Free feeding


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ωχ και εγώ πείνασα.. ;)
ίσως να ισχύει και για τον μεταβολισμό ricos, εγώ πάντως για το ζάχαρο το έχω ακούσει το οποίο δημιουργεί τις υπογλυκαιμίες..
Μην σας πάρω και στον λαιμό μου, δεν είμαι γιατρός, μια απλή μηχανικός προσπαθώ να γίνω ;)

Επίσης τα πολλά γεύματα είναι καλά και για το στομάχι, αλλά επειδή δεν ξέρω αν ισχύει για σκύλους δεν το συνεχίζω γιατί θα βγω εντελώς off topic.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Επίσης τα πολλά γεύματα είναι καλά και για το στομάχι, αλλά επειδή δεν ξέρω αν ισχύει για σκύλους δεν το συνεχίζω γιατί θα βγω εντελώς off topic.
Ισχύει και στους σκύλους.
Μάλιστα, οι εκτροφείς μεγαλόσωμων φυλών και φυλών με βαθύ στέρνο, συνιστούν μέχρι και 3 γεύματα την ημέρα και, σε κάθε περίπτωση, οπωσδήποτε 2.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...Κι αν παραχαζολογήσουν στη βόλτα 1-2 φορές έχουν χάσει και το δείπνο τους. :rolleyes:
Από τη στιγμή που ο χρόνος που μπορεί να αντιληφθεί ο σκύλος την αιτία και το αποτέλεσμα είναι μερικά δευτερόλεπτα στην καλύτερη, πώς αιτιολογείται αυτό, από θέμα εκπαίδευσης πάντα;

Sorry για το off topic, αλλά μου κίνησε την περιέργεια

:)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Τι να σου πω? Δεν έχω δει σκύλο, αλλά έχω δει ...γάτο φίλων μας, με ξηρά τροφή διαθέσιμη όλη την ημέρα (που προσπαθούν να του την κλέβουν και τα σκυλάκια της οικογένειας), ο οποίος έχει γίνει 15 κιλά και κάθε φορά που πηγαίνω σπίτι τους τους λέω "παιδιά, μία μέρα ο γάτος θα σκάσει"...
Η γάτα μου έχει διαθέσιμη την ξηρά όλη την ημέρα και τρώει πολλές φορές από λίγο - χρόνια τώρα. Σας πληροφορώ ότι τρώει συγκεκριμένο αριθμό σπορακίων - είμαι σίγουρη αν το μετρήσω ότι η απόκλιση από μέρα σε μέρα μπορεί να είναι 3-4 σποράκια. Βέβαια όταν βγάζω ψάρι για να ταίσω τα σκυλιά γίνεται το έλα να δεις - θα φάει πολύ περισσότερο αλλά και πάλι κάποια στιγμή σταματάει (αν και έχει ξεράσει 2-3 φορές από τη λαιμαργία της).

Σκύλος γνωστών μου που τον έχουν επίσης όλη μέρα με το μπλωλ της ξηράς είναι επίσης κανονικότατος στα κιλά έως και αθλητικός.
Γενικά είναι μίζερος στην ξηρά γιατί την έχει βαρεθεί - άσε που έχει καταλάβει ότι θα φάει και μεζέδες από το τραπέζι. Πάντως ό,τι δεν είναι ξηρά το εκτιμάει δεόντως - έχει κλέψει μέχρι τώρα μπιφτέκια από πιάτο στο τραπέζι, μπριζόλα από το τηγάνι, μισό ταψί μουσακά κλπ. :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Ξέχασα να πω ότι το σπάσιμο σε περισσότερα γεύματα συνιστάται σε μερικές περιπτώσεις και στους σκύλους σε μερικές θεραπείες. Εμείς π.χ. το κάναμε λόγω του θέματος με το συκώτι και έκτοτε μου μεινε συνήθεια και σπάω τα γεύματα στα 3, πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Το μεσημεριανό είναι λίγο "¨κοροϊδία" τελευταία - συνήθως είναι λίγο 2 κουταλιές cottage για την καθεμία...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Γενικά είναι μίζερος στην ξηρά γιατί την έχει βαρεθεί - άσε που έχει καταλάβει ότι θα φάει και μεζέδες από το τραπέζι. Πάντως ό,τι δεν είναι ξηρά το εκτιμάει δεόντως - έχει κλέψει μέχρι τώρα μπιφτέκια από πιάτο στο τραπέζι, μπριζόλα από το τηγάνι, μισό ταψί μουσακά κλπ. :D
Ετσι ήταν η προηγούμενη σκυλίτσα μου...
Κάποτε είχε φάει 1 κιλό κιμά, που ξεπάγωνε πάνω στον πάγκο της κουζίνας, μαζί με το διαφανές χαρτί του χασάπη.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σκύλος γνωστών μου που τον έχουν επίσης όλη μέρα με το μπλωλ της ξηράς είναι επίσης κανονικότατος στα κιλά έως και αθλητικός.
Γενικά είναι μίζερος στην ξηρά γιατί την έχει βαρεθεί - άσε που έχει καταλάβει ότι θα φάει και μεζέδες από το τραπέζι. Πάντως ό,τι δεν είναι ξηρά το εκτιμάει δεόντως - έχει κλέψει μέχρι τώρα μπιφτέκια από πιάτο στο τραπέζι, μπριζόλα από το τηγάνι, μισό ταψί μουσακά κλπ. :D
Ετσι ακριβως ηταν ο Διας (το πιτμπουλακι μου). Ειχα κανει το λαθος και του ειχα τροφη ολη μερα μεσα στο μπωλ του και με το ζορι ετρωγε. Επισης δεν ετρωγε ποτε μεζεδες απο το τραπεζι μας μια και δεν του διναμε για να παει να φαει την ξηρα. Αλλα εχω την εντυπωση οτι ο συγκεκριμενος σκυλος ηταν μιζερος με την τροφη απο γεννησιμιου του και δεν εγινε στην πορεια παρα τα λαθη μου.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Επι τη ευκαιριας να ρωτησω γιατι καποιοι εχουν σαν συστημα να ταιζουν τα σκυλια τους 6 μερες την εβδομαδα και μια ημερα τα αφηνουν νηστικα? Το εχω ακουσει κατα καιρους απο διαφορους.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Επι τη ευκαιριας να ρωτησω γιατι καποιοι εχουν σαν συστημα να ταιζουν τα σκυλια τους 6 μερες την εβδομαδα και μια ημερα τα αφηνουν νηστικα? Το εχω ακουσει κατα καιρους απο διαφορους.
Αυτό δεν το ξέρω.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι το κάνουν άνθρωποι που ακολουθούν κάποιες δίαιτες, σαν αποτοξίνωση του οργανισμού, όπου εκείνη την ημέρα τρώνε μόνο 1-2 μήλα, για παράδειγμα.

Μπορεί κάποιοι να το κάνουν αυτό στο σκύλο για λόγους αποτοξίνωσης, επίσης...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Επι τη ευκαιριας να ρωτησω γιατι καποιοι εχουν σαν συστημα να ταιζουν τα σκυλια τους 6 μερες την εβδομαδα και μια ημερα τα αφηνουν νηστικα? Το εχω ακουσει κατα καιρους απο διαφορους.
Στη barf γίνεται, κάτι σαν αποτοξίνωση και βασίζεται και στο (λογικό) σενάριο ότι ο λύκος δεν έβρισκε κάθε μέρα μάσα... έμενε και νηστικός κάποιες μέρες. Εγώ δεν μπόρεσα να το κάνω ποτέ γιατί θα πέσουν να με φάνε...
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το ρωταω γιατι εχω παρατηρησει οτι και ο δικος μου ο σκυλος καποια μερα μεσα στην εβδομαδα δεν εχει ορεξη να φαει και τρωει λιγοτερο απο το συνηθες, ενω τις επομενες τρωει κανονικα. Εννοειτε οτι εχει παντα το ιδιο γευμα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ πάντως που τα'χω κάνει και τα δυο (και συνέχεια τροφή και μια φορά την ημέρα, αν και με το ανάποδο ζητούμενο, πως να τρώει δηλαδή περισσότερο) δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά.... ναι, ξεκινάει με μεγαλύτερο κέφι αν έχει μείνει όλη μέρα νηστικός, αλλά τελικά τρώει την ίδια ποσότητα.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Από τη στιγμή που ο χρόνος που μπορεί να αντιληφθεί ο σκύλος την αιτία και το αποτέλεσμα είναι μερικά δευτερόλεπτα στην καλύτερη, πώς αιτιολογείται αυτό, από θέμα εκπαίδευσης πάντα;

Sorry για το off topic, αλλά μου κίνησε την περιέργεια

:)
Με ξαφνιάζεις. Νόμιζα πως ήξερες τα πάντα για τα σκυλιά... μου. :p

Τα σκυλιά, ως γνωστόν, μαθαίνουν με συνδέσεις. Εκτός από μεμονωμένες κινήσεις μαθαίνουν και αληλουχίες. Γνωρίζουν πολύ καλά τη στάνταρ καθημερινή διαδικασία της βόλτας.
Κάθονται - ανοίγω την εξώπορτα
Τους ζητάω να περιμένουν.
Αφού τους πω 'εντάξει' βγαίνουν και ξεκινάει η βόλτα.
Όταν γυρίσουμε από τη βόλτα, τρώνε το βραδυνό τους.

Πιστεύω ότι οφείλουν να έχουν την προσοχή τους που βρίσκομαι και να με ακολουθούν όταν μετακινούμαι. Εφόσον ξεκινάω να γυρνάω σπίτι, πρέπει να ξεκινήσουν κι αυτά, χωρίς να τα φωνάξω καν. Τσοπανόσκυλα είναι άλλωστε. Αν λοιπόν εγώ γυρίσω σπίτι κι έχει φτάσει μόνο ένα σκυλί, ταϊζω ένα σκυλί. Το καθυστερημένο βλέπει το άλλο να τρώει.
Τα χαρισματικά :p σκυλιά μου κάνανε τη σύνδεση αρκετά γρήγορα. Δύο επαναλήψεις στη Μπλου και μια φορά στον Λέοντα ήταν αρκετές ώστε να μη χαζολογούνε στην επιστροφή. Δε ξαναχάσανε δείπνο.
Φεύγω για τη βραδυνη μας διαδικασία. :cool:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Επι τη ευκαιριας να ρωτησω γιατι καποιοι εχουν σαν συστημα να ταιζουν τα σκυλια τους 6 μερες την εβδομαδα και μια ημερα τα αφηνουν νηστικα? Το εχω ακουσει κατα καιρους απο διαφορους.
εγω το κανω αυτο και καμια φορα το κανω και 2 φορες την εβδομαδα, τη μια μερα δεν δινω τιποτα και την αλλη ισως μια κριθαροκουλουρα η κανενα κοκαλλο μοσχαρισσιο.
τις υπολοιπες 5 μερες τρωνε μονο ωμα η ωμα με λιγη ξηρα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
εγω το κανω αυτο και καμια φορα το κανω και 2 φορες την εβδομαδα, τη μια μερα δεν δινω τιποτα και την αλλη ισως μια κριθαροκουλουρα η κανενα κοκαλλο μοσχαρισσιο.
τις υπολοιπες 5 μερες τρωνε μονο ωμα η ωμα με λιγη ξηρα.
Το κανεις για καποιον συγκεκριμενο λογο? γιατι δεν εισαι η μονη που το κανει αυτο! οπως ειπα το εχω ακουσει απο αρκετους και δεν ξερω τον λογο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Το κανεις για καποιον συγκεκριμενο λογο? γιατι δεν εισαι η μονη που το κανει αυτο! οπως ειπα το εχω ακουσει απο αρκετους και δεν ξερω τον λογο.
τωρα ξερω οτι δεν θα σε καλυψει η απαντηση, αλλα το ξεκινησα χωρις να το εχω ακουσει απο καπου, απλα διαισθητικα
και εχω παρατηρησει περισσοτερη ενεργητικοτητα στα σκυλια(οχι λογω πεινας) και αν και πολυ μεγαλης ηλικιας, οι εξετασεις τους ειναι παρα πολυ καλες, αρα θα οφειλεται και εκει.
το κανω περιπου 2 χρονια.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Το κανεις για καποιον συγκεκριμενο λογο? γιατι δεν εισαι η μονη που το κανει αυτο! οπως ειπα το εχω ακουσει απο αρκετους και δεν ξερω τον λογο.
Καπου έχω διαβασει (ξερω δεν ακουγεται καθολου επιστημονικο αυτο :D) ότι αυτο γίνεται για τον καθαρισμο του εντερου.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...Τα χαρισματικά :p σκυλιά μου κάνανε τη σύνδεση αρκετά γρήγορα. Δύο επαναλήψεις στη Μπλου και μια φορά στον Λέοντα ήταν αρκετές ώστε να μη χαζολογούνε στην επιστροφή. Δε ξαναχάσανε δείπνο.
...
Πρώτα απ' όλα κρίμα για μια απάντηση με "μπηχτές" (να το θέσω ευγενικά), σε μια ερώτηση καθαρά ενδιαφέροντος.

Φυσικά και δεν είχα στο νου μου τέτοια διαδικασία, αλλά μια ελεγχόμενη βόλτα με λουρί

ΟΚ, κατανοητόν
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Υπάρχει περίπτωση με το free feeding ένα πολύ λαίμαργο σκυλί όπως ο δικός μου που μας ξυπνάει το πρωί γιατί πεινάει και όχι για τις ανάγκες του και που αν έχει απεριόριστη ποσότητα φαγητού μπροστά του δεν σταματάει να τρώει μπορεί να τον βοηθήσει να ξεπεράσει την λαιμαργία του;
Ή απλά θα γίνει σαν τραπεζάκι του καφέ;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν γνωρίζω-αλλά σίγουρα ένα στάδιο τραπεζακίου θα το περάσει-τώρα για πόσα χρόνια θα είναι έτσι κανείς δεν ξέρει........
ίσως αν το έκανες απο κουτάβι να ήταν αλλιώς
αλλά τώρα προβλέπω να είναι όλη μέρα μέσα στο τσουβάλι τρώγοντας όσο μπορεί μέχρι να μην χωράει άλλο -ύπνο εκεί απο βαρυστομαχιά-ξανά μάσα και άντε πάλι....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη