Furminator


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εμείς πάντως, ως κοντότριχοι έχουμε βρει την υγειά μας με το Shedder (π.χ. http://www.gjwtitmuss.co.uk/BRUSHES...HREDDER297cm.asp?source=webgains&siteid=42096). Αφαιρεί κάθε νεκρή τρίχα, χωρίς να την κόβει και κάνει τρελό μασάζ! Άσε που η μικρά τρελλαίνεται γι αυτό και μόλις βλέπει να το βγάζω άπό το ντουλάπι γυρνάει ανάσκελα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Βρε το Shedder... Κι εμένα μου φαινόταν πολύ εργαλείο του διαβόλου, έτσι όπως το έβλεπα...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω δοκίμασα το furminator προχθες για πρώτη φορά...και δεν θα το ξανά κάνω. Το furm άφαιρεί το υπόστρωμα και δεν καταλαβάινω γιατί αυτό είναι καλό για τον σκύλο.
Ίσα ίσα που το υπόστρωμα το χρειάζεται.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Βρε το Shedder... Κι εμένα μου φαινόταν πολύ εργαλείο του διαβόλου, έτσι όπως το έβλεπα...
Κι εμένα - η FrenchieFan μου το έδειξε - για κοντότριχα δεν νομίζω πως υπάρχει άλλη λύση. Εγώ κάνω και τη γάτα με αυτό πάντως, η οποία έχει μεσαίου μήκους τρίχωμα μάλλον και βέβαια απαλό όπως είναι το γατίσιο τρίχωμα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ το σεντερακι καταπληκτικο.εχω της καρλι κ ειναι σουπερ.το φουρμι δεν θελει να το πατας πολυ πανω στο ζωο.το υποστρωμα αν ζει μεσα στο σπιτι δεν το πολυχρειαζεται.αν ζει εξω,δεν χρησιμοποιεις φουρμινειτορ καθολου.αν ειδες οτι αφαιρει παρα πολυ ,παρε σεντερ.κανει πολυ καλη δουλεια.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το υπόστρωμα το χρειάζεται και όταν ζει μέσα και όταν ζει έξω. Δεν είναι μόνο για το κρύο, είναι και για τη ζέστη.
Θα δοκιμάω να το κάνω πιό απαλά για να δω.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
το υποστρωμα αν δεν κανω λαθος το καλοκαιρι αραιωνει.ο δικος μου δεν εχει,δεν ξερω ακριβως.το σεντερ κανει για ολους τους τυπους ,αλλα αν η τριχα κανει κομπους πρεπει πρωτα να φυγουν οι κομποι κ μετα να περαστει.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Να τολμήσω να πω πως χρησιμοποιώ το μεταλικό χτένι για τις ψείρες, γιατί μόλις είδα το furminator αυτό μου θύμισε.
Με το μαλακό η κατσάδα παιδιά:p
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αυτο αφαιρει τις ψειρες που εχουν μεγαλυτερη διαμετρο απο τις τριχες του σκυλου!

Πως να λειτουργησει για να βγαλεις τις νεκρες τριχες?Τα διακενα ειναι μεγαλυτερα απο την τριχα!
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Τώρα που το λες, κάτι θα ξέρεις περισσότερο, πάντως βγάζει τρίχες, όχι βέβαια οι ποσότητες που βλέπω στα βιντεάκια του furminator, αλλά βγάζει:)
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε σεις, σήμερα που ήμουν στο PetSmart πρόσεξα τη βιτρίνα με τα Furminator που έπαιζε και βίντεο για το καινούριο μοντέλο που έχει και release button. Είναι ένα κουμπάκι δηλαδή που το πατάς και φεύγουν αμέσως οι τρίχες αντί να τις τραβάς. Το δικό μου είναι το κανονικό, γνωστό furminator. Λέγεται FURejector Deshedding Tool και είναι έτσι:

http://www.petside.com/bowl-and-collar/product_review_furminator_delux.php
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τελικά, οι εντυπώσεις από το furminator μετά από κανα δυο χρόνια χρήσης είναι θετικές ή αρνητικές;
Γιατί έχω την εντύπωση οτι δεν είναι όσο θαυματουργή θεωρούσαμε στην αρχή.....