IMMUNE LEIS


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
http://www.petnutrition.gr/immune-leis.html

Ξερετε κατι γι αυτο? Το εχετε ακουσει? Εχει επικοινωνησει κανεις μαζι τους?

Μια πρωτη θεση των υπευθυνων ειναι αυτη.

Η παρασκευή του σκευάσματος βασίστηκε στον συνδυασμό φυτικών βοτάνων εξαιρετικά υψηλής συμπύκνωσης και συνέργειας τα οποία εγείρουν το αμυντικό σύστημα του σκύλου. Ο στόχος είναι η επίτευξη της ίδιας κυτταρικής ανοσίας, όπως αυτή που παρουσιάζουν τα άγρια ζώα στην φύση όταν προσβάλλονται από την λεισμανίαση. Παρατηρήθηκε ότι συγκεκριμένες τροφές που αυτά καταναλώνουν, αφυπνίζουν μια σειρά ειδικευμένων φαγοκυττάρων, τα οποία μπορούν να καταπολεμήσουν το πρωτόζωο L-infantum. Εμείς αυτό που μπορούμε να σας πούμε είναι ότι το σκεύασμα έχει δοκιμαστεί σε ένα ευρύτατο δείγμα 1000+ σκύλων με πολύ καλά αποτελέσματα. Αν θέλετε για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μας για να δούμε πως μπορούν να βοηθηθούν τα ζωάκια σας και να αντιμετωπίσουν αυτή την πραγματικά πολύ δύσκολη νόσο. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο οργανισμός του κάθε ζώου αντιμετωπίζει διαφορετικά την νόσο.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πολλά υποσχόμενο ακούγεται, και είναι και φυτικό. Προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει. Θα ήθελα όμως να δω κάπου τα έγγραφα για τις δοκιμές που έχουν γίνει, σε τι στάδιο ήταν οι σκύλοι που έλαβαν μέρος στις δοκιμές, τι τίτλο είχαν, τις αιματολογικές και βιοχημικές τους εξετάσεις για να έχουμε πιο πλήρη εικόνα. Γιατί αν πχ δοκιμάστηκε κυρίως σε σκύλους με τίτλο πχ 200-400 και άριστες εξετάσεις διαφέρει από το αν δοκιμάστηκε με επιτυχία σε σκύλους με τίτλο πχ 1600
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγραψα στη σελιδα τους εαν μπορουν να μας τα δειξουν αυτα. Ιδωμεν.
Μια κοπελα εγραψε οτι δοθηκε σε αδεσποτο πιτμπουλοειδες και απο 1/3200 πηγε 1/600. Και με μπαμπεζια ο σκυλος και συνηλθε τελειως....
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Κανονικά θα έπρεπε να αναφέρονται στην σελίδα τους αναλυτικά όλα τα βότανα που περιέχονται και η αναλογία τους. Έτσι θα μπορούσαμε να πάρουμε μια ιδέα για την πιθανή αποτελεσματικότητα του και να ελεγχθεί πιθανή αλλεργική αντίδραση.
Υποθέτω ότι θα αναγράφονται στην συσκευασία (όπως γίνεται με κάθε σοβαρό συμπλήρωμα βοτάνων) αλλά δεν υπάρχει ούτε μια φωτογραφία της πίσω πλευράς.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Στην σελιδα κανουν μερικες πολυ "βαριες" δηλωσεις.
Μακαρι να ισχυουν πραγματικα.

Υπαρχουν ερευνες για τα ποσοστα της ασθενειας στα αγρια κυνοειδη που αναφερουν;
Πως συμπεραινουν οτι η "ανθεκτικοτητα" που παρουσιαζουν, αν παρουσιαζουν, τα αγρια εχει να κανει με την διατροφη και δεν οφειλεται πχ σε γονιδιακους παραγοντες;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εχω και γω ολα αυτα τα ερωτηματα και γι αυτο ανεβασα το ποστ. Επισης, στη σελιδα τους συνεχιζω τη συζητηση. Καλοδεχουμενος οποιος θελει να συμμετεχει :)
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ποια ειναι τελικα η παρασκευαστρια εταιρεια η Holism η η Cytomed?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ποια ειναι τελικα η παρασκευαστρια εταιρεια η Holism η η Cytomed?
Εδώ που είναι εταιρεία που συνεργάζεται με τη holism (και είναι η σελίδα της στο φέις) έχει σαν εικόνα το immune leis με λογότυπο Cytomed αλλά από κάτω στην περιγραφή λέει ότι παρασκευάστρια εταιρεία είναι η Holism.

Έστειλα μέιλ στη Holism για το ποια βότανα χρησιμοποιούν και σε τι περιεκτικότητα καθώς και για πληροφορίες για την έρευνα που λένε. Αν και όταν μου απαντήσουν θα ενημερώσω!
 
  • Like
Reactions: yasemin


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τα προιόνται φαίνονται διαφορετικα. Άλλες ετικέτες και σα να ειναι αλλη η εταιρεία παραγωγης... (n)
 
  • Like
Reactions: noni_papa


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν είναι εύκολο να καταλάβεις από την σελίδα που παράγεται το προϊόν και κάτι δεν μας λένε σωστά. Τα περί ελληνικής κατασκευής μάλλον δεν παίζουν.

Πριν το είχαν με την επωνυμία της εταιρείας cyto-med η οποία είναι Αμερικάνικη. Στην σελίδα της δεν υπάρχει αναφορά στο σκεύασμα. Την ίδια επωνυμία είχαν και στα άλλα σκευάσματα. Δεν θέλω να πω πως το σκεύασμα δεν κάνει αυτό που περιγράφουν, αλλά τα περι ελληνικής έρευνας μάλλον δεν παίζουν.

immune-leis

http://www.cytomed.net/
 

Attachments



lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Μιλησα τωρα μαζι τους,απατεωνια μου ακουγεται η φαση.
Τους ρωταω τα συστατικα κ μου λενε "ειναι ενα μειγμα βοτανων που βοηθαει τον οργανισμο"
Τους ξαναρωταω,ποια ειναι η δραστικη ουσια,μου λενε ειναι στα πνευματικα δικαιωματα της εταιριας κ αλλες τετοιες μπουρδες κ δεν μπορουν να μου την αποκαλυψουν!
Το κορυφαιο ειναι οταν τους ρωτησα για τη μελετη που γραφουν στο σαιτ αν ειναι καπου δημοσιευμενη,κ η απαντηση του ηταν οτι ειναι της εταιριας! Αρα μπορουν να γραψουν οτι γουσταρουν με αλλα λογια!!
Απατεωνιες ειναι αυτα παιδια,μην τα εμπιστευεστε.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Τους ρωταω τα συστατικα κ μου λενε "ειναι ενα μειγμα βοτανων που βοηθαει τον οργανισμο"
Τους ξαναρωταω,ποια ειναι η δραστικη ουσια,μου λενε ειναι στα πνευματικα δικαιωματα της εταιριας κ αλλες τετοιες μπουρδες κ δεν μπορουν να μου την αποκαλυψουν!
"μείγμα βοτάνων που βοηθάει τον οργανισμό" μπορούμε και μόνοι μας να κάνουμε να τους πεις...
δηλαδή κανείς δεν ξέρει τι έχει, σε τι ποσότητα και δεν έχει υποβληθεί η φόρμουλα πουθενά για έγκριση και πιστοποίηση μη τοξικότητας.
Ωραίοι οι τύποι....
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και μένα στο απαντητικό τους email τα ίδια μου έγραψαν. Ότι δεν μπορούν να τα δώσουν επειδή είναι πνευματική ιδιοκτησία, και αν θέλω μπορώ να κλείσω ραντεβού με την επιστημονική τους ομάδα που πάλι όμως δεν θα μπορούν να απαντήσουν σχετικά με τα βότανα που περιέχονται
 
  • Like
Reactions: medusa


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αυτοί τουλάχιστον λένε και τι έχει μέσα αυτό που πουλάνε.
http://www.dramitdutta.com/Leishmaniasis-ayurvedic-skin-treatment.aspx
(η αναζήτηση πρόχειρη, το αποτέλεσμα τυχαίο)
και είναι για ανθρώπους & σκύλους.
Πάντως σοβαρά, αν θέλετε να ενισχύσετε το ανοσοποιητικό και να βοηθήσετε με φυσικό τρόπο την φαρμακευτική θεραπεία, ψάξτε για σκευάσματα από βότανα κυρίως Ayuverda. Εκεί έχουν πρόβλημα και στους ανθρώπους, οπότε είναι τουλάχιστον πιστοποιημένα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αυτοί τουλάχιστον λένε και τι έχει μέσα αυτό που πουλάνε.
http://www.dramitdutta.com/Leishmaniasis-ayurvedic-skin-treatment.aspx
(η αναζήτηση πρόχειρη, το αποτέλεσμα τυχαίο)
και είναι για ανθρώπους & σκύλους.
Πάντως σοβαρά, αν θέλετε να ενισχύσετε το ανοσοποιητικό και να βοηθήσετε με φυσικό τρόπο την φαρμακευτική θεραπεία, ψάξτε για σκευάσματα από βότανα κυρίως Ayuverda. Εκεί έχουν πρόβλημα και στους ανθρώπους, οπότε είναι τουλάχιστον πιστοποιημένα.
Το ανθρωπινο σκευασμα όμως και τα βοτανα ειναι καταλληλα και για ζωα?Αλλος οργανισμος ο καθενας. Ισως υπαρχει κατι τοξικο για σκυλια. Και επιδρα το ιδιο, εχει θετικα αποτελεσματα σε ζωα? Ρισκο υποθετω.
 




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
@medusa
μέχρι σήμερα δεν έχω συναντήσει θεραπευτικό βότανο ή συνδυασμό τους που να μην είναι κοινό για ζώα/ανθρώπους. Όταν αλλάζει κάτι είναι η δοσολογία.

Τι πνευματικα δικαιωματα και βλακειες;; δεν ειναι υποχρεωμενοι να γραφουν πανω στην συσκευασια τι περιεχει το προιον;
Δεν ελεγχεται ενα προιον πριν κυκλοφορησει;
Είναι, αλλά...
Μπορεί.... ίσως.... ενδέχεται :)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τι πνευματικα δικαιωματα και βλακειες;; δεν ειναι υποχρεωμενοι να γραφουν πανω στην συσκευασια τι περιεχει το προιον;
Δεν ελεγχεται ενα προιον πριν κυκλοφορησει;
Εδω βγαινουν συνεχως ανθρωπινα σκευασματα αμφιλεγομενης προελευσης και δρασης.
Και πωλουνται ελευθερα στο νετ και παντου, ακομα και σε φαρμακεια βλεπεις σκευασματα που δε κανουν τιποτα στη πραξη.

Αν εγραφε οτι λειτουργει συμπληρωματικα δε θα μου φαινοταν προβλημα, το οτι ισχυριζεται θεραπεια με αμφιλεγομενα στοιχεια θεωρω επικινδυνο, (καποιος μπορει να εγκαταλειψει κλασσικη θεραπεια εις βαρος του ζωου) και επισης δε ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο. Εχω την εντυπωση, χωρις να ειμαι βεβαιη 100%, οτι σε ανθρωπινα δεν επιτρεπεται να ισχυριστεις ιαση στις οδηγιες χρησης, συσκευασια χωρις να τηρουνται καποιες συνθηκες και να εχουν γινει ερευνες.
Εκτος αν υπαρχουν μικρα γραμματακια πουθενα. Π.χ στην αρχικη σελιδα της cytomed αν ειναι η εταιρεια παραγωγης γραφει με μικρα γραμματακια αυτο

The above statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. The products promoted here are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease or illness.
The information contained on this web site should not be considered medical advice.
* the term "natural heath treatments" and "natural joint treatments" are search terms used to optimize search engine performance. It does not state or imply that the products shown on this web site are intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease or illness.
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σορυ παιδες αλλά από αυτό και μόνο

...όπως αυτή που παρουσιάζουν τα άγρια ζώα στην φύση όταν προσβάλλονται από την λεισμανίαση...

τους λες να να να να.
Τα άγρια ζωα (λύκοι, αλεπουδες, τσακάλια) αρρωσταίνουν και πεθαινουν απο λεισμάνια.
Ακόμα και σε καγκουρό υπάρχουν κλινικές εκδηλώσεις του καλαζαρ.

Γενικά οταν βλέπουμε αυτό το σύνθημα "οτι ζει στη φύση ειναι υγιες" καλό είναι να θυμόμαστε π.χ. ότι εκεί όπου ο άνθρωπος εξακολουθεί να ζει στη φύση υπάρχει κι η ωραιότατη λέπρα και πολλά άλλα υπέροχα

Παντως τωρα που κυκλοφορησε το καινουργιο εμβολιο και ο κοσμος ασχοληθηκε εκ νεου με το θεμα της λεισμανιασης, ειναι εντελως λογικο οτι ολες οι εταιρειες του κωλου θα αρχισουν να βγαζουν "συμπληρωματα" και "φυτικα φαρμακα"... Οπως ακριβως γινεται με τα ανθρωπινα φαρμακα, για θυμηθειτε ποσα "ενισχυτικα ανοσοποιητικου" εμφανιζονται απ το πουθενα μολις ειπωθει στις ειδησεις κατι για τη γριπη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf