμί. Ανοίγει στο Youtube.

Στο δεύτερο video φαίνεται καθαρά πόσο engaged είναι το κουτάβι με τον χειριστή του.

Τι κόλλημα είναι αυτό να μετράς τις μπουκιές τους; :p

Αν είναι φαγανά, θα φάνε όσο χρειάζεται για να κρατήσουν την προσοχή τους επάνω σου και όσο γρήγορα χρειάζεται για να μην αφαιρεθούν δευτερόλεπτο.

Πόση ώρα νομίζεις μπορεί ένα κουτάβι την προσοχή του στον χειριστή, χωρίς να αφαιρεθεί - βαρεθεί; Το λεγόμενο attention spawn (Attention span is the amount of concentrated time one can spend on a task without becoming distracted) είναι πολύ χαμηλό. Να φάνε και ένα γεύμα στο χέρι δεν χάθηκε και ο κόσμος όλος.

Έχω βάλει αλλού βίντεο με μη "αγωνιστική υπακοή", αλλά "προβληματική συμπεριφορά" και καταλήξαμε στους παρακάτω:

Ότι το σκυλί τρώει τρία κιλά κοκορέτσι σε μία συνεδρία.
Τι απίστευτο fuss που κάνει και να μην ψαρώνουμε, γιατί το σκυλί με κλειστές κάμερες δουλεύεται για IPO.
Δώσαμε ελληνικά ονόματα σε όλα τα κολάρα κλπ. κλπ.

Το επιτυχημένο counter conditioning (Counter conditioning is the conditioning of an unwanted behavior or response to a stimulus into a wanted behavior or response by the association of positive actions with the stimulus) που έγινε το προσπεράσαμε τελείως.
Σε εκείνο το video επίσης φαίνεται πως δουλεύει χειριστής και σκύλος στο engagment.
 
  • Like
Reactions: johnk


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η τροφη ειναι ο πλεον ευκολος τροπος να εχεις την προσοχη του κουταβιου πανω σου οταν του ζητας κατι το οποιο δεν ειναι γι αυτο ενδιαφερον, περαν της στιγμης που τρωει την τροφη, γι αυτο κ το ταισμα ειναι τοσο συχνο......

Η αποψη μου ειναι οτι το engagement ειναι πολυ ποιο πολυπλοκο κ ποιο βαθυ απ οσο μπορει να φανει απο οποιοδηποτε βιντεο μπουκωματος.

Σκυλος που θεωρειται (για μενα) πλεον engaged με το χειριστη του, περιμενει προθυμος να εκτελεσει, για να ικανοποιησει.
 
  • Like
Reactions: johnk


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Το πρωτο βιντεο δεν παιζει εδω κ στο δευτερο παρατηρω οτι ο ρυθμος ταισματος εχει μειωθει στις 20κροκετες το λεπτο...... :cautious:
Βεβαια αυτο το κουταβακι, ειναι ποιο μικρο οποτε πιθανον παλι να εφαγε ολο του το γευμα.......

Ο αμεσως συσχετισμος του δευτερου βιντεο με το engagement (στην ευρυτερη εννοια) ποιος ειναι δεν καταλαβα ακριβως οπως επισης κ γιατι συνεχεια βαζεις παραδειγματα σκυλων που εκπαιδευονται "τυπου σπορ" αλλα οκ...... Μην το χαλασω τωρα......
βρε ιστ ειτε κλασικη,ειτε θετικη,ειτε παραδοσιακη,ειτε σπορ ειτε τσαμικη υπακοη κανεις με πααιχνιδι και με φαι δεν το μαθενεις στην αρχη;
τι παει να πει εφαγε 10 κροκετες η ειδε 10 ταγκ,ετσι δεν ξεκιναν σε ολες μα ολες τις υπακοες;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
βρε ιστ ειτε κλασικη,ειτε θετικη,ειτε παραδοσιακη,ειτε σπορ ειτε τσαμικη υπακοη κανεις με πααιχνιδι και με φαι δεν το μαθενεις στην αρχη;
τι παει να πει εφαγε 10 κροκετες η ειδε 10 ταγκ,ετσι δεν ξεκιναν σε ολες μα ολες τις υπακοες;
Αν διαβασεις το αρχικο κειμενο καλυπτει αυτα που με ρωτας. "Ολες οι υπακοες" προυποθετουν αυτη την "δεσμευτικη/συμπλεκτικη σχεση". Αυτη οχι δεν ειναι απαραιτητο να δημιουργηθει με φαι, αυτο δεν χρειαζεται καν να εμφανιστει πολλες φορες.
Βρισκω το βιντεο δλδ πολυ στοχευμενο για να καλυψει την ουσια του engagement.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αν διαβασεις το αρχικο κειμενο καλυπτει αυτα που με ρωτας. "Ολες οι υπακοες" προυποθετουν αυτη την "δεσμευτικη/συμπλεκτικη σχεση". Αυτη οχι δεν ειναι απαραιτητο να δημιουργηθει με φαι, αυτο δεν χρειαζεται καν να εμφανιστει πολλες φορες.
Βρισκω το βιντεο δλδ πολυ στοχευμενο για να καλυψει την ουσια του engagement.
μα το κειμενο το διαβασα εσυ ομως επιμενεις οτι ολο αυτο ειναι λαθος οποτε αφου πρεπει να διαβασω το κειμενο για να μου απαντησεις πες μου κατι αλλο για να καταλαβω το σκεπτικο σου.

ολοι μα ολοι οπως και να εκπαιδευουν παιζουν με τα σκλια τους και τους μαθενουν πραγματα με φαγητο.αυτο γινετε παντα στην αρχη και ετσι δημιουργουν μια σχεση...για σενα αυτο ειναι λαθος,οκ.

πως εχεις στο μυαλο σου εσυ οτι φτιαχνεις μια σχεση με ενα σκλι αν οχι με αυτα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν το διαβασες προφανως παρα σταθηκες στο ποστ μου, το οποιο επισης δεν καταλαβες γιατι δεν ειπα πουθενα οτι ειναι λαθος ολο αυτο.

Λεει λοιπον το πρωτο ποστ
μεσα απο την χρηση υψηλης αξιας ανταμοιβων, παιχνιδιου αλληλεπιδρασης, σωστης διαχειρησης, και καθαρης επικοινωνιας κ προσδοκιων.
.... οτι ετσι επιτυγχανεται η συμπλεκτικη αυτη σχεση.
Επισης ειπα οτι συμφωνω με το κειμενο αυτο.
Οποτε κρινω την ερωτηση περιττη μιας κ απανταται ηδη.

Ας μην το γυρισουμε επι προσωπικου.
Μια παρατηρηση εκανα. Μπορεις κι εσυ να παρατηρησεις κατι αν θες κ να το σχολιασουμε.

Ενα παραδειγμα θα σου δωσω.
Καποιον πχ που πηρε ενα μαλινουα κ αποφασισε να το εκπαιδευσει για ΙΡΟ, το βρισκω λογικο να ακολουθησει ακριβως αυτο το βιντεο.
Ενας τσοπανης πχ που εχει ενα ποιημενικο στο βουνο κ ενδιαφερεται αυτο να τον ακολουθει κ να τον προστατευει, αν του δειξεις το βιντεο θα γελανε κ τα προβατα....
Εκτος κι αν πιστευεις οτι ο βοσκος εκπαιδευει με λιχουδιες η οτι ο σκυλος του δεν εχει συμπλεκτικη σχεση μαζι του, οπου τοτε θα αρχισουνε να γελανε κ τα πληκτρολογια......

Τεσπα ξερεις οτι δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε σε ολα......
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δεν το διαβασες προφανως παρα σταθηκες στο ποστ μου, το οποιο επισης δεν καταλαβες γιατι δεν ειπα πουθενα οτι ειναι λαθος ολο αυτο.

Λεει λοιπον το πρωτο ποστ

.... οτι ετσι επιτυγχανεται η συμπλεκτικη αυτη σχεση.
Επισης ειπα οτι συμφωνω με το κειμενο αυτο.
Οποτε κρινω την ερωτηση περιττη μιας κ απανταται ηδη.

Ας μην το γυρισουμε επι προσωπικου.
Μια παρατηρηση εκανα. Μπορεις κι εσυ να παρατηρησεις κατι αν θες κ να το σχολιασουμε.

Ενα παραδειγμα θα σου δωσω.
Καποιον πχ που πηρε ενα μαλινουα κ αποφασισε να το εκπαιδευσει για ΙΡΟ, το βρισκω λογικο να ακολουθησει ακριβως αυτο το βιντεο.
Ενας τσοπανης πχ που εχει ενα ποιημενικο στο βουνο κ ενδιαφερεται αυτο να τον ακολουθει κ να τον προστατευει, αν του δειξεις το βιντεο θα γελανε κ τα προβατα....
Εκτος κι αν πιστευεις οτι ο βοσκος εκπαιδευει με λιχουδιες η οτι ο σκυλος του δεν εχει συμπλεκτικη σχεση μαζι του, οπου τοτε θα αρχισουνε να γελανε κ τα πληκτρολογια......

Τεσπα ξερεις οτι δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε σε ολα......
ε προφανως και δεν καταλαβενω γιατι και το παραδειγμα με το τσοπανοσκυλο ειναι επισης ατυχο πιστευω με το ολο σκηνικο εδω οπως και με ενα κυνηγοσκυλο που κυνηγαει πχ..
νεβερ μαην,λογικο να μην συνφωνουμε λογικο και να μην μου λες πως αλλιως φτιαχνεις μια σχεση.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ε προφανως και δεν καταλαβενω γιατι και το παραδειγμα με το τσοπανοσκυλο ειναι επισης ατυχο πιστευω με το ολο σκηνικο εδω οπως και με ενα κυνηγοσκυλο που κυνηγαει πχ..
νεβερ μαην,λογικο να μην συνφωνουμε λογικο και να μην μου λες πως αλλιως φτιαχνεις μια σχεση.
Για να καταλαβω τι ακριβως λες με το παραπανω:
Εννοεις οτι τα τσοπανοσκυλα κ τα σκυλια που κυνηγανε ΔΕΝ εχουνε τετοια σχεση με τα αφεντικα τους κ ΔΕΝ "εκπαιδευονται" ;;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
επειδη εχω κυνηγοσκυλα και εχω δει (παλια οταν ειχε ζωα ο παππους μου) ειχε και τσοπανηδες ασε να ξερω καλυτερα τι κανουν κυνηγοι και τσοπανηδες και αν τα εκπαιδευουν να εχουν σχεση και πως.

οπως βλεπεις βασικα εγω σου απανταω ομως ε,εσυ ακομα δεν μου ειπες πως εσυ θεωρεις οτι φτιαχνεις μια σχεση με τον σκυλο.

τελος απο εμενα γιατι να απανταω μονο εγω χωρις να περνω απαντησεις δεν λεει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σου εχω απαντησει δυο ποστ παραπανω, στο #30.

Η αποψη σου δλδ ειναι οτι σχεση κ εκπαιδευση σιγουρα δεν εχουνε τα ποιημενικα σκυλια κ τα σκυλια που κυνηγανε.......
Μαλιστα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Το πρωτο βιντεο δεν παιζει εδω κ στο δευτερο παρατηρω οτι ο ρυθμος ταισματος εχει μειωθει στις 20κροκετες το λεπτο...... :cautious:
aυτο το εκανε επιτηδες. μπορει και να στοχευε στις 50-100 κροκετες το λεπτο. ειχα διαβασει ενα αρθο ηθολογιας (εδω στο φορουμ το βγαλε καποιος νομιζω κιολας) το οποιο συμπέραινε ακριβως αυτο. οτι για να σταθεροποιήσεις μια συμπεριφορα θες τετοια συχνότητα επιβραβευσης.
 
  • Like
Reactions: epial


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και μένα ο σκύλος μου που δεν καταλαβαίνει ως επιβραβευση μια λιχουδια και την αγνοεί, πως τον επιβραβευεις;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Και μένα ο σκύλος μου που δεν καταλαβαίνει ως επιβραβευση μια λιχουδια και την αγνοεί, πως τον επιβραβευεις;
Η τον αφηνεις νυστικο οσο χρειαστει!ή αν εχει καλυτρα αλλα drives με παιχνιδι...
Ετσι θα εκανα εγω τουλαχιστον
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Θέλω να πω και κατι χωρίς να προσβάλω κανέναν ούτε να την "πω" σε κανεναν!!!
Καλη θεωρία καλές και αυτές οι αγγλικές ορολογιες-προτασεις((τις οποιες δεν καταλαβαινω κιολας:mad::mad:)!καλα τα βιντεο!!ΑΛΛΑ
Στην πράξη ειναι πολυ πιο "απλες" οι προτασεις-ορολογιες κτλπ και πολυ πιο δυσκολες αυτες οι "απλες"εφαρμογες!!! δεν ξερω αν το διατυπωσα σωστα...

Αυτο το λεω γιατι θεωρω πολυ πιθανο να χαθουμε στην θεωρια και σε ολες τις τοσες πολλες πληροφοριες και στην ουσια να δυσκολεψουμε και εμας αλλα και τον σκυλο!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU