keeppet.gr








Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Hταν λαθος το ονομα του site στο αλλο νημα γιαυτο δε μου εβγαινε στην αναζητηση...

Εγω το βρισκω ενδιαφερον και χρησιμο για ολιγοημερες διακοπες (πχ ΣΚ) και για ανθρωπους που μενουν μακρια απο πανσιον ή δεν εχουν μεταφορικο μεσο ... αν προκειται να παω δυο δρομολογια απο το Κεντρο της Αθηνας μεχρι την Παλληνη για να αφησω/παρω τη σκυλα μου επειδη θα φυγω για ενα ΣΚ στην Υδρα, αστο καλυτερα , μενω σπιτι :) :) ...πιο πολλα θα ειναι οι βενζινες παρα η φιλοξενια

Κινδυνοι παντα υπαρχουν οταν αφηνεις το κατοικιδιο σου καπου αλλου αλλα μπορεις να φτιαξεις μια σχεση με καποιον που μενει κοντα σου και να τον χρησιμοποιεις σε μονιμη βαση ... εγω πχ θα αφηνα τη σκυλα μου στην petkeeper mareco :) ... και το σκυλι θα μαθει τον αλλο και δε θα του φαινεται πολυ βαρυ τις επομενες φορες που θα μεινει εκει...
 






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
έτσι απλά να εμπιστευτείς έναν άγνωστο; εδω σε γνωστό και πάλι με πιάνει τρομερό άγχος που το σκέφτομαι για φέτος...
 
  • Like
Reactions: Mayra


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Καλα, εδω μικρα παιδια καποιοι εχουν και τα αφηνουν σε παιδικους σταθμους ολη μερα, κατασκηνωσεις το καλοκαρι κλπ ...μην ειμαστε υπερβολικοι δηλαδη.

Οποιος μπορει να αποφυγει γενικα να αφηνει το σκυλο του σε αλλους, εχει καλως ...αν ομως ειναι απαραιτητο, δε βλεπω μεγαλο προβλημα εφοσον εχεις απο πριν γνωρισει τον keeper, το χωρο του κλπ
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καταλαβαίνω οτι ειναι βολικό, για τους λογους που λες, και για να ειμαι ειλικρινης θα μου αρεσε να κραταω για μια δυο μερες αλλο σκυλο, αν ειχα το χρόνο.
Το καλό ειναι ότι υπάρχουν οι αξιολογήσεις οπότε δεν πας τελειως στα τυφλά.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλα, εδω μικρα παιδια καποιοι εχουν και τα αφηνουν σε παιδικους σταθμους ολη μερα, κατασκηνωσεις το καλοκαρι κλπ ...μην ειμαστε υπερβολικοι δηλαδη
Σε παιδικούς σταθμούς και κατασκηνώσεις, όμως, όπως είπες. Όχι σε ξένα σπίτια...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
καλα μιλας μαζι τους τους βλεπεις, βλέπεις το χωρο του και ας κανεις ενα δοκιμαστικο για ΣΚ και βλεπεις
Υπαρχει και η λυση να τυς πεις να ερχονται σπιτι 2-3 φορες την ημερα ?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Σε παιδικούς σταθμούς και κατασκηνώσεις, όμως, όπως είπες. Όχι σε ξένα σπίτια...
Το ξενο σπιτι ειναι το θεμα ή ποιος θα φροντιζει το σκυλι ειτε στο σπιτι σου, το σπιτι του ή την πανσιον ? Η κεντρικη ιδεα ειναι πως εκχωρεις τη φροντιδα σε καποιον τριτο ...μπορει να ειναι ενας ευσυνειδητος φοιτητης που αγαπαει τα ζωα και βγαζει χαρτζιλικι απο αυτο , μπορει να ειναι ενας ερμος μεταναστατης που ξεσκατιζει ολη μερα σκυλια για 20 ευρω μεροκαματο σε μια πανσιον που προφανως βγαζει πολλα περισσοτερα ...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το ξενο σπιτι ειναι το θεμα ή ποιος θα φροντιζει το σκυλι ειτε στο σπιτι σου, το σπιτι του ή την πανσιον ? Η κεντρικη ιδεα ειναι πως εκχωρεις τη φροντιδα σε καποιον τριτο ...μπορει να ειναι ενας ευσυνειδητος φοιτητης που αγαπαει τα ζωα και βγαζει χαρτζιλικι απο αυτο , μπορει να ειναι ενας ερμος μεταναστατης που ξεσκατιζει ολη μερα σκυλια για 20 ευρω μεροκαματο σε μια πανσιον που προφανως βγαζει πολλα περισσοτερα ...
Σε οργανωμένα μέρη (βλ. κατασκηνώσεις για παιδιά, πανσιόν για σκυλιά κλπ) υπάρχει (ή έστω πρέπει να) κάποιος έλεγχος.

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ πως κάτι τέτοιο έχει να κάνει με τις "ανασφάλειες" του κάθε ενός από εμάς. Προσωπικά θα δυσκολευόμουν να αφήσω τον σκύλο μου σε κάποιον ας τον πούμε "μη ειδικό", πλην βέβαια της οικογένειας μου, ακόμα και στους περισσότερους φίλους/γνωστούς, όχι γιατί δεν υπάρχει εμπιστοσύνη αλλα επειδή δε μπορώ να ξέρω πως θα αντιδράσει κάποιος που δεν ξέρει από σκυλιά ή δεν ξέρει καλά τον σκύλο μου συγκεκριμένα σε καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν στη βόλτα, αν "του πάρει τον αέρα" ο σκύλος και που μπορεί να καταλήξει αυτό, αν αρπάξει καμία φόλα και διάφορες παρόμοιες καταστάσεις, ανεξάρτητα της -πολύ καλης- πρόθεσης που μπορεί να έχει, οι οποίες όταν αφήνεις το σκύλο σου σε άνθρωπο "του χώρου" (και συγκεκριμένο άνθρωπο που έχεις επιλέξει ο ίδιος, όχι απλά να ασχολείται με σκυλιά και γιούργια) μπορούν να αποφευχθούν ή έστω η πιθανότητες να συμβούν να μειωθούν αισθητά.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Elrandir


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εχεις δικιο ως προς το οτι η υπηρεσια αφορα πιο mainstream ως προς τη συμπεριφορα σκυλια ...
Απο την αλλη, η υπηρεσια ειναι ακομα νεαρη και τα μελη λιγα (τα εμπειρα, ακομα λιγοτερα).

Για παραδειγμα, τον εαυτο μας πως θα τον αξιολογουσαμε ως pet keeper αλλων σκυλων ? Θα μπορουσαμε πχ να κρατησουμε με επιτυχια/ασφαλεια σπιτι μας ενα ξενο σκυλο για τρεις-τεσσερις μερες το μηνα ? (οκ , ενα boerboel ισως να ηταν δυσκολο αλλα ο κανονας ειναι αλλος). Με 4 μερες το μηνα, καποιος απο εμας που ενδεχομενως να ζοριζεται με την ολη οικονομικη κατασταση, ισως βγαλει 1000-1200 ευρω το χρονο ... δε γινεσαι πλουσιος, αλλα τουλαχιστον συντηρεις το δικο σου σκυλο ανετα ...
 
  • Like
Reactions: johnk and spyv




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Για παραδειγμα, τον εαυτο μας πως θα τον αξιολογουσαμε ως pet keeper αλλων σκυλων?
Μιας και με έβαλες σε σκέψεις, θα απαντήσω σε προσωπικό επίπεδο, βέβαια :)

Σκεπτόμενη τα σκυλιά που ήδη γνωρίζω -σχετικά καλά- θεωρώ ότι ορισμένα από αυτά θα μπορούσα να τα κρατήσω/φροντίσω με σχετική ευκολία ενώ αλλα όχι και τόσο. Το θέμα είναι το γιατί, μου έρχονται ήδη 2-3 περιπτώσεις σκυλιών που έχουν προβλήματα συμπεριφοράς (πχ απότομες αντιδράσεις, απρόκλητες επιθέσεις από το πουθενά κλπ), φυσικά, θα μου πεις, ότι ο ιδιοκτήτης ενός τέτοιου σκύλου δε θα άφηνε το ζώο του σε οποιονδήποτε αλλά το θέμα είναι πως κάποιοι από αυτούς τους ιδιοκτήτες δεν έχουν συναίσθηση της κατάστασης του σκύλου. Αυτό το ξέρω γνωρίζοντας τα σκυλιά για μεγάλα χρονικά διαστήματα και από αρκετά κοντά. Αν ερχόταν κάποιος άγνωστος και μου έδινε το σκυλί του να το προσέχω και στην πορεία έβγαινε κάπως ετσι, θα δυσκολευόμουν πολύ να το διαχειριστώ με αμφίβολα τελικά αποτελέσματα γιατί άλλο είναι να λες "μου γρύλισε ο σκύλος μου για τον α ή β λόγο και τον έβαλα στη θέση του" (γιατί μπορείς να προβλέψεις την αντίδραση του σχεδόν σε οποιαδήποτε πράξη σου) και με άλλη ψυχολογία πας να το κανεις αυτό σε ένα ξένο σκυλί.

ΥΓ: Δεν έχω βάλει στη συνάρτηση τα της συμβίωση με τα δικά μου σκυλιά -σημαντικό- εφόσον δε θα έχουν όλοι σκυλιά στο σπίτι τους.
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
@Tricky μην μου βάζεις ιδέες :rolleyes:
Αντε τωρα που ειναι φρεσκο το site να κανεις τον κυκλο σου και να παρεις τα -καλα- reviews σου :)
6-7 καλα reviews και μαλλον μετα κανεις audition και διαλεγεις εσυ ποιο να φιλοξενησεις ...
Εγω πχ εχω θεμα με τη γατα μου καθε καλοκαιρι ...τη λυπαμαι να μενει μονη της 10 μερες με μονη ανθρωπινη παρουσια τον οποιο φιλο που θα περνα 15 λεπτα τη μερα να την ταιζει / ξεσκατιζει ... μιλαμε για γατο που τα παει καλα με ολα τα ζωντανα αυτης της πλασης :)
 
  • Like
Reactions: Orilis and johnk


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Προ Μαρκούλη [έχεις χάσει επεισόδια;] θα μου ήταν piece of cake.
Τώρα, έχει ανέβει κατακόρυφα ο βαθμός δυσκολίας.
Για γάτα, δεν το συζητώ καν!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οπότε, βγαίνει η πρόταση keepBIGpet.gr...:p:D
Έ, δεν θα τυχαίνει και κανένα πιο mainstream?;)

...Θα μπορουσαμε πχ να κρατησουμε με επιτυχια/ασφαλεια σπιτι μας ενα ξενο σκυλο για τρεις-τεσσερις μερες το μηνα ? (οκ , ενα boerboel ισως να ηταν δυσκολο αλλα ο κανονας ειναι αλλος)...
Στο δικό μας σπίτι, θα ήταν πιο εύκολο να κρατήσουμε παρόμοια σκυλιά (από ότι στο δικό τους)... θα ήταν σαφώς πιο ψαρωμένα, καταρχήν...
Εδώ, έχουμε περάσει εξετάσεις, κρατώντας 2 σκυλιά... και ο αφρικάνος να θέλεις να τα φάει...:D

@Tricky μην μου βάζεις ιδέες :rolleyes:
Λοιπόν, το οργανώνουμε?

...Εγω πχ εχω θεμα με τη γατα μου καθε καλοκαιρι ...τη λυπαμαι να μενει μονη της 10 μερες με μονη ανθρωπινη παρουσια τον οποιο φιλο που θα περνα 15 λεπτα τη μερα να την ταιζει / ξεσκατιζει...
Οι γάτες είναι μία από τις αγαπημένες "ειδικότητες"...
Το μόνο πρόβλημα (και πολύ σωστά το έχεις κάνει) είναι πως οι γάτες είναι τα πιο "χωροκτητικά" ζώα... πάνε μαζί με το σπίτι και όχι μαζί με τον ιδιοκτήτη...
Ok, όσον αφορά τις γάτες, θα πηγαίνουμε εμείς "κατ' οίκον"...:)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μια χαρα τα πανε οι γατες σε ξενο χωρο....ειδικα αν τις αφηνεις να κοιμουνται στο κεφαλι σου και να κανουν πατουσακια ολη νυχτα:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22