KANGAL


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
δυστυχώς τον έχασα σήμερα το πρωί μετά από 4 μέρες στο γιατρο με τύφο έφυγε από μυοκαρδήτηδα.Έχει κάτι κουτάβια υβριδίων 5 μήνων τα οποία κράταει για να βγάλει πιο μαχητικά ζώα από ότι μου έγραψε είναι τύπου μαλακλί ο μπαμπάς αλλά παράξενου τύπου(μπουλι κουτα-κανγαλ) κ η μάνα σίβας κάνγκαλ.αύτο που είπε να μπου στείλει έιναι καταπληκτικός τώρα θα δούμε.
Ωρε παιδι αφου εφυγε το κουταβακι απο τυφο , ελπιζω να ξερεις οτι δεν πρεπει να βαλεις κανενα αλλο κουταβο στο σπιτι σου για τουλαχιστον ενα χρονο και να κανεισ γενικη απολυμανση ,αλλιως και το νεο κουταβι εχει σοβαρες πιθανοτητες να αρρωστησει και αυτο .
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Για να μην σχολιάσω το γεγονός ότι το κουτάβι που σου έδωσε πέθανε...αυτό δεν σου λέει κάτι για τα σκυλιά τα οποία εμπορεύεται? Άνευ εμβολίων, άνευ εξετάσεων οι γονείς...ζευγάρωσε 2 κτήνη, το ένα που μοιάζει με κανγκάλ και ένα που του είπαν ότι είναι μπούλι κούτα για να τα πασάρει σε αφελείς τύπους οι οποίοι ονειρεύονται να τους βγάζει βόλτα ένα επιθετικό τεράστιο σκυλί και αυτοί να καμαρώνουν για το ότι έχουν το πιο δυνατό σκυλί στη γειτονιά. Πφ έλεος πια. Κάθε μήνα με τα ίδια θέματα...
+1
Και εν τέλει ποιος κοροϊδεύει ποιον? ο "εκτροφεας" που ξεπουλά μια τετοια γέννα ή ο αγοραστής που κοροιδεύει και τον εαυτό του και τους αλλους?
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
κανγκαλ με μπουλι κουτα x σιβας κανγκαλ:dohh:
φιλε νομζω οτι τα αυτονοητα δεν χρειαζεται να λεγονται,αυτος ο εκτροφεας σου μοιαζει για σοβαρο ατομο!

το οτι την πατησες με το πρωτο σκυλακι πως ακριβως το μετεφρασες; πας για 2/2
 


xristakis

Well-Known Member
27 Μαϊου 2012
47
1
Σαλαμίνα
Δεν θα το πάρω το σκύλι αν κ καταπληκτικό μορφολογικά (είναι σαν να διάλεξαν τα καλύτερα χαρακτηριστικά απο΄τα δυο ας πουμε υβρίδιο κ φυλή).Ότι ένα σκυλί μου αρέσει μορφολογικά δεν πάει να πει ότι είναι καλό στο σύνολο από ότι όλο καταλάβετε τα σκυλιά του τύπου φτιάχτηκαν για να μάχονται κ δεν πιστεύω ότι αυτό μου προσφέρει κάτι έγω θέλω ο σκύλος να είναι δυναμικός όχι μαχητής κ φονιάς ούτε έχω κομπλεξ αυτοπεποίθησης για να θέλω το σκυλί που να τρώει τα άλλα.Πολλές φορές ως εθελοντής στην τοποκή φιλοζωική βοηθάω να φροωτίσουμε σκυλάκια κυρίως αδέσποτα από τέτοιες προσωπικότητες.Το πώς εννοούμε εμείς το καλός εκτροφέας είναι διαφορετκό απο ότι αυτοί το εννοούν για αυτούς το καλό σκυλι είναι αυτο που τρώει τα άλλα.Το σκυλί το πήρα από το συγκεκρυμμένο γιατί ο ξάδερφος του ο φορτηγατζής με τους παστουρμάδες είναι φίλος του καμπάρου μας κ επείδη με έπεισε ότι τα σκυλιά του είναι υγιή από όλες τις απόψεις.Για το fivehills caucasian kennel τη γνώμη έχετε?
 




Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
χμμμ Χωρίς καμία διάθεση προσβολής θέλω να σου πω ότι αυτοαναιρείσαι...λες από τη μια πως δεν θες τον σκύλο σου φονιά από την άλλη λες πως αυτοί οι οποίοι θα σου προμήθευαν τον σκύλο θεωρούν ότι καλός σκύλος=αυτός που τρώει τους άλλους...Οπότε ξέρεις τι παίρνεις...κάτι το οποίο έχει εκτραφεί βάσει των επιδόσεών των γεννητόρων του σε αγριάδα και καυγάδες και αναμένεται να έχει αντίστοιχη συμπεριφορά. Καλά το όσον αφορά το ότι σε έπεισε ότι τα σκυλιά του είναι υγιή από κάθε άποψη...αυτό νομίζω ότι δεν χρήζει περαιτέρω σχολιασμού....τα αποτελέσματα τα είδες μόνος σου.
 


xristakis

Well-Known Member
27 Μαϊου 2012
47
1
Σαλαμίνα
Με την ίδια λογική όσοι πέρνουν game pitbull τα θέλουν για σκυλομαχίες.Έγω πήρα κανγκαλ γιατί είναι ίσως η μοναδική φυλή από τηις μεγαλόσωμες που δεν έχει πολλά προβλήματα υγείας κ δεν έιναί τόσο βαριά που να είναι δυσκίνιτη.Εγώ είμαι λάτρεις των μαστίνο παλίου τύπου κ πολύ περισσότερο του παλιού αγγλικού μαστιφ αλλά δεν διέθετα αυτή την στιγμή 4000 για να πάρω ένα από τον ολντ σκουλ ή από το γκαμονγουντ αν μπορείς να μου βρείς σκύλι των παραπάνω φυλών το παίρνω αύριο.Όσο για το υγιής που είπες δεν είναι πρέπον,κοίτα τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζουν τα σκυλιά που διάλεξα σε σχέση με άλλα όπως το μπούλμαστιφ,μαστιφ,πρέσα κ άλλα.Και να μου δείξεις ένα εκτροφέα δυναμικών φυλών στην ελλάδα που κάνει επιλεκτική εκτροφή δηλάδη έχει φροντίσει να έχει πάνω από δέκα σκύλια που τήρουν τις προυποθέσεις(όλες) κ τα σκυλιά τα οπία δεν είναι πρότυπα τα στηρώνουν κ τα δίνουν σε φιλόζώους ιδιότες ή τα κρατάνε αυτοί.Και μπορώ να σου πώ ότι καμία ποιμενική ράτσα όσες γεννίες μαχήτων δεν μεγαλύτερη σε τσακομούς από πιτ ή λέω ψέματα,με την ίδια λογική όσοι έπαιρναν ναπολτάνο το 1960 που ακόμη χρησιμοποίουνταν για σκυλομαχίες ήταν επιπόλαιοι.Τέλος πάντων τα σκυλιά του συγκεκρίμενουν εκτρόφεα από τον οποίο πήρα είναι σε πρόγραμμα του κράτους κ έχουν ελενχθεί πολύ περισότερο από όλες τις απόψεις στο οτιδήποτε,σκυλιά με παραμικρή ατέλια κόβονται.Τέλος θα μπορούσες να μου υποδείξεις ένα εκτοφείο κανγκαλ στην τουρκία όπου θα μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για το τι έκαναν οι προγόνοι τους τρεις γεννίες πίσω.Πληροφοριάκα αυτοί που έχουν ας πούμε των σύλλογο κανγκαλ στην ελλάδα τα σκυλιά τους είναι από μαχητικές γραμμές.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εμένα αυτό το "πηρα κανγκαλ, πεθανε από τύφο, θα ξαναπάρω και θελω και καυκάσου γιατι το θελει ο πατερας μου" μου κάνει σαν αγορά χονδρικής σε καιρό εκπτώσεων.
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Είναι σε πρόγραμμα του κράτους? τι να ζευγαρώνει μπουλι κούτα με κανγκάλ?...τι ακριβώς προστατεύει το κράτος αυτό? Την επιμειξία δύο μεγαλόσωμων φυλών? Όσων αφορά το game pitbull που ανέφερες...εσύ τι λες? αν πάρει κάποιος κουτάβι πιτ από γονείς με παρελθόν στο *ρίνγκ* δεν ψάχνεται?...ή τυχαία είπε, τι σκύλο να πάρω χμμμ καλό είναι αυτό το κουτάβι με δύο εργασιακούς γονείς. Εγώ δεν επέκρινα το να πάρεις κανγκάλ...κάθε άλλο. Αν θεωρείς ότι χρειάζεσαι ένα τέτοιο σκυλί και μπορείς να το χειριστείς πολύ καλά θα κάνεις να αποκτήσεις ένα. Αλλά τα ζευγαρώματα με μπούλι κούτα, οι μεταφορές με νταλίκες με παστουρμάδες και όλα τα συναφή ...όπως καταλαβαίνεις δεν δείχνουν ότι θες σοβαρά σκυλί καγκάλ...αλλά ένα σκυλί μεγάλο άγριο και ας έχει και μπούλι κούτα μέσα ή ότι άλλο. Για το θέμα των εκτροφέων στην ελλάδα και στην τουρκία δεν θα εκφέρω άποψη καθώς δεν είμαι εκτροφέας και δεν έχω άποψη περί τούτου. Σχολιάζω το γεγονός ότι σου σφυρίξανε ότι έχω γέννα με τάδε σκυλιά κ.λπ..και έχεις ψαρώσει και θες να αγοράσεις το super dog το οποίο ούτε εσύ ξέρεις τι θα είναι...απλά το ότι θα είναι *άριστο από άποψη υγείας*. Θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο. Εγώ αν ήθελα κανγκάλ θα άφηνα τους νταλικιέρηδες και τους μεσάζοντες παστουρμαδοπώλες, θα έψαχνα ιδιοκτήτες τέτοιων σκύλων στην ελλάδα να μάθω για συμπεριφορά, εκπαίδευση, από που το πήραν, πως είναι η καθημερινότητά τους κ.λπ και ύστερα θα πορευόμουν ανάλογα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
xristakis αγόρι μου sorry, αλλά δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι είναι kangal, και δεν είσαι ούτε κατά διάνοια, στον σωστό δρόμο, προς την γνώση αυτή. Και όοοολα τ'άλλα που λες, είναι επιεικώς απαράδεκτα. Είσαι εθελοντής σε φιλοζωική και πήγες κι έκανες τέτοια βλακεία!!! Ασε που, σιγά μην μπορέσεις ποτέ των ποτών, να βγάλεις από την Τουρκία σωστό kangal. Ούτε στα πιο τρελλά σου όνειρα, όσους παστουρματζήδες και να ξέρεις.

Προσγειώσου [αν θέλεις δηλαδή] και ρίξε καμμιά ματιά για...παπούτσι απ'τον τόπο σου, μπας και καταφέρεις τουλάχιστον να συνεννοηθείς σωστά, με έναν πραγματικό εκτροφέα, αντί να σε πιάνουν κορόιδο και να πετάς τα λεφτά σου, στους παστουρμάδες.

Και δώσε σοβαρότατη βάση, σ'αυτό που σου έγραψαν νωρίτερα, ότι απαγορεύεται για πάρα πολλούς μήνες, να βάλεις στο σπίτι σου άλλο κουτάβι. Αν το αγνοήσεις, τουλάχιστον μην εκπλαγείς όταν θα κλαις και το επόμενο κουτάβι.
 


xristakis

Well-Known Member
27 Μαϊου 2012
47
1
Σαλαμίνα
Καταρχας στο πρόγραμμα ήταν τα κανγκαλ.τα υβρίδια είναι του αδερφού του λέει.Εξήγησα γιατί πήγα να πάρω κανγκαλ το οποιο επειδή έχω τον τρόπο να τον εκτονώνω αποφάσισα ότι μπόρω να το έχω, άμα δεις τους ανθρώπους στην ελλάδα τους περισσότερους που έχουν κανγκαλ θα μου πεις αν θα τους μίλαγες,έχω ασχοληθεί συστηματικά με την ανατομία των σκύλων αλλά πολύ κ μπορώ να σου πω ότι από τι μεγαλοσωμες φιλές τα κανγκαλ είναι από τα πιο υγιή.Στο καυκάσου με σπρώχνει ο πατέρας(της συγκεκριμμένης γραμμής)γιατί είναι πιο ελένξιμα ως ζώα προκειμένου να τριβώ περισσότερο.Ήξερα ότι η κίνηση είχε ρίσκο όπως κάθε τέτοια κίνηση.Και ένας από τους λόγους που τον πήρα ήταν για να τεστάρω τις δυνατότητες βελτίωσης της φυλής.(Εμένα μου αρέσουν όλα τα σκυλιά, :rolleyes: μακάρι να είχα το χώρο το χρόνο κ το χρήμα για να έχω πολλά.Απλά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει σεβασμός στην προσωπικότητα του σκύλου κ πολύ περισσότερος της φυλής.)Επιτρέψε μου να σου πω ότι η γνώση έρχεται μόνο με την εμπειρία μόνο!!μέχρι κ τα βιβλία δεν γράφουν τις αδυναμίες των σκύλων(προσωπικότητας) πόσο μάλλον έλληνες ιδιοκτήτες που νομίζουν ότι έχουν το σούπερ σκύλο.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
...άμα δεις τους ανθρώπους στην ελλάδα τους περισσότερους που έχουν κανγκαλ θα μου πεις αν θα τους μίλαγες,..
Γνωρίζω ανθρώπους που έχουν original kangal και...ντρέπεσαι να τους μιλήσεις.


Ήξερα ότι η κίνηση είχε ρίσκο όπως κάθε τέτοια κίνηση.
Καμμία σωστή "κίνηση", δεν έχει ρίσκο.


Τα υπόλοιπα που λες, ούτε που τα καταλαβαίνω. Σαν κάπως μπερδεμένα να τα 'χεις στο κεφάλι σου. Η...στην γλώσσα σου, δεν ξέρω...:-?
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Και δώσε σοβαρότατη βάση, σ'αυτό που σου έγραψαν νωρίτερα, ότι απαγορεύεται για πάρα πολλούς μήνες, να βάλεις στο σπίτι σου άλλο κουτάβι. Αν το αγνοήσεις, τουλάχιστον μην εκπλαγείς όταν θα κλαις και το επόμενο κουτάβι.
Χριστακης σε αυτο θα δωσεις βαση ή θα το περασεις στα ψιλα γραμματα? στο εγραψαν δυο φορες και δεν ασχοληθηκες να απαντησεις και ισως ειναι το πιο σημαντικο.....
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Χρηστακη, φιλε μου, παρε παστουρμαδες και ασε τον σκυλο.
Μην χανουμε το δασος και βλεπουμε το δεντρο ε?
Παστουρμα λοιπον, και αν εχει ρε φιλε ρωτα αν φερνουν διαφορα μπαχαρικα(με ενδιαφερουν τα ατριβα πιπερια), μπακλαβα μην παρεις βαζουν φυστικι τυπου Αιγινης και θα δεις δεν θα μας αρεσει.
Τωρα για δερματινα, θα μετρηθω πρωτα.
Συνεχισε να βοηθας τα αδεσποτακια και μην ανησυχεις, θα ερθει η ωρα να παρεις το σωστο σκυλο.
 


Dimitris Sel

New Member
12 Νοεμβρίου 2013
1
0
Εμενα τα σκυλια μου με ενδιεφερε να ειναι κοινωνικα με τους ανθρωπους και με τα παιδια...Στον χωρο τους οποιος μπει να τον κανουν κομματια αλλα με το που περασουν την πορτα για βολτα να ειναι Αγγελοι..Το εχω καταφερει αυτο..
Τωρα ολα τα σκυλια που ειχα ηταν αγρια με τα αλλα σκυλια αρσενικο με αρσενικο και θυληκο με θυληκο..Πραγμα που συμβαινει σε πολλα σκυλια αν μη τι αλλο...
Ο Μικρος γαυγιζει αλλα παιζει με τα σκυλια..Οταν μεγαλωσει προφανως και δεν θα παιζει αλλα ειμαι εμπειρος και ξερω να λαβω τα μετρα μου οπως εκανα παντα και ποτε δεν ειχα προβλημα σε αντιθεση με πολλους δηθεν γνωστες και μαλιστα με λιγοτερο κυριαρχηκες φυλες που ειχαν προβληματα....
Στο να κατηγορουν ολοι πρωτοι ειναι οταν ομως προκειται για τον ευατο τους πνιγονται σε μια κουταλια νερο..
Και ειναι τουλαχιστον αστειο να βαζουν βιντεο απο 2 Κανγκαλ ενα μεγαλο και ενα μικρο για να κατηγορισουν....
Για την Ιστορια το Κανγκαλ που το παει στα καγκελα ο χοντρος ειναι πολυ κοινωνικο με τους ανθρωπους και με τα παιδια αγριο με τα αλλα αρσενικα και καλο με τα κουταβια και τα θυληκα....
Oποτε μπορεις τσεκαρε μια τα εισερχομενα ελπιζω να μπορεις να με βοηθησεις....
 


xristakis

Well-Known Member
27 Μαϊου 2012
47
1
Σαλαμίνα
Παιδιά δεν ξέρω που έχετε αποκτήσει αυτές τις παραφυλλογικές τάσεις.Δηλαδη στο κτηνιατρείο που αυτήν την εποχή μπαίνουν κάθε μέρα κουταβια με τύφο τι πρέπει να γίνει.Εαν θέλετε μπορείτε να γράψετε το όνομα του κτηνίατρου που σας το είπε,πληροφοριακά η χλωρίνη σκοτώνει τον ιό.Ο κτηνιατρός που συνέστησε αν θέλω να είμαι σίγουρος 3 μέρες πιο πριν σφουγάρισμα με χρωρίνη σε όλες τις επιφάνειες κ ΄ψέκασμα στον κήπο κ μέκασμα μέρα παρά μέρα με το κουτάβι να μην έρχεται σε επαφή με τις επιφάνειες που ψεκάστηκαν μετά το πέρας 3 ωρών
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Δεν μας γράφεις καλύτερα εσύ, το όνομα του ξεφτέρη, που σου είπε ότι με χλωρίνη, όλα καλά μέσα σε τρεις μέρες; :confused:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παιδιά δεν ξέρω που έχετε αποκτήσει αυτές τις παραφυλλογικές τάσεις.Δηλαδη στο κτηνιατρείο που αυτήν την εποχή μπαίνουν κάθε μέρα κουταβια με τύφο τι πρέπει να γίνει.Εαν θέλετε μπορείτε να γράψετε το όνομα του κτηνίατρου που σας το είπε,πληροφοριακά η χλωρίνη σκοτώνει τον ιό.Ο κτηνιατρός που συνέστησε αν θέλω να είμαι σίγουρος 3 μέρες πιο πριν σφουγάρισμα με χρωρίνη σε όλες τις επιφάνειες κ ΄ψέκασμα στον κήπο κ μέκασμα μέρα παρά μέρα με το κουτάβι να μην έρχεται σε επαφή με τις επιφάνειες που ψεκάστηκαν μετά το πέρας 3 ωρών
ο Κτηνιατρος που στα είπε, μήπως να περάσει μια βόλτα ξανά από τη σχολή του, να μάθει πώς εξαπλώνεται ο ιός για παράδειγμα?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95