Furminator


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
το furminator ΔΕΝ κανει για ολους τους σκυλους...ακομα και διαφορετικοι σκυλοι της ιδιας φυλης αντιδρουν διαφορετικα στο furminator...

απο e-bay απο Αγγλια το πηρα 12 ευρω!:D
 




mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
θοδωρη(teobullmastiff) αυτο ομολογω δεν το καταλαβαινω.. και γω το εχω ακουσει αλλα για ποιο λογο να κανει για το δικο μου λαμπ και να μην κανει για καποιο αλλο εφοσον το τριχωμα τους ειναι ιδιο?
αν γνωριζεις και εσυ..
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
δεν γνωριζω...

απλως ως παραδειγμα θα σου αναφερω οτι εχω δει σε 3 newfounfland να κανει δουλεια μονο στο ενα...

ειναι πολλοι οι λογοι για το καθε σκυλι νομιζω...οχι μονο ενας.

παντως ευτυχως δε αυτο το Link που παρεθεσε η Αλεξια δειχνει οτι κανει για πολλες φυλες.
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Πολύ ενδιαφέροντα τα links.
Έχω πάρει 2 μεγέθη απ' έξω αλλά έχω δει και στην Ελλάδα. Τιμή δε συγκράτησα.
Και στα δυό μου σκυλιά αφαιρεί πολύ τρίχα. Στο ένα, αν το έκανα ανά εβδομάδα, 10 λεπτά ενασχόλησης είναι αρκετά. Στο άλλο, στα 45 λεπτά συνήθως βαριέμαι και τα παρατάω...
 






Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το βρήκα σε τρία μεγέθη εδώ, 35 με 55 ευρώ περίπου αναλόγως το μέγεθος. (σε ποταπό πετσοπ το οποίο δε θα αναφέρω καθώς είχε ένα λαμπραντοροειδές που δε χώραγε καλά καλά στη βιτρίνα του :( )
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
δεν γνωριζω...

απλως ως παραδειγμα θα σου αναφερω οτι εχω δει σε 3 newfounfland να κανει δουλεια μονο στο ενα...
Εκτος οτι ''στουμπωνει'' στο 1 εκατοστο χτενισματος (στα δικα μου σκυλια) ειμαι πεπισμενη οτι εκτος απο τις νεκρες τριχες,αφερει μμμ κοβει καλυτερα,στη μεση μια τριχα,αν αυτη δηλ ειναι αδυναμη στο τελειωμα της,την ''κουρευει''.
Καλη δουλεια κανει στο μπροστινο σημειο των ποδιων (στουμπωνει στα 15 εκατοστα :D) οπου δεν μπορει αλλη χτενα να ''πιασει'' τις τριχες σε αυτο το σημειο.
:)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
ειμαι πεπισμενη οτι εκτος απο τις νεκρες τριχες,αφερει μμμ κοβει καλυτερα,στη μεση μια τριχα,αν αυτη δηλ ειναι αδυναμη στο τελειωμα της,την ''κουρευει''.
Όντως κοβει τη τριχα.

Εγώ το αγόρασα επειδή είχε τα westie στη λίστα αλλά δεν το μεταχειρίζομαι πια γιατί καταστρέφει το τρίχωμα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Όντως κοβει τη τριχα.

Εγώ το αγόρασα επειδή είχε τα westie στη λίστα αλλά δεν το μεταχειρίζομαι πια γιατί καταστρέφει το τρίχωμα.
Καλα το φανταστηκα!!! :p
Και γω πλεον το χρησιμοποιω σπανια το χειμωνα και πιο συχνα το καλοκαιρι που εχουν τριχοπτωση μεγαλυτερη.
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Ρε παιδια μια βοηθεια.πηρα φερμινειτορ,βουρτσιζω βγαζει πολυ τριχα αλλα δε πρεπει καπου να σταματησει τον βουρτσιζα κανα 10αλεπτο αλλα εβγαζε ακομα οποτε σταματησα.πρπει να σταματησει να βγαζει για να τελειωσω??
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θες ακόμα περισσότερη ώρα. Βάλε κανα μισάωρο. Εξαρτάτσι την τρίχα, μερικοί βουρτσίζουν και 45 λεπτά. Το καλό είναι ότι μετά θα διαρκεί λιγότερο το βούρτσισμα αφού αυτή ήταν η πρώτη φορά. Βούρτσιζέ τον μια φορά τη βδομάδα και θα δεις αποτέλεσμα. Και δε θα χρειάζεται να το κάνεις για πολύ ώρα αν είσαι συνεπής στο βούρτσισμα.
 




fotis-fabio

Well-Known Member
4 Νοεμβρίου 2009
61
0
Το πήρα αλλά ουσιαστική διαφορα δεν είδα όσο τον χτενίζω τόσ βγάζει και τον χτενίζω 2 φορές την εβδομάδα απο 15 λεπτά πραγματικά όμως βγάζει υπερβολική τρίχα αλλά και μετά μαδαέι

ΣΥΝΕΠΩΣ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΕΛΕΙΟ.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θες παραπάνω από 15 λεπτά. Και εξαρτάται και από το σκύλο. Για το Μουφ 15 λεπτά είναι αστείο πράγμα.
 


macblack

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
157
0
από την πόλη του Ζορό
το πήρα κι εγώ τελικά αλλά δεν είδα και τρελά αποτελέσματα. ίσως χρειάζεται να προσπαθήσω περισσότερο. αλήθεια πόσες φορές μπορώ να το χρησιμοποιώ; υπόψην ότι το σκυλί βουρτσίζεται ανελλιπώς κάθε μέρα
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
πηρα και γω σημερα το furminator και χτενισα τον παρη για ενα 15λεπτο (εβγαλε αρκετη τριχα και επεφτε κ τριγυρω την ωρα που τον χτενιζα)..ομως αρκετες εμειναν πανω του κ επεφταν καθε φορα που τον ακουμπουσα ή περπατούσε..(οταν δε τον πηρα αγκαλια και καθησε πανω μου κανα τεταρτο μετα ειχαν κολλησει απειρες τριχες πανω στα ρουχα μου)..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Πριν την χρήση του furminator δεν κολλούσαν τρίχες πάνω σου όταν τον ακουμπούσες; Γενικώς δεν είναι τόσο εύκολο να τις ξεφορτωθείς τις άτιμες. Εγώ συνήθως περνάω τις γούνες τους με ένα νωπό βετεξάκι, κυρίως μετά το χτένισμα, για να φύγει ότι περισσεύει εκείνη την στιγμή. Μπορώ να πω ότι κάνει δουλειά.