H εκπαίδευση μιας συμπεριφοράς - Μέρος 2


liajoe

Well-Known Member
Διαβάζουμε κάθε μέρα για το πώς μπορούμε να "μάθουμε"
κάτι ή να αλλάξουμε κάτι στην συμπεριφορά ενός σκύλου.

Γνωρίζουμε όμως το πώς "μαθαίνει" ένας σκύλος;
Πώς καταλαβαίνει τις καινούργιες πληροφορίες; Πώς τις αποθηκεύει;

Ένα είναι σίγουρο. Δεν υπάρχουν ξαφνικές αλλαγές σε μια συμπεριφορά
ενός σκύλου. Κάθε αλλαγή συμπεριφοράς προηγείται κάποιας άλλης
συμπεριφοράς και εάν ξετυλίξουμε το κουβάρι, θα βρούμε μια αιτία.

Οι παρακάτω πληροφορίες είναι απο το άρθρο, "Η Ψυχολογία στην
Εκπαίδευση του Σκύλου".
Επαναλαμβάνονται γιατί νομίζω οτι αρκετοί
απο εμάς κάνουμε ακόμα ερωτήσεις για την εκμάθηση και συμπεριφορά.

1. Η Συμπεριφορά προηγείται της μάθησης
Τα σκυλιά συχνά εκτελούν μια συμπεριφορά πολύ πριν καταλάβουν τι είναι
και γιατί το κάνουν. Όσο περισσότερο φυσική είναι μια συμπεριφορά τόσο
πιο πιθανό είναι να συμβεί. Οι εκπαιδευτές πρέπει να έχουν την ικανότητα
ξεχωρίζουν συμπεριφορές που παροτρύνονται με σκεφτόμενη κατανόηση
και συμπεριφορές που εκτελούνται σε συγκεκριμένη στιγμή, στη σωστή
στιγμή αλλά δεν είναι βασισμένες στη νοητική σκέψη.

Όταν θεωρούμε ότι ο σκύλος έχει καταλάβει κάτι επειδή το έκανε χτες,
υπάρχει ρίσκο. Επειδή ο σκύλος έκανε/δείχνει μια συμπεριφορά δεν
σημαίνει ότι έχει ‘μάθει’ τη συμπεριφορά. Το ρίσκο εδώ είναι, ότι μπορεί
άδικα να διορθώσουμε ένα σκύλο ο οποίος δεν έχει καταλάβει γιατί
διορθώνεται ή πώς να αποφύγει τη διόρθωση. Αυτό καταστρέφει τη
σχέση και την εμπιστοσύνη μεταξύ σκύλου και εκπαιδευτή/ιδιοκτήτη.

Πώς λοιπόν γνωρίζουμε ότι είναι δίκαιο να διορθώσουμε το σκύλο;
Ο σκύλος διορθώνεται μόνο όταν έχει καταλάβει την αντίδραση
στην εντολή που του δόθηκε και έχει αποφασίσει να μην την εκτελέσει.
Πώς καταλαβαίνουμε όταν ο σκύλος έχει καταλάβει μια εντολή;

Συνέχεια...
 
Last edited by a moderator:


liajoe

Well-Known Member
Η Εξέταση (Proofing) φέρνει την Κατανόηση
Proofing είναι μια τεχνική που μαθαίνει και εξετάζει την κατανόηση ενός σκύλου πάνω σε μια συμπεριφορά.

Μαθαίνουμε ένα σκύλο την εντολή ‘κάτω’, προσελκύοντας τον με λιχουδιά ή παιχνίδι στην κατάλληλη θέση.
Μετά από ένα αριθμό επαναλήψεων ο σκύλος εκτελεί το ‘κάτω’ με εντολή. Αλλά, ο σκύλος δεν έχει μάθει κάτω
από ποιες συνθήκες πρέπει να εκτελέσει το ‘κάτω’.

• Που πρέπει να ξαπλώσει ‘κάτω’?
• Πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να παραμείνει ‘κάτω’?
• Μπορεί να σηκωθεί αν περάσει άλλος σκύλος?

Όλες αυτές οι καταστάσεις είναι εξεταστικές (proofs). Παίρνουμε ένα σκύλο που μόλις έχει μάθει την εντολή
‘κάτω’ και τον φέρνουμε αντιμέτωπο με ένα πρόβλημα.

Ένας άνθρωπος περνάει από μπροστά κρατώντας ένα σάντουιτς και ο σκύλος αρχίζει να σηκώνετε. Ο σκύλος
δεν ξέρει ότι δεν πρέπει να σηκωθεί γιατί κανείς δεν του έχει δείξει τι να κάνει αν είναι σε μια θέση ‘κάτω’ και ένα σάντουιτς περνάει από μπροστά του!

Δεν είναι σωστό να τον διορθώσουμε για κάτι που δεν έχει μάθει. Σε αυτήν την περίπτωση, ο σκύλος τοποθετήτε στην αρχική θέση (repositioned) και επιβραβεύετε γιατί είναι πάλι στην θέση ‘κάτω’. ‘Ένας σκύλος που κάνει ένα ειλικρινές λάθος στην διάρκεια του proofing πρέπει να βοηθάτε, πότε να διορθώνετε.

Μέσα από δοκιμασίες και λάθη, ο σκύλος μαθαίνει πότε πρέπει να παραμείνει στην θέση ‘κάτω’ και πότε μπορεί να σηκωθεί. Η εξέταση πρέπει να γίνετε κάτω από πολλές διαφορετικές συνθήκες και τοποθεσίες. Αργότερα, όταν ο σκύλος έχει μάθει την εντολή και αποφασίζει να σηκωθεί, τότε η διόρθωση επιτρέπετε και είναι δικαιολογημένη.

Συνέχεια...
 


liajoe

Well-Known Member
Η ‘W’ Καμπύλη Μάθησης
Με την πάροδο του χρόνου, παρατηρώντας σκύλους να λύνουν προβλήματα και να μαθαίνουν,
έχει παρατηρηθεί ένα πρότυπο στην μάθηση. Το πρότυπο αυτό ονομάστηκε ‘W Καμπύλη Μάθησης’,
(W Learning Curve)
γιατί αν καταγράψουμε τις σωστές αντιδράσεις ενός σκύλου μοιάζουν με ένα “W”.

Η “W” καμπύλη μάθησης φαίνετε όταν ξεκινάει η εξεταστική περίοδος.
Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα σκύλο που μαθαίνει κάτω από ποιες συνθήκες
πρέπει να εκτελέσει το ‘κάτω – μείνε’.


  • Καθώς αρχίζει η εξεταστική περίοδος, ο σκύλος κάνει λάθη (για τα οποία δεν διορθώνετε αλλα re-positioned). Αυτό είναι το πρώτο πόδι της καμπύλης “W”.


  • Μετά από κάποιες προσπάθειες ο σκύλος αρχίζει να βελτιώνετε και φαίνετε να καταλαβαινει. Αυτό είναι το δεύτερο πόδι της καμπύλης “W”.


  • Τότε, καθώς ο εκπαιδευτής αρχίζει να ενθουσιάζετε για την πρόοδο του σκύλου, ο σκύλος αρχίζει ανάδρομη φορά. Αυτό είναι το τρίτο πόδι της καμπύλης “W”.


  • Καθώς ο εκπαιδευτής αρχίζει να πιστεύει ότι η μέθοδος αυτή ίσως να μην είναι αποτελεσματική, ο σκύλος αρχίζει να βελτιώνετε γρήγορα και τώρα δείχνει να κατανοεί με αυτοπεποίθηση. Αυτό είναι και το τελευταίο πόδι της καμπύλης “W”.
Συνέχεια...
 


liajoe

Well-Known Member
Το Οροπέδιο Πέμπτης Εβδομάδας
Η θεωρία λέει, ότι όταν ο σκύλος μαθαίνει κάτι, οι πληροφορίες πηγαίνουν στο
προσωρινό τμήμα της μνήμης
και μεταφέρονται στο μόνιμο τμήμα της
μνήμης
περίπου μετά από 35 ημέρες. Όταν οι πληροφορίες είναι σε διακίνηση,
ο σκύλος δεν μπορεί να τις θυμηθεί.

Τα οροπέδιο φαίνετε να διαρκεί από 1-2 ημέρες μέχρι 2 εβδομάδες με
μέσο όρο την 1 εβδομάδα. Σε αυτήν την περίοδο το πιο ωραίο είναι ότι, αν
δεν συνεχίσουμε την εκπαίδευση, οι πληροφορίες επιστρέφονται και συνεχίζουμε από εκεί!

Αυτό που πρέπει να θυμόμαστε είναι να μην διορθώνουμε τον σκύλο σε αυτήν
την περίοδο γιατί θα καταστρέψουμε την αυτοπεποίθηση του και την εμπιστοσύνη
του σε εμάς. Το οροπέδιο της πέμπτης εβδομάδας του σκύλου το συναντάμε σε όλες τις ασκήσεις.

Εμείς είμαστε υπεύθηνοι για την μάθηση και συμπεριφορά του σκύλου μας! :)
 
Last edited:








marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Σ ευχαριστούμε Λία!
Να κάνω μια ερώτηση: όταν επανατοποθετούμε το σκύλο στη σωστή θέση, δεν είναι διόρθωση στην ουσία; Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ των δύο;
 


liajoe

Well-Known Member
Ωραία ερώτηση :)

Τι ονομάζουμε οταν δείχνουμε σε κάποιον τι είναι το σωστό? ...
Αυτο που θέλω να πω είναι οτι δεν "διορθώνουμε" τον σκύλο με τρόπο ώστε να νομίζει οτι έχει κάνει λάθος.
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Σ'ευχαριστουμε για τις γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας..
Εχω αποριες οσον αφορα την 5η βδομαδα. Εκει ο σκυλος δειχνει να μη θυμαται τιποτα, ή μπορει τη μια να εκτελει και την αλλη οχι? Την εκπαιδευση καλο θα ειναι να τη συνεχιζουμε σαυτη τη φαση σαν να ξεκιναμε απτην αρχη, ή να σταματαμε για λιγο καιρο?
 


liajoe

Well-Known Member
Σ'ευχαριστουμε για τις γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας..
Εχω αποριες οσον αφορα την 5η βδομαδα. Εκει ο σκυλος δειχνει να μη θυμαται τιποτα, ή μπορει τη μια να εκτελει και την αλλη οχι? Την εκπαιδευση καλο θα ειναι να τη συνεχιζουμε σαυτη τη φαση σαν να ξεκιναμε απτην αρχη, ή να σταματαμε για λιγο καιρο?
1. Ναι, μπόρει κάποιες εντολές να τις εκτελεί και κάποιες όχι.
2. Αυτο εξαρτάται απο εσένα και την υπομονή σου. Εγώ τα συνδυάζω.
Το πρωί συνεχίζουμε με το μάθημα σαν απο την αρχή και το απόγευμα κάνουμε κάτι καινούργιο.
 




madicta

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
130
0
Συγνώμη που "ζωντανεύω" το νήμα, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να κάνω καινούργιο πόστ.

Εμείς περνάμε την 5η εβδομάδα της σκυλίτσας μου στο σπίτι -δεν είμαι σίγουρη αν είναι η 5η εβδομάδα από τις πρώτες εντολές, πάντως σίγουρα είναι κοντά.

Κάνει κάποια πράγματα "λάθος", πχ σκαρφαλώνει πάνω ου χωρίς να της ζητήσω "αγκαλιά", αλλά της γυρνάω την πλάτη και στην ουσία συνεχίζω την εκπαίδευση. Σε κάποια άλλα πράγματα, που τα θέλει πολύ, πχ το φαγητό της ή τη βόλτα, δεν κάνει λάθος στη ρουτίνα, αν και μου δείχνει εδώ και 1-2 μέρες ότι δεν έχει την αυτοπεποίθηση που θα έπρεπε για κάτι που κάνουμε τόσο καιρό.

Συγκεκριμένα, για να πάρει το φαγητό της ξαπλώνει κ περιμένει το "πάρτο". Στα τελευταία 2-3 γεύματα δε σηκώνεται γεμάτη όρεξη - σιγουριά να φάει, αλλά μένει ψιλό-ξαπλωμένη λες και μου το "κλέβει" (συν αυτιά - ουρά κάτω). Εγώ επαναλαμβάνω κάνα - δυό φορές το "πάρτο" και επιβραβεύω.

Κάτι παρόμοιο ισχύει και με το "μείνε - έλα" που εκτελούμε βγαίνοντας βόλτα (για να περάσω πρώτη από σκάλες και πόρτες). Έρχεται λίγο σα να αναρωτιέται αν κάνει καλά. Πριν μερικές μέρες "τσακιζόταν" στα σκαλιά...

Και εν τέλει η ερώτηση. Εϊναι σωστή η ενθάρρυνση σε αυτές τις περιπτώσεις; Φοβάμαι μήπως θεωρήσει (αν δε θυμάται τις εντολές) ότι την επιβραβεύω που δεν περιμένει την εντολή για να κάνει αυτό που θέλει.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
πολυ ενδιαφερον ερθρο...εγω οταν του λεω κατσε εκεινος καθετε και μολις τον χαιδευω και του λεω μπραβο συκωνετε και φευγει :(
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
πολυ ενδιαφερον aρθρο...εγω οταν του λεω κατσε εκεινος καθετε και μολις τον χαιδευω και του λεω μπραβο συκωνετε και φευγει :( με εχει μπερδεψη λιγο..:confused::confused::confused::confused:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
πολυ ενδιαφερον aρθρο...εγω οταν του λεω κατσε εκεινος καθετε και μολις τον χαιδευω και του λεω μπραβο συκωνετε και φευγει :( με εχει μπερδεψη λιγο..:confused::confused::confused::confused:
Το <μείνε> το έχει μάθει ?Του έχεις μάθει το κάτσε και κάθεται άρα εκτελεί την εντολή. Το μείνε ?
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
εε ναι το μεινε το εχει μαθει..τον εχω και σε βιντεο που του το λεω και το κανει αλλα οταν τον χαιδευω στην βολτα φευγει..αμα του πω μεινε δεν ξερω αν θα μεινει
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Για να μην ανοιξω και εγω νεο θεμα, ξερουμε κανενα βιβλιο για εκπαιδευση Βασικης Υπακοης σε ψηφιακη μορφη για καποιον που θελει να ασχοληθει ο ιδιος με τον σκυλο του?
 


madicta

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
130
0
Κάπου στο φόρουμ είχα βρει ένα μεταφρασμένο e-book από ένα μέλος. Το ψάχνω από πριν, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι. Μιλούσε για βασικά θέματα (πχ crate) αλλά όχι για τη βασική υπακοή. Αν το έχεις κανείς άλλος πιο εύκολο ας το δώσει, θα το ξαναψάξω και εγώ.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Κάπου στο φόρουμ είχα βρει ένα μεταφρασμένο e-book από ένα μέλος. Το ψάχνω από πριν, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι. Μιλούσε για βασικά θέματα (πχ crate) αλλά όχι για τη βασική υπακοή. Αν το έχεις κανείς άλλος πιο εύκολο ας το δώσει, θα το ξαναψάξω και εγώ.
Το εχω αυτο. Ηθελα για ΒΥ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf