Greyhound εκτροφέας


geopapath

Member
26 Μαϊου 2011
10
0
Γεια σας,
Ενδιαφέρομαι για έναν καινούργιο φίλο :)
Διαβάζοντας στο ιντερνετ και σύμφωνα με τις ανάγκες μου μάλλον είμαι προς Greyhound.
Συγκεκριμένα θα βρίσκεται στον χώρο εργασίας μας επομένως 9:00-20:00 θα έχει παρέα!
Ο χώρος είναι ένα διαμέρισμα 85 τμ. Είναι ΟΚ πιστεύετε?
Διάβασα πως δεν θέλει κάτι παραπάνω από 2 μικρές βόλτες την ημέρα.
Το βράδυ θα μένει μόνο του, φαντάζομαι είναι ΟΚ αυτό!

Από που θα μπορούσα να προμηθευτό ένα τέτοιο σκυλί?
Το θεωρείτε καλή επιλογή?

Ευχαριστώ πολύ!!!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Συγνωμη κιολας που ρωταω, αλλα γιατι να μενει στον χωρο εργασιας σας και οχι μαζι σας?

Απ'οσο ξερω, τα greyhound εχουν απιστευτη ενεργεια, οντας κηνυγοσκυλα, και δυο μικρες βολτουλες την ημερα δεν νομιζω να ειναι αρκετες για εναν τετοιο σκυλο. Θελει αρκετη εκτονωση με παιχνιδι και τρεξιμο...
 


geopapath

Member
26 Μαϊου 2011
10
0
Πιθανότατα θα μένει μαζί μας αργότερα.
Από οσο διάβασα, ασχέτος αν είναι το πιο γρήγορο σκυλί, είναι πολύ ήρεμο και δεν χρειάζεται έντονη δραστηριότητα.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ

Αν και χρησιμοποιείται ακόμη ευρέως σε σκυλοδρομίες, εντούτοις το Γκρέυχαουντ θεωρείται από τους λάτρεις του είδους, ένα θαυμάσιο οικογενειακό κατοικίδιο.

Στο σπίτι, το Γκρέυχαουντ είναι ένας ήρεμος σύντροφος, χαμηλών τόνων και με πολύ ήπιο ταμπεραμέντο. Ευαίσθητο και γλυκό, αγαπά πάρα πολύ την οικογένειά του και δημιουργεί πολύ στενούς δεσμούς με τους δικούς του ανθρώπους.

Επικρατεί η λανθασμένη αντίληψη ότι αφού το Γκρέυχαουντ χρησιμοποιείται σε σκυλοδρομίες και αρέσκεται να τρέχει, τότε είναι λογικό τα αποθέματα ενέργειάς του να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα σε σημείο που να θεωρείται τόσο υπερκινητικό ώστε να είναι δύσκολο στο χειρισμό του. Πολύ λάθος! Αντίθετα, τα Γκρέυχαουντ, μέσα στο σπίτι, είναι πολύ γαλήνια και ήρεμα, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν μέχρι και...τεμπελχανάδες! Αρέσκονται να ξαπλώνουν στην πιο άνετη πολυθρόνα του σπιτιού, δεν κάνουν φασαρία ούτε και προκαλούν προβλήματα με οποιοδήποτε τρόπο. Μην εκπλαγείτε αν το Γκρέυχαουντ σας κοιμάται 15-16 ώρες την ημέρα!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Χμμμ.... πανέμορφα σκυλιά.
Τα greyhound είναι κυνηγόσκυλα-δρομείς. Είναι φτιαγμένα για γρήγορο τρέξιμο και έχουν απίστευτη ανάγκη αλλά και τάση να το κάνουν. Μπορούν να ζήσουν σε διαμέρισμα και μάλιστα άνετα, υπό τη βασική προυπόθεση ότι εκτονώνεται αυτή η ανάγκη τους για τρέξιμο. Στο λέω γιατί νωρίζω ιδιοκτήτες με greyhound ο ένας και borsoi ο άλλος.

Είναι πολύ "εξειδικευμένο" σκυλί... πες μας πως κατέληξες σε αυτό και σύμφωνα με ποιες ανάγκες σου, εκτός του εξωτερικού του χαρακτήρα? :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μην εκπλαγείτε αν το Γκρέυχαουντ σας κοιμάται 15-16 ώρες την ημέρα
Μετά από πόση εκτόνωση, δεν γράφει?

Βασικά, κουταβάκι, σε χώρο εργασίας... Γιατί τα κουτάβια, ανεξαρτήτως ράτσας, θέλουν κάμποση προσοχή... Είναι και το θέμα της τουαλέτας στη μέση...
 


geopapath

Member
26 Μαϊου 2011
10
0
Μετά από πόση εκτόνωση, δεν γράφει?

Βασικά, κουταβάκι, σε χώρο εργασίας... Γιατί τα κουτάβια, ανεξαρτήτως ράτσας, θέλουν κάμποση προσοχή... Είναι και το θέμα της τουαλέτας στη μέση...
Εχεις απόλυτο δίκιο.
Πρακτικά φανταστείτε πως ο χωρος εργασίας είναι σαν σπίτι. Επομένως ας θεωρήσουμε πως είναι σπίτι :)
Είνια τεράστιο σκυλί :) αλλά με χαρακτηριστικά που το κάνουν κατάλληλο για διαμέρισμα.
Διαβάζοντας αυτό και άλλα παρόμοια είναι σαν να φωτογραφίζει ακριβώς αυτό που ψάχνω!

Δεν θα είχα πρόβλημα πάντως να υιοθετήσω και κάποιο μεγαλύτερο (να μην είναι κουτάβι)
 




minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Δηλαδη δεν εχουν την αναγκη να τρεξουν?

Ρωταω γιατι τα περισσοτερα κηνυγοσκυλα βγαζουν προβληματικες συμπεριφορες αν δεν ικανοποιουν τα ενστικτα τους.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Είναι λαγωνικά όρασης, έχει διαφορά απο τα λαγωνικά όσφρησης. Είναι όντως ήρεμα σκυλιά, η εικόνα που έχει πολύ κόσμος είναι λανθασμένη. Θα ανταποκριθούν άμεσα σε κάποιο οπτικό ερέθισμα (άλλο ζώο που τρέχει κ.λ.π.) αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλόβολα και εύκολη η φροντίδα τους.

Υπάρχει εκτροφείο/α στην Ελλάδα.
 


geopapath

Member
26 Μαϊου 2011
10
0
Πως θα μπορούσα να βρω έναν εκτροφέα?
Δεν βρήκα κάπου στοιχεία στο ιντερνετ!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Μπορεις να επικοινωνησεις με τον ΚΟΕ και θα σου στειλουν λιστα με τα εκτροφεια στην χωρα μας. Απο 'κει και επειτα αρχιζουν τα δυσκολα, στο πως να επιλεξεις το καλυτερο.

Καλη τυχη απο μενα! :)
 




DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Φιλε μου γεια σου,
Μεγαλος λατρης των γκρέυχαουντ και εγω...
Ομως πιστευω πως πρεπει να το ψαξεις λιγο καλυτερα το θεμα...τα γκρέυχαουντ οντως μεσα στο σπιτι ειναι οι μεγαλυτεροι τεμπελχαναδες!Ομως παρα ολα αυτα θελει 2 3 φορες την εβδομαδα να τα αφηνεις ελευθερα σε ενα περιφραγμενο χωρο αρκετα μεγαλο ωστε να τρεχει (βασικα δεν τρεχουν πετανε!)...Αν δεν εισαι διαθεσιμος να το κανεις αυτο τοτε μην παρεις γκρέυχαουντ!Μαλιστα ο χωρος αυτος θα πρεπει να εχει εδαφος απο χωμα και να ειναι πολυ καλα στρωμενο, γιατι μπορει να πεσει και με την ταχυτητα που θα εχει να τραυματιστει σοβαρα.Παντα με λουρι σε μη περιφραγμενο χωρο!Βλεπω κατι βιντεακια που τα αφηνουν ελευθερα στο δασος να τρεχουν!Μεγα λαθος, αν του μπει κατι στο ματι...βολιδα φευγει!και δεν εινα θεμα εκπαιδευσης ειναι θεμα φυσης.Για εκτροφεα σκεφτεσαι απο Ελλαδα?Νομιζω υπαρχει μονο ενας! http://www.greyhounds.gr/
Μιλησε μαζι με την κοπελα, την λενε Ίνα, ειναι πολυ φιλικη και θα σε βοηθησει παρα πολυ....
Χαρηκα παρα πολυ που γνωρισα και αλλον εναν λατρη αυτης της μοναδικης φυλης!Μακαρι να μπορεσεις να ανταποκριθεις και να παρεις ενα!!!:D
 
Last edited:


geopapath

Member
26 Μαϊου 2011
10
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Εσύ έχεις greyhound?

Εχω την όρεξη να το κάνω αυτό που μου λες αλλά στην αθήνα που να βρω χώρο περιφραγμένο με γρασίδι. Εκτός αν κάνω διάρηξη σε κανένα γήπεδο ποδοσφαίρου τα βράδια :)

Από την άλλη δεν θέλω να πάω αλλού :)
Μου αρέσουν πολύ τα χαρακτηριστικά του και αισθάνομαι πως αυτό είναι το σκυλί που μου ταιριάζει. Μου έκανε click πως να το πω!

Αν κανείς μπορεί να μου δώσει καμιά γνώμη για το που θα μπορούσε ένα τέτοιο σκυλί να τρέχει μέσα στην αθήνα θα ήταν ενδιαφέρον!
 




DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Οχι δεν εχω γκρέυχαουντ..........
Ναι, καλυτερα να μιλησεις με την ιδια και εκεινη αθηνα μενει...
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Πιθανότατα θα μένει μαζί μας αργότερα.
Από οσο διάβασα, ασχέτος αν είναι το πιο γρήγορο σκυλί, είναι πολύ ήρεμο και δεν χρειάζεται έντονη δραστηριότητα.

ένα θαυμάσιο οικογενειακό κατοικίδιο!!!!!
αγαπά πάρα πολύ την οικογένειά του και δημιουργεί πολύ στενούς δεσμούς με τους δικούς του ανθρώπους.
Καλώς ήρθες!!!!
Δεν είχα ποτέ τέτοιο σκύλο αλλά έχω γνωρίσει απο κοντά και είναι πολύ αγαπησιάρικα σκυλιά και πολύ δεμένα με τον ιδιοκτήτη τους!!

Ένα τέτοιο σκυλί που είναι τόσο "κολλημένο" με την οικογένεια του θέλει να είναι συνέχεια μαζί της!!Γιατί θέλετε να μένει στην εργασία σας αν επιτρέπεται?Και τι εργασία είναι αυτή?Αν υπάρχει δυνατότητα να το παίρνετε μαζί ακόμα και στην εργασία (που το θεωρώ πολύ θετικό μιας και ελάχιστοι απο εμάς μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο..!) γιατί δεν το παίρνετε και στο σπίτι και στην εργασία?
Είναι μεγάλο ρίσκο να είναι ένα σκυλί μόνο του τόσες ώρες..Τι θα κάνει τόσες ώρες? απο τις 20:05 εως τις 8:55??
Ίσως απο την βαρεμάρα του και την θλίψη να κάνει και πολλές καταστροφές μέσα στο διαμέρισμα.!!!Μεσολαβούν 13 ολόκληρες ώρες..!
Και τα ΣαββατοΚυριακα που δεν θα δουλεύετε τι θα γίνει?
Στην εργασία θα έχετε την δυνατότητα και τον χρόνο να το βγάζετε βόλτες,να το πηγαίνετε στον κτηνίατρο,να το εκπαιδεύσετε για να μην τα κάνει μέσα,να παίξετε μαζί του?Ναι μεν είναι τεμπέλικα σκυλιά αλλά όσο να ΄ναι έχουν αρκετή ενέργεια που πρέπει να εκτονώσουν!
Θα έλεγα να το ξανασκεφτείτε και να μην πάρετε καθόλου σκύλο αν είναι να μένει στην εργασία!Αν θέλετε κάποιο ζωάκι εκεί οπωσδήποτε για να σας συντροφεύει πάρτε ένα ενυδρείο με ψάρια ή ένα καναρίνι!

Όλα αυτά τα λέω καλοπροαίρετα προκειμένου να έχετε μια καλή και ευχάριστη συμβίωση με τον σκυλάκο σας!
Τώρα αν επιμένετε ορίστε το τηλέφωνο του ΚΟΕ! 210 8145165 παίρνεις τηλ. και τους λες να σου στείλουν μια λίστα με τα εκτροφεία της φυλής που σε ενδιαφέρουν!!
Θυμήσου!!!!ο εκτροφέας είναι μονόδρομος!!!Αν σου φανούν πολλά τα χρήματα μην απευθυνθείς ούτε σε ιδιώτη ούτε σε πετ σοπ!!!!!!Προτίμησε ένα αδέσποτο απο κάποιο καταφύγιο ή και απο τον δρόμο!!!!!!!!!!!
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Καλησπέρα ! μπορείς να δεις και αυτο το βιντεο :http://www.youtube.com/watch?v=_clKz2FOomI
εγω απο εδω έμαθα για αυτη τ ράτσα και όντως λεει οτι κοιμούνται πολλές ώρες αλλα θέλουν να είναι και κοντά στους κηδεμόνες τους
 


geopapath

Member
26 Μαϊου 2011
10
0
Είναι μεγάλο ρίσκο να είναι ένα σκυλί μόνο του τόσες ώρες..Τι θα κάνει τόσες ώρες? απο τις 20:05 εως τις 8:55??
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Ως απάντηση στο παραπάνω αναρωτιέμαι τι γίνοντια τα σκυλία που δουλευουν οι ιδιοκτήτες τους.

Είνια καλύτερο να μένει μόνο του ένα σκυλί από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ (που συμβαίνει σε πολλούς και μέσα στο φορουμ) ή από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί (που λογικά θα κοιμάται και κάποιες ώρες)?

Η εργασία είναι ένα σπίτι που δουλεύουμε ~4 άνθρωποι χωρίς να έχουμε επαφή με πελάτες. Λίγο πολύ όλοι θα αφιερώνουμε χρόνο για τις βόλτες και τα παιχνίδια του.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ναι το καταλαβαινω αυτο αλλα πιο ειναι το προβλημα αφου δεν εχεις προβλημα να εισαι με το σκυλο σου μεσα σε ενα χωρο γιατι μετα τις 20.00 δεν τον παιρνεις σπιτι σου ??? Απλα ρωταω για να σε καταλαβω !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU