Grooming


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
εγω του κόβω μόνη τις τριχούλες απο τα πέλματα όταν μακραίνουν πολύ...τις τριχούλες εσωτερικά του αυτιού που έχουν μεγαλώσει πολύ φοβάμαι να τις κάνω μόνη μου.... στο you tube πάντως έχει πολλά βιντεάκια για grooming σε golden...
επίσης υπάρχουν πάρα πολλοί που μου λένε οτι δεν τον λυπάμαι που δεν τον κουρεύω καλοκαιριάτικα...:mad::mad:
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Κι εμένα μου το λένε...
Ότι δεν το λυπάμαι και ότι θα έπρεπε ήδη να την έχω κουρέψει (=ξυρίσει) για να πάρει αέρα το ζωντανό!! :eek:

Θα πρότεινα για αρχή να επισκευθείς έναν καλό groomer να μιλήσεις μαζί του, να δεις δουλειά του και μετά να καταλήξεις αν θα το πας η όχι, αλλά γενικά να ξεκινήσεις με έναν επαγγελματία, να δεις βρε παιδί μου τι κάνει ... αφενός μην τραυματίσεις το ζώο και αφετέρου μη βγει σα "γίδι" από την πρώτη προσπάθεια!! :D
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Δε νομίζω ότι έχω και πολλές επιλογές.:cool:
Αν δε κάνω λάθος ένα μόνο groomer, έχω δεί!
Εδώ για κούρεμα απο όσο ξέρω τα πάνε σε κτυνιάτρους! :|
Και το αποτέλεσμα είναι το κλασικό!
Αλλά θα το ψάξω καλά, μιας και δεν θέλω να βγεί σε κακό για το spirit!
Εδώ όταν τον μπανιάρω, τον χτενίζω κλπ κλπ κλπ.
περιμένει το τέρας να ακούσει τα γλυκόλογα μου
και όσων έρχονται εκείνη την ημέρα σπίτι!
Διαφορετικά μαραζόνει! :eek:
Φαντάσου να ακούσει απο κανέναν, το "πως είναι έτσι ο σκύλος σου" θα παίσει στα πατόματα!!!:lloro:

Και δεν βιάζομαι, προς το τέλος καλοκαιριού σκεφτομαι να τον πάω.
Θα το ψάξω πρώτα πολύ καλά το θέμα!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Και πολύ καλά θα κάνεις.... μακριά από τους κτηνιάτρους.

Εκτός του ότι τα κουρέβουν με τη ψιλή και δεν είσαι και πολύ βέβαιος μετά αν σου δίνουν το ίδιο σκύλο που τους πήγες... είναι σύνηθες να τα ναρκώνουν κιόλας :eek:

Η μικρή μου πήγε πρώτη φορά για grooming και πριν καν εμφανίσω το σκυλί πήγα από κει για να "ελέγξω"... μου έκαναν θετική εντύπωση και τελικά όλα πήγαν μια χαρά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki