kalazar ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ


thesniki

New Member
19 Ιουνίου 2008
2
0
Ζητω συγγνωμη για το προηγουμενο τοπικ που μιλουσα σε greeklish..
τα τελευταια 12 χρονια εχουμε στην οικογενεια μας ενα γκολντεν ριτριβερ..προσφατα πληροφορηθηκαμε πως ο σκυλος πασχει απο τις παραπανω αρρωστιες..η κατασταση του ειναι πολυ κρισιμη καθως ο οργανισμος του ειναι εξασθενημενος..ο κτηνιατρος μασ ειπε πως παλι καλα τα νεφρα του ζωου δεν προσβληθηκαν ακομα απο την αρρωστια..εδω και λιγες μερες εχουμε αρχισει την φαρμακευτικη αγωγη και τωρα ελπιζουμε...ολα εξαρτωνται απο τον σκυλο μας και απο το πως θα ανταποκριθει στην θεραπεια..φοβομαστε πολυ καθως ειναι αρκετα μεγαλος για κα8αροαιμο ζωο και μπορει να μην αντεξει την αγωγη..τι πιστευετε..??μπορει τελικα το ριτριβερ μας να επιβιωσει..??μπορει να ξεπερασει και τισ 2 ασθενειες..???ακομα και αν επιβιωσει θα παραμεινει φορεας των ασθενειων??κ θα μπορει να ζει κοντα σε ανθρωπους..??

υγ ο κτηνιατρος μου απαγορευσαι να πλησιαζω το σκυλι..γτ ειπε πως μπορει να επηρεασει τις γυναικες η θεραπεια του..
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
MANOY said:
Καλς ηρθες στο forum!:D
Kαταρχην περνα μια βολτα απο τους κανονισμους του forum...
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=881
Απαγορευονται τα greeklish :wink:
Και συστησου μας στο Νεο Μελος επισημα :)

thesniki said:
o ktiniatros mou apagoreusai n plisiazw to skuli..gt eipe pws i 8erapeia mporei n epireasei mia gunaika
:shock: :shock: :shock:
Τι θεραπεια του κανετε? Με τι φαρμακα δλδ!
Εχω κανει θεραπεια σε σκυλια μου και για τα 2 και ποτε κανεις δν μ ειπε να μην τα πλησιαζω!
Δν προκειται να κολλησεις τπτ απο το σκυλι σου.Το καλαζαρ κολλαει με τη σκνιπα και η ερλιχιωση με τσιμπουρι.Τωρα για τα φαρμακα τι να πω δν εχω ακουσει ποτε να μην το πλησιαζεις...

Τωρα το αν θα το ξεπερασει εξαρταται και απο τον οργανισμο του αλλα και απο το σε τι ποσοστα βρεθηκαν οι ασθενειες.
Π.χ το καλαζαρ 1/ποσο? η ερλιχιωση ποσο?

Αν δν εχουν πειραχτει ζωτικα οργανα απο προσωπικη και μονο εμπειρια πιστευω οτι μπορει να το ξεπερασει... :wink:

Κουραγιο περαστικα και να μας κρατας ενημερους!:D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
FrenchieFan said:
Στης εσωκλειστες οδηγιες του Milteforan γραφει πραγματικα αρκετα πραγματα, οπος, να μην ερχεται σε επαφη με το δερμα, να φοραει αυτος που χορηγει το φαρμακο στον σκυλο γυαλια προστασιας και γαντια.
Σε επαφη με το δερμα, μπορει να προκαλσεις εξανθημα και φλεγμονες.
Επισης, ατομα αλλεργικα στο miltefosine, να μην ερχονται σε επαφη με τα σαλια, τα κοπρανα και τα ουρα του σκυλου.

Το προιων δεν πρεπει να χορηγειται στον σκυλο απο εγγυες γυναικες , αυτες που σκοπευουν να μενουν εγγυες η αυτες που δεν εχει εξακριβοθει ακομα αν ειναι εγγυες.
Αμεσος απο την χορηγια δεν πρεπει τα σκυλια να γλυφουν καποιον.
Δεν πρεπει να τρωμε, να πινουμε και να καπνιζουμε κατα την χορηγεια του φαρμακου.
 


meggy

Member
6 Ιουνίου 2008
11
0
ROTTIE said:
FrenchieFan said:
Στης εσωκλειστες οδηγιες του Milteforan γραφει πραγματικα αρκετα πραγματα, οπος, να μην ερχεται σε επαφη με το δερμα, να φοραει αυτος που χορηγει το φαρμακο στον σκυλο γυαλια προστασιας και γαντια.
Σε επαφη με το δερμα, μπορει να προκαλσεις εξανθημα και φλεγμονες.
Επισης, ατομα αλλεργικα στο miltefosine, να μην ερχονται σε επαφη με τα σαλια, τα κοπρανα και τα ουρα του σκυλου.

Το προιων δεν πρεπει να χορηγειται στον σκυλο απο εγγυες γυναικες , αυτες που σκοπευουν να μενουν εγγυες η αυτες που δεν εχει εξακριβοθει ακομα αν ειναι εγγυες.
Αμεσος απο την χορηγια δεν πρεπει τα σκυλια να γλυφουν καποιον.
Δεν πρεπει να τρωμε, να πινουμε και να καπνιζουμε κατα την χορηγεια του φαρμακου.
Ο σκύλος μου έπασχε από αυτές τις δύο ασθένειες μαζί στην ίδια ηλικία με τον δικό σου 12 ετών. Βέβαια τα φάρμακα που δίναμε ήταν διαφορετικά, του κάναμε κάποιες ενέσεις και κάποια χαπάκια. Η κατάληξη δεν ήταν καλή, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα συμβεί το ίδιο και στο δικό σου σκυλί. Κάποιο διάστημα το ξεπέρασε αλλά μετά κύλησε ξανά. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το δικό σου σκυλάκι, αφού δεν πειράχθηκαν τα νεφρά του.
 


thesniki

New Member
19 Ιουνίου 2008
2
0
τα φαρμακα που του χορηγουμε ειναι milteforan και baytril....
οσο για τους δεικτες του καλαζαρ και της ερλιχιωσης δεν τους γνωριζω...
 


vaggelis 1

New Member
28 Μαϊου 2010
3
0
Εχω ενα Μποξερ ειναι 3 χρονον και πασχει απο καλαζαρ ποσοστο 1/800 και δεν εχει επιρεασει τα οργανα και μου ειπαι ο κτινιατροσ
zylapour 300mg και μου προτινε η ενεσης η ενα φαρμακο υγρο που το πινει το σκηλι . τι μου προτινετε ενεσεις η υγρο?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Προφανώς εννοεί τις ενέσεις Glucantim και το σιρόπι Milteforan.

Αγαπητέ φίλε κανένας δεν μπορεί να υποκαταστήσει τον γιατρό σου πολύ περισσότερο ένα .....φόρουμ. Μόνο αυτός που παρακολουθεί το σκυλί σου έχει πλήρη εικόνα της υγείας του και μόνο εκείνος πρέπει να αποφασίζει για την θεραπεία που θα ακολουθήσεις.

Αν πάλι δεν του έχεις εμπιστοσύνη μη διστάζεις να ζητήσεις την γνώμη και άλλου κτηνιάτρου.

Εσύ να ζητήσεις να ενημερωθείς πλήρως για την κατάσταση της υγείας του σκύλου σου και να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου δίνει.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ στην ενότητα Ύγεία'' http://www.dogforum.gr/v3/forumdisplay.php?17-Υγεία-amp-Ασθένειες

για το ''καλαζάρ'' ή ''λεϊσμανίαση '' υπάρχουν πολλά θέματα όπου έχουν συζητηθεί εμπειρίες μελών απο την ασθένεια.

Εύχομαι περαστικά και καλή δύναμη......αν θέλεις ξαναγράψε για το πως τα πάτε.
 
Last edited:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Καθε θεραπεια εχει τα υπερ και τα κατα της...το εχουμε συζητησει πολλες φορες εδω στο φορουμ.
Με λιγα λογια ...

1) Ενεσεις glucantime :

Υπερ : πιο αμεση αποτελεσματικοτητα , δοκιμασμενο χρονια με καλα αποτελεσματα , γρηγορη πτωση του τιτλου

Κατα : νεφροτοξικο , απαιτει υγιη οργανα τα οποια μπορει να επιβαρυνει , επιπονο για το σκυλο , δυσκολη η εφαρμογη του εαν γινει απο τον ιδιοκτητη (ενεσεις) , ακριβη η εφαρμογη του εαν γινει απο τον κτηνιατρο , σε μερικες περιπτωσεις ακριβο εφοσον δεν κυκλοφορει επισημα με συγκεκριμμενη τιμη λιανικης

2) ποσιμο σιροπι Milteforan :

Yπερ : γρηγορη κλινικη βελτιωση , πανευκολο στην εφαρμογη απο τον ιδιοκτητη, λογικο κοστος , κυκλοφορει παντου επισημα , ελαχιστες γνωστες παρενεργειες , ασφαλες για τα νεφρα

Κατα : αργη ή μικροτερη μειωση του τιτλου αντισωματων σε σχεση με το Glucantime , νεο φαρμακο του οποιου η μακροχρονια αποτελεσματικοτητα δεν εχει διαπιστωθει ακομα

Τα παραπανω να τα κουβεντιασεις με τον κτηνιατρο σου ...ΑΥΤΟΣ πρεπει να αποφασισει :)

Περαστικα ...
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Οτι και εαν επιλεξεις , να εχεις στο νου σου πως ο σκυλος πρεπει να κανει θεραπεια και επισης , να τον προστατευεις απο σκνιπες οσο περισσοτερο μπορεις (αμπουλα advantix ,scalibor , ψεκασμα πρωι-βραδυ) ...εχεις ευθυνη τοσο απεναντι στο σκυλο σου , οσο και απεναντι σε ολα τα αλλα σκυλια πλεον:cool:

Επισης για το ζυλαπουρ , εγω ξερω 10-15 mg / kg σωματικου βαρους , δυο φορες τη μερα (πρωι-βραδυ) ...αν ο σκυλος δηλαδη ειναι 20 κιλα , πρεπει να παιρνει 200-300 mg το πρωι και αλλα 200-300 mg το βραδυ (συνηθως η θεραπεια εφοδου ειναι 15 mg/kg και μετα πεφτει στα 10 mg/kg σαν δοση συντηρησης).Το χρονικο διαστημα ειναι αοριστο ...κατα πολλους κτηνιατρους , πρεπει να δινεται δια βιου.

Να συζητησεις και αυτα με τον κτηνιατρο σου ;)
 


vaggelis 1

New Member
28 Μαϊου 2010
3
0
τεληκα επελεξα τισ ενεσεισ γιατι μου ειπαι οτι ειναι αποτελεσματικες
 


3 Ιουνίου 2010
13
0
Βαγγέλη, Καλημέρα,
Ανεπιφύλακτα σου προτείνω το σιρόπι, το Milteforan. Είναι σίγουρα πιο ασφαλές από τις ενέσεις Glucantime, πιο εύκολο να το χορηγήσεις και το κυριότερο το μόνο με άδεια από τον ΕΟΦ, που σημαίνει οτι υπάρχει πλήρης φάκελος με επιστημονικές έρευνες. Χρειάζεται ένα μήνα με δόση που θα σου πει ο γιατρός σου και το Zylapour για 6 μήνες. Παραμένω στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε πληροφορία.
 


lia1989

New Member
10 Νοεμβρίου 2011
1
0
καλησπερα.. πριν 3 μηνες βρηκαμε με τον αρραβωνιαστικο μου ενα σκυλακι ημιαιμο τσιουαουα περιπου 1 χρονων... πασχει απο ερλεχιωση, λεισμανιωση και διρωφιλαριωση.. και συν αυτα, αυτοι που την παρατησαν την ειχαν κανει αντισυλληπτικη ενεση για να μην μεινει εγκυος και αυτο της δημιουργησε καρκινο..... ευτυχως ολα ειναι υπο ελεχο... καναμε θεραπειες για ολα και τωρα ξεκινησαμε για την λεισμανια που ηταν σε χαμηλα ευτυχως επιπεδα...
το μονο που εχω να πω ειναι υπομονη και καλη επιτυχια...
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
και το κυριότερο το μόνο με άδεια από τον ΕΟΦ, που σημαίνει οτι υπάρχει πλήρης φάκελος με επιστημονικές έρευνες.
Εχμ ..όλοι ξέρουμε πως βγάζει τις άδειες ο ΕΟΦ!Από τη στιγμή που πληρώνει κάποιος τα παράβολα,τα χαρτόσημα που ζητάνε κλπ του κοτσάρουν κ έναν αριθμό κ αυτό ήτανε..
Επίσης μην ξεχνάμε οτι η άδεια του ΕΟΦ βεβαιώνει μόνο οτι η συσκευασία περιέχει τα συστατικά που αναφέρονται στη συσκευασία.
Ούτε για την αποτελεσματικότητα εγγυάται,ούτε για επιπτώσεις ούτε για κάτι σχετικό!
Εμένα δεν μου λέει τίποτα απολύτως ο αριθμός αδείας ΕΟΦ που κολλάνε πάνω στην συσκευασία!
Το διαδίκτυο αν ξέρεις να ψάχνεις κ να φιλτράρεις είναι πολύ πιο φερέγγυο από τον ΕΟΦ!
 




giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Οταν λεμε για το καλαζααρ οτι μεταδιδεται με καποια ειδη σκνιπας σ αυτα συμπεριλαμβανεται και το απλο το κουνουπακι το μικρο που ειναι απειρα στις περιοχες κοντα σε λιμνη???​
 




Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Υπάρχουν 3 ειδών σκνίπες :
1) ζωόφιλη σκνίπα .... Τσιμπάει μονο ζώα

2) ανθρωπόφιλη σκνίπα .... τσιμπάει μόνο ανθρώπους
3) ζωοανθρωπόφιλη σκνίπα .... τσιμπάει και ζώα και ανθρώπους

Η ασθένεια λέγεται λεϊσμανίωση
Φορέας η θηλυκή σκνίπα ...
Πάει απο μολυσμένο ζώο σε "καθαρό" ζώο ...

Η νόσος που προκαλεί στα ζώα το πρωτόζωο , λέγεται λεϊσμανίωση

Η νόσος που προκαλείται στον άνθρωπο λέγεται καλα-αζάρ

Στην Ελλάδα δεν ζούν ζωοανθρωπόφιλες σκνίπες ... αρα ΔΕΝ υφίσταται η ένοια καλα-αζάρ . Ζουν μόνο ανθρωπόφιλες , που ΔΕΝ τσιμπάνε ζώα , αλλά και ζωόφιλες .

Επομένως , στην Ελλάδα εμφανίζεται η Λεϊσμανίωση και μόνο
.....

Περιοδικά και σε περιορισμένα σπάνια συχνότητα , λόγω των μεταναστών που έρχονται στην Ελλάδα με διάφορους τρόπους νόμιμους και μη , τελευταία και ειδικά στα σφαγεία , εμφανίζονται νοσήματα που μεχρι πρότεινος ειχαν εξαλειφθεί απο την Χώρα . Μεταξυ αυτών , και ζωοανθρωπόφιλες σκνίπες με περιοδικα κρούσματα καλα-αζαρ σε ανθρώπους , συνηθως στην κεντρικη Ελλάδα

 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Υπάρχουν 3 ειδών σκνίπες :
1) ζωόφιλη σκνίπα .... Τσιμπάει μονο ζώα

2) ανθρωπόφιλη σκνίπα .... τσιμπάει μόνο ανθρώπους
3) ζωοανθρωπόφιλη σκνίπα .... τσιμπάει και ζώα και ανθρώπους

Η ασθένεια λέγεται λεϊσμανίωση
Φορέας η θηλυκή σκνίπα ...
Πάει απο μολυσμένο ζώο σε "καθαρό" ζώο ...

Η νόσος που προκαλεί στα ζώα το πρωτόζωο , λέγεται λεϊσμανίωση

Η νόσος που προκαλείται στον άνθρωπο λέγεται καλα-αζάρ

Στην Ελλάδα δεν ζούν ζωοανθρωπόφιλες σκνίπες ... αρα ΔΕΝ υφίσταται η ένοια καλα-αζάρ . Ζουν μόνο ανθρωπόφιλες , που ΔΕΝ τσιμπάνε ζώα , αλλά και ζωόφιλες .

Επομένως , στην Ελλάδα εμφανίζεται η Λεϊσμανίωση και μόνο
.....

Περιοδικά και σε περιορισμένα σπάνια συχνότητα , λόγω των μεταναστών που έρχονται στην Ελλάδα με διάφορους τρόπους νόμιμους και μη , τελευταία και ειδικά στα σφαγεία , εμφανίζονται νοσήματα που μεχρι πρότεινος ειχαν εξαλειφθεί απο την Χώρα . Μεταξυ αυτών , και ζωοανθρωπόφιλες σκνίπες με περιοδικα κρούσματα καλα-αζαρ σε ανθρώπους , συνηθως στην κεντρικη Ελλάδα

φίλε τα είπες πολύ κατανοητά, αυτό με τα 3 ειδη σκνίπας δεν το ήξερα.

Μέσα μου πίστευα 100% πως δεν θα κινδύνευα από ένα σκυλί με λεισμανίωση αλλά δεν μπορούσα να το τεκμηριώσω.

Σε όποιον είχε σκυλί με λεισμάνια και ανησυχούσε ελεγα απλά πως αν έχει το σκυλί σου λεισμανίωση δεν κινδυνεύεις από αυτό αλλά από τα δεκάδες αδέσποτα που ζούνε στην περιοχή σου.