French Bulldog ή Yorkshire terrier?


Eleni&Hionati

Member
11 Ιουνίου 2019
12
1
23
Καλησπέρα σε όλους. Από Σεπτέμβριο μετά την μετακόμιση μου σε νέο σπίτι, μεγαλύτερο σκεφτόμουν να προσθέσω ένα ακόμη μέλος στην οικογένεια μου. Έχω ήδη μια σκυλίτσα 14ων χρόνων ημιαιμη κοκόνι και πέρυσι βρέθηκε στο δρόμο μου και ένα κουταβάκι αγορακι μαλτεζ-γκριφον, το οποίο και κράτησαν οι γονείς μου για να έχουν και εκείνοι παρέα. Η σκυλίτσα μου τα πάει υπέροχα με όλα τα σκυλιά μικρα και μεγάλα, έχει μάθει στη συγκατοίκηση με αλλα ζωάκια.
Αποφασισα λοιπόν να προσθέσω στην οικογένεια μια από τις ανωτέρω ράτσες Γαλλικό Μπουλντόγκ ή γιορκσαιρ τερριε γιατί ήταν οι αγαπημένες μου από παιδί. Έχω βρει τα νόμιμα εκτροφεία στην Ελλάδα και για τις δυο ράτσες αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε ποια, καθότι αδυναμίες μου και οι δυο.
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας ως προς αυτές τις δυο ράτσες, μήπως και καταφέρω εντέλει να αποφασισω:ROFLMAO:
Σας ευχαριστώ πολύ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Επρεπε να 'χεις κάνει το θέμα σου δημοσκόπηση, και ότι μαζέψει περισσότερες ψήφους!
Υποθέτοντας πάντα, ότι έχεις ήδη διαβάσει στο φόρουμ τα άπειρα θέματα που έχουν παίξει, ειδικά για τα γαλλάκια και ότι έχεις κι εσύ ήδη, δική σου άποψη.
 
  • Haha
Reactions: sis


Eleni&Hionati

Member
11 Ιουνίου 2019
12
1
23
Επρεπε να 'χεις κάνει το θέμα σου δημοσκόπηση, και ότι μαζέψει περισσότερες ψήφους!
Υποθέτοντας πάντα, ότι έχεις ήδη διαβάσει στο φόρουμ τα άπειρα θέματα που έχουν παίξει, ειδικά για τα γαλλάκια και ότι έχεις κι εσύ ήδη, δική σου άποψη.
Ήθελα να ακούσω και απόψεις από άτομα που έχουν τις ράτσες, γι’αυτό και έκανα το κείμενο. Έχω διαβάσει πολύ και για τις δυο ράτσες, ειδικά για τα γαλλακια έχω ενημερωθεί για τα θέματα που εμφανίζουν. Ευχαριστώ πολύ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Απόψεις μυριάδες στο φόρουμ.
Με μια απλή αναζήτηση θα τις βρεις όλες.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως θα διαλέξεις ΕΣΥ σκύλο, αναλόγως του γούστου του δικού ΜΟΥ.
 


Eleni&Hionati

Member
11 Ιουνίου 2019
12
1
23
Απόψεις μυριάδες στο φόρουμ.
Με μια απλή αναζήτηση θα τις βρεις όλες.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως θα διαλέξεις ΕΣΥ σκύλο, αναλόγως του γούστου του δικού ΜΟΥ.
Δεν ειπα ότι θα διαλέξω με βάση το γούστο καποιου. Έχω μελετήσει παρά πολύ και τις δυο φυλές, ταιριάζουν αρκετά σε μένα απλώς ήθελα να δω εμπειρίες και γενικότερα πράγματα που έχουν να πουν άτομα που έχουν ζήσει με αυτές τις ράτσες.Με αυτή την πρόθεση έκανα τη δημοσίευση, ώστε να ακούσω πράγματα και να τα λάβω υπόψην μου στη συνειδητή απόφαση που θα πάρω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη ντρέπεσαι να μιλήσεις με τους εκτροφείς. Ίσα ίσα αν είναι λάτρεις της φυλής τότε έχει πολλά να σου πει.
Δεν τα ξέρω καλά τα σκυλιά αλλά θεωρώ ότι μια επιπλέον προσοχή στην απόκτηση του Γαλλικού χρειάζεται
 


Eleni&Hionati

Member
11 Ιουνίου 2019
12
1
23
Μη ντρέπεσαι να μιλήσεις με τους εκτροφείς. Ίσα ίσα αν είναι λάτρεις της φυλής τότε έχει πολλά να σου πει.
Δεν τα ξέρω καλά τα σκυλιά αλλά θεωρώ ότι μια επιπλέον προσοχή στην απόκτηση του Γαλλικού χρειάζεται
Έχετε δίκιο, το καλύτερο είναι αυτό. Θα μιλήσω με εκτροφέα και της μιας φυλής και της άλλης ώστε να πάρω τις πληροφορίες που θέλω. Σας ευχαριστώ πολύ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Χαρτιά με πιστοποιητικά υγεία να ζητήσεις κιολας και πες μας μετά τι σου είπαν. :)
 


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Καλησπέρα σε όλους. Από Σεπτέμβριο μετά την μετακόμιση μου σε νέο σπίτι, μεγαλύτερο σκεφτόμουν να προσθέσω ένα ακόμη μέλος στην οικογένεια μου. Έχω ήδη μια σκυλίτσα 14ων χρόνων ημιαιμη κοκόνι και πέρυσι βρέθηκε στο δρόμο μου και ένα κουταβάκι αγορακι μαλτεζ-γκριφον, το οποίο και κράτησαν οι γονείς μου για να έχουν και εκείνοι παρέα. Η σκυλίτσα μου τα πάει υπέροχα με όλα τα σκυλιά μικρα και μεγάλα, έχει μάθει στη συγκατοίκηση με αλλα ζωάκια.
Αποφασισα λοιπόν να προσθέσω στην οικογένεια μια από τις ανωτέρω ράτσες Γαλλικό Μπουλντόγκ ή γιορκσαιρ τερριε γιατί ήταν οι αγαπημένες μου από παιδί. Έχω βρει τα νόμιμα εκτροφεία στην Ελλάδα και για τις δυο ράτσες αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε ποια, καθότι αδυναμίες μου και οι δυο.
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας ως προς αυτές τις δυο ράτσες, μήπως και καταφέρω εντέλει να αποφασισω:ROFLMAO:
Σας ευχαριστώ πολύ.
Μπορείς να μου πεις ποιους εκτροφείς Yorkshire έχεις βρει εδώ στην Ελλάδα? Με δυο που ήρθα σε επικοινωνία από εξωτερικό μου ξέκοψαν κάπως απότομα πως δεν υπάρχει διαθέσιμο κουτάβι και απογοητεύτηκα.
Εδω Ελλάδα βρήκα μόνο έναν εκτροφέα ο οποίος θα έχει διαθέσιμο κουτάβι το καλοκαίρι αλλά επειδή προέκυψε ζήτημα υγείας θα ήθελα αν είναι δυνατόν να βρω πιο σύντομα. Διαφορετικά δεν ξέρω τι θα κάνω.
 




Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Δεν είναι φαρμακευτικές αγωγές τα ζώα.


:rolleyes:
Παραβλέπω την ειρωνία, παραβλέπω την άγνοια και μένω μόνο στο θέμα της απουσία ενσυναίσθησης την οποία ειναι επιβεβλημένη ι να την έχουμε όχι μόνο απέναντι στα ζώα αλλά και απέναντι σε ανθρώπους.
Θα ευχηθώ να μην χρειαστείς εσυ ή κάποιος δικός σου ένα ζώο συντροφιάς ως σανίδα σωτηρίας για να ξεπεράσεις τον χαμό της ζωησ ενός αγαπημένου σου.
Εύκολα κρίνουμε δύσκολα συναισθανόμαστε.
 


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47

Επειδή μίλησες περί φαρμακευτικών αγωγών και σκύλων
 

Attachments



Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47

Η/ο Lucy είναι ένα σκυλί θεραπείας. Πηγαίνει σε νοσοκομεία, σε παιδάκια με ειδικές ανάγκες για θεραπευτικούς σκοπούς.

Δεν θα συνεχίσω όμως άλλο την συζήτηση μαζί σου διότι ούτε καλή διάθεση βλέπω να υπάρχει ούτε θέλω να αναλωθώ περισσότερο, μου φτάνει ο πόνος μου.
Καλη συνέχεια.
 
  • Like
Reactions: giorgos8181


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3