hot spots: Πώς και γιατί;


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
nfeel;511073... Επίσης σε περιπτώσεις που οι κρέμες και οι σκόνες έδειχναν να έχουν πολύ αργή έως κ καθόλου βελτίωση στο σκύλο said:
μαύρου τσαγιού[/COLOR] στο σημείο είδαν θαύματα μέσα σε διάστημα ημερών.
Όχι φυσικό μαύρο τσάι αλλά αυτό που πουλάνε κ στα super market με τα σακουλάκια,βουτάμε το σακουλάκι σε ζεστό νερό κ αφού το αφαιρέσουμε το αφήνουμε εκτώς να παγώσει.Στην συνέχεια το τοποθετούμε όπως είναι στην περιοχή με τον ερεθισμό του σκύλου και το αφήνουμε για 5 λεπτά.Επαναλαμβάνουμε αυτή την θεραπεία 3 με 6 φορές καθημερινά μέχρι το σημείο να αρχίσει να γιάνει.


...
Αυτο καναμε κι εμεις! Το διαβασαμε στο ιντερνετ ψαχνοντας τι αλλο να κανουμε, μετα απο 10 ημερες με αλοιφες και πλυσεις και καμια διαφορα στην ουσια. Με το μαυρο τσαι ή και το χαμομηλι σε κρυες κομπρεσες πραγματικα σαν θαυμα μεσα σε μερικες ημερες εξαφανιστηκε. ;)
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Μάλλον έχει βγάλει και η Λούνα hot spot...
Έχει βγάλει άλλες 2 φορές στο παρελθόν στο ίδιο σημείο οπότε δεν ανησυχώ!
Σήμερα το είδα θα το καθαρίζω με μπεταντιν ( όπως μου είχε πει ο κτηνίατρος ) και αν δεν περάσει θα της δώσω αντιβίωση .
Πάλι καλά το πέτυχα στην αρχή .
Είμαι σίγουρη οτι εγώ φταίω γιατί τ τρίχωμα της ήταν σε άθλια κατάσταση !!
Ειδικά στο λαιμό .
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Παιδια να ρωτησω κατι σε οσους εχουν βγαλει hot spot...Το δερμα σε εκεινο το σημειο,ειναι εκτος των αλλων ,καπως σκληρο-πρησμενο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ξεραμένο. Οταν κλείνουν πια οι πληγές. Στην αρχή είναι σχεδόν πάντα υγρό.
Πρησμένο...δεν το θυμάμαι. Δεν νομίζω. Εκτός αν υπάρχουν κι άλλες ποικιλλίες και δεν το ξέρω :rolleyes:
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Τοτε θα μαθω σημερα τι ''ποικιλια'' ειναι το δικο μας και θα σας κανω φωτορεπορταζ..Παντως η μυρωδια ειναι ελεεινη.Η αληθεια ειναι πως σοκαριστηκα απο την ταχυτητα με την οποια βγηκε και εξαπλωθηκε χωρις να το παρω χαμπαρι.Απο την μυρωδια αρχισα να ψαχνω και ανακαλυψα θησαυρο..Εκλεισα κιολας ραντεβου για το απογευμα,δεν παιρνει αναβολη αυτο το πραμα.&*%&^$%$%&#*^&^%@
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Σε ποιό σημείο το έβγαλε;

Πάντως αδελφάκι μου, από την μέρα που πήγατε εκεί, χρυσό τον έχετε πληρώσει...:p
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Μην το ξαναπεις αυτο....Σημερα μαλιστα θα τον παμε στο καινουριο υποκαταστημα της κλινικης,η πρωτη ειναι συνεχεια φουλ..Φτωχια καταραμενη.
Το εβγαλε στο λαιμο,ο οποιος ειναι το πιο ''πυκνοφυτεμενο'' σημειο του.Ακομα και τωρα,δεν βλεπεις κατι,αλλα αν ψαξεις κατω απο τις τριχες..αστα να πανε.Ειναι τουλαχιστον 10 εκατοστα σε μηκος.Ψυλλιαζομαι οτι φταιει η προχθεσινη βολτα στην παραλια.Τον ξεπλυνα πολυ καλα οταν γυρισαμε,αλλα μαλλον δεν τον στεγνωσα αρκετα και κρατησε αρκετη υγρασια ο λαιμος..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Σίγουρα θα πρέπει να τον ξυρίσει.
Τον έχεις ψάξει μπας κι έχει κι αλλού;
Στα καπούλια; Στην ουρά; Μασουλιέται πουθενά αλλού;
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Oχι ευτυχως δεν εχει αλλου,ουτε ξυνεται σε αλλο σημειο,αλλα τον εχω απο κοντα για να τον σταματαω οταν ξυνει τον λαιμο.Νομιζω οτι επιβαλλεται να τον ξυρισουν,ειναι αδυνατον να περιποιηθεις την πληγη μεσα σε τοση τριχα..Ρωτησα στην αρχη για πρηξιμο,γιατι ολο το σημειο της πληγης ειναι πρησμενο.
Θα ενημερωσω το βραδυ για το αν ειναι τελικα hot spot η κατι αλλο.Παντως απο τις φωτος που ειδα στις προηγουμενες σελιδες,για κατι τετοιο μου κανει..Ειδωμεν..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ξεραμένο. Οταν κλείνουν πια οι πληγές. Στην αρχή είναι σχεδόν πάντα υγρό.
Συμφωνω με Μαρεκο! ;-)
Ενω ειναι σε εξελιξη το χοτ σποτ ειναι σαν να βγαζει πυον, υγρο δηλαδη και ψιλομυριζει. Βοηθαει πολυ το χαμομηλι και το μαυρο τσαι τοπικα με κρυες κομπρεσες.

Εμας δεν τον ξυρισε, ξυνοταν ο ιδιος και μαδησε τις τριχες εκει, στο λαιμο κι εμας ειναι το νο1 σημειο.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Nzinny,παλιοτερα ειχαμε παθει κατι παρομοιο και απο το ξυσιμο δεν εβγαλε απλως τις τριχες,αλλα ολο το δερμα σε εκεινο το σημειο..Ευτυχως αυτη τη φορα δεν ξυνοταν τοσο εντονα.
Λοιπον..μολις γυρισαμε απο την κλινικη.Hot spot,αλλα σε λιγο πιο προχωρημενο σταδιο οπως προσπαθησε να μας το πει με απλα λογακια ο γιατρος(η συνεννοηση ειναι ενα θεμα εδω..). Κοντρα ξυρισμα ο λαιμος,καθαρισε καλα ολη την περιοχη με ενα ροζ ζουμι που εκανε αφρο,μας εδωσε synulox και prednizolone tablets (ουτε ξερω τι ειναι) και επισης ειπε για 3-4 μερες x 3 φορες ημερισιως,απαλες κομπρεσσες με αλατονερο για να ξεραθει η πληγη.
Α! και τελικα με το ξυρισμα αποκαλυφθηκε η πραγματικη εκταση...
Με τις υγειες μας!!:rolleyes::rolleyes:
IMG_5521.jpgIMG_5522.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
...καθαρισε καλα ολη την περιοχη με ενα ροζ ζουμι που εκανε αφρο,...
Hibitane scrub μάλλον.
Εγώ μόνο αυτό χρησιμοποιώ για πλήρη επούλωση.

Πολύ πράγμα ε;
Περαστικά του, του κακομοίρη.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Eυχαριστουμε πολυ mareco! Nαι,οντως πολυ πραγμα και καλα κρυμμενο,το προδωσε ομως η μυρωδια..
Ελπιζω να ξεμπερδεψουμε συντομα και αλλο κακο να μην τον βρει..αντε γιατι βλεπω να βοηθαμε ωστε να ανοιξουν και τριτη κλινικη!
Ασχετο,αλλα σ'αυτη τη δευτερη εχουν κανει και φοβερη αιθουσα υδροθεραπειας.Ενα μεγαλο κομματι της μπορω να πω οτι το ''χτισαμε'' εμεις..\\:D/:eye:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Χαχαχαχααααα!!! Μ'αρέσει που δεν χάνεις το χιούμορ σου :D
Περαστικά σας και μόνο καλά νέα να ακούμε από σας από δω και πέρα :)
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Τι να κανεις Kyveli..δεν εχω και αλλη επιλογη:) Ευχαριστουμε για τα περαστικα!
Παντως κριμα,γιατι πανω που ειπαμε οτι εφτιαξε λιγο ο καιρος και θα μπορουμε να πηγαινουμε θαλασσα,δες τι παθαμε μετα το πρωτο μας μπανιο,οποτε δυσκολα θα το ξαναρισκαρω..
Και παρ'ολο που τον ξεπλυνα πολυ καλα οταν γυρισαμε,το κακο εγινε.Το καλο ειναι οτι απο χθες δεν ξυνεται καθολου,οποτε ελπιζω σε γρηγορη αναρρωση..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Δεν έχει να κάνει το ξέπλυμα βρε συ.
Εγώ τα δικά μου δεν τα ξέπλυνα ποτέ, από τον Αύγουστο που είχαμε πάει.
Τα μπάνια μόνο καλό θα του κάνουν, νομίζω.
Σου είπε ο γιατρός να μην τον πάτε θάλασσα;
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Οχι ,δεν μου ειπε να μην τον παμε,αλλα μου ειπε οτι αυτο προκληθηκε απο καποια γρατζουνια σε συνδιασμο με βακτηρια απο την θαλασσα-αμμο..Το ιδιο μου ειχε πει και η κοπελα με την οποια πηγαμε στη θαλασσα,να τον ξεπλυνω καλα γιατι πολλα σκυλια απο το καταφυγιο που τα πανε βολτα εκει,στο καπακι βγαζουν δερματικα.Εμεις 3 χρονια τωρα,ειμασταν καθε τρεις και λιγο για μπανια στην Ελλαδα και το μονο που εβγαζε αρκετες φορες,ηταν μυκητες στις πατουσες..Τι να πω..
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα hot spots είναι το πιο συνηθισμένο πρόβλημα στα Golden...Ο Τσούφι έβγαζε συνέχεια..Τις περισσότερες φορές ήταν επειδή δεν στέγνωνε καλά...και κάποιες φορές έβγαλε από στρες...(τον είχα αφήσει σε φίλη μου για διακοπές και στρεσσαρίστηκε)...Το ξέπλυμα μετά από το μπάνιο στη θάλασσα χρειάζεται γιατί το αλάτι μπορεί να προκαλέσει φαγούρα στον σκύλο και δεύτερον αγριεύει πολύ το τρίχωμα...
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Thanks Alexia για την πληροφορια!
Κατερινα,πιστευω πως ηταν αποτελεσμα πολλων παραγοντων + φυσικα αυτο που αναφερεις με το στεγνωμα.Εκει πρεπει να εκανα την πατατα,μαλλον δεν τον στεγνωσα καλα.
Παντως ειναι και η θαλασσα αυτη ρε παιδακι μου χαλι..Τραβιεται καθημερινα μισο χιλιομετρο μεσα και μενει μια τεραστια,πολυ υγρη παραλια με μικρες λιμνουλες,στις οποιες το νερο βραζει..Ισως να ειναι απο αυτο τα αυξημενα βακτηρια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22