Golden Retriever - τρίχωμα


Elia

Active Member
3 Αυγούστου 2010
26
0
Γειά σας! Το όνομά μου είναι Ελευθερία και έχω ένα θηλυκό Golden Retriever σχεδόν 4 χρονών που το λένε Μπέλλα. Φέτος το καλοκαίρι, ειδικά τώρα τον Αύγουστο, βγάζει πολύ τρίχωμα, θα μπορούσα να πω ότι δεν την έχω ξαναδεί να βγάζει τόσο πολύ ποτέ! Ξέρω ότι τα Golden Retriever βγάζουν πολύ τρίχωμα κάθε χρόνο και ότι χρειάζονται βούρτσισμα τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα. Κάποιοι που είχαν επισκεφτεί τη Μπέλλα πριν περίπου μία εβδομάδα και την ξαναείδαν σήμερα μου είπαν ότι έχει αλλάξει πάρα πολύ. Όλοι έχουμε ανησυχήσει. Εδώ και 4 περιόδους παρατηρούσαμε πως έπεφτε πολύ τρίχωμα αλλά όλοι πιστεύουμε πως φέτος είναι διαφορετικά. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σημαντικό και να πρέπει να συμβουλευτούμε έναν κτηνίατρο ή απλά έτσι μας φαίνεται; Παρακαλώ, αν κάποιος γνωρίζει κάτι για αυτό το θέμα ας μου πει.:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν πιστεύετε ότι είναι διαφορετικά δεν χάνετε τίποτα με το να περάσετε μια βόλτα από τον κτηνιάτρο για μια γνώμη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Θα έλεγα ότι και ο foibos. Αν νομίζετε ότι είναι κάτι ιδιαίτερο, πολύ παραπάνω από το φυσιολογικό, έστω ένα τηλέφωνο στον γιατρό σας, κακό δεν κάνει. Μπορεί να σας πει ότι χρειάζεται να κάνει καμμιά εξέταση.
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι τίποτα. Ισως να αυξήσετε την συχνότητα του βουρτσίσματος. Ακόμα και κάθε μέρα. Και δύο φορές την ημέρα, μέχρι να φύγουν τα πολλά-πολλά. Μόνο καλό θα της κάνει.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Μηπως της άλλαξες προσφατα τροφη;
Μηπως προσφατα αλλαξε περιβαλλον (απο έξω μεσα στο σπιτι ή απο μέσα εξω);
Μιλησε με τον κτηνιατρο σου γιατι ειναι το μαδημα ειναι συμπτωμα μιας απλης διατροφικης ανωμαλιας έως και αναιμιας για παραδειγμα.
 


Elia

Active Member
3 Αυγούστου 2010
26
0
Γειά σας και πάλι! Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον! Μετά από όλη αυτή την αναστάτωση ρωτήσαμε το γιατρό και μας είπε να της δώσουμε κάτι ειδικά χάπια που θα τη βοηθήσουν, χωρίς να μας εξηγήσει γιατί. Δεν άλλαξα πρόσφατα τη διατροφή, αλλά τις άλλαξα το περιβάλλον λίγο απότομα για μερικές μέρες τώρα το καλοκαίρι. Συγκεκριμένα, αυτή η γρήγορη αλλαγή θυμήθηκα πως αναπτύχθηκε τότε. Το καλό είναι πως μάλλον ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό. Η αλλαγή περιβάλλοντος μπορεί να έπαιξε ρόλο! Άμα ο κτηνίατρος λέει ότι μπορεί να αντιμετωπισθεί με μικρά χάπια είναι εντάξει! :) Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας, με βοηθήσατε πολύ!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συγνώμη, αλλά δίνεις χάπια στο σκύλο χωρίς να ξέρεις τι έχει ή για τι προορίζονται τα χάπια? Προσωπικά θα έκανα περισσότερες ερωτήσεις στον κτηνίατρο μου ωστε να είμαι ενήμερη για το τι παίρνει ο σκύλος μου και γιατί. :)
 


Elia

Active Member
3 Αυγούστου 2010
26
0
Έχεις δίκιο, δε διαφωνώ :) . Απλά εκείνη τη στιγμή μιλούσαμε από το τηλέφωνο και πιο πολύ με ενδιέφερε να μάθω πως μπορεί να γιατρευτεί ο σκύλος μου, το γιατί και το τι έγινε (που είναι κι αυτά πολύ απαραίτητα) τα βάζω λίγο πιο μετά. Τον κτηνίατρό μας τον γνωρίζουμε εδώ και πολλά χρόνια και τον εμπιστευόμαστε. Δεν πιστεύω ότι θέλει να κάνει κανένα κακό στη Μπέλλα.
 




Elia

Active Member
3 Αυγούστου 2010
26
0
Ξαναμίλησα με τον κτηνίατρο σήμερα. Χθες δε μιλήσαμε πολύ, του έιπα μόνο τι έγινε και μου είπε ότι πρέπει να πάρει κάποια χάπια. Μου είπε επίσης να τον ξαναπάρω την επόμενη μέρα για να μου πει περισσότερα. Σήμερα μου είπε για βιταμίνες και το κατάλαβα. Οι βιταμίνες θα βοηθήσουν το τρίχωμα κάνοντάς το να ανανεωθεί! Ζητώ συγγνώμη από το χρήστη "kopritis" γιατί νομίζω πως έγινε παρεξήγηση. Νόμιζα πως έγραψα παραπάνω για το ότι έπρεπε να τον ξαναπάρω τηλέφωνο για περισσότερες πληροφορίες. Δεν είχε άδικο! Εγώ έκανα λάθος.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Oταν δεν πάει κάτι καλά, φαίνεται στο τρίχωμα γρήγορα, θαμπώνει, μαδάει πολύ και γενικά δεν είναι σε καλή κατάσταση, εαν δεν οφείλεται σε φυσιολογική απώλεια τριχώματος πρέπει να το ψάξεις παραπάνω, ίσως κάποια ασθένεια ή κακή διατροφή.
 


Elia

Active Member
3 Αυγούστου 2010
26
0
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Φαίνεται ότι κάτι έπαθε το τρίχωμα, ευτυχώς δεν είναι όμως κάτι σοβαρό. Ο σκύλος μου φάνηκε σαν να έγινε πάλι 1 χρονών και ανυσήχησα...!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καταρχήν δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να απολογείσαι για τίποτα, πόσο μάλλον σε μένα! :)
Ερώτηση έκανα για κάτι που μου έκανε εντύπωση. Απο κει και πέρα εσύ αποφασίζεις, κρίνεις και πράττεις ανάλογα. :)
Προσωπικά θεωρώ υποχρέωση του κάθε κτηνιάτρου εκτός απο το να κάνει την εκάστοτε διάγνωση, να εξηγεί και να αναλύει στον ενδιαφερόμενο την οποια θεραπεία.Τον πληρώνουμε εκτός των άλλων και για να απαντάει στις ερωτήσεις μας. Για μένα δε θα αρκούσε απλά να μου δώσει χάπια που δεν ξέρω τι κάνουν. Αυτό είπα μόνο. :)

Και πάλι, ουδείς λόγος υπάρχει να απολογείσαι. Απόψεις ανταλλάσσουμε.
 


Elia

Active Member
3 Αυγούστου 2010
26
0
Χέρομαι που δε το πήρες στραβά. Ζήτησα συγγνώμη γιατί σε έκανα να γράψεις κάτι διαφορετικό και είχα τύψεις για το πως θα νιώθεις...! Χέρομαι όμως που τώρα είναι όλα καλά.;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki