Jack Russell




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τάσο για το Doberman πήγαινε η απάντηση ή για το Jack Russell? Γιατί τα Doberman δεν βγάζουν τόση όση τα Jack Russel
δεν με καταλαβες αλλα δεν πειραζει χαχαχαχχα
τα μαλι-νουα

να σου ζησει το σπορακι και να μεγαλωσει καλα
 
  • Like
Reactions: sk_syros7


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
...με το θέμα της αιμομηξίας μου είπε ότι το ρίσκο είναι ανεκτό....
....μέχρι και χτες πήγαινε βόλτα δίπλα μου για να κάνει την ανάγκη του....(??????)
.... jack russel δωρεάν δύσκολα βρισκεις....
.....Αμερικάνικο doberman καθαρόαιμο....
...
σκεφτόμουν γαλλικό Buldog αλλά είναι αρκετά μουντρούχλικα....
... Είναι ένας σημαντικός λόγος που έψαχνα για καθαρόαιμο ΓΤ ΈΧΩ ΠΑΙΔΙ ....
...Μία Ιταλική παρτίδα βγήκε έτσι η οποία εξαλήφθηκε....

I rest my case....
 






Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@sk_syros7 Να σου ζησει ο μικρος κουταβος και να ναι παντα υγιης και να χετε μια υπεροχη συμβιωση.
Για την αποκτηση, δεν θα επεκταθω ολοι οι προλαλησαντες τοποθετηθηκαν αψογα.
Στις ερωτησεις σου τωρα. Αυτο που τον ταιζεις εσυ κι μετα παει στο μπολ...αν το κανεις..συνεχεια θα παγειωθει..και θα ταλαιπωρηθεις να την αλλαξεις μετα την συμπεριφορα αυτη.
Εγω προτινω να εχεις γεμιζεις το μπολακι κροκετες, να το αφηνεις στο πατωμα και να τον φωναζεις να ρθει κοντα σου εκει τριγυρω απο το μπολακι...μετα η μυτη του θα τον οδηγησει στο φαι. Αν ομως δεν τρωει..παρε μια κροκετα στο χερι...βαλτην στην μυτη του και συρε τον ως το γεματο μπολ...ασε την κροκετα μες στο μπολ...και αστον μετα να φαει. οσο για τον χρονο παραμονης του μπολ..εγω ειμαι υπερμαχος στο να μενει 15-20 λεπτα και μετα να μαζευεται...και να ξαναβγαινει στο επομενο γευμα...ωστε να αποκτησει ρουτινα ο σκυλος και να ξερει οτι πρεπει να φαει...ειδαλως το φαγητο θα εξαφανιστει για καμποση ωρα. (Αν το χεις μονιμως εξω..να τρωει οποτε θελει...θα ταλαιπωρηθεις αργοτερα να τον βαλεις σε μια σαφη ρουτινα).
Οσο για την βολτα...βαλε του το κολαρο...ωστε να το συνιθιζει σιγα σιγα...και οσο για τις βολτες..μεχρι να κανετε τα πρωτα εμβολια...αγκαλια..και βολτα εξω στην αγκαλια σου. Αν εχεις αυλη η κηπο...οπου η βολτα ειναι πληρως ελεγχομενη...μπορεις να του βαλεις ενα στηθολουρο και με ενα φλεξι λουρι να του αφηνεις περιθωριο ν α παει να μυρισει. Επισης μετα τον 4ο-5ο μηνα που θα χετε ολοκληρωσει τα εμβολια και θα μπορειτε να περπατατε εξω....δψσε μεγαλη βαση στην κοινωνικοποιηση του με ζωα αλλα και ανθρωπους, καθως και με κινηση στο δρομο,πατινια,ποδηλατα,κτλπ. Για το παιχνιδι με το παιδι, παντα με επιβλεψη και με μεγαλη προσοχη...οταν γινεται ατσουμπαλο..χωριζε παιδι και σκυλι...σαν ενα μικρο διαλειμα...και μετα μπορεις να τα ξαναφηνεις μαζι, παντα υπο επιβλεψη. Να σου ζησει ο μικρος και παλι, να μας βαλεις και καμια φωτογραφια να δουμε.
 


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
@Giannis_Rottie Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, κολάρο του έβαλα από την πρώτη μέρα για να το συνηθίζει σιγά σιγά, όσο για τα άλλα θα τα εφαρμόσω όσα δεν έχω κάνει ακόμα και βλέπουμε στην πορεία... Φώτο θα προσπαθήσω να ανεβάσω μέσα στην ημέρα
 




sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Ο μικρός στην πρώτη είναι με το Pit Bull του κουνιάδου μου και τα πάμε πολύ καλα....
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Το μωρό είναι πανέμορφο, ιδιαίτερα ο γλάρος στην ράχη του. Να το χαίρεσαι!
Ούτε και το pitbull βλέπω...
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Το μωρό είναι πανέμορφο, ιδιαίτερα ο γλάρος στην ράχη του. Να το χαίρεσαι!
Ούτε και το pitbull βλέπω...
αν δεν το λεγες θα νόμιζα οτι φοράει πουλοβεράκι με σχέδια..κατα τ άλλα το άλλο σκυλάκι πιτάκι είναι μωρε έλα..
 
  • Like
Reactions: PXM-DANBULL


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
αν δεν το λεγες θα νόμιζα οτι φοράει πουλοβεράκι με σχέδια..κατα τ άλλα το άλλο σκυλάκι πιτάκι είναι μωρε έλα..
Καταρχήν σας σε ευχαριστω, κατα δεύτερον τι ενοειτε οτι δεν τα βλεπετε? δεν εχουν αναιβει οι φωτο ή δεν σας φαινονται για JR kai PB?
 




sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Βασικά εννοούν ότι το σκυλάκι σου δε μοιάζει καθόλου με jack russel :)
Τι να πω ρε παιδιά?? ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι οκ και μορφολογικά και στην υγεία του.... Εγω να σας πω την αλήθεια και άτομα που έχουν JR δεν μου εχουν πει ότι δεν μοιάζει... ϊσα ίσα κάποιοι μου είπα JR είναι έ???
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ο κτηνίατρος δεν ξέρει και δεν μπορεί να κρίνει την μορφολογία ενός σκύλου παρά μόνο την υγεία του! Κατα τ' άλλα να το χαίρεσαι, είναι δεν είναι[που αν ήταν θα το ήξερες λόγω pedigree] δεν έχει καμία σημασία. Καλή ζωή σας εύχομαι!!:D
 


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Όντως είναι δεν είναι αυτό δεν αλλάζει και δεν υπάρχει περίπτωση να τον δώσω πίσω αλλά δεν μου αρέσει να με ποιανουν κότσο και δεν θέλω να κοκοτευομαι για JR αν όντως δεν είναι.... Συν οτι τον έχω αχτι τον κέρατα και θα τον μουνταρω αν δεν ειναι , αυτό είναι το μονο βέβαιο..
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ακριβώς. Έκαστος στο είδος του που λέμε. Ο κτηνίατρος δε γνωρίζει απο μορφολογία παραπάνω απο όσα γνωρίζεις εσυ κι εγώ. Πολλές φορές μη σου πω εσυ κι εγω πιο πολλά γνωρίζουμε :p

Αλλά όπως λες είναι αυτό που είναι. Απο δω και πέρα απλά να μην επαναλάβεις τα ίδια λάθη αν ποτέ αποφασίσεις ν' αποκτήσεις σκύλο εκ νέου. Νόμιμος εκτροφέας για συγκεκριμένη φυλή αλλιώς δρόμος ή καταφύγιο (η καλύτερη λύση ;) )
 
  • Like
Reactions: Aslan


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τι να πω ρε παιδιά?? ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι οκ και μορφολογικά και στην υγεία του.... Εγω να σας πω την αλήθεια και άτομα που έχουν JR δεν μου εχουν πει ότι δεν μοιάζει... ϊσα ίσα κάποιοι μου είπα JR είναι έ???
Υπάρχουν κάποια στοιχεία στην εμφάνιση ενός καθαρόαιμου σκύλου, που τον κάνουν να ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες φυλές και να αναγνωρίζεται φαινοτυπικα η φυλή στην οποία ανήκει.
Το κεφάλι, το περίγραμμα-σιλουέτα, το χρώμα-τριχωμα, ο τρόπος που κινείται.
Είναι αυτά τα στοιχεία που αποτελούν τον λεγόμενο "τύπο".

Πάντα αναφέρομαι στον φαινοτυπο, αυτό που βλέπουμε μπροστά μας.

Στα Jack Russell το χρώμα είναι και ήταν ιστορικά παρά πολύ σημαντικό και πρέπει να υπερτερεί το λευκό.
Ήταν θέμα ζωής και θανάτου.

Το κουτάβι σας είναι μαύρο, με λευκα σημάδια. Το αντίθετο δηλαδή. Κάτι που μπορεί να αλλάξει βέβαια. Θεωρώ όμως δύσκολο ως απίθανο να αντιστραφεί.

Κεφάλι, σώμα, αναλογίες κλπ, δεν φαίνονται καν και να φαίνονταν είναι τόσο μικρό που μόνο εικασίες μπορεί να κάνει κάποιος.
Απορώ ειλικρινά το JR που το είδαν.
Και έχουν κιόλας αυτοί που το είδαν;
Τι να πω....o_O

Τεσπα όλα αυτά μικρή σημασία έχουν, το σκυλάκι σας να είναι καλά, να το αγαπάτε και να το χαίρεστε.(y)
 
Last edited: