Kυνοφοβικοί γείτονες


doremi1708

Member
22 Νοεμβρίου 2011
12
0
Παιδιά καλησπέρα! Χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειά σας μιας κ είχα ένα ατυχές περιστατικό με τον σκυλούκο μου. Ενα rottweiler 6 μηνών, τρυφερό κ παιχνιδιάρικο. Το σκυλάκι μου εκπαιδεύεται από 2μηνών κ είναι κοινονικοποιημένο με ανθρώπους κ σκυλιά. Το Σάββατο κ ενώ είμασταν στην πυλωτή όπου βρίσκεται το parking της πολυκατοικίας, ετοίμαζα το αυτοκίνητο για να μπει μέσα κ να πάμε βόλτα, όταν η γιαγιά με την εγγονή (3 ετών) του 4ου ορόφου, δεν μας πρόσεξαν κ κατέβηκαν με φαγητά κ παιχνίδια στον κήπο για να φάνε/παίξουν.
Ε, με το που είδε ο σκύλος μου το φαγητό κ καθώς ήταν λυμένος πλέον για να μπει στο αυτοκίνητο (εκεί έχει άλλη ειδική ζώνη ασφαλείας), αρχίζει κ τρέχει όλο χαρά για να φάει κ να παίξει. Ε, ποιός είδε τον Θεό κ δεν τον φοβήθηκε. Το κοριτσάκι άρχισε να ουρλιάζει, η γιαγιά να φωνάζει σε όλη την γειτονιά κ να με αποκαλεί αναίσθητη, γαιδούρα κ άλλα τέτοια ωραία. Αφού εννοείται της ζήτησα συγγνώμη της εξήγησα ότι το σκυλί μου δεν "ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ" όπως φώναζε αλλά πήγε να παίξει κ φυσικά του μύρισε κ το φαγητό...
Η ντροπή μου όπως καταλαβαίνετε δεν περιγραφόταν.
Τώρα ενημερώθηκα πως με ψάχνουν οι γονείς ΠΡΟΦΑΝΩΣ για να μου κάνουν συστάσεις. Εγώ αυτό που θα τους πω είναι πως το σκυλί μου όταν βρίσκεται στους κοινόχρηστους χώρους είναι πάντα στο λουρί του κ ελεύθερο ΜΟΝΟ αν δεν είναι κανείς κάτω. Κ πάλι μόλις δούμε πως κάποιος μπαίνει ή βγαίνει αμέσως τον βάζουμε στο λουρί του μιας κ ένα μεγαλόσωμο ζώο αν κ κουτάβι μπορεί να προκαλέσει φόβο.
Δεν ξέρω πραγματικά για τι ακριβώς θα κατηγορηθώ κ πως θα πρέπει να δικαιολογήσω εμένα κ τον σκυλάκο μου.
Το καλό είναι πως σε έναν μήνα μετακομίζουμε σε σπιτι που θα έχει το δικό του κηπάκι για να αλονίζει ο μικρός....
Σέβομαι την κυνοφοβία κ γνωρίζω ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να ανέχονται τον σκύλο μου οι γείτονες κ αναγνωρίζω το στιγμιαίο λάθος (που λέει κ ο Πασχάλης) ότι ο σκύλος μου μου ξέφυγε εκείνη τη στιγμή... Δεν θα έπρεπε όμως κ εκείνοι ως κυνοφοβικοί εφόσον γνωρίζουν πως υπάρχει σκύλος στην πολυκατοικία, πριν κατέβουν με φαγητά κ παιχνίδια να ρίξουν μία ματιά? Αν ερχόντουσαν 1 λεπτό αργότερα θα είχαμε ηδη μπει στο αυτοκίνητο κ θα είχαμε φύγει.
Ουφ....δύσκολη η ζωή των σκυλογονιών...
 




doremi1708

Member
22 Νοεμβρίου 2011
12
0
Ζήτα απο τους γονείς να έρθουν στο διαμέρισμα σου μαζί με το παιδάκι.
Δεν τους έχω δει ακόμα... Το ίδιο απόγευμα που πήγα ξανά να ζητήσω συγγνώμη πρότεινα όμως ακριβώς αυτό. Είπα στην γιαγιά να έρθει μαζί με το παιδάκι να γνωρίσουν τον σκυλάκο, να τον χαϊδέψει λίγο κ να δει πως δεν είναι κακό σκυλάκι. Η απάντηση ήταν "όχι, το παιδί ξυπνάει από εφιάλτης για το κακό μαύρο σκυλί κ έχει φοβηθεί πολύ κ δεν θέλει". Ενισχύει με λίγα λόγια τον φόβο του παιδιού για τα σκυλία. Της είπα πως αυτό στο μέλλον θα είναι πρόβλημα για το παιδί κ είναι κρίμα. Βγάζεις άκρη???
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Το λαθος ειναι μαλλον δικο σου. Αφησες τον σκυλο σου λυτο σε κοινοχρηστο χωρο. Εστω και σε 1' μπορει να γινει η αναποδια.
 


doremi1708

Member
22 Νοεμβρίου 2011
12
0
Το λαθος ειναι μαλλον δικο σου. Αφησες τον σκυλο σου λυτο σε κοινοχρηστο χωρο. Εστω και σε 1' μπορει να γινει η αναποδια.
Προφανώς κ είναι δικό μου το λάθος γι αυτό κ ζήτησα συγγνώμη δις. Μϊα εκείνη την στιγμή κ αργότερα που τους επισκέφθηκα στο διαμέρισμά τους....
Ωχ με βλέπω σε διπλανά κελιά με τον σκύλο μου...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καλα μην υπερβαλλεις.

Εγω θα το ξεχναγα το περιστατικο.

Δεν εγινε και τιποτε τρομερο: Ξεφυγε ο σκυλος, μυρισε το παιδι, μυρισε το φαϊ, φοβηθηκε λιγο το παιδακι, φωναξε η γριά, ζητησες συγγνωμη, end of story. Παρτους και εκει περα κανα ταψι γαλακτομπουρεκο να τους καλοπιασεις και παπαλα. Σιγα μη σκασεις κιολας...
 


doremi1708

Member
22 Νοεμβρίου 2011
12
0
Καλα μην υπερβαλλεις.

Εγω θα το ξεχναγα το περιστατικο.

Δεν εγινε και τιποτε τρομερο: Ξεφυγε ο σκυλος, μυρισε το παιδι, μυρισε το φαϊ, φοβηθηκε λιγο το παιδακι, φωναξε η γριά, ζητησες συγγνωμη, end of story. Παρτους και εκει περα κανα ταψι γαλακτομπουρεκο να τους καλοπιασεις και παπαλα. Σιγα μη σκασεις κιολας...
Τα ίδια μου λέει κ ο σύζυγος αλλά παιδιά εγώ τα έχω βάψει μαύρα. Προφανώ γιατί ξέρω πως το λάθος ήταν δικό μου...
Γαλακτομπούρεκο λες ε???? Τρεχω κ ο Θεός βοηθός. Σήμερα είναι η μέρα της απολογίας. Με περιμένουν να γυρίσω από το γραφείο... Ωχ αμάν...
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα ίδια μου λέει κ ο σύζυγος αλλά παιδιά εγώ τα έχω βάψει μαύρα. Προφανώ γιατί ξέρω πως το λάθος ήταν δικό μου...
Γαλακτομπούρεκο λες ε???? Τρεχω κ ο Θεός βοηθός. Σήμερα είναι η μέρα της απολογίας. Με περιμένουν να γυρίσω από το γραφείο... Ωχ αμάν...
Ηρέμησε. Δικό σου το λάθος σαφέστατα , και όχι οι γείτονες δεν έπρεπε να είναι προσεχτικοί επειδή ξέρουν ότι υπάρχει σκύλος στην πολυκατοικία. Από δω και πέρα όταν θα το βάζεις στο αυτοκίνητο θα το έχεις δεμένο και θα το λύνεις μόνο μέσα για να του φορέσεις την ζώνη ασφαλείας αν θέλεις.
Αλλά μην σκας, το κουτάβι έπαιζε και το εξήγησες, θα ζητήσεις ξανά συγνώμη εάν σε προσεγγίσουν, διότι δεν ήθελες να αναστατώσεις κανέναν και ήταν απλά μια άτυχη στιγμή. Μείνε ήρεμη και σταθερή και μην δείχνεις και τρελαμένη από άγχος έκανες ένα λάθος που ούτε θα επαναληφθεί και που ευτυχώς δεν είχε σοβαρές συνέπειες.

Για το Κοσμικόν συμφωνώ, του Γαλυφιανάκη τα χαλάσανε!
 


doremi1708

Member
22 Νοεμβρίου 2011
12
0
Απο το Κοσμικον. Τα υπολοιπα δεν τρωγονται...
ΚΟΣΜΙΚΟΝ κ ΜΟΝΟ. Στα Πατήσια μεγάλωσα! Αλλα τώρα πέφτει μακριά! Θα βολευτούν με το 1ο της Βάρης τι να κάνω! ΛΟΛ!
 




τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Καλησπέρα! εμένα η γνώμη μου (ταπεινή πάντα κ με λίγη εμπειρία)να μην τον αφήνεις ποτέ χωρίς λουρί κ εγώ επειδή είμαι πρωτάρα κ δεν μπορώ να προβλέψω την αντίδραση του βγάζω το λουρί μόνο όταν έχω κλείσει τις πόρτες είτε μπαίνουμε σπίτι είτε στο αυτοκίνητο. σίγουρα δεν μπορούμε να επιβάλλουμε το σκύλο μας σε κανέναν.
Όσο αφορά το πώς θα δικαιολογηθείς(είσαι αδικαιολόγητη) εγώ προσωπικά θα τους έλεγα μια ταπεινή συγγνώμη κ μην δώσεις παραπάνω σημασία αφού έτσι κι αλλιώς μετακομίζεις . την επόμενη φορά πιο προσεκτική. σου τα λέω λίγο απότομα γιατί τσακώνομαι με τον φίλο μου συνεχώς για αυτό το θέμα. Του λέω να μην είναι ποτέ σίγουρος όταν είναι ελευθερος ο σκύλος ότι θα γυρίσει να του βάλεις το λουρί επειδή εσύ εντόπισες στο βάθος να έρχεται ένα παιδάκι μια γάτα ένας σκύλος μια γιαγιά .
Προτείνω να μην πάρεις γαλακτομπούρεκο αλλά ένα παιχνίδι του παιδιού ένα λούτρινο σκυλάκι που γαυγίζει χαριτωμένα ….
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
ωωω ναι ναι, ειναι ωρραία ιδέα το λουτρινο σκυλλάκι
γιατι ξέρεις ε; τώρα θα χρησιμοποιουν το σκυλί για να συνετίζουν το παιδι "φαε αλλιως θα ερθει ο σκυλος να σε φάειιιι" και άλλα τέτοια ομορφα....

πάρε λουτρινο
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
κι εγω τον τζακ ποτε δεν τον αφηνα χωρις λουρι,εστω και μεχρ να μπει στο αμαξι,τωρα αυτη τρομαξε παει,απλα γενικως να εισαι πιο προσεκτικη γιατι ποτε δε ξερεις τι γινεται,δλδ κατω να το ριξει το παιδι τρεχα γυρευε(εστω και αν δεν ειχε κακη προθεση,αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας).εγω τον φλωρο τον εδενα στο παραθυρο μεχρι να κανω τις δουλειες μου οσο γι αυτους που φοβηθηκαν μη το συνεχισεις,πηγες ζητησες συγνωμη οκ,απλα φροντισε μη ξαναδωσεις δικαιωμα:).
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Αν τρομάξω και εγώ θα μου πάρεις γαλακτομπούρεκο?? :razz:
Ναι το λάθος ήταν δικό σου μπλα μπλα μπλα αλλά αυτό το θα σε φάει ο σκύλος ρε παιδιά ... στον λαιμό μου κάθεται
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Kι εγώ πιστευω ότι μια ειλικρινής συγγνώμη αρκεί!
Μην μεγαλοποιείς το θέμα! (αν και ένα λούτρινο σκυλάκι δεν θα έβλαπτε, διότι θα έδινε μια σωστή διάσταση)

Το γαλακτομπούρεκο...inlove.gif φάτο εσύ! s5oeat.gif
 


doremi1708

Member
22 Νοεμβρίου 2011
12
0
Παιδιά όλα ΟΚ. Μίλησα στους γονείς, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι απολογήθηκα ταπεινά, το λάθος ήταν 100% δικό μου κ υποσχέθηκα πως από εδώ κ στο εξής δεν υπάρχει περίπτωση ο σκύλος μου να εκτός λουριού στους κοινόχρηστους χώρους ακόμα κ αν είναι για 2 λεπτά.
Λούτρινο αγοράστηκε κ σήμερα θα το αφήσω με σημείωμα του σκύλου μου (κ καλά) που θα λέει 5 βλακείες για να γίνουν "φίλοι". Ε, φτάνει ετσι?
Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για την βοήθεια κ την συμπαράσταση! Χρειαζόμουν να τα διαβάσω αυτά που μου γράψατε κ με βοήθησαν πολύ στην χθεσινή κουβέντα με τους γονείς.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Παιδιά όλα ΟΚ. Μίλησα στους γονείς, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι απολογήθηκα ταπεινά, το λάθος ήταν 100% δικό μου κ υποσχέθηκα πως από εδώ κ στο εξής δεν υπάρχει περίπτωση ο σκύλος μου να εκτός λουριού στους κοινόχρηστους χώρους ακόμα κ αν είναι για 2 λεπτά.
Λούτρινο αγοράστηκε κ σήμερα θα το αφήσω με σημείωμα του σκύλου μου (κ καλά) που θα λέει 5 βλακείες για να γίνουν "φίλοι". Ε, φτάνει ετσι?
Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για την βοήθεια κ την συμπαράσταση! Χρειαζόμουν να τα διαβάσω αυτά που μου γράψατε κ με βοήθησαν πολύ στην χθεσινή κουβέντα με τους γονείς.
Τέλος καλό,όλα καλά δηλαδή...
 




νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Βρίσκω την ιδέα του λουτρινου μέ ραβασακι από το σκύλο απλά καταπληκτική. Νομίζω θα βοηθήσει στην αποκατάσταση της εικόνας του σκύλου στο παιδάκι .

Sent from my HTC Desire using Tapatalk