Hμερολόγιο Dog forum 2011


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ξαναλέω ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν το όνομα του φόρουμ και τα περί ανωνυμίας!

Εγώ θέλω ένα ημερολόγιο με τα σκυλιά μας στον τοίχο όπως πιστεύω θέλουν και πολλοί άλλοι!

Πόσο δύσκολο είναι καταλάβουμε 2,3 πραγματάκια?
Δεν κατάλαβα που ζορίζεσαι...
Η διαδικασία για το ημερολόγιο δρομολογήθηκε και είναι in progress που λεν και στο χωριό μου.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
yasemin, όλα τα παίρνουμε. Απλά απο δω και πέρα θα κοιτάμε και στο σπαμ! :)

Σε κάθε περίπτωση μπορούμε να στέλνομε μια επιβεβαίωση για να ξέρετε. Αλλωστε δεν είναι και άπειρα! ;)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπόν, απάντησα σε ολους όσους έστειλαν email για να ξέρετε οτι το πήραμε. ΤΟ ίδιο θα κάνουμε και για όσους ακολουθήσουν (δώστε λίγες ώρες όμως γιατί δε θα'μαστε και συνέχεια απο πάνω χρονιάρες μέρες!;) )
 








Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Λοιπόν, απάντησα σε ολους όσους έστειλαν email για να ξέρετε οτι το πήραμε. ΤΟ ίδιο θα κάνουμε και για όσους ακολουθήσουν (δώστε λίγες ώρες όμως γιατί δε θα'μαστε και συνέχεια απο πάνω χρονιάρες μέρες!;) )
Γιατί δεν βάζεις auto reply;
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το ημερολογιο δεν σταματησε την διαδικασια του βιβλιου..
απλα δεν ειναι τοσο επειγον το βιβλιο...
περιμενετε για τις παραγγελιες... μην νομισετε οτι τα 720 μελη μπηκαν σημερα και δεν θελησαν να παραγγειλλουν...
δωστε χρονο μεχρι την... δευτερα ας πουμε????
 






Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Οι περισσότερες φωτογραφικές στην πλήρη ανάλυση βγάζουν Α4 (2000Χ3000 pixels) που είναι συνήθως αρκετό.
Καλό είναι να αποφύγετε εικόνες από κινητά, ακόμα και όταν έχουν αρκετά megapixels η ποιότητα δεν είναι ικανοποιητική.
Τα jpg είναι ok, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μετατραπούν σε αυτή τη φάση σε tiff.

Edit: Αν δεν γνωρίζεται καλά επεξεργασία στο photoshop, καλύτερα να την αποφύγετε γιατί μπορεί να χαθούν λεπτομέρειες που δεν επανέρχονται.
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Οι οδηγίες που δίνει ο σωστικός όμιλος Μουφίων για το δικό του ημερολόγιο ως προς την αποστολή ψηφιακών φωτογραφιών είναι οι εξής:

· Recommended minimum resolution for digital submission: 150 dpi at 9" x
11.5" or 1725 x 1350 pixels. NOTE: if you use a THREE megapixel or higher
camera - taking photos on the highest/maximum resolution, the print
reproduction quality will be acceptable. Camera phone images may not meet
minimum requirements.
· Photos must be horizontal (landscape) to be considered for the cover and
large monthly photos. Vertical (portrait) photos will be considered for the
small positions only.
Συγγνώμη που δε μεταφράζω, αλλά η τεχνική μου μετάφραση δε θα είναι πολύ καλή. Τέλος, δεδομένων της ψυχοσύνθεσής μας ως Ελλήνων αλλά και των όσων έχω ακούσει περί τα ελληνικά κυνολογικά και διαβάσει στο φόρουμ, συμφωνώ απολύτως με την απόφαση του ιδιοκτήτη του φόρουμ να κρατήσει την ανωνυμία του απ' όλους. Προσφέρει μέγιστο έργο στα ελληνικά κυνολογικά, το οποίο μόνο θα το βλάψουν οι φαγωμάρες που σίγουρα θα προκύψουν έτσι και ο άνθρωπος συστηθεί. Το ξέρω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα δε θα του επιτεθούν, αλλά δυστυχώς η μόνη λύση είναι η ανωνυμία. Στη θέση του θα έκανα ακριβώς το ίδιο. Σχετικά με τους moderators ισχύουν τα ίδια ακριβώς που ισχύουν σε όλα τα καλά φόρα στο ίντερνετ, δε βλέπω καμιά διαφορά στη σχέση ιδιοκτησίας και εθελοντών.
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Στο στήσιμο (ελληνιστί DTP) μπορώ να βοηθήσω.

Μάθετε είδος αρχείου που θέλουν!

Από την πείρα μου - θα συμφωνήσοω με την xotikouli - oι φωτογραφίες για μέγεθος εκτύπωσης Α4 (21 x 29,7 εκ.) κι αφού αγνοήσουμε τον μύθο περί megapixel, θα πρέπει να είναι τις τάξεως των 5ΜΡ (περίπου 2560×2048 ).
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
εστειλα καποιες φωτο..ελπιζω να ηρθαν...
...απ οτι θυμαμαι ειναι τραβιγμενες για Α4...!

ανεξαρτητα απο το ποιες φωτογραφιες θα μπουν νομιζω θα ειναι ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα!

*τωρα ειδα το μαιλ...ολα οκ οποτε!
 
Last edited: