Ernesto



Καλημέρα στην όμορφη παρέα! :)
Είμαι ο Ernesto και στο forum θα γράφει εκ μέρους μου η μαμά μου, Νατάσσα.
Έχω επίσης μια αδελφή -που θα δώσει Πανελλήνιες- κι έναν (πολύυυ ηλικιωμένο) αδελφό, τον Roman (Yellow Labrador).
Γεννήθηκα στις 13 Ιανουαρίου 2017 και ήρθα στο σπίτι μας στις 11 Απριλίου, (φυσικά!) απογαλακτισμένος, αποπαρασιτωμένος, μερικώς εμβολιασμένος, πεντακάθαρος και με βάρος μόλις 1800gr!
Εγκλιματίστηκα αμέσως, από τις πρώτες... ώρες προσπάθησα να πάρω τον αέρα στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας -κάτι που δεν είναι και τόσο εύκολο, πάντως...- και εκτός από τα παιχνίδια μου, λατρεύω να χώνομαι κάτω από καρέκλες, καναπέδες, τραπέζια, καθώς και να... "διαβάζω" (που λέει ο λόγος!) ό,τι βιβλίο βρεθεί μπροστά μου!
Εχθές ολοκλήρωσα τον εμβολιασμό μου, ζυγίζω πλέον 2700gr και σε λίγο θ' αρχίσω τις εξορμήσεις!

Καλώς σας βρήκα! ;)
 




si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
Καλημέρα Ernesto(+Νατάσσα). Καλώς σε βρήκαμε. Εύχομαι υγεία και μακροζωία. Περιμένουμε πολλές φωτογραφίες που θα αποτυπώνουν την σκανταλιάρικη φύση και ομορφιά σου και φυσικά, περιμένουμε να ακούσουμε περισσότερα για τον Roman και την σχέση που αναπτύσετε μεταξύ αδελφών-και σε φωτογραφίες :D
 
  • Like
Reactions: Ernesto.Westie


Καλως ορισατε. Ομορφος ο Ernesto, να τον χαιρεστε. Ποσο ηλικιωμενος ειναι ο Roman;
Καλώς σας βρήκα(με)!
O Ernesto ευχαριστεί πολύ :love:
Ο Roman μας είναι 13 ετών και δύο μηνών... Το παλεύει, όσο μπορεί. Προτιμά, πια, να μένει ώρες στο σπιτάκι του, έχουν λιγοστέψει κατά πολύ οι περίπατοι που συνήθιζε να κάνει στον κήπο ενώ, όταν αποφασίζει να σηκωθεί, τρέμουν τα πίσω ποδαράκια του... Πάντως, εξακολουθεί να είναι λιχούδης και λαίμαργος ενώ τρελαίνεται από τη χαρά του όταν κοντοστέκονται για ένα χάδι τα παιδάκια της γειτονιάς!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Ο Roman μας είναι 13 ετών και δύο μηνών... Το παλεύει, όσο μπορεί. Προτιμά, πια, να μένει ώρες στο σπιτάκι του, έχουν λιγοστέψει κατά πολύ οι περίπατοι που συνήθιζε να κάνει στον κήπο ενώ, όταν αποφασίζει να σηκωθεί, τρέμουν τα πίσω ποδαράκια του... Πάντως, εξακολουθεί να είναι λιχούδης και λαίμαργος ενώ τρελαίνεται από τη χαρά του όταν κοντοστέκονται για ένα χάδι τα παιδάκια της γειτονιάς!
Να ξέρεις ότι για τα αδύναμα πίσω ποδαράκια υπάρχουν συμπληρώματα χονδροιτίνης που βοηθούν πολύ τον σκύλο.
Επίσης μια επίσκεψη στον γιατρό αν δεν έχει γίνει ήδη μπορεί να βοηθήσει πολύ στην ποιότητα ζωής του γεράκου σας.

Να τα χαίρεστε και τα δύο!
 


Καλημέρα Ernesto(+Νατάσσα). Καλώς σε βρήκαμε. Εύχομαι υγεία και μακροζωία. Περιμένουμε πολλές φωτογραφίες που θα αποτυπώνουν την σκανταλιάρικη φύση και ομορφιά σου και φυσικά, περιμένουμε να ακούσουμε περισσότερα για τον Roman και την σχέση που αναπτύσετε μεταξύ αδελφών-και σε φωτογραφίες :D
Καλώς σας βρήκαμε! :love:
Χωρίς να αποτελεί "ψάρεμα" για like, ο Ernesto "ανεβάζει" υλικό στην προσωπική του σελίδα, στο Facebook, ενώ η... χαζομαμά του, φτιάχνει βιντεάκια που ανεβάζει σιγά-σιγά στο YouTube!
Δεν θα ήθελα να κάνω κατάχρηση του χώρου του DogForum (μια που, μάλλον δεν έχω μέτρο με τις φωτογραφίες!) :confused:

Με τον Roman οι σχέσεις δεν έχουν ακόμη αναπτυχθεί στο έπακρο, καθώς ο μικρός μόλις χθες ολοκλήρωσε τον κύκλο των εμβολίων του ενώ ο Ρομάν ζει στον κήπο και είναι κοινωνικός -με σκυλιά και ανθρώπους! Πάντως, υπάρχει αμοιβαία συμπάθεια -ευτυχώς!- μια που ο μεν Roman είναι πολύ καλός κι αγαπά... τους πάντες, ο δε μικρός δείχνει να είναι καλός και ανεκτικός!
 
  • Like
Reactions: si_melina


Να ξέρεις ότι για τα αδύναμα πίσω ποδαράκια υπάρχουν συμπληρώματα χονδροιτίνης που βοηθούν πολύ τον σκύλο.
Επίσης μια επίσκεψη στον γιατρό αν δεν έχει γίνει ήδη μπορεί να βοηθήσει πολύ στην ποιότητα ζωής του γεράκου σας.

Να τα χαίρεστε και τα δύο!
Η γιατρός τον βρήκε σε αρκετά καλή κατάσταση -για την ηλικία του- αλλά συμπληρώματα δεν του έχει/ω δώσει.
Θα το έχω υπ' όψιν μου, σ' ευχαριστώ πολύ που μου το πρότεινες! (y)
Μακάρι να ζήσει "όσο πάει" και... "στα πόδια του", γιατί τον έχουμε κοντά μας από την εποχή που η κόρη μου ήταν στο προνήπιο (και τώρα τελειώνει το Λύκειο!)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλώς σας βρήκα(με)!
O Ernesto ευχαριστεί πολύ :love:
Ο Roman μας είναι 13 ετών και δύο μηνών... Το παλεύει, όσο μπορεί. Προτιμά, πια, να μένει ώρες στο σπιτάκι του, έχουν λιγοστέψει κατά πολύ οι περίπατοι που συνήθιζε να κάνει στον κήπο ενώ, όταν αποφασίζει να σηκωθεί, τρέμουν τα πίσω ποδαράκια του... Πάντως, εξακολουθεί να είναι λιχούδης και λαίμαργος ενώ τρελαίνεται από τη χαρά του όταν κοντοστέκονται για ένα χάδι τα παιδάκια της γειτονιάς!
Περιπατοι στον κηπο; Δεν βγαινει περιπατο εξω μονο τωρα που δεν μπορει ή γενικως;
Απο που πηρατε τον Ernesto;
Εγω παντως δεν θα επερνα κουταβι εχοντας σκυλο ηλικιωμενο και ταλαιπωρημενο.
 


Περιπατοι στον κηπο; Δεν βγαινει περιπατο εξω μονο τωρα που δεν μπορει ή γενικως;
Απο που πηρατε τον Ernesto;
Εγω παντως δεν θα επερνα κουταβι εχοντας σκυλο ηλικιωμενο και ταλαιπωρημενο.
Αποφεύγουμε τις βόλτες έξω, πια. Είδα ότι θέλει να μαζευτεί γρήγορα πίσω και προτιμά τους δικούς του ρυθμούς. Στον κήπο (είναι αρκετά μεγάλη έκταση) έχει τα ενδιαφέροντά του ενώ... συνομιλεί με τους γείτονες σκύλους!

Για τον Ernesto μεσολάβησε συγγενής που έχει κονέ με εξωτερικό (λόγω καταγωγής), επειδή ήξερε ότι ήθελα πολύ και επί χρόνια, ένα Westie.

Η αλήθεια είναι ότι το σκεφτήκαμε πολύ να αποκτήσουμε το κουτάβι, δεδομένης της ηλικίας του Roman. Αρχικά, η κόρη μου φοβόταν μήπως ο "μεγάλος" αισθανθεί παραμελημένος, όμως τόσο η μία ράτσα όσο και η άλλη είναι καλοί χαρακτήρες, και με περαιτέρω συζητήσεις (με κτηνίατρο, εκπαιδευτές, φίλους με σκυλιά) καταλήξαμε ότι μπορούμε να προχωρήσουμε.
 


si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
Καλώς σας βρήκαμε! :love:
Χωρίς να αποτελεί "ψάρεμα" για like, ο Ernesto "ανεβάζει" υλικό στην προσωπική του σελίδα, στο Facebook, ενώ η... χαζομαμά του, φτιάχνει βιντεάκια που ανεβάζει σιγά-σιγά στο YouTube!
Δεν θα ήθελα να κάνω κατάχρηση του χώρου του DogForum (μια που, μάλλον δεν έχω μέτρο με τις φωτογραφίες!) :confused:

Με τον Roman οι σχέσεις δεν έχουν ακόμη αναπτυχθεί στο έπακρο, καθώς ο μικρός μόλις χθες ολοκλήρωσε τον κύκλο των εμβολίων του ενώ ο Ρομάν ζει στον κήπο και είναι κοινωνικός -με σκυλιά και ανθρώπους! Πάντως, υπάρχει αμοιβαία συμπάθεια -ευτυχώς!- μια που ο μεν Roman είναι πολύ καλός κι αγαπά... τους πάντες, ο δε μικρός δείχνει να είναι καλός και ανεκτικός!

Θα τα επισκεφτούμε οπωσδήποτε;)
 
  • Like
Reactions: Ernesto.Westie


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Καλωσήρθατε!
Διαφωνώ βέβαια με το "το μεγαλόσωμο έξω και το μικρόσωμο μέσα"...
Ειδικά τώρα που ο μεγάλος είναι στα γεράματα, θα τον έβαζα και αυτόν μέσα με το που θα περνούσε η περίοδος καραντίνας του κούταβου.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Δεν βλέπω πάντως, τι θα μπορούσε να έχει κολλήσει το κουτάβι από τον παππού, που δεν θα τα είχε κολλήσει από τους ανθρώπους του. Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν η απομόνωση του ενός από τον άλλο. Μόνο καλό θα είχε κάνει στο κουτάβι. Στον παππού πάλι, δεν ξέρω.

Καλώς ήρθατε στο φόρουμ!

Τελικά ο μικρός, είναι εκτροφικός; Με pedigree; Από ποιό εκτροφείο;
 


Καλωσήρθατε!
Διαφωνώ βέβαια με το "το μεγαλόσωμο έξω και το μικρόσωμο μέσα"...
Ειδικά τώρα που ο μεγάλος είναι στα γεράματα, θα τον έβαζα και αυτόν μέσα με το που θα περνούσε η περίοδος καραντίνας του κούταβου.
Καλώς σας βρήκαμε! :)
Ο μεγάλος έμπαινε μέσα, ελάχιστα! Εκτός από τη δική του περίοδο καραντίνας, στη συνέχεια βγήκε στον κήπο και το "μέσα" το έβλεπε με... μισό μάτι!
Δεν του το έχουμε αποκλείσει, όμως είχε δείξει από νωρίς την -σαφέστατη- προτίμησή του έξω. (Το σπιτάκι του είναι "κολλητό" με την είσοδο του σπιτιού, προστατευμένο από τις καιρικές συνθήκες. Η πρόσβαση, τόσο στο εσωτερικό του σπιτιού όσο και στον κήπο είναι εξίσου εύκολη).
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Καλωσήρθατε και να ζήσετε όλοι σαν τα ψηλά βουνά !!

Κούκλος ο μικρός. Μπράβο που έχει σηκώσει τα αυτάκια του τόσο τέλεια από αυτήν την ηλικία. Ο δικός μας γουέστης άργησε.

Πολύ καλά σκυλιά, με πολλή ενέργεια. πεισματάρικα, με ανεξάρτητη προσωπικότητα. Πρόσεξε μην τον κακομάθετε. Κάτι πολύ εύκολο με αυτή τη φατσούλα. Επίσης θέλει προσοχή στις ασθένειες της φυλής και κυρίως στην περιποίηση του τριχώματος. Μόνο στριπιγκ σε γκρούμερ που να ξέρει τη φυλή (πονάει οικονομικά).
 


Δεν βλέπω πάντως, τι θα μπορούσε να έχει κολλήσει το κουτάβι από τον παππού, που δεν θα τα είχε κολλήσει από τους ανθρώπους του. Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν η απομόνωση του ενός από τον άλλο. Μόνο καλό θα είχε κάνει στο κουτάβι. Στον παππού πάλι, δεν ξέρω.

Καλώς ήρθατε στο φόρουμ!

Τελικά ο μικρός, είναι εκτροφικός; Με pedigree; Από ποιό εκτροφείο;
Καλώς σας βρήκαμε! :)

Ο "παππούς" είναι κοινωνικός, έρχεται σε επαφή με παιδιά, γειτονικά σκυλάκια, διερχόμενες γατούλες... Ίσως να είμαι υπερβολική (υπερπροστατευτική), πάντως και η κτηνίατρος με συμβούλευσε από την αρχή, για κάθε ενδεχόμενο, να μη... σκάσει μύτη έξω, αν δεν ολοκληρώσει τα εμβόλιά του.

Ο μικρός, με μεσολάβηση στενού συγγενή, ήρθε από Μεγ. Βρετανία (τόπο καταγωγής του εν λόγω συγγενή). Pedigree δεν έχει (δεν ζητήσαμε), ο συγγενής γνωρίζει προσωπικά την οικογένεια της μητέρας τού Ernesto.
 


Καλωσήρθατε και να ζήσετε όλοι σαν τα ψηλά βουνά !!

Κούκλος ο μικρός. Μπράβο που έχει σηκώσει τα αυτάκια του τόσο τέλεια από αυτήν την ηλικία. Ο δικός μας γουέστης άργησε.

Πολύ καλά σκυλιά, με πολλή ενέργεια. πεισματάρικα, με ανεξάρτητη προσωπικότητα. Πρόσεξε μην τον κακομάθετε. Κάτι πολύ εύκολο με αυτή τη φατσούλα. Επίσης θέλει προσοχή στις ασθένειες της φυλής και κυρίως στην περιποίηση του τριχώματος. Μόνο στριπιγκ σε γκρούμερ που να ξέρει τη φυλή (πονάει οικονομικά).
Καλώς σας βρήκαμε κι ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια! :):love:

Πράγματι, έχει δώσει... δείγματα γραφής και με πόνο ψυχής, κυριολεκτικά, παλεύουμε να μην του περνά το δικό του γιατί αργότερα, θα μας έχει σούζα!
Τα αυτάκια του ήταν ήδη σηκωμένα όταν τον παρέλαβα, αν και απ' όσο ξέρω, μέχρι τους 6 μήνες περίπου, υπάρχει πιθανότητα να μην έχουν σηκωθεί τελείως.
Το δικό σας, πόσων μηνών σήκωσε τ' αυτάκια;

Στο stripping έχω καταλήξει, αν και οι απόψεις διίσταντο.
Η μία άποψη ήταν: "αν δεν το πάτε σε διαγωνισμό, μην του κάνετε stripping, είναι επώδυνο και αγχωτικό για το σκυλί".
Η άλλη άποψη ήταν διαφορετική και μάλιστα μού είπαν πως το κούρεμα καταστρέφει το τρίχωμά του. Για τιμές, ακόμη δεν ξέρω -έχω ακούσει κάτι 120, 140 ευρώ. Αλλά σίγουρα θα πρέπει να επιλέξω groomer -τουλάχιστον, να αξίζει τα χρήματα που θα πάρει...

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! :)
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Το δικό σας, πόσων μηνών σήκωσε τ' αυτάκια;

Στο stripping έχω καταλήξει, αν και οι απόψεις διίσταντο.
Η μία άποψη ήταν: "αν δεν το πάτε σε διαγωνισμό, μην του κάνετε stripping, είναι επώδυνο και αγχωτικό για το σκυλί".
Η άλλη άποψη ήταν διαφορετική και μάλιστα μού είπαν πως το κούρεμα καταστρέφει το τρίχωμά του. Για τιμές, ακόμη δεν ξέρω -έχω ακούσει κάτι 120, 140 ευρώ. Αλλά σίγουρα θα πρέπει να επιλέξω groomer -τουλάχιστον, να αξίζει τα χρήματα που θα πάρει...

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! :)
Ο δικός μας τα σήκωσε 6 μηνών.

Δυστυχώς το στρίπιγκ είναι μονόδρομος.
Πράγματι το κούρεμα καταστρέφει το τρίχωμα. Οποιαδήποτε τιμή όμως πάνω από 80 € για το γουέστι (λόγω μεγέθους) είναι πολλά. Αλλά είναι λίγα αν η γκρούμερ ξέρει τη δουλειά της (δύσκολο) και αφιερώνει 3-4 ώρες κάθε φορά για το σκύλο σου. Σε κάθε περίπτωση, 80 € το δίμηνο είναι μάλλον πολλά για το μέσο ιδιοκτήτη (μην βαράτε, δεν μπορώ να πω "μπαμπάς-μαμά), συνυπολογιζομένων των υπολοίπων εξόδων.
Ούτε επώδυνο όμως είναι, ούτε αγχωτικό. Ο δικός μας κοιμάται σχεδόν σε όλη τη διαδικασία και το απολαμβάνει όσο δεν πάει. Φιλική συμβουλή, ΜΗΝ τον αφήσεις και φύγεις, αλλά να είσαι παρούσα σε όλη τη διαδικασία - για πολλούς λόγους.

Καλή δύναμη !!
 
  • Like
Reactions: Ernesto.Westie


Ο δικός μας τα σήκωσε 6 μηνών.

Δυστυχώς το στρίπιγκ είναι μονόδρομος.
Πράγματι το κούρεμα καταστρέφει το τρίχωμα. Οποιαδήποτε τιμή όμως πάνω από 80 € για το γουέστι (λόγω μεγέθους) είναι πολλά. Αλλά είναι λίγα αν η γκρούμερ ξέρει τη δουλειά της (δύσκολο) και αφιερώνει 3-4 ώρες κάθε φορά για το σκύλο σου. Σε κάθε περίπτωση, 80 € το δίμηνο είναι μάλλον πολλά για το μέσο ιδιοκτήτη (μην βαράτε, δεν μπορώ να πω "μπαμπάς-μαμά), συνυπολογιζομένων των υπολοίπων εξόδων.
Ούτε επώδυνο όμως είναι, ούτε αγχωτικό. Ο δικός μας κοιμάται σχεδόν σε όλη τη διαδικασία και το απολαμβάνει όσο δεν πάει. Φιλική συμβουλή, ΜΗΝ τον αφήσεις και φύγεις, αλλά να είσαι παρούσα σε όλη τη διαδικασία - για πολλούς λόγους.

Καλή δύναμη !!
Α, μια χαρά! (Άρα, επιβεβαιώνεται κι αυτό που λέγεται περί "6μήνου").
Να 'ναι γερός! :love:

Πράγματι, διόλου ευκαταφρόνητο το ποσό για το stripping. Από την άλλη, δεν θα μπορούσα να κάνω αβαρία σε οτιδήποτε αφορά το σκυλάκι (το όποιο σκυλάκι) από τη στιγμή που γίνεται μέλος της οικογένειας!
Και πάλι ευχαριστώ για τη συμβουλή! Σε καμία περίπτωση δεν θα τον άφηνα μόνο του -ούτε καν σε κάποιον άλλον- για γιατρό, stripping και οτιδήποτε σχετικό! Ένας λόγος παραπάνω, τώρα που μαθαίνω και πόσο διαρκεί!
Χαίρομαι που ο δικός σου το απολαμβάνει -σημαίνει ότι και με τον Ernesto... έχουμε ελπίδες!
Τον έχει φοβηθεί λίγο το μάτι μου, γιατί στο βούρτσισμα έχει αντιφατική συμπεριφορά: άλλοτε απλώνεται σαν χαλί και δείχνει να χαίρεται κι άλλοτε δείχνει... άγριες διαθέσεις στη βούρτσα!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι! :)
 
  • Like
Reactions: AGRIAN