Free …Κολούμπο!


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
manos said:
Ο ανθρωπομορφισμος του σκυλου τον ποναει περισσοτερο απο οτι ο πνικτης.
Tο σχόλιο του φίλου Manos και η περιφορά του ταλαίπωρου Γαλλικού μπουλντόγκ του Βασιλείου Κωστετσου (τη stirela, τη stirelaaa! :lol: ), από κανάλι σε κανάλι, μου έδωσαν την αφορμή να σας μεταφέρω τους προβληματισμούς μου…

Μήπως πάνω στα σκυλιά μας βγάζουμε τα απωθημένα και τα κόμπλεξ μας?
Μήπως τα σκυλιά έχουν γίνει η προέκταση του εαυτού μας?
Μήπως αντί να απευθυνθούμε στον πλησιέστερο ψυχίατρο, προκειμένου να βρούμε την ψυχική μας ισορροπία, προτιμούμε να σέρνουμε τα ζώα μας στους σκυλοσυμπεριφοριολόγους?

Ακούω τελευταία για dog parties (μάλλον από ‘κει βγήκε ο όρος «party animal» :lol: ), για χρωματιστούς φακούς επαφής σκύλων, για κολόνιες σκύλων με άρωμα «φρούτα του δάσους» και ένα σωρό άλλες τραγελαφικές ακρότητες και έχω την εντύπωση πως δεν πάμε ΚΑΘΟΛΟΥ καλά… :?

Που πορευόμεθα κυρίες και κύριοι? :roll:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Αυτο για τους φακους επαφης πρωτη φορα το ακουσα απο αυτον τον @#$$# στην τηλεοραση,αλλα τα αρωματακια για σκυλους τα βρισκουμε σε ολα τα πετ σοπ πια,τα μανον νυχιων,τα χρωμοσαμπουαν....και αυτη ειναι η μια πλευρα που αφορα συνηθως γυναικες που εχουν κανει τα σκυλια μωρα....απο την αλλη ειναι οι αντρες που περνουν σκυλια για να δειξουν "πιο αντρες" και τα επιδικνυουν με καμαρι βαζοντας τα να τσακωνονται...και πολλες πολλες κατηγοριες ακομα....ακομα ψαχνω να βρω που ανοικω :lol: ...και νομιζω οτι αυτοι που παν τα σκυλια τους στους σκυλοσυμπεριφοριολογους,τους εχουν μεταφερει τα δικα τους προβληματα δυστυχως!

και να τελειωσω με την ιδια την φραση σου..

Που πορευόμεθα κυρίες και κύριοι?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Όπως όλοι καταλάβαμε τα γαλλικά θα γίνουν trendy (χρυσές δουλειές θα κάνουν τα pet shop με τα γαλλικά!). Κάτι σαν αξεσουάρ δηλαδή: σε ασπρόμαυρο είναι πιο σικ για βραδυνές εμφανίσεις ενώ δένει με το μικρό μαύρο φόρεμα. Για πιο casual εμφανίσεις προτιμήστε ένα σε καφέ-ξανθό με τιγρέ μοτίβο, ενώ τα ξανθά και τα μαύρα είναι "all-day" και φοριούνται πολύ σε κοκταίηλ πάρτυ.

Υπάρχουν πάντως φυλές - για ανθρώπους μιλάω - που "πρέπει" να δείξουν "εκκεντρικοί" είτε μέσω σκύλου, είτε μέσω άλλου τρόπου. Εν πάσει περιπτώσει αυτοί οι τύποι κάπως πρέπει να ταίζουν και τα media για να μην μένουν στην αφάνεια πολύ καιρό. Τι καλύτερο λοιπό από ένα σκύλο με φακούς επαφής? Ή άρωμα? Ή ότι άλλη μ&*^$^%&@ μπορεί να σκεφτεί κανείς για να τον βγάλουν στα κοσμικά-trash? Κατά τη γνώμη μου δεν φταίει ο Κωστέτσος και οι Κωστέτσοι γενικώς. Τα μέσα και οι δημοσιογράφοι που κυνηγάνε σκουπιδο-θέματα και που κάνουν ατελείωτα αφιερώματα για κάθε μ&*^$^%&@ δεν γελάνε με τα δικά τους χάλια?

Παρεπιπτόντως, πριν από λίγο μιλούσα με την FrenchieFan και μου είπε ότι την ρωτούν στο δρόμο αν το σκυλί της είναι σαν του Κωστέτσου!

ROTTIE,
για τα αρώματα που ανέφερες αυτά τα έχω δει και πολύ νωρίτερα και μάλιστα και σε pet shop "της πλάκας" (πλάκωσέ το στην κολώνια να μην βρωμάει... το βρωμόσκυλο!). Αλλά αν πάρεις άρωμα χρυσή μου... ε να μην πέσεις πιο χαμηλά από Chanel No5!
 


manos

Active Member
28 Απριλίου 2007
35
0
Τhiva
Ευτυχως/δυστηχως για μερικους,οι σκυλοι δεν μπορουν να δουν πως αρχισε ο ρολος τους διπλα στον ανθρωπο και που "καταντησε".Απο τους ποιμενικους στα βουνα του καυκασου με θεα τους λυκους καταντησαν στα πλατω του ολα 7 με θεα το χοντρο.

Το κακομοιρο το σκυλακι κοιτουσε γυρω γυρω να δει τι του γινοταν.Προσευχομουν σε ολη την εκπομπη να δαγκωσει τον Κωστετσο..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχω την εντύπωση πως η ασέβεια στην φύση του ζώου είναι η μεγαλύτερη κακοποίηση.
Τα αποτελέσματα είναι θλιβερά… Για του λόγου το αληθές:



 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Μαζευτε τους!!!!!!

Ξέρει κανείς τι τζίρο κάνει η βιομηχανία των σκυλοαξεσουαρ?? Δεν θυμαμαι αλλα εχω ακουσει ένα τρελό νούμερο....

Υπερβολές έχω κανει και εγω βέβαια. Την έχω παρει και εγώ την κολονίτσα μου..... :oops: :oops: Δεν τη χρησιμοποίησα αλλα προχθες που πήγα στον κτηνίατρο λέει η groomer: αυτο το σκυλακι μυρίζει...ψτ,ψτ.ψτ (ψεκαζει με κολωνιτσα) Φρίκαρα :evil: της λεω μην το ξανακανεις αυτο χωρις να με ρωτησεις....

Αν το κάνουν με τοση ανεση οι ανθρωποι που εμπιστευομαι την υγεια του παιδιου μου... τι λέτε? ποσοι θα αγορασουν την κολωνια αυτη?

Ετσι ξεκινανε όλα.... Έχει πολυ καιρο τώρα που θυσιαζονται το σκυλια στο βωμο του χρήματος...
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Και να σκεφτείς πως αυτά τα σκυλιά είναι/ήταν κυνηγόσκυλα,ειδικευμένα στο κυνήγι πάπιας και σκληροτράχυλα σε αντίξοες συνθήκες ψύχους! #-o
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν ξέρω τι βλέπει ο καθένας από μας στο βλέμμα αυτών των ζώων.
Εγώ βλέπω πόνο και απόγνωση…

Το σκυλί σουπερμαν & Το σκυλι τοπ-μοντελ


Το σκυλί «κυρία των τιμών» & Το σκυλί κολοκύθα


Το σκυλί μπαλαρίνα & Το σκυλί κλόουν


Το σκυλί κουρελού & Το σκυλί αστερόεσσα
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Δεν ξέρω τι βλέπει ο καθένας από μας στο βλέμμα αυτών των ζώων.
Εγώ βλέπω πόνο και απόγνωση…
Πιστευω οτι το συνηθιζουν και ισως τους αρεσει κιολας στο τελος,γιατι αυτο εχουν μαθει,γιατι αυτοι που τα κανουν ετσι,τα μαθαινουν απο κουταβια,το προβλημα ειναι οτι χανουν τελειως την φυση τους σαν σκυλια.

Εβλεπα μια απο αυτες τις απαραδεκτες εκπομπες της Πανια και ηταν ενα τσιουαουα που δεν ειχε πατησει ποτε το χωμα!!! :shock: :shock: :shock:
Νομιζω οτι αυτο ειναι ενα απο τα χειροτερα βασανιστηρια που μπορουμε να κανουμε σε ενα ζωο,το ειχε συνεχεια στην αγκαλια,στην τσαντα η στον καναπε!! ποτε δεν περπατησε σε δρομο και χωμα!! :shock:

Ολοι αυτοι οι ανθρωποι,μου θυμιζουν εκεινο το καρτουν....Elmaira νομιζω την ελεγαν....ενα κοριτσακι που η αγαπη της επνιγε τα ζωακια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εκεί θέλω να καταλήξω…
Κακοποίηση δεν είναι μόνο το δέσιμο, το ξύλο, ο πνίχτης ή το e-collar…
Κακοποίηση είναι ΚΑΙ αυτό…
Όσο νωρίτερα το καταλάβουμε, τόσο το καλύτερο για τα ζώα μας, την τσέπη μας και την ψυχική μας υγεία.

Προσυπογράφω το signature του ΜΑΚΗΣ…
«Μάθετε να ζείτε ΜΕ τα ζώα σας.
ούτε ΑΠΟ αυτά αλλά και ούτε ΓΙΑ ΑΥΤΑ»
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Συμφωνω απολυτως,οπως και με την υπογραφη του Μακη!και υπαρχουν πολλα ακομα που κανουμε και βασανιζουμε τα ζωα,οπως το δεσιμο ολη μερα στην αλυσιδα,εγκαταληψη στις ταρατσες και στο μπαλκονι και πολλα αλλα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Απ οταν βγηκε ο Κοστετσος με τον σκυλακο του στην τηλεοραση με ρωτουν καθε μερα τουλαχιστον 2 ατομα στο δρομο αν ειναι το σκυλι μου "σαν του Κοστετσου".
Οταν εγω τους λεεω" Οχι, του Κοστετσου το σκυλι ειναι σαν το δικο μου, επειδη οταν εγω ειχα γαλλικο, αυτος ουτε που ηξερε την φυλη" με κοιτουν με ανοικτο το στομα.

Εγω ειμαι Groomer! Αλλα αρνουμαι κατηγοριματικα να κανω τα σκυλακια, οπος δειχνουν οι παραπανω φωτογραφιες.
Ουτε νυχια βαφω, ουτε κολονιες βαζω.
Και μονο με το ζορι τους βαζω κανα φιογκακι- παντα με λαστιχακι- οχι κολλητα!
Επισημανω παντα στους πελατες μου οτι εχουν σκυλους και οχι ζοντανα κουκλακια!
Τα καιμενα σκυλια των φωτογραφιων- τι να πω.
Παλιοτερα ειχα δει και την Γοκγο (απο το ΒΒ) με εναν βαμμενο στα χρωματα του ουρανιου τοξο, σκυλο στην τηλεοραση. Λογικο ειναι οταν μετα τρεχουν ολες οι κυρουλες και τα ψωνια να κανουν και αυτα τα σκυλια τους ετσι.

Τα μασκαρεμενα σκυλια δεν πιστευω, οτι κυκλοφορουν παντα ετσι!
Η τουλαχιστον εκει πρεπει να γινει διαχορισμος :
Και εγω εχω ντυσει την δικια μου για μια φωτογραφια- δεν ταλαιπορηθηκε και ιδιαιτερα με αυτο- τις αρεσει να την πασπατευουμε και να ειναι στο επικεντρο του ενδιαφεροντος ολων μας.
Για αυτο δεν δεχομαι την κατηγορια οτι βασανιζω τον σκυλο μου, οταν τον μασκαρευω για 10 λεπτα μια φορα στα τοσα!

Αλλα οταν ντυνω τον σκυλο μου συνεχος για να ταιριαζει με τα δικα μου ρουχα, ναι- αυτο ειναι κατακριτεο.

Επισης απαραδεκτο να κανω επεμβασεις με βαφες και αλλα μονιμα στον σκυλο μου, μονο και μονο για να κανω εφε- με τιποτα!

Για να δουμε ποτε να κανουν και εδω της πρωτες επεμβασεις "Debark" και "Declaw" στην Ελλάδα για να γινουν τα ζωακια πιο ¨"φιλικα για το περιβαλλων".
Αλλα εδω δεν εχουν και ενδοιασμους ακομα τα τους ακρωτηριασουν (αυτια και ουρα) και ετσι δεν νομιζω να κολλανε και εκει!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ρε παιδιά, ποιός είναι ο βασανισμός του σκύλου, εαν για παράδειγμα του βάψουμε μια τούφα μπλέ και μια κίτρινη?

Γελοίο είναι, στα δικά μας μάτια...
Στα ματια του σκύλου, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι. Ίσα ίσα, κάποιος ασχολείται μαζί του, είναι στο επίκεντρο της προσοχής του αφεντικού του αλλά και των περαστικών, μετατρέπεται σε πρωταγωνιστή. Τι ακριβώς θεωρείτε ότι ενοχλεί τον σκύλο αν φοράει ένα μπλουζάκι σε χρώματα που να ταιριάζει στα ρούχα μας?

..............................

Το τέρας όταν έβρισκε κάτι να βρωμάει, κυλιόταν πάνω του, με πολύ φροντίδα προσπαθούσε να κολήσει στην ράχη του όσο πιο πολύ βρώμα γινότανε... Εγώ το μάλωνα, και το μπανιάριζα μόλις γυρνούσαμε σπίτι. Μήπως το βασάνιζα?

Προφανώς!!! Διότι επέλεγε να βρωμάει και να ασβεί, διότι ο σκύλος αντιλαμβάνεται τον κόσμο κυρίως με την όσφρηση, και θέλει να "καμουφλάρεται" με ότι βρωμάει περισσότερο στην περιοχή, για να γίνεται "αόρατο".

Και εγώ του το χάλαγα...

Άσε μια φορά που έφαγε διάρροια λαθρομετανάστη, και οδηγούσα το αυτοκίνητο πίσω στο σπίτι σαν τον πετ ντετεκτιβ Εης Βεντούρα, με το κεφάλι έξω από το παράθυρο...
(όταν είδα την σκηνή στην ταινία, πέθανα στο γέλιο, γιατί το είχα πάθει και εγώ, λόγω βρώμας)

Για να αλλάξω ταχύτητα, έπαιρνα ανάσα απ έξω, και έβαζα το κεφάλι μου μέσα για λίγα δευτερόλεπτα, και ξανά το κεφάλι έξω...
Όταν έφτασα σπίτι, της έπλυνα το στόμα και πέταξα 2 οδοντόβουρτσες, αλλά η βρώμα δεν έλεγε να φύγει, γιατί έβγαινε από το στομάχι της στο τέλος...

Για τον σκύλο αυτό ίσως να ήταν φυσιολογικό, αλλά για εμένα όχι!!!
Μήπως θα έπρεπε να ντρέπομαι που αντίθετα με ότι πρόσταζε η φύση του σκύλου μου, εγώ δεν του επέτρεπα να τρώει σκατά???

Μετά από όλους τους καυγάδες μου, το Τέρας όταν πηγαίναμε βόλτες στα όρη και στα άγρια βουνά, όταν έβρισκε σκυλόσκατα, τα μύριζε... Όταν έβρισκε ανθρωπόσκατα (μμμ, μεζές!!!), γύριζε ένοχα να με κοιτάξει... Αν έβλεπα, έφευγε!!! Αν δεν έβλεπα, χλούπ!!!!!!!! Το έτρωγε...

..............................

Θεωρώ ότι καταπιέζουμε την φύση του σκύλου έτσι και αλλιώς, για να προσαρμοστεί στην ζωή μας και στις "παράλογες" απαιτήσεις μας να μην κοπρίζουν, να μην κυλιούνται σε βρωμιές, να τα πλένουμε (και έτσι να χάνεται η φυσική του προστασία στο κρύο και η αδιαβροχοποίηση τους), να μην κινούνται ελεύθερα, να μην προστατεύουν τον χώρο τους από εισβολείς κλπ.

Τα σκυλιά έτσι και αλλιώς τα βγάζουμε εκτός φύσης.
Συμφωνώ ότι είναι γελοίο να τα κουρεύουμε κάπως, να τα ντύνουμε, να τα στολίζουμε, να τα βάφουμε... Αλλά, σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι όταν κάνουμε κάτι από αυτά ή όλα μαζί, τα βασανίζουμε ή τους βιάζουμε την φύση τους. Ήδη το κάνουμε και χωρίς αυτά.

Αυτά ίσως είναι ο λιγότερος βιασμός της φύσης τους.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κάποιες απόκριες, πολλά χρόνια πριν, πήγα σε ένα αποκριατικο πάρτυ με το Τέρας...
Όλοι ντυθήκαμε κάτι, και τότε συνέλαβα την ιδέα να ντύσω και το Τέρας...

Ένας φίλος είχε μια μπέρτα για την βροχή, κόκκινη τσόχα από μέσα, μαύρο αδιάβροχο απ έξω... Το φόρεσα ανάποδα στο Τέρας, και του φόρεσα αυτιά του Μίκυ Μάους στο κεφάλι...
Το Τέρας μαύρο πύρινο, με μια κατακόκκινη μπέρτα και κόκκινα αυτιά... Κούκλα ήτανε!!! Θα ψάξω να βρω φωτογραφίες, να τις σκανάρω και να τις ανεβάσω.

Πήγαμε στο πάρτυ, έγινε χαμός!!!
Το Τέρας ήταν τρισευτυχισμένο, μάλιστα ανακάλυψε και κάποιον που προσπαθούσε να κρύψει την ταυτότητα του, αλλά το Τέρας έκανε τόσες χαρές σε έναν που το έπαιζε "άγνωστος" που καταλάβαμε γρήγορα ότι ο μόνος τόσο γνωστός που έλειπε, ήταν προφανώς ο "άγνωστος" μασκαρεμένος...

Είμαι 1000% σίγουρος ότι εκείνο το πάρτυ ήτανε μια πολύ ευτυχισμένη στιγμή στην ζωή του, δεν νομίζω ότι βασανιστηκε...

Αντιθέτως βασανιζότανε κάθε φορά που του έκανα μπάνιο, όχι ότι δεν το είχε συνηθίσει από μικρό, αλλά... τσαντιζότανε που έχανε την φυσική ή επίκτητη βρώμα της!!!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
@amangos Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφεις,αλλα αυτο ειναι τελειως διαφορετικο απο τα αρωματα που σιγουρα ενοχλουν την μυτη του σκυλου,τους φακους επαφης....αν ειναι δυνατον!!! :evil: ...και τα βαμμενα τριχωματα τους!!Εδω ειναι πολυ πιθανον να εχουμε προβληματα στην υγεια του σκυλου αργοτερα.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ως προς το άρωμα, σιγουρα ενοχλεί την μύτη του σκύλου, αλλά ταυτόχρονα "καμουφλάρεται" με την μυρωδιά του περιβάλλοντος του, μυρίζει δηλαδή ότι και η κυρία του!!!
Πιθανολογώ ότι επειδή για τον σκύλο είναι ευχάριστο να μυρίζει το ίδιο με την επικρατούσα μυρωδιά του περιβάλλοντος του, αντί να παραληφτεί με ότι βρωμάει περισσότερο τριγύρω του, το πασαλείβουμε από μόνοι μας!!!

Για τον σκύλο δεν υπάρχει όμορφη ή άσχημη μυρωδιά, υπάρχουν απλώς μυρωδιές. Εαν στο περιβάλλον του σκύλου επικρατούν τα αρώματα, τότε ίσως το άρωμα να είναι για τον σκύλο αυτόν κάποιο είδος καμουφλάζ. "Βασανισμός" θα ήταν να βάλουμε άρωμα σε ένα τσομπανόσκυλο! Για ένα σκύλο σαλονιού, δεν βλέπω "βασανισμό"...

Ως προς τους φακούς επαφής ή τις μπογιές, δεν βλέπω τον λόγο να βλάπτουν την υγεία του σκύλου, και να μην βλάπτουν την υγεία τόσων γυναικών που κάνουν ακριβώς το ίδιο!!!
Μια γυναίκα που το κάνει στον εαυτό της, θεωρεί ότι δεν κάνει κάτι κακό στον σκύλο της.
Μην μου πειτε επίσης ότι η διαδικασία τοποθέτησης του φακού επαφής είναι βασανιστική, δεν είναι, πιο βασανιστικό είναι που του καθαρίζουμε τις τσίμπλες.

Δεν θα έβαφα τον σκύλο μου, ούτε θα το έντυνα κλπ, για λόγους δικής μου αισθητικής, και όχι γιατί θα το βασάνιζα.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Το βασανίζω είναι μεγάλη κουβέντα μάλλον αλλά το χρησιμοποιώ,δε σέβομαι και δεν υπολογίζω ίσως ταιριάζουν περισσότερο.

Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και διώξεις δεν υπάρχουν για την κυρία που βάφει τα μαλλιά του σκυλιού της ή του 7χρονου κοριτσιού της αλλά κυρά μου μην έρχεσε και μου λες "Εγω το αγαπάω,το φροντίζω" γιατί τότε θα τα ακούσεις.

Δεν ενοχλώ σχεδόν κανένα και μέχρι ένα σημείο μπορώ να καταλάβω ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει με τα περισσότερα πράγματα αλλά όταν βγαίνουν να μου πουν ότι αυτό είναι ζωοφιλία,αυτό είναι αγάπη και άλλες τέτοιες π@@ες...Ε θα τους πάρει ο διάολος! :evil: :evil:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πιστεύω ότι όλοι συμφωνούμε πως αυτό τον είδος «καλλωπισμού» είναι ασέβεια στην φύση του ζώου, οπότε πρόκειται για κακοποίηση…
Ας μην μείνουμε στην εικόνα που είναι τραγελαφική… ας αναλογιστούμε το εξής:

Για να κάνω ανταύγειες στα μαλλιά μου, πολλές φορές αναγκάζομαι να κάτσω στο κομμωτήριο 3 ώρες.
Εμένα είναι η επιλογή μου και μπορώ να παραμείνω ακίνητη επί 1 ώρα, και μετά να υποστώ όλη την διαδικασία (τράβηγμα μια μια τούφα, αλουμινόχαρτο, αναμονή μιας ώρας για να «πιάσει» η βαφή, λούσιμο, μάσκα, πιστολάκι, χτένισμα) ΣΧΕΔΟΝ αδιαμαρτύρητα.

Αυτό το ζώο μπορεί να περάσει αυτή τη διαδικασία αγόγγυστα?
Πως είναι δυνατόν να καταφέρνουν να το ακινητοποιούν τόση ώρα?
Μήπως του κάνουν ηρεμιστικές ενέσεις?

Για τον σκύλο δεν υπάρχει όμορφη ή άσχημη μυρωδιά, υπάρχουν απλώς μυρωδιές
Σίγουρα η οσφρητική ικανότητα του σκύλου είναι ίσως το μεγαλύτερο προσόν του, αλλά είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχουν όμορφες και άσκημες μυρωδιές (σύμφωνα πάντα με τα …σκυλίσια κριτήρια)?

Εμένα μου κάνει φοβερή εντύπωση πως θα κυλιστεί με μοναδική ευχαρίστηση σε ανθρώπινα περιττώματα (ευχάριστη οσμή για τον σκύλο), αλλά θα πέσει κάτω γαβγίζοντας και θα κυλίεται, προσπαθώντας να βγάλει από πάνω του την οσμή, όταν τον ψεκάσω με σιτρονέλα (δυσάρεστη οσμή για τον σκύλο).

Εμείς με ΠΟΙΑ κριτήρια επιλέγουμε τις κολόνιες που αγοράζουμε από τα pet shop για τα σκυλιά?
Διότι εάν φτιάχνονταν με σεβασμό στην φύση του ζώου θα έπρεπε να επιλέγουμε μεταξύ
«άρωμα φρέσκου προϊόντος αποπάτησης», «άρωμα διάρροιας λαθρομετανάστη» (hard core – εξιδηκευμένο), «άρωμα αρουραίου σε αποσύνθεση» κτλ :shock: :shock: :shock:

Όσον αφορά τους φακούς επαφής…
Εγώ φοράω φακούς επαφής διότι έχω μυωπία και σε πληροφορώ ότι μέχρι να μάθω να τους βάζω κόντεψα να μείνω αόμματη. Αλλά το υπέστην και αυτό αδιαμαρτύρητα (μπρος τα κάλλη, τι ειν’ ο πόνος). :lol:

Τον σκύλο πως τον ακινητοποιούν για να του βάλουν τους χρωματιστούς φακούς επαφής? Γιατί εγώ κολλύριο επιχείρησα να του βάλω μια φορά λόγω επιπεφυκίτιδας και χρειάστηκε να κυλιστούμε στα πατώματα και να τον καβαλήσω για να μου κάτσει (με την καλή έννοια!) :wink:

Τα σκυλιά έτσι και αλλιώς τα βγάζουμε εκτός φύσης.
Συμφωνώ ότι είναι γελοίο να τα κουρεύουμε κάπως, να τα ντύνουμε, να τα στολίζουμε, να τα βάφουμε... Αλλά, σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι όταν κάνουμε κάτι από αυτά ή όλα μαζί, τα βασανίζουμε ή τους βιάζουμε την φύση τους. Ήδη το κάνουμε και χωρίς αυτά.
Έτσι είναι, αλλά το ζητούμενο είναι άλλο…
Μήπως έχουμε κάνει τα σκυλιά μας προέκταση του εαυτού μας?
Μήπως οι άνθρωποι προβαίνουν σε αυτές τις ακρότητες προσπαθώντας να καλύψουν την μοναξιά, την απομόνωση και την κενότητα της ψυχής τους?
Διότι αν συμβαίνει αυτό, ο άνθρωπος εξακολουθεί να κάνει ότι μπορεί για να ικανοποιήσει τις ΔΙΚΕΣ του ανάγκες.
Οπότε αυτές οι ακρότητες ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να χαρακτηριστούν εκδήλωση αγάπης… Εκδήλωση υπέρμετρου εγωισμού όμως θα μπορούσαν…
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Εμένα μου κάνει φοβερή εντύπωση πως θα κυλιστεί με μοναδική ευχαρίστηση σε ανθρώπινα περιττώματα (ευχάριστη οσμή για τον σκύλο), αλλά θα πέσει κάτω γαβγίζοντας και θα κυλίεται, προσπαθώντας να βγάλει από πάνω του την οσμή, όταν τον ψεκάσω με σιτρονέλα (δυσάρεστη οσμή για τον σκύλο).
Δεν νομίζω ότι η οσμή του αρουραίου σε αποσύνθεση ή των αποτελεσμάτων του κώλου του λαθρομετανάστη είναι κατ ανάγκην ευχάριστες μυρωδιές για τον σκύλο μας. Είναι οι πιο έντονες μυρωδιές της περιοχής.
Όποιος μυρίζει διαφορετικά, ξεχωρίζει. Όποιος μυρίζει το ίδιο, δεν εντοπίζεται από την μύτη κάποιου άλλου.

Πιστεύω ότι ο λόγος που το κάνουν οι σκύλοι μας, βρίσκεται στα κυνηγετικά ένστικτα τους, όταν οι πρόγομνοί τους παραφυλούσαν για να κυνηγήσουν, έπρεπε να είναι αόρατοι από το θήραμα, και ταυτοχρόνως όταν έπρεπε να γλυτώσουν από τον θηρευτή τους, έπρεπε να ανιχνεύονται δύσκολα.

Εγώ πιστεύω ότι ο σκύλος μας το κάνει σαν καμουφλάζ της δικιάς του μυρωδιάς, είτε για να μην τον βρίσκουν οι εχθροί του, είτε για να μην τον εντοπίζουν τα υποψήφια θύματα του.

Άρα, όταν στο περιβάλλον της κυρά Σούλας, που έχει το κανισοειδές μέσα στο σπίτι, και οι επικρατούσες μυρωδιές είναι το πατσουλί της κυρίας Σούλας ή το πατσουλί των φιλενάδων της που μαζεύονται για μπιρίμπα, ο σκύλος που του έχουν βάλει κολώνια πιθανόν να αισθάνεται περίφημα γι αυτό!!! Είναι πλήρως ενσωματωμένο στην επικρατούσα μυρωδιά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φίλε μου amangos ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ… έχω λιώσει στα γέλια!

Σίγουρα υπάρχουν ελκυστικές και λιγότερο ελκυστικές μυρωδιές (ας μην μείνουμε στο «δυσάρεστες –ευχάριστες») για τον σκύλο μας.
Ίσως το πατσουλί με το οποίο ψεκάζει η κυρα-Σούλα το κανισοειδες της, να μην είναι δα και τεράστιο έγκλημα...

Το θέμα είναι γιατί η κυρα –Σούλα να μπει στη διαδικασία να κάνει κάτι τέτοιο? :-k
Μήπως αν τα πήγαινε καλά με τον κυρ-Μπάμπη (τον άντρα της), θα άφηνε το ταλαίπωρο ζωντανό στην ησυχία του? :idea: