H εκπαίδευση μιας συμπεριφοράς - Μέρος 2


billysss

Member
17 Απριλίου 2011
20
0
thessaloniki
το κολαρο πρεπει να το φοραει παντα το σκυλι και εντος και εκτος σπιτιου? απο οποιαδηποτε ηλικια?
 


liajoe

Well-Known Member
Συγκεκριμένα, για να πάρει το φαγητό της ξαπλώνει κ περιμένει το "πάρτο". Στα τελευταία 2-3 γεύματα δε σηκώνεται γεμάτη όρεξη - σιγουριά να φάει, αλλά μένει ψιλό-ξαπλωμένη λες και μου το "κλέβει" (συν αυτιά - ουρά κάτω). Εγώ επαναλαμβάνω κάνα - δυό φορές το "πάρτο" και επιβραβεύω.
Καλό Πάσχα madicta :)
Δεν κατάλαβα, τι κλέβει ακριβώς?

Κάτι παρόμοιο ισχύει και με το "μείνε - έλα" που εκτελούμε βγαίνοντας βόλτα (για να περάσω πρώτη από σκάλες και πόρτες). Έρχεται λίγο σα να αναρωτιέται αν κάνει καλά. Πριν μερικές μέρες "τσακιζόταν" στα σκαλιά...
Εσύ συνέχισε με τρόπο σου, μην της μιλάς, και όταν βγεί μετά απο εσένα, μαζί σου, να την επιβραβεύσεις.

Και εν τέλει η ερώτηση. Εϊναι σωστή η ενθάρρυνση σε αυτές τις περιπτώσεις; Φοβάμαι μήπως θεωρήσει (αν δε θυμάται τις εντολές) ότι την επιβραβεύω που δεν περιμένει την εντολή για να κάνει αυτό που θέλει.
Εάν κατάλαβα σωστά, μου λές οτι πρώτα δείνεις μια εντολή και η αντίδραση της είναι αργή και εν μέρη χωρίς αυτοπεποίθηση?

Εάν νομίζεις οτι περνάει το στάδιο αυτο, α)δώσε της την εντολή, β) περίμενε, γ) δείξε της τη θέλεις και την επιβραβεύεις όταν το κάνει.

Ίσως σε βοηθήσει εάν στο μυαλό σου ξέρεις ακριβώς το αποτέλεσμα που θέλεις να πετύχεις και τα βήματα που
πρέπει να κάνεις για να το πετύχεις. Με τον τρόπο αυτο θα είσαι προετοιμασμένη για τα διάφορα "σενάρια" που
ίσως προκύψουν.

Καταλαβαίνεις τι εννοώ?
 


liajoe

Well-Known Member
εε ναι το μεινε το εχει μαθει..τον εχω και σε βιντεο που του το λεω και το κανει αλλα οταν τον χαιδευω στην βολτα φευγει..αμα του πω μεινε δεν ξερω αν θα μεινει
Διάβασε το παρακάτω και ξεκίνησε απο την αρχή να του μάθεις την εντολή. :)

Η Εξέταση (Proofing) φέρνει την Κατανόηση
Proofing είναι μια τεχνική που μαθαίνει και εξετάζει την κατανόηση ενός σκύλου πάνω σε μια συμπεριφορά.

Μαθαίνουμε ένα σκύλο την εντολή ‘κάτω’, προσελκύοντας τον με λιχουδιά ή παιχνίδι στην κατάλληλη θέση.
Μετά από ένα αριθμό επαναλήψεων ο σκύλος εκτελεί το ‘κάτω’ με εντολή. Αλλά, ο σκύλος δεν έχει μάθει κάτω
από ποιες συνθήκες πρέπει να εκτελέσει το ‘κάτω’.

• Που πρέπει να ξαπλώσει ‘κάτω’?
• Πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να παραμείνει ‘κάτω’?
• Μπορεί να σηκωθεί αν περάσει άλλος σκύλος?

Όλες αυτές οι καταστάσεις είναι εξεταστικές (proofs). Παίρνουμε ένα σκύλο που μόλις έχει μάθει την εντολή
‘κάτω’ και τον φέρνουμε αντιμέτωπο με ένα πρόβλημα.

Ένας άνθρωπος περνάει από μπροστά κρατώντας ένα σάντουιτς και ο σκύλος αρχίζει να σηκώνετε. Ο σκύλος
δεν ξέρει ότι δεν πρέπει να σηκωθεί γιατί κανείς δεν του έχει δείξει τι να κάνει αν είναι σε μια θέση ‘κάτω’ και ένα σάντουιτς περνάει από μπροστά του!

Δεν είναι σωστό να τον διορθώσουμε για κάτι που δεν έχει μάθει. Σε αυτήν την περίπτωση, ο σκύλος τοποθετήτε στην αρχική θέση (repositioned) και επιβραβεύετε γιατί είναι πάλι στην θέση ‘κάτω’. ‘Ένας σκύλος που κάνει ένα ειλικρινές λάθος στην διάρκεια του proofing πρέπει να βοηθάτε, πότε να διορθώνετε.

Μέσα από δοκιμασίες και λάθη, ο σκύλος μαθαίνει πότε πρέπει να παραμείνει στην θέση ‘κάτω’ και πότε μπορεί να σηκωθεί. Η εξέταση πρέπει να γίνετε κάτω από πολλές διαφορετικές συνθήκες και τοποθεσίες. Αργότερα, όταν ο σκύλος έχει μάθει την εντολή και αποφασίζει να σηκωθεί, τότε η διόρθωση επιτρέπετε και είναι δικαιολογημένη.
 


liajoe

Well-Known Member
το κολαρο πρεπει να το φοραει παντα το σκυλι και εντος και εκτος σπιτιου? απο οποιαδηποτε ηλικια?
Νομίζω οτι είναι προσωπικό το παραπάνω. Εγώ στα σκυλιά μου μέσα στο σπίτι δεν τους φοράω κάποιο κολάρο.
Θα πρέπει όμως να έχουν και το τσίπάκι απο τον κτηνίατρο.

Απο μικρή ηλικία θα πρέπει να συνηθίσουν στο κολάρο, λουρί, κ.τ.λ
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Διάβασε το παρακάτω και ξεκίνησε απο την αρχή να του μάθεις την εντολή. :)

Η Εξέταση (Proofing) φέρνει την Κατανόηση
Proofing είναι μια τεχνική που μαθαίνει και εξετάζει την κατανόηση ενός σκύλου πάνω σε μια συμπεριφορά.

Μαθαίνουμε ένα σκύλο την εντολή ‘κάτω’, προσελκύοντας τον με λιχουδιά ή παιχνίδι στην κατάλληλη θέση.
Μετά από ένα αριθμό επαναλήψεων ο σκύλος εκτελεί το ‘κάτω’ με εντολή. Αλλά, ο σκύλος δεν έχει μάθει κάτω
από ποιες συνθήκες πρέπει να εκτελέσει το ‘κάτω’.

• Που πρέπει να ξαπλώσει ‘κάτω’?
• Πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να παραμείνει ‘κάτω’?
• Μπορεί να σηκωθεί αν περάσει άλλος σκύλος?

Όλες αυτές οι καταστάσεις είναι εξεταστικές (proofs). Παίρνουμε ένα σκύλο που μόλις έχει μάθει την εντολή
‘κάτω’ και τον φέρνουμε αντιμέτωπο με ένα πρόβλημα.

Ένας άνθρωπος περνάει από μπροστά κρατώντας ένα σάντουιτς και ο σκύλος αρχίζει να σηκώνετε. Ο σκύλος
δεν ξέρει ότι δεν πρέπει να σηκωθεί γιατί κανείς δεν του έχει δείξει τι να κάνει αν είναι σε μια θέση ‘κάτω’ και ένα σάντουιτς περνάει από μπροστά του!

Δεν είναι σωστό να τον διορθώσουμε για κάτι που δεν έχει μάθει. Σε αυτήν την περίπτωση, ο σκύλος τοποθετήτε στην αρχική θέση (repositioned) και επιβραβεύετε γιατί είναι πάλι στην θέση ‘κάτω’. ‘Ένας σκύλος που κάνει ένα ειλικρινές λάθος στην διάρκεια του proofing πρέπει να βοηθάτε, πότε να διορθώνετε.

Μέσα από δοκιμασίες και λάθη, ο σκύλος μαθαίνει πότε πρέπει να παραμείνει στην θέση ‘κάτω’ και πότε μπορεί να σηκωθεί. Η εξέταση πρέπει να γίνετε κάτω από πολλές διαφορετικές συνθήκες και τοποθεσίες. Αργότερα, όταν ο σκύλος έχει μάθει την εντολή και αποφασίζει να σηκωθεί, τότε η διόρθωση επιτρέπετε και είναι δικαιολογημένη.
εγω του λεω κατσε καθετε και μολις παει να σηκωθει του λεω μεινε και μενει μετα ομως μαλλον βαριετε και σηκωνετε αυτο τι ειναι οτι δν το εχει μαθει?
 


liajoe

Well-Known Member
εγω του λεω κατσε καθετε και μολις παει να σηκωθει του λεω μεινε και μενει μετα ομως μαλλον βαριετε και σηκωνετε αυτο τι ειναι οτι δν το εχει μαθει?
:D:D
Απο την ακριβώς περιγραφή παραπάνω, καταλαβαίνω οτι σίγουρα δεν έχει μάθει το χρονικό διάστημα του μείνε.

Να σου εξηγήσω, όσο μπορώ. Εσύ κάνεις τα παρακάτω βήματα,

1. Δίνεις την εντολή "κάτσε"
2. Περιμένεις να σηκωθεί και μετά
3. Δίνεις εντολή να "μείνει"

Δηλαδή, διορθώνεις τον σκύλο χρησιμοποιόντας την εντολή "μείνε" :p
 


liajoe

Well-Known Member
Ξεκίνησε απο την αρχή (όσο αφορά την εντολή, "μείνε") και δοκίμασε τα παρακάτω βήματα,

1. Στάσου δίπλα στον σκύλο σου
2. Δώσε στον σκύλο σου την εντολή, "κάτσε"
3. Μόλις καθήσει, επιβράβευση
4. Μερικά βήματα πιο πέρα

Επανάληψη 2-3 φορές (όχι παραπάνω!) μετά,

1. Στάσου δίπλα στον σκύλο σου
2. Δώσε στον σκύλο σου την εντολή, "κάτσε"
3. Μόλις καθήσει σύντομη επιβράβευση
4. Μέτρα μέσα σου, 1, 2, 3
5. Μπράβο! "μείνε"

Στην περίπτωση που προσπαθήσει να σηκωθεί, μην του μιλήσεις.
Οδηγησέ τον (με τον τρόπο που συννενοήστε) στην θέση "κάτσε"
και μέτρα πάλι μέχρι το 3. Θα επαναλάβεις όσο χρειαστεί μέχρι να
καταφέρεις να "μείνει" χαλαρά.

Μόλις τα καταφέρεις 2 - 3 φορές, επιβράβευση, παιχνίδι και τέλος μαθήματος.

Σταδιακά θα αυξήσεις τον χρόνο, 1, 2, 3 θα γίνει 8, 9, 10.
Κάθε φορά που θα σηκωθεί θα τον βοηθήσεις να έρθει
στην σωστή θέση, χωρίς να μιλήσεις και μόνο όταν
εκτελέσει σωστά
θα επιβραβευτεί. Καταλαβαίνεις? Τα γράφω καλά? :)
 


athima

New Member
27 Απριλίου 2011
3
0
eimai kainoyrgia sto foroum exv ena husky 5 minon exei kati meres poy exei agriepsi ligo kai dagoni pezei rolo poy vgazei dontia?
 




billysss

Member
17 Απριλίου 2011
20
0
thessaloniki
Ξεκίνησε απο την αρχή (όσο αφορά την εντολή, "μείνε") και δοκίμασε τα παρακάτω βήματα,

1. Στάσου δίπλα στον σκύλο σου
2. Δώσε στον σκύλο σου την εντολή, "κάτσε"
3. Μόλις καθήσει, επιβράβευση
4. Μερικά βήματα πιο πέρα

Επανάληψη 2-3 φορές (όχι παραπάνω!) μετά,

1. Στάσου δίπλα στον σκύλο σου
2. Δώσε στον σκύλο σου την εντολή, "κάτσε"
3. Μόλις καθήσει σύντομη επιβράβευση
4. Μέτρα μέσα σου, 1, 2, 3
5. Μπράβο! "μείνε"

Στην περίπτωση που προσπαθήσει να σηκωθεί, μην του μιλήσεις.
Οδηγησέ τον (με τον τρόπο που συννενοήστε) στην θέση "κάτσε"
και μέτρα πάλι μέχρι το 3. Θα επαναλάβεις όσο χρειαστεί μέχρι να
καταφέρεις να "μείνει" χαλαρά.

Μόλις τα καταφέρεις 2 - 3 φορές, επιβράβευση, παιχνίδι και τέλος μαθήματος.

Σταδιακά θα αυξήσεις τον χρόνο, 1, 2, 3 θα γίνει 8, 9, 10.
Κάθε φορά που θα σηκωθεί θα τον βοηθήσεις να έρθει
στην σωστή θέση, χωρίς να μιλήσεις και μόνο όταν
εκτελέσει σωστά
θα επιβραβευτεί. Καταλαβαίνεις? Τα γράφω καλά? :)
δηλαδη για να το εμπεδωσω λιγο καλυτερα , ερωτηση πρωτη οταν πας να του μαθεις την εντολη ''κατσε'' και φυσικα δεν καθεται γιατι την ακουει πρωτη φορα...του το κανεις με τα χερια πιο ειναι το κατσε? κι επειτα ενα κουταβακι 2 μηνων ισως το δει σαν παιχνιδι και αδιαφορει..ποια ειναι η καλυτερα ηλικια ή μαλλον καλυτερα , ποσο χρονο αφηνεις περιθωριο στο σκυλο να προσαρμοστει στο νεο περιβαλλον για να ξεκινησεις την εκπαιδευση?

και κατι ακομα,η επιβραβευση πρεπει να γινεται παντα με λιχουδια ? τα χαδια δεν αρκουν σε συνδιασμο με τον ενθουσιασμο? το λεω αυτο γιατι? γιατι μετα αφου μαθει τις εντολες μηπως θα τις εκτελει για να παρει λιχουδια?? (πως φαινεται ο απειρος!)
 
Last edited:


liajoe

Well-Known Member
και κατι ακομα,η επιβραβευση πρεπει να γινεται παντα με λιχουδια ? τα χαδια δεν αρκουν σε συνδιασμο με τον ενθουσιασμο? το λεω αυτο γιατι? γιατι μετα αφου μαθει τις εντολες μηπως θα τις εκτελει για να παρει λιχουδια?? (πως φαινεται ο απειρος!)
Καλησπέρα :)

Διάβασε το άρθρο "Η Ψυχολογία στην Εκπαίδευση του Σκύλου" (θα το βρείς στα άρθρα)
και "Η Εκπαίδευση μιας Συμπεριφοράς 1 & 2" Εκεί θα βρείς πολλές απο τις απαντήσεις που ψάχνεις.
 


liajoe

Well-Known Member
δηλαδη για να το εμπεδωσω λιγο καλυτερα , ερωτηση πρωτη οταν πας να του μαθεις την εντολη ''κατσε'' και φυσικα δεν καθεται γιατι την ακουει πρωτη φορα...του το κανεις με τα χερια πιο ειναι το κατσε? κι επειτα ενα κουταβακι 2 μηνων ισως το δει σαν παιχνιδι και αδιαφορει..ποια ειναι η καλυτερα ηλικια ή μαλλον καλυτερα , ποσο χρονο αφηνεις περιθωριο στο σκυλο να προσαρμοστει στο νεο περιβαλλον για να ξεκινησεις την εκπαιδευση?
Διάβαση το θέμα,Η Μάθηση και οι Εντολές εκεί θα βρείς την διαδηκασία που ψάχνεις.

Σκοπός μας είναι κάθε φορά που προσπαθούμε να μάθουμε κάτι καινούργιο στον σκύλο
να το προγραματίσουμε και να το στήσουμε έτσι ώστε να ο σκύλος να κάνει την κίνηση
που θέλουμε (κάτσε), πρώτος μόνος του. Να χρησιμοποιήσει δηλαδή το μυαλό του για να
βρεί ο ίδιος την απάντηση.

Με τον τρόπο αυτο θα μπορέσεις να τον επιβραβεύσεις και ταυτόχρονο του ανεβάζεις την
αυτοπεποίθηση στον εαυτό του :)
 


liajoe

Well-Known Member
ποια ειναι η καλυτερα ηλικια ή μαλλον καλυτερα , ποσο χρονο αφηνεις περιθωριο στο σκυλο να προσαρμοστει στο νεο περιβαλλον για να ξεκινησεις την εκπαιδευση?
Aπο 2 μηνών ξεκινάει μια εκπαίδευση, γενικά απο την πρώτη στιγμή που έρχεται το κουτάβι / σκυλί στο σπίτι μας.

και κατι ακομα,η επιβραβευση πρεπει να γινεται παντα με λιχουδια ? τα χαδια δεν αρκουν σε συνδιασμο με τον ενθουσιασμο? το λεω αυτο γιατι? γιατι μετα αφου μαθει τις εντολες μηπως θα τις εκτελει για να παρει λιχουδια?? (πως φαινεται ο απειρος!)
Όχι, η επιβράβευση δεν είναι απαραίτητο να γίνει με την χρήση φαγητού. Το χάδι και το παιχνίδι είναι αρκετό.

Για να χρησιμοποιησει κάποιος το φαγητό ώς επιβράβευση θα πρέπει να γνωρίζει πως να το χρησιμοποιήση σωστά. Εάν χρησιμοποιείται σωστά ο σκύλος δεν εκτελεί μια εντολή για να πάρει μια λιχουδιά σαν τελικό αποτέλεσμα ενός προγράμματος.
 




billysss

Member
17 Απριλίου 2011
20
0
thessaloniki
ειμαστε στην 7η εβδομαδα πλεον και εχουμε το κουταβακι μας στο σπιτι! περιττω να σας πω οτι ειμαι πολυ ευτυχισμενος ...τον εχω κανει αρχοντα! εχω ενα ωραιο κουβερτακι πολυ ζεστο πανω σε ενα poof που ειχα και διπλα του ,ενα καλαθακι στο οποιο εχω βαλει ενα κουβερτακι και παιζει μεσα σαν τραμπαλα καπως. το φαγητακι του το νερακι του και την πανα. στην οποια 5 φορες την μερα τα κανει εκει (δοξα το θεο) και σε 2-3 σημεια που παει και τα ριχνει.
δεν εχω παρατηρισει καποια προβληματα στην συμπεριφορα του ,αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι και υπακουω (λογικο) απλα οταν το βλεπω οτι ειναι ετοιμος να πυροβολησει τον παιρνω και τον βαζω στην πανα. τα κακακια του ομως δεν θελει να τα κανει στην πανα :( μολις τον βαζω πανω κανει ενα βημα πισω για να μη τα κανει μεσα στην πανα και του βαζω χαρτι ή καμια εφημεριδα να πεφτουν εκει. προφανως θελει την πανα για τσισακια μονο.
Ωραια ζωη η κουταβισια,μαμ κακα νανι και πολυ λιγο παιχνιδι. χθες του πηρα και χτενακι εγινε κουκλακι! εχει κανει τυπικα το 1ο εμβολιο και θα ηθελα να ρωτησω το εξης , εγω τον εχω στο δωματιο μου και εκει γενικα ειναι ο χωρος του δεν ηθελα να κυκλοφορει στο σπιτι λογω μικροβιων.(απο παπουτσια κτλ) και ερωτω να τον αφηνω να πηγαινει και στα αλλα δωματια ή ειναι νωρις?
και επισης στο πωπο του που οι τριχουλες ειναι κολημενες απο ακαθαρσια πως φευγουν? τον εκανα με μωρομαντηλο αλλα ειναι κολημενες ακομα ,υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Α! επισης δαγκωνει οχι συνεχεια αλλα στην παντοφλα μου κανα 3-4 λεπτα σιγουρα και οταν παω να τον χαιδεψω καποιες φορες παλι παει να με δαγκωσει και δεν τον αφηνω.. να τον "ξενερωνω" ωστε να μη με δαγκωνει και να με γλειφει μονο? του εχω παρει ενα σκοινακι το χω εκει στο χωρο του (οπως θα δειτε στην φωτο) και το μασουλαει που και που.

Υπαρχει καποια αλλη συμβουλη που θα μου δινατε?
 
Last edited:


athima

New Member
27 Απριλίου 2011
3
0
ειμαι καινουργια με τα σκυλια δεν ειχα ιδεα εχω τωρα ενα χασκι ηταν καλο σκυλακι αλλα ξαφνικα αλλαξε αγριεψε τωρα κλεινει 5 μηνων το εχω απο 35 ημερων δεν μπορω να καταλαβω τι εκανα λαθος ενω ακουγε τι του ελεγα τωρα δεν μου δινει σημασια μερικες φορες, βγαζει και δοντια τωρα φταιει αυτο δεν ξερω
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
Απο την 5η εβδομαδα, μπορω να της βάλω λουρακι για βολτα;.Πως θα την βγαλω βολτα οταν δεν εχει κανει ουτε το 1ο εμβόλιο;
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Απο την 5η εβδομαδα, μπορω να της βάλω λουρακι για βολτα;.Πως θα την βγαλω βολτα οταν δεν εχει κανει ουτε το 1ο εμβόλιο;
περιμενε πρωτα να κανει τα εμβολια και μετα.
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
θα πρεπει να κανει τα δυο πρωτα εμβόλια; ή και απο το πρωτο θα μπορουμε να την βγαζουμε εξω...