havanese????


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
[h=2]Geia sas paidia eimai kainouria sto forum. Grafw greeklish gia prwti kai teleytaia fora gt mou xalase to pliktrologio kai tha ftiaxtei ayrio..opote sygxwreste me ek twn proterwn.[/h]
Thelw na yiothetisw skylaki mikrou megethous, kyriws gt kanw taksidia ekswteriko kai to thelw mazi mou. Den eixa pote ksana skylo, mono gatouli, opote thelw ta fwta sas.
Epeita apo poly psaksimo, kateliksa sto havanese..omws, apo o,ti vlepw, einai genika psilospanio na to vrw..ektrofeis den yparxoun polloi Ellada, egw proswpika exw diavasei edw gia mia kyria pou omws fantazomai logw spaniotitas ratsas, tha ta dinei panakriva. Simeioteon ,mporw na diathesw mexri kai 500 eyrw, omws parapanw px, 800, 1000 eyw dystyxws de mporw. Epsaksa apo periergeia kai se pet shop, ta opoia fysika ta eixa aporripsei apo tin arxi gia eynoitous logous, kai mou eipan pws mporoun na feroun apo Ouggaria me eidiki paragelia, panw katw stin timi twn 500-600..
Skeftomai na koitaksw kai se ekswteriko, apla fovamai pws gia na to parw kai apo kei tha mou stoixisei o koukos aidoni.
Exete na proteinete kati allo pou isws me voithise, px kapoion ektrofea, i kapoia lysi dedomenis tis spaniotitas tis ratsas?
sas eyxaristw poly kai sygnwmi pali gia ta greeklish, apo ayrio de tha yparxei provlima​
 


Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
Κοίταξε επειδή είμαι στο ψάξιμο και εγώ θα σου πω την γνώμη μου. Καταρχάς απορρίπτεις την λύση των πετσοπ ,σιγουρα θα το έχεις κανει και μόνη σου. Δεύτερον αν εδώ βρεις ενα havanese που να κάνει για παράδειγμα 800 ευρώ στο εξωτερικό θα σου βγει σίγουρα πολύ παραπάνω γιατί εγώ τουλαχιστον αφού θα έβρισκα εκτροφέα θα πήγαινα να το δώ φυσικά πριν το αγοράσω.. Προσωπικά νομίζω οτι η αλλαγή ράτσας είναι μονόδρομος.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μίλα με την΄Ντόλυ Νικολοπούλου η οποία έχει πολύ καλά havanese...και πες της τι θέλεις...ποτέ δεν ξέρεις. Εξάλου, αν δεν έχεις μιλήσει με κανέναν εκτροφέα πως προκαταβάλεις ότι θα τα δίνουν πανάκριβα?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καθαροαιμο και μαλιστα σχετικα σπανιας φυλης χιλιαρικο και πανω να υπολογιζεις. Το πετ σοπ να μην το σκεφτεσαι διοτι ειναι απο puppy mills με πλαστα χαρτια και σκυλες που πεθαινουν γεννοβολοντας. Υπαρχουν εκατονταδες ημιαιμα μικροσωμα αδεσποτα σκυλακια σε αγγελιες που χαριζονται. Προσεξε ομως! Οχι σε εκεινες τις αγγελιες που δινουν κουταβια κι εχουν τους γονεις και κανουν αναπαραγωγη καποιοι παρανομοι ιδιωτες.

εντιτ: Κανε οπως σου λεει η Κατερινα, για να σου λεει οτι καποιος εχει ετσι θα ειναι. Ψαξε καλυτερα
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Κοίτα, εγώ που έψαχνα μια φυλή, οχι ιδιαίτερα σπάνια, με 4 εκτροφείς στην Ελλάδα το φθηνότερο κουτάβι που βρήκα ήταν στα 500 ευρώ. Κι αυτό όχι το Νο1 δείγμα για εκθέσεις και επιβάσεις. Μικρό το κακό θα μου πεις.

Οπότε αν υπάρχει μόνο μία εκτροφέας στην Ελλάδα κάνει άνετα μονοπώλιο..

Εγώ θα σου πω, επειδή ψάχνεις κάτι σε μικρόσωμο οπωσδήποτε, να κοιτάξεις και σε φιλοζωικές. Υπάρχουν πάρα πολλά μικρόσωμα σκυλάκια και κάποια που "καθαροαιμοδείχνουν" επίσης. Ορίστε να πάρεις μια ιδέα.
Αυτό στο προτείνω γιατί βλέπω να εστιάζεις κυρίως στο μέγεθος κι όχι στα χαρακτηριστικά της φυλής.

https://www.facebook.com/photo.php?...1581327151.190796.353427217151&type=1&theater

http://ΜΙΚΡΟΣΩΜΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΠΡΟΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑ | Facebook
 




eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θέλω μικρόσωμο λόγω των ταξιδιών που κάνω αρκετά συχνά έξω, δε θα ήθελα να αφήσω το σκυλάκι μόνο του για 1-2 μήνες εδώ. Επιπλέον, δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ανατροφή σκυλιών αλλά το προσπαθώ διαβάζοντας, μπαίνοντας σε φόρουμ και πολλά άλλα. Η περίπτωση του Χαβανέζικου μου φαίνεται ιδανική και λόγω μεγέθους και λόγω χαρακτήρα, και ειλικρινά μου κάνει εντύπωση πως είναι σπάνια σχετικά ράτσα με τα τόσα καλά που συγκεντρώνει. Το μόνο του πολύ μεγάλο αρνητικό αναφέρεται το άγχος αποχωρισμού το οποίο με κατάλληλη εκπαίδευση φαντάζομαι στρώνει. Κατά τα άλλα, επειδή έχω πάρει πολύ σοβαρά το θέμα "σκύλος" , προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν προσεκτική από πού και πως θα το πάρω. Φυσικά, έχω απορρίψει κουταβομάγαζα κλπκλπ, τα οποία σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν πως μπορούν να βρουν Χαβανέζικο από Ουγγαρία. Πάμε σε εκτροφείς τώρα. έχω το τηλ της κυρίας που αναφέρατε και θα επικοινωνήσω μαζί της αν και φοβάμαι πως θα ακούσω καμία πολύ υψηλή τιμή. Κατανοώ πως η τιμή θα είναι και ανάλογη αυτού που παίρνεις, αλλά δεν έχω τόσα να διαθέσω. Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα και πολλά για καθαρόαιμα σκυλάκια όποτε θεωρούσα πως με τα 500 θα είμαι οκ, αλλά διαψεύστηκα στην πορεία. έχω ψάξει και εξωτερικό, έχω βρει εκτροφείς κυρίως Γερμανία αλλά οι τιμές είναι απαγορευτικές και εκεί. Οπότε, όπως αναφέρθηκε, είτε αλλάζω ράτσα (που δε θέλω καθόλου ομολογώ), είτε απλά μαζέυω κι άλλα χρήματα και απευθύνομαι στην κυρία.
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και για τα φώτα σας, ήθελα κυρίως να διαπιστώσω πως δε μου έχει ξεφύγει κάποια λύση για το θέμα μου.
Να είστε καλά και καλές γιορτές!
 


Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
Για μένα αν μπορείς να μαζέψεις το ποσό και μπορείς να τα διαθέσεις κάντο , εφόσον δεν θελεις να αλλάξεις φυλή. Μην ξεχνάς οτι το σκυλί θα σε συντροφέυει για 13-15 χρόνια.

Καλές γιορτές και σε σενα!
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Για μένα αν μπορείς να μαζέψεις το ποσό και μπορείς να τα διαθέσεις κάντο , εφόσον δεν θελεις να αλλάξεις φυλή. Μην ξεχνάς οτι το σκυλί θα σε συντροφέυει για 13-15 χρόνια.

Καλές γιορτές και σε σενα!
Μόλις επικοινώνησα με εκτροφέα, αυτό θα κάνω! θα περιμένω βέβαια αρκετούς μήνες αλλά αξίζει!σε ευχαριστώ πολύ!
 




milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Στα ταξιδια που λες οτι θα πηγαινεις συχνα θα εχεις την δυνατοτητα να το παιρνεις η εστω να υπαρχει αλλος πισω να το προσεχει;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γεια σας, καιρό τώρα διαβάζω τα θέματα του φόρουμ και σήμερα είδα ένα θέμα για χαβανέζ. Έχω τη χαρά να μοιράζω τη ζωή μου με ένα υπέροχο χαβανέζ, τη Μπάρμπι. eleonor97, πολύ καλή επιλογή, είναι φανταστική φυλή τα χαβανέζ. Έχω ιστοσελίδα όπου έχω περιγράψει τα στοιχεία του χαρακτήρα αλλά και το θέμα περιποίησης. Δεν ξέρω όμως αν μπορώ να το πω εδώ. Έχω γνωρίσει την κ. Ντόλυ σε κάποιες εκθέσεις, είναι πολύ καλή και επίσης έχει πολύ ωραία σκυλάκια. Όταν με το καλό το πάρεις το κουταβάκι ελπίζω να μπορούμε να μοιράζουμε εδώ τις εμπειρίες μας.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Στα ταξιδια που λες οτι θα πηγαινεις συχνα θα εχεις την δυνατοτητα να το παιρνεις η εστω να υπαρχει αλλος πισω να το προσεχει;;
Είπε ότι το θέλει μικρό για να το παίρνει μαζί της :)
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Γεια σας και πάλι, έχω τη δυνατότητα να το παίρνω μαζί μου ναι και έχω και άνθρωπο να το κρατήσει εδώ αν δε γίνεται κάποια φορά να το πάρω, έμπιστο φυσικά που ξέρω πως θα το σεβαστεί σε κάθε περίπτωση. Σκέφτομαι να αρχίσω να ψάχνω για κτηνίατρο για ενημέρωση για να αρχίσω να προετοιμάζομαι σιγά σιγά για τον ερχομό του μωρού! Εννοείται θα ανταλλάσσουμε νέα μας, θα στείλω και φώτος όταν το πάρω. :)
Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως θα περάσουν οι μήνες αλλά μετά σκέφτομαι πως αξίζει τον κόπο, γτ θα είναι σύντροφος ζωής για τα χρόνια που θα έρθουν.
 


mar.maro

New Member
13 Μαρτίου 2017
1
0
57
Καλησπέρα κι από μένα! Ψάχνω κι εγώ για Χαβανεζ και έχω βρει άλλη μία εκτροφέα στις Σέρρες.Περιμένουμε με αγωνία την γέννα...:love:
 


alpap3

New Member
26 Αυγούστου 2023
1
0
67
Μίλα με την΄Ντόλυ Νικολοπούλου η οποία έχει πολύ καλά havanese...και πες της τι θέλεις...ποτέ δεν ξέρεις. Εξάλου, αν δεν έχεις μιλήσει με κανέναν εκτροφέα πως προκαταβάλεις ότι θα τα δίνουν πανάκριβα?
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για havanese. Πως μπορώ να μιλήσω με την κ. Ντόλι Νικολοπουλου;