FHO επέμβαση στο Λαμπραντοράκι μου...(Δυσπλασία ισχίου)




Georges

Member
19 Ιανουαρίου 2008
23
0
Αυτή είναι και η πιο συνηθισμένη εγχείριση δυσπλασίας που κάνουν στην Αμερική. Κάποιος γνωστός μου που πήρε Αυστραλέζο από καταφύγιο και με σοβαρή δυσπλασία του στοίχισε 5000 δολλάρια νομίζω και για τα δυο πόδια αλλά δεν είμαι σίγουρη. Πάντως τώρα το σκυλί είναι μια χαρά.

Άντε περαστικά κι από μένα που χτες έμαθα μόλις ότι κι εγώ είμαι παθούσα (το Μουφ δηλαδή). Ελπίζω να αποφύγουμε την εγχείριση. Μου είπαν ότι όσο πιο μυώδες είναι το σκυλί τόσο καλύτερα.
Να ξέρεις ότι οι σκύλοι που κάνουν γενικα , τέτοιου είδους επεμβάσεις , τους αποκαλούν "σκύλος με γυάλινα πόδια" . Ναι μεν έχουν μια φυσιολογική ζωή αλλά πρέπει πάντα να θυμάσαι την επέμβαση που έχουν κάνει :)

Το απόγευμα θα ανεβάσω βιντεάκι με τον Enzo να περπατάει , μια εβδομάδα μετά την επέμβαση.

Παρατήρησα ότι το βράδυ , ο σκύλος δεν κοιμάται και κόβει βόλτες σε όλο το σπίτι. Ξυπνάω κατα τις 2 , τον βλέπω ξάπλα δίπλα από το κρεβάτι να με κοιτάζει . Δεν έκανε τίποτα , απλά με κοίταζε. Επειδή τον είχα έγνοια ξυπνάω σε καμιά ώρα , τσουπ.... εκεί να με κοιτά .... "τι διάολο".... Σηκώνομαι , πάω δίπλα του και προσπαθώ να καταλάβω αν πονάει ή όχι. Δεν δείχνει κάτι και ξαναπέφτω για ύπνο. Ξυπνάω στις 5 για να ετοιμαστώ για τη δουλειά και αυτός εκεί , ξύπνιος να με κοιτά. Ρωτώντας την γυναίκα μου που σηκώνεται το βράδυ για το μωρό μου είπε ότι τον έχει πετύχει να γυρνά από δωμάτιο σε δωμάτιο. Αυτή την συμπεριφορά δεν την είχε πριν την επέμβαση. Επεφτε για ύπνο και ξύπναγε το πρωί. Προσπαθώ να καταλάβω αν έχει αποκτήσει κάποια φοβία με όλο αυτό που έγινε ή έχει πόνους το βράδυ και δεν κοιμάται. Τα παυσίπονα πάντως τα παίρνει κανονικά .
 


vik

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
46
0
Απορια

Καλημερα και απο εμενα κ γρηγορα το σκυλακι σου να γινει δυνατος.Εχω μια απορια εχω δυο μπουλντογκακια 7μηνων και 3μ,την μικρη την εχω 20 μερες (απο σλοβακια)οχι απο πετσοπ και τα ποδια της ειναι ανοικτα πισω(ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ) ο γιατρος που την ειδε μου ειπε οτι ειναι νωρις ακομα για να πουμε κατι αλλα ας προσεχω την ενταση παιχνιδιου κ ασκησης. η απορια ειναι ποτε μπορει να να διαγνωστει η δυσπλασια? επιβαρυνεται που το σκυλι ανεβοκατεβαινει 8 σκαλια (στο σπιτι )καθημερινα πολλες φορες την ημερα -κατεβαινει στην αυλη για παιχνιδι η την αναγκη της, ποσο μπορεις να συγκρατησεις ενα κουταβι που εχει κ αλλο κουταβι να το παρακινει για παιχνιδι?
 


Georges

Member
19 Ιανουαρίου 2008
23
0
Καλημερα και απο εμενα κ γρηγορα το σκυλακι σου να γινει δυνατος.Εχω μια απορια εχω δυο μπουλντογκακια 7μηνων και 3μ,την μικρη την εχω 20 μερες (απο σλοβακια)οχι απο πετσοπ και τα ποδια της ειναι ανοικτα πισω(ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ) ο γιατρος που την ειδε μου ειπε οτι ειναι νωρις ακομα για να πουμε κατι αλλα ας προσεχω την ενταση παιχνιδιου κ ασκησης. η απορια ειναι ποτε μπορει να να διαγνωστει η δυσπλασια? επιβαρυνεται που το σκυλι ανεβοκατεβαινει 8 σκαλια (στο σπιτι )καθημερινα πολλες φορες την ημερα -κατεβαινει στην αυλη για παιχνιδι η την αναγκη της, ποσο μπορεις να συγκρατησεις ενα κουταβι που εχει κ αλλο κουταβι να το παρακινει για παιχνιδι?
Ανάλογα το μέγεθος της δυσπλασίας. Για παράδειγμα , στο δικό μου διαγνώστηκε στους 5 μήνες αλλά έτσι όπως ήταν και στους 3 θα φαινόταν. Αν τώρα η δυσπλασία είναι "μικρή" και δεν βγάλεις πλάκα , μπορεί να περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα πριν το καταλάβεις ή δείξει το σκυλί ότι πονάει.

Για τις σκάλες και σε μένα μου είχαν πει "Μακριά από σκάλες και γλυστερά πατώματα - με το μαλακό τα τρεξίματα και τα παιχνίδια" ...... στα πλαίσια πάντα του δυνατού. Τώρα , για τα 8 σκαλιά που ανεβοκατεβαίνει.... δεν μπορώ να κρίνω αν είναι πολλά ή λίγα αλλά παίζει ρόλο και πόσο συχνα γίνεται η περατζάδα.
 


vik

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
46
0
Μπορεις να μου πεις τι ακριβως εβλεπες στα ποδια της η στο περπατημα η τι αλλο σε εκανε και το εψαξες για την δυσπλασια?
 


Georges

Member
19 Ιανουαρίου 2008
23
0
Μπορεις να μου πεις τι ακριβως εβλεπες στα ποδια της η στο περπατημα η τι αλλο σε εκανε και το εψαξες για την δυσπλασια?
Ο Enzο κούτσαινε και μου φαινόταν σαν να έχει πατήσει κατι. Πήγα στο γιατρό και μου είπε τα....ευχάριστα....:-|
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
50 ευρω εχει περιπου η ακτινογραφια
πηγιανε κανε μια να τελειωνεις!
ετσι εκανα και εγω και ελεγα μια παει ετσι μια ετσι
και τελικα δεν ηταν τιποτα
3 γιατροι ειναι βρες τους και πηγαινε
εαν θες σου λεω και σε αυτον που πηγα εγω καπου στην
καισαριανη ειναι!
και μιας και πηγα εκανα και για μπροστα
παρε τηλ πρωτα και ρωτα για την ηλικια!
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Παρατήρησα ότι το βράδυ , ο σκύλος δεν κοιμάται και κόβει βόλτες σε όλο το σπίτι. Ξυπνάω κατα τις 2 , τον βλέπω ξάπλα δίπλα από το κρεβάτι να με κοιτάζει . Δεν έκανε τίποτα , απλά με κοίταζε. Επειδή τον είχα έγνοια ξυπνάω σε καμιά ώρα , τσουπ.... εκεί να με κοιτά .... "τι διάολο".... Σηκώνομαι , πάω δίπλα του και προσπαθώ να καταλάβω αν πονάει ή όχι. Δεν δείχνει κάτι και ξαναπέφτω για ύπνο. Ξυπνάω στις 5 για να ετοιμαστώ για τη δουλειά και αυτός εκεί , ξύπνιος να με κοιτά. Ρωτώντας την γυναίκα μου που σηκώνεται το βράδυ για το μωρό μου είπε ότι τον έχει πετύχει να γυρνά από δωμάτιο σε δωμάτιο. Αυτή την συμπεριφορά δεν την είχε πριν την επέμβαση. Επεφτε για ύπνο και ξύπναγε το πρωί. Προσπαθώ να καταλάβω αν έχει αποκτήσει κάποια φοβία με όλο αυτό που έγινε ή έχει πόνους το βράδυ και δεν κοιμάται. Τα παυσίπονα πάντως τα παίρνει κανονικά .
Μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλά για παρακολούθησέ τον :confused:
 


Georges

Member
19 Ιανουαρίου 2008
23
0
Το σημερινό μας βιντεάκι με την συμπλήρωση 1 εβδομάδας από την επέμβαση.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=w9NsEY0h3V0"]YouTube- 1 εβδομάδα μετά απο επέμβαση FHO[/ame]
 




valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Καλησπερα, πως ειναι ο μικρος σου τωρα που εχει περασει ενας μηνας?
Ο δικος μου μπαινει χειρουργειο την Τεταρτη, ακριβως την ιδια επεμβαση θα κανει.
Θα μπορουσες να κανεις μια περιγραφη του περασμενου μηνα, ποτε σταματησε να ποναει, χρειαζοταν συνεχη επιβλεψη, ετρωγε κανονικα κλπ?
Εγω μενω μονη μου , βεβαια θα παρω αδεια 12 μερες απο τη δουλεια μου για να τον προσεχω , απλα θελω την εμπειρια σου γιατι εχω αρχισει κ αγχωνομαι επικινδυνα....
Σ' ευχαριστω εκ των προτερων.
 


tasoscorso

Member
3 Φεβρουαρίου 2014
11
0
sos

Σε παραλω αν μπορεις πες μου που εκανες και αν πηγε καλα η εγχειρηση εχω το ιδιο προβλημα με το δικο μου... cane corso 7 μηνων.. ειναι αμεση ανγκη γιατι δεν βρισκω καποιο γιατρο που να γνωριζει καλα το θεμα.
 




tasoscorso

Member
3 Φεβρουαρίου 2014
11
0
Σε ευχαριστήσω το είδα απλά ήλπιζα μήπως λάβω κάποια απάντηση. Δεν υπάρχει κάποιος από το forum να γνωρίζει κάποιον που μπορεί να με βοηθήσει η κάποιο γιατρό που να χρησιμοποιεί παρόμοιες μεθόδους ?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε ευχαριστήσω το είδα απλά ήλπιζα μήπως λάβω κάποια απάντηση. Δεν υπάρχει κάποιος από το forum να γνωρίζει κάποιον που μπορεί να με βοηθήσει η κάποιο γιατρό που να χρησιμοποιεί παρόμοιες μεθόδους ?

καταρχην σε ποια περιοχη εισαι? Αθηνα υπάρχουν γιατροι, σιγουρα και θεσσαλονικη. Οποτε θα σε καθοδηγησουν τα μέλη (πχ αθηνα ο Βλαχοπουλος θεωρείται κορυφαίος στα ορθοπεδικά)
 


tasoscorso

Member
3 Φεβρουαρίου 2014
11
0
Απο αθηνα ειμαι και σε ευχαριστω, θα παρω αυριο εκει που μου ειπες να δω αλλα αυτο που κοιταω ειναι κατι που να με παιρνει οικονομικα, γι αυτο κοιταζα και τη μεθοδο fho που ειχε κανει ο george και ψαχνω να βρω αποτελεσματα της, η οποια του στοιχισε 700 ευρω σε αναν γιατρο στον πειραια, εναντι των 2-3000 ευρω το καθε ισχιο που ειναι απαγορευτικα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
tasoscorso δυστυχώς σε κάποια πράγματα, το οικονομικό κόστος είναι αβάσταχτο αλλά και αναπόφευκτο. Και σίγουρα, εξαρτάται από το ακριβές πρόβλημα που έχει ο σκύλος σου, και σε τι βαθμό το έχει. Οχι από το πόσο αντέχει η τσέπη μας. Αν είσαι Αθήνα, είσαι πάρα πολύ τυχερός. Καταρχάς, ο δικός σου γιατρός τι λέει; Μπορεί να κάνει την επέμβαση και με τι κόστος; Από κει και πέρα, πηγαίνεις και σε 2-3 άλλους, που θεωρούνται εξαιρετικοί [στο φόρουμ έχουμε πάρα πολλές συζητήσεις σχετικά με δυσπλασία, όπου δίνονται πολλές πληροφορίες-κάνε μια αναζήτηση] με κορυφαίο τον Βλαχόπουλο στην Ν.Σμύρνη, παίρνεις τις γνώμες και τις αποφάσεις σου. Ενα χειρουργείο έχει πάντα το ρίσκο του.

Η δυσπλασία είναι σε μεγάλο βαθμό κληρονομική και γι'αυτό, ειδικά σε φυλές που μαστίζει, προσέχουμε πάρα πολύ, από που παίρνουμε σκύλο. Θα αποφύγω να ρωτήσω καλύτερα, από που τον έχεις πάρει εσύ.

Εύχομαι όμως, να πάρεις στο εξής, τις σωστές αποφάσεις για την ευζωία του σκύλου σου.

Περαστικά του.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
tasoscorso δυστυχώς σε κάποια πράγματα, το οικονομικό κόστος είναι αβάσταχτο αλλά και αναπόφευκτο. Και σίγουρα, εξαρτάται από το ακριβές πρόβλημα που έχει ο σκύλος σου, και σε τι βαθμό το έχει. Οχι από το πόσο αντέχει η τσέπη μας. Αν είσαι Αθήνα, είσαι πάρα πολύ τυχερός. Καταρχάς, ο δικός σου γιατρός τι λέει; Μπορεί να κάνει την επέμβαση και με τι κόστος; Από κει και πέρα, πηγαίνεις και σε 2-3 άλλους, που θεωρούνται εξαιρετικοί [στο φόρουμ έχουμε πάρα πολλές συζητήσεις σχετικά με δυσπλασία, όπου δίνονται πολλές πληροφορίες-κάνε μια αναζήτηση] με κορυφαίο τον Βλαχόπουλο στην Ν.Σμύρνη, παίρνεις τις γνώμες και τις αποφάσεις σου. Ενα χειρουργείο έχει πάντα το ρίσκο του.

Η δυσπλασία είναι σε μεγάλο βαθμό κληρονομική και γι'αυτό, ειδικά σε φυλές που μαστίζει, προσέχουμε πάρα πολύ, από που παίρνουμε σκύλο. Θα αποφύγω να ρωτήσω καλύτερα, από που τον έχεις πάρει εσύ.

Εύχομαι όμως, να πάρεις στο εξής, τις σωστές αποφάσεις για την ευζωία του σκύλου σου.

Περαστικά του.
+1
και να μην τον ζευγαρώσεις, κληροδοτώντας το προβλημα στα κουτιάβια.
Αυτο το χειρουργείο που περιγράφηκε ειναι το χειρουργειο που απτεται στην εξάρθρωση επιγονατίδας. Και στην περιγραφη των περιστατικών το χειρουργείο ακολουθησε, κατόπιν εξάρθρωσης του οστου. Οποτε δεν ειναι δεδομένο οτι αυτο χρειάζεται το σκύλος σου. Το χειρουργείο δυσπλασίας δεν ειναι 700 ευρώ ανα πόδι.... Και όπως σου ειπε και η mareco, σημασία εχει τι χρειαζεται ο σκύλος, όχι η τσέπη μας. Από εκει και περα κανεις ερευνα αγοράς αναζητώντας την καλύτερη δυνατη σχέση ποιοτητας-τιμης και προχωράς
 


tasoscorso

Member
3 Φεβρουαρίου 2014
11
0
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..ειλικρινά άμα είχα την οικονομική δυνατότητα θα το κάνα αλλά δυστυχώς δεν διαθέτω τόσα χρήματα..γιαυτό κοιτάω μήπως βρω κάτι που να αντέχει η τσέπη μου..πατάνε πάνω στην αγάπη μας για τα ζώα και χτυπάνε τις τιμές..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κι αν δεν βρεις, τι θα κάνεις;

Δεν βλέπω όμως να μου σχολιάζεις, τα περί εξονυχιστικής έρευνας, πριν την απόκτησή του.