Jack Russell από εκτροφέα στο Νομό Αττικής.


Athanasios_X

Member
19 Δεκεμβρίου 2013
5
0
Καλησπέρα σας. Είμαι νέο μέλος στο forum σας. Θέλω να κάνω δώρο, σε ένα συγγενικό μου πρόσωπο, ένα Jack Russell. Δεν θα προχωρούσα σε αυτή τη κίνηση αν δεν γνώριζα το άτομο. To συγκεκριμένο πρόσωπο όμως, είχε και στο παρελθόν σκυλάκι που το αγαπούσε πολύ, σπίτι με μεγάλη αυλή και πολύ ελεύθερο χρόνο στη καθημερινότητά του. Έτσι από εσάς, θα ήθελα κάποιες χρήσιμες κατευθυντήριες γραμμές, όπως αν γνωρίζετε κάποιον καλό εκτροφέα εντός του νομού Αττικής, τι ερωτήσεις να του κάνω (έχω διαβάσει άρθρο στο forum σας σχετικά με τον καλό & κακό εκτροφέα), τη διαδικασία απόκτησης που πρέπει να ακολουθήσω, και τέλος αν γνωρίζετε που κυμαίνονται οι τιμές κτήσης ενός τόσο αξιαγάπητου σκύλου!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :D
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλώς ήρθες! Αγαπητέ Αθανάσιε δυστυχως δεν πιστεύω οτι θα βρεθει εκτροφέας να δώσει κουταβι του για δώρο... Αν πάλι βρεθεί λυπάμαι αλλά δεν ειναι εκτροφέας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Αθανάσιε...ξέρεις πόσα τζακρασελοειδή, χαρίζονται καθημερινά στο ιντερνετ;
Αν είναι να κάνεις το καλό [αν και δεν συμφωνώ καθόλου, με την έννοια του σκύλου/δώρου] κάντο σε συνεργασία με μια "φιλοζωική".

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και τουλάχιστον μπράβο σου, που γνωρίζεις τα περί εκτροφέων :)
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Καλως ηρθες! Ποτέ δεν κάνουμε δώρο κατοικίδιο,είναι μεγάλη ευθύνη και για πολλά χρόνια και πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος ο ίδιος ο ιδιοκτήτης για την υιοθεσία, να κάτσει να διαβάσει,να προετοιμαστεί. Θα συμφωνήσω με aliki_s , σωστός εκτροφέας δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μια στο εκατομμύριο να δώσει κουτάβι του για δώρο. Τώρα αν εσυ πάρεις το πρόσωπο και πάτε στο εκτροφείο και συννενοηθούν με τον εκτροφέα και εσυ απλά κάνεις την πληρωμή είναι άλλο..
σπίτι με μεγάλη αυλή
αυτό για μενα προσωπικά δεν έχει καμμία απολύτως σημασία και δε θα έπρεπε καν να αναφέρεται. Αυτό που έχουν ανάγκη οι σκύλοι είναι τα αφεντικά τους οχι μεγάλες αυλές.. είναι μια άποψη που πρέπει να αλλάξει..
Αρχικά συζητησέ το με το πρόσωπο.. Η επιλογή της φυλής πως έγινε? είναι απαιτητική φυλή,πως ξέρεις οτι ταιριάζουν με τον μελλοντικό ιδιοκτήτη? Για τα εκτροφεια κανε ενα τηλέφωνο στον ΚΟΕ να δου δώσει τα τηλέφωνα απο τους αναγνωρισμένουν εκτροφείς.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Yπάρχει πολύ σοβαρό εκτροφείο τζακ ράσσελ στην Αττική αλλά κουτάβι για δώρο δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει. Επιπλέον θα σε ρωτήσω κι εγώ όπως ο/η Kimigaz με ποιά επιλογή έγινε η φυλή όπως και οποιαδήποτε φυλή θα επέλεγες εσύ για κάποιον άλλο..
Ένα ημίαιμο κουταβάκι θα ήταν πολύ ωραία λύση επίσης, αλλά με συνενόηση και επιλογή από τον άνθρωπο για τον οποίο προορίζεται.
 


Athanasios_X

Member
19 Δεκεμβρίου 2013
5
0
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας!
Γνωρίζετε που μπορώ να βρώ άτομα που να χαρίζουν κάποιο Jack Russell? Βασικά όσες φορές είχα κάποιο σκύλο (3) αυτός ήταν αδέσποτος, όπως επίσης και το άτομο που θέλω να το κάνω δώρο. Οπότε το θέμα δεν ειναι αν το σκυλάκι είναι καθαρόαιμο.. Απλός το συγκεκριμένο άτομο το θέλει να το μεγαλώσει από κουτάβι.. Οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρώ κάποιον που να χαρίζει ή σε φιλοζωική..!

Είναι πολύ σωστό αυτό που αναφέρετε για τη φυλή. Είμαι σε διαδικασία εκμάθησης από το περασμένο Δεκέμβρη. Ήμασταν σε βόλτα και το είδαμε στο πάρκο.. από τότε τη συγκεκριμένη φυλή την έβαλε στη καρδιά της. Της αρέσει που είναι παιχνιδιάρικα και με πολύ ενέργεια! Για τον ΚΟΕ διάβασα στο forum σας ότι για να μπείς σε αυτή τη λίστα είναι εύκολο.

Θα είναι σαν έκπληξη. Οπότε τα περισσότερα τα φέρνω "απ' έξω-απ' έξω". Τα σπίτια μας είναι σχεδόν δίπλα, οπότε θα είναι σαν να το κάνω "Δώρο", αλλά θα παίζουμε και θα κάνουμε βόλτα παρέα!
 
Last edited:


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας!
Γνωρίζετε που μπορώ να βρώ άτομα που να χαρίζουν κάποιο Jack Russell? Βασικά όσες φορές είχα κάποιο σκύλο (3) αυτός ήταν αδέσποτος, όπως επίσης και το άτομο που θέλω να το κάνω δώρο. Οπότε το θέμα δεν ειναι αν το σκυλάκι είναι καθαρόαιμο.. Απλός το συγκεκριμένο άτομο το θέλει να το μεγαλώσει από κουτάβι.. Οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρώ κάποιον που να χαρίζει ή σε φιλοζωική..!

Είναι πολύ σωστό αυτό που αναφέρετε για τη φυλή. Είμαι σε διαδικασία εκμάθησης από το περασμένο Δεκέμβρη. Ήμασταν σε βόλτα και το είδαμε στο πάρκο.. από τότε τη συγκεκριμένη φυλή την έβαλε στη καρδιά της. Της αρέσει που είναι παιχνιδιάρικα και με πολύ ενέργεια! Για τον ΚΟΕ διάβασα στο forum σας ότι για να μπείς σε αυτή τη λίστα είναι εύκολο.

Θα είναι σαν έκπληξη. Οπότε τα περισσότερα τα φέρνω "απ' έξω-απ' έξω". Τα σπίτια μας είναι σχεδόν δίπλα, οπότε θα είναι σαν να το κάνω "Δώρο", αλλά θα παίζουμε και θα κάνουμε βόλτα παρέα!
Καλως ηρθες.
Το οτι το ειδε στο παρκο και το εβαλε στην καρδια της δεν σημαινει οτι αυτος ειναι λογος για να διαλεξεις αυτη την φυλη.
Το θεμα ειναι να ερωτευτηκε τον χαρακτηρα τους και οχι μονο την εμφανιση τους.
Μπραβο που ξερεις τα περι εκτροφεων κλπ, φαινεται οτι σε ενδιαφερει το θεμα και το εχεις ψαξει.
Απλα οπως σου ειπαν και τα παιδια, κανενας σωστος εκτροφεας δεν θα εδινε κουταβι για τριτο προσωπο.
Εκτος αν οπως ειπε ο Kimigaz παρεις την φιλη σου και πατε μαζι να την γνωρισει ο εκτροφεας κλπ και εσυ απλα να βαλεις τα λεφτα.
Επισης δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις σε φιλοζωικη τζακ ρασελ κουταβι.
Μπορεις ομως να βρεις πολλα κουταβακια για ολα τα γουστα σε ολα τα σχεδια και μεγεθη.
Σιγουρα καποιο θα ερωτευτεις δεν υπαρχει περιπτωση.
Απλα να εισαι σιγουρος οτι το θελει το σκυλι και δεν θα βρεθει προ απροοπτου με ενα ζωακι που ναι μεν δεν θα της φταιει σε τιποτα αλλα δεν θα εχει, χρονο ή ορεξη να ασχοληθει πραγματικα μαζι του.
Καλη επιτυχια :)
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας!
Γνωρίζετε που μπορώ να βρώ άτομα που να χαρίζουν κάποιο Jack Russell? Βασικά όσες φορές είχα κάποιο σκύλο (3) αυτός ήταν αδέσποτος, όπως επίσης και το άτομο που θέλω να το κάνω δώρο. Οπότε το θέμα δεν ειναι αν το σκυλάκι είναι καθαρόαιμο.. Απλός το συγκεκριμένο άτομο το θέλει να το μεγαλώσει από κουτάβι.. Οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρώ κάποιον που να χαρίζει ή σε φιλοζωική..!

Είναι πολύ σωστό αυτό που αναφέρετε για τη φυλή. Είμαι σε διαδικασία εκμάθησης από το περασμένο Δεκέμβρη. Ήμασταν σε βόλτα και το είδαμε στο πάρκο.. από τότε τη συγκεκριμένη φυλή την έβαλε στη καρδιά της. Της αρέσει που είναι παιχνιδιάρικα και με πολύ ενέργεια! Για τον ΚΟΕ διάβασα στο forum σας ότι για να μπείς σε αυτή τη λίστα είναι εύκολο.

Θα είναι σαν έκπληξη. Οπότε τα περισσότερα τα φέρνω "απ' έξω-απ' έξω". Τα σπίτια μας είναι σχεδόν δίπλα, οπότε θα είναι σαν να το κάνω "Δώρο", αλλά θα παίζουμε και θα κάνουμε βόλτα παρέα!
Μπερδευτικα! Είναι για σένα ή για το άτομο! Ειδικά τέτοια φυλή που έχει τρομερή ενέργεια πρέπει να σκεφτεις πολύ καλά πριν την αποκτήσεις. Στο δρόμο βλέπω και εγω πολλά σκυλιά αλλά η εμφάνιση είναι αυτό που σε τραβάει οπτικά, αλλά το βασικότερο είναι ο χαρακτήρας. Στις φιλοζωικές γίνεται χαμός..Απλα σου ξανα λέω -και συγχωρεσε με αν ακούγεται κάπως- οτι δεν κάνουμε δώρο ψυχές! Δώρο κάνεις μπλούζες,ρολόγια,ντομάτες οχι ζωντανά πλάσματα και ειδικά που είναι μια ψυχή που θα την έχει τουλάχιστον 10 χρόνια.. είναι η ευθύνη , η δέσμευση, τα έξοδα, η διαθεση να το αποκτήσει.. Αν θες τοσο πολύ ένα ''δωρο'' πηγαίντε βόλτα σε κάποιο καταφύγο και ας αποφασίσει εκείνος/η ΑΝ θελει και ΠΟΤΕ θελει να βάλει στη ζωη του ενα κουτάβι..

edit: ilektra_ilie γράφαμε μαζι.με κάλυψες απόλυτα.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάλι πιστεύω πως αυτό γίνεται αλλά όχι ως δώρο - έκπληξη! Να πάτε μαζί και να επισκεφτείτε τον εκτροφέα, να μιλήσει η ίδια με τον εκτροφέα, να δει τα σκυλιά του. Και μετά να αποφασίσει αν μπορεί να φροντίσει έναν τέτοιο σκύλο ή όχι. Είναι πολύ δραστήρια σκυλιά και θέλουν αρκετή εκτόνωση.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
σπίτι με μεγάλη αυλή και πολύ ελεύθερο χρόνο στη καθημερινότητά του.
αυτό για μενα προσωπικά δεν έχει καμμία απολύτως σημασία και δε θα έπρεπε καν να αναφέρεται. Αυτό που έχουν ανάγκη οι σκύλοι είναι τα αφεντικά τους οχι μεγάλες αυλές.. είναι μια άποψη που πρέπει να αλλάξει..
Ουτε εμενα ουτε τον σκυλο μου παντως θα μας χαλαγε να εχουμε μια μεγαλη αυλη που να μπορουμε να παιζουμε, να εχουμε μια κρεμασμενη ροδα στο δεντρο και να εχουμε και εμποδιακια τυπου agility κλπ κλπ κλπ:rolleyes:
Πιστευω αν πει καποιος οτι εχει σπιτι με κηπο δεν σημαινει οτι το λεει γιατι θα μενει το σκυλι στον κηπο (ελπιζω), ειναι απλα κατι εξτρα που μπορεις να παιξεις ολες τις ωρες της ημερα αντι να πετας το παιχνιδι στο σαλονι.
 
Last edited:


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Ουτε εμενα ουτε τον σκυλο μου παντως θα μας χαλαγε να εχουμε μια μεγαλη αυλη που να μπορουμε να παιζουμε, να εχουμε μια κρεμασμενη ροδα στο δεντρο και να εχουμε και εμποδιακια τυπου agility και να κλπ κλπ κλπ:rolleyes:
Πιστευω αν πει καποιος οτι εχει σπιτι με κηπο δεν σημαινει οτι το λεει γιατι θα μενει το σκυλι στον κηπο (ελπιζω), ειναι απλα κατι εξτρα που μπορεις να παιξεις ολες τις ωρες της ημερα αντι να πετας το παιχνιδι στο σαλονι.
Δεν το εννοούσα κατ αυτόν τον τρόπο! Εννοούσα σχόλια που διαβάζω παντόυ τύπου '' Θέλω γερμανικό ποιμενικό. εχω μεγαλη ταρατσα και μεγαλη αυλη.'' το είπα περισσότερο για να κατανοήσουν πως οοοοση και αν είναι η αυλή ο σκύλος θα προτιμήσει να είναι κοντά στο αφεντικό ακόμα και αν είναι σε 20 τμ ..
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δεν το εννοούσα κατ αυτόν τον τρόπο! Εννοούσα σχόλια που διαβάζω παντόυ τύπου '' Θέλω γερμανικό ποιμενικό. εχω μεγαλη ταρατσα και μεγαλη αυλη.'' το είπα περισσότερο για να κατανοήσουν πως οοοοση και αν είναι η αυλή ο σκύλος θα προτιμήσει να είναι κοντά στο αφεντικό ακόμα και αν είναι σε 20 τμ ..
Το καταλαβα :D
Εννοειται πως εχεις απλυτο δικιο σε αυτο!!!
Απλα ειπα να το πω κι εγω πλαγιως....για να δειξω και την αλλη πλευρα μπας και καταλαβουν οτι ο κηπος ειναι καλος για παιχνιδι, οχι για μονιμη κατοικια :)
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Το καταλαβα :D
Εννοειται πως εχεις απλυτο δικιο σε αυτο!!!
Απλα ειπα να το πω κι εγω πλαγιως....για να δειξω και την αλλη πλευρα μπας και καταλαβουν οτι ο κηπος ειναι καλος για παιχνιδι, οχι για μονιμη κατοικια :)
Εγω δεν το έπιασα! Σορρυ! Ωραια σκέψη!! :)
 


Athanasios_X

Member
19 Δεκεμβρίου 2013
5
0
Το "μεγάλη αυλή" το έγραψα με καλό σκοπό, όχι ότι θα το αφήνει εκεί το σκυλάκι... Προς Θεού!!!

Τελικά η πρόταση να πάμε παρέα και να μιλήσει η ίδια με τον εκτροφέα δεν είναι κακή ιδέα..! Γνωρίζετε περίπου πού κυμαίνονται οι τιμές από τους εκτροφείς; Σε petshopαδες από το διαδίκτυο, τιμές υπάρχουν από 370-600 (κρίμα που βάζουν ζωντανά σε γυάλες), αλλά εκτροφείς δεν έχω βρεί κάποιον εκτός από τον Lazaros Kennel (που απ' ότι διάβασα δεν είναι πραγματικός εκτροφέας).
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το "μεγάλη αυλή" το έγραψα με καλό σκοπό, όχι ότι θα το αφήνει εκεί το σκυλάκι... Προς Θεού!!!

Τελικά η πρόταση να πάμε παρέα και να μιλήσει η ίδια με τον εκτροφέα δεν είναι κακή ιδέα..! Γνωρίζετε περίπου πού κυμαίνονται οι τιμές από τους εκτροφείς; Σε petshopαδες από το διαδίκτυο, τιμές υπάρχουν από 370-600 (κρίμα που βάζουν ζωντανά σε γυάλες), αλλά εκτροφείς δεν έχω βρεί κάποιον εκτός από τον Lazaros Kennel (που απ' ότι διάβασα δεν είναι πραγματικός εκτροφέας).
Επισκέφτηκα την ιστοσελίδα του... απαπα!!!

Να πάρεις τηλέφωνο τον ΚΟΕ και να ρωτήσεις για εκτροφείς τζακ ράσελ.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Το "μεγάλη αυλή" το έγραψα με καλό σκοπό, όχι ότι θα το αφήνει εκεί το σκυλάκι... Προς Θεού!!!

Τελικά η πρόταση να πάμε παρέα και να μιλήσει η ίδια με τον εκτροφέα δεν είναι κακή ιδέα..! Γνωρίζετε περίπου πού κυμαίνονται οι τιμές από τους εκτροφείς; Σε petshopαδες από το διαδίκτυο, τιμές υπάρχουν από 370-600 (κρίμα που βάζουν ζωντανά σε γυάλες), αλλά εκτροφείς δεν έχω βρεί κάποιον εκτός από τον Lazaros Kennel (που απ' ότι διάβασα δεν είναι πραγματικός εκτροφέας).
Μακρυά απο το lazaros kennel!! Στη συγκεκριμένη ράτσα δε γνωρίζω,λογικά θα είναι 800-1200 περίπου. Αν μιλήσεις με τον εκτροφέα θα σου πει ακριβως
 


Athanasios_X

Member
19 Δεκεμβρίου 2013
5
0
Θα πάρω τηλέφωνο τον ΚΟΕ και αν προκύψει κάποια άλλη απορία θα σας "ενοχλήσω" και πάλι!

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επισκέφτηκα την ιστοσελίδα του... απαπα!!!

Να πάρεις τηλέφωνο τον ΚΟΕ και να ρωτήσεις για εκτροφείς τζακ ράσελ.
Βerna, ο ΚΟΕ θα δώσει και το τηλέφωνό του, δεν κάνει διακρίσεις.
Δυστυχώς, πρέπει να γίνεται σαφές πως τα τηλέφωνα που θα πάρει ο κάθε ενδιαφερόμενος από τον ΚΟΕ, είναι η αρχή της αναζήτησης και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρούμε πως επειδή υπάρχουν στην περιβόητη "λίστα" είναι και πραγματικοί - σοβαροί εκτροφείς. Δεν είμαστε Γαλλία που για να ζευγαρώσει σκύλος πρέπει να έχει qualification επίβασης - δυστυχώς.

άκουσα καλά λόγια για αυτό: Ramnous - Jack Russell Terrier
Υπέροχα τρελόσκυλα, με show attidute, τα συναντάμε σε κάθε έκθεση!