Jack Russell!!


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το οτι τρέχει συνέχεια χωρίς λόγο όπου να'ναι είναι κάτι υγιές ψυχικά για το σκύλο?
Το μεταφράζεις σαν χαρά ή σαν αγανάκτηση?

Η κατεβασμένη ουρά συνήθως είναι χαλάρωση.
Οταν είσαι σπίτι σου θες να είσαι χαλαρός ή νευρικός?

Ερωτήσεις μήπως καταλάβω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι το σκυλί είναι "στεναχωρημένο" στο διαμέρισμα.
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Εγώ ξέρω ότι ο σκύλος μπορεί να είναι ευτυχισμένος σε ένα διαμέρισμα, όσο μεγάλος ή ζωηρός εκ φύσεως (όπως τα jack russell) και να είναι. Με κάποιες προϋποθέσεις.

1) Να κάνει τη βόλτα του 2-3 φορές τη μέρα. Μάλιστα μία από τις βόλτες πρέπει να είναι μεγαλύτερη για να ασκείται κιόλας.

2) Να τηρούνται οι κανόνες συμπεριφοράς στο σπίτι από την αρχή για να είναι όσο τον δυνατών καλύτερη η συμβίωση μαζί του.

3) Όσο είμαστε στο σπίτι να περνάμε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο μαζί του. Παίζουμε μαζί του, του μιλάμε, τον αφήνουμε να μας παρακολουθεί όταν κάνουμε τις δουλειές του σπιτιού και να κάθεται δίπλα μας όταν βλέπουμε τηλεόραση. Με άλλα λόγια να νιώθει μέλος της οικογένειας.
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Κοίτα αν δεν δείξεις αδιαφορία το έχασες το κορμί πατριώτη!!!!! είναι ένα θέμα με τις πολυκατοικίες και την ενόχληση το καταλαβαίνω

Δεν είναι θέμα μηνών να το κόψει πρέπει να μάθει με υπομονή!
Η δικιά μου είναι 3 χρονών και αν δεν κοιμηθούμε μαζί θα σκούξει γιατί έτσι έχουμε μάθει (εγώ το ήθελα)
πάντως να ξέρεις ότι είναι χαρακτηριστικό της φυλής να είναι ξεροκέφαλα και πολύ επίμονα!

βάλε του μια μπλούζα με την μυρωδιά σου, ένα ραδιάκι χαμηλά να ακούει κάτι και δες
Τελικά πέτυχε! Έβαλα μια μπλούζα του άντρα μου κοντά του και δεν έβγαλε αχνιά όλο το βράδυ! Αφού ξύπνησα κατά τις 6 γιατί φοβήθηκα μήπως έπαθε κάτι. Είμαι πολύ χαρούμενη!! ;)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τελικά πέτυχε! Έβαλα μια μπλούζα του άντρα μου κοντά του και δεν έβγαλε αχνιά όλο το βράδυ! Αφού ξύπνησα κατά τις 6 γιατί φοβήθηκα μήπως έπαθε κάτι. Είμαι πολύ χαρούμενη!! ;)
\\:D/
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc