east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να ρωτήσω και κάτι άλλο:

Ο σχεδιασμός της "πίστας", έχει κάποιες στάνταρ προδιαγραφές;
Πχ αριθμός εμποδίων, είδος εμποδίων, θέση εμποδίων, μήκος πίστας, πλάτος πίστας κλπ κλπ;;;
ή υπάρχουν διαφορές ανάλογα τον διοργανωτή, την χώρα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο;

Στην Ελλάδα πχ ή σε άλλες χώρες μιλάμε πάντα για την ίδια πίστα;
Μπορείς δηλαδή να συγκρίνεις χρόνους από διαφορετικές διοργανώσεις;

Ο Μάρκος πχ τί χρόνο κάνει;
Τα μισα στα απαντησα ηδη μιας κ μαλλον γραφαμε ταυτοχρονα.....

Οχι τιποτα δεν ειναι δεδομενο.
Οι ελαχιστες προδιαγραφες για επισημο αγωνα ειναι στιβος 20Χ40μετρα, και διαδρομη ΜΕΧΡΙ 220 μετρα μαζι με κατι αλλες λεπτομεριες που αν στις γραψω θελω μιση σελιδα για να στο κανω κατανοητο :p.

Η ουσια ειναι οτι καθε διαδρομη ειναι διαφορετικη.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Υ. Γ. Βεβαια, αν ενας σκυλος τρεχει αρκετο καιρο και πολλες διαδρομες σε ενα συγκεκριμενο επιπεδο (πχ Α3) οπου θεωρητικα οι διαδρομες ειναι παραπλησιες ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ (οχι σχεδιασμο) μπορεις να εχεις μια στατιστικη για την ΤΑΧΥΤΗΤΑ με την οποια παει πανω κατω.
(ο χρονος αν δεν εχεις την συνολικη αποσταση της διαδρομης δεν λεει απολυτως τιποτα)
 
  • Like
Reactions: TARA and Yorkaddict


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
by the way εβλεπα το συγκεγκριμενο βιντεακι σε καποια σκυλοσελιδα του Fb προσφατα...

απο κατω ηταν γεματο σχολια οτι τα σκυλια τρωνε κακοποιηση και πολυ ξυλο για να τα κανουν αυτα κ.τ.λ Μου εκανε εντυπωση οτι υπαρχει ευρεως η συγκεγκριμενη αποψη.
Το γνωστό ελληνικό, αφού δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς, να ψοφήσει κι η κατσίκα του γείτονα ....
 
  • Like
Reactions: mareco and medusa


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Να ρωτήσω και κάτι άλλο:

Ο σχεδιασμός της "πίστας", έχει κάποιες στάνταρ προδιαγραφές;
Πχ αριθμός εμποδίων, είδος εμποδίων, θέση εμποδίων, μήκος πίστας, πλάτος πίστας κλπ κλπ;;;
ή υπάρχουν διαφορές ανάλογα τον διοργανωτή, την χώρα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο;

Στην Ελλάδα πχ ή σε άλλες χώρες μιλάμε πάντα για την ίδια πίστα;
Μπορείς δηλαδή να συγκρίνεις χρόνους από διαφορετικές διοργανώσεις;

Ο Μάρκος πχ τί χρόνο κάνει;
Οι αγώνες έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές, καθορισμένες από την FCI.
Το μέγεθος του στίβου είναι συγκεκριμένο, η κατασκευή των εμποδίων, οι αποστάσεις μεταξύ τους και ο αριθμός τους επίσης. Από χώρα σε χώρα, μπορεί να υπάρχουν αποκλίσεις, αλλά πάντα μέσα στα πλαίσια των κανονισμών της FCI. Οι διαδρομές υπόκεινται καθαρά στην δημιουργικότητα και φαντασία του κάθε κριτή. Αυτός θα ορίσει, ποιά και πόσα εμπόδια θα χρησιμοποιηθούν και πόση έκταση του στίβου θα χρησιμοποιήσει. Ο συνολικός αριθμός των εμποδίων, σε συνάρτηση με τα μέτρα που προκύπτουν από την διαδρομή, ορίζουν και το sct [standard course time]. Τον χρόνο δηλαδή, που επιτρέπεται να ολοκληρώσει ο σκύλος την συγκεκριμένη διαδρομή για να μην είναι εκτός. Αν ξεπεράσει τον sct και μέχρι ένα ποσοστό που ορίζει ως mct [maximum course time] χρεώνεται ποινές που προστίθενται στα φάουλ του και καθορίζουν την κατάταξή του στο run. Αν ξεπεράσει και το mct ακυρώνεται.

Η μόνη σύγκριση που μπορείς να κάνεις, είναι για τα σκυλιά που τρέχουν στην ίδια κατηγορία [small/medium/large & Α1/Α2/Α3], στην ίδια συγκεκριμένη διαδρομή. Δεν μπορεί να υπάρχει συγκρισιμότητα, ούτε καν, ανάμεσα σε άλλα run, της ίδιας μέρας. Είναι ανόμοια πράγματα.

Αυτό που έχει σημασία δεν είναι τόσο, ο χρόνος σε δευτερόλεπτα, που βλέπετε εσείς στα χρονόμετρα των βίντεο του θέματος. Αλλά τα m/s [μέτρα ανά δευτερόλεπτο] που διανύει ο σκύλος, για να καλύψει την [συγκεκριμένη πάντα] διαδρομή. Σκυλιά παγκοσμίου και πανευρωπαικού επιπέδου, παίζουν στα 5/5,5/6 μέτρα το δευτερόλεπτο!!! Κάντο εικόνα!!!

Ο Μάρκος πχ είναι πάρα πολύ αργός συγκριτικά. Εντάξει, δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα, για ποικιλία λόγων. Στα καλύτερά του, με μια γρήγορη που κοίταξα, έχει πιάσει 4,7κάτι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
by the way εβλεπα το συγκεγκριμενο βιντεακι σε καποια σκυλοσελιδα του Fb προσφατα...

απο κατω ηταν γεματο σχολια οτι τα σκυλια τρωνε κακοποιηση και πολυ ξυλο για να τα κανουν αυτα κ.τ.λ Μου εκανε εντυπωση οτι υπαρχει ευρεως η συγκεγκριμενη αποψη.
Αυτό τώρα, ειλικρινά, δεν περιμένεις να στο σχολιάσω ε; :D
Είναι ξεκάθαρο, ότι τα σκυλιά των βίντεο που βλέπετε εδώ πχ, είναι τέρμα κακοποιημένα.
Τα λύνεις και τρέχουν να κρυφτούν, να φύγουν, με την ουρά κάτω απ'τα σκέλια, τα αφτιά πεσμένα και τα βήματα μετρημένα. Σέρνονται... :LOL:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αυτό τώρα, ειλικρινά, δεν περιμένεις να στο σχολιάσω ε; :D
Είναι ξεκάθαρο, ότι τα σκυλιά των βίντεο που βλέπετε εδώ πχ, είναι τέρμα κακοποιημένα.
Τα λύνεις και τρέχουν να κρυφτούν, να φύγουν, με την ουρά κάτω απ'τα σκέλια, τα αφτιά πεσμένα και τα βήματα μετρημένα. Σέρνονται... :LOL:
το σχολιασε ο @dimitris-skg οπως επρεπε :LOL:

Το γνωστό ελληνικό, αφού δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς, να ψοφήσει κι η κατσίκα του γείτονα ....
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ναι...sorry...μέχρι να γράψω εγώ, δεν είχα καν δει, τις λοιπές απαντήσεις!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
το σχολιασε ο @dimitris-skg οπως επρεπε :LOL:
Θέλω όμως, να σου απαντήσω το εξής...επειδή τον Μάρκο λίγο-πολύ τον ξέρετε τι μέρος του λόγου είναι. @east49 πες εδώ στα παιδιά τι γίνεται αν κατά λάθος καμιά φορά, μαλώσω τον Μάρκο στα σοβαρά; Τύπου...να'χω γίνει μπλε από τα νεύρα μου και να τον πιάσω από το τσουλούφι. Τις 2-3 φορές δηλαδή, στα περίπου 4 χρόνια που προπονείται.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καλα, δεν θελεις σοβαρα να ανοιξουμε θεμα πανω στον τροπο εκπαιδευσης στην αποδοση υπο πιεση κλπ συναφη εδω, τωρα.......

Εκτος κι αν θες να δεις τις παλιες καλες εποχες που γραφαμε ενα ποστ κι απο κατω γεμιζε 5 σελιδες σε μια ωρα.....

Η ουσια ειναι οτι η σχεση του καθε σκυλου ΦΑΙΝΕΤΑΙ στην συμπεριφορα του με τον ανθρωπο του, οταν δουλευει, πριν και μετα......
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3