Labrador κάθεται μονόπατα?


elliminator

Member
21 Οκτωβρίου 2010
13
0
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Έχω παρατηρήσει ότι ο Καίσαρας (το lab μου) κάθεται τις περισσότερες φορές μονόπατα, δηλαδή προς το αριστερό πόδι περισσότερο και το δεξί σαν να γλιστράει ή να μην αντέχει το βάρος.
Γνωρίζω ότι τα lab έχουν θεματάκι με τα ισχύα τους ,αλλά μου κάνει εντύπωση που από τόσο μικρός ?(6 μηνών).
Μεγάλο ρόλο βέβαια παίζει και το πάτωμα που κάθεται κάθε φορά.
Δηλαδή σε παρκέ έχει σαφεστατο πρόβλημα γιατί γλιστράει ενώ σε άλλες επιφάνειες λιγότερο γιατί έχει τριβή.
Μήπως να τον πάρω από βδομάδα για κτηνίατρο να το τσεκάρω?ή έιναι σύνηθισμένο σε λαμπραντόρ αυτό?
 










elliminator

Member
21 Οκτωβρίου 2010
13
0
Το περίεργο αυτό κάθισμα του Καίσαρα το εντόπισε η εκπαιδεύτριά του.
Τόσο καιρό εγώ το έβλεπα αλλά κυρίως στο παρκέ που από τη φύση του είναι ολισθηρό πάτωμα.
Απλά το περίεργο είναι ότι πάντα το δεξί του πόδι φεύγει όχι το αριστερό.
Σε πρώτη φάση θα τον δει ο κτηνίατρός του και μετά θα δούμε τι άλλο θα χρειαστεί.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλό είναι να αποφεύγονται γενικά τα ολισθηρά πατώματα κατά την ανάπτυξη!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν νομίζω πως υπάρχει είδος πατώματος που να μην γλιστράει.
Τα σκυλιά μας όμως, πρέπει να τα προστατεύουμε από τα πατώματα που γλιστράνε. Είτε είναι κουτάβια, είτε είναι ηλικιωμένα, είτε έχουν ορθοπεδικά προβλήματα. Δεν τα αφήνουμε να τρώνε τα μούτρα τους, να μην μπορούν να σταθούν όρθια ή να δυσκολεύονται να περπατήσουν. Γι' αυτό λοιπόν, μοκέττες ή χαλιά, απαραίτητα.
 


elliminator

Member
21 Οκτωβρίου 2010
13
0
Τα σκυλιά μας όμως, πρέπει να τα προστατεύουμε από τα πατώματα που γλιστράνε. Είτε είναι κουτάβια, είτε είναι ηλικιωμένα, είτε έχουν ορθοπεδικά προβλήματα. Δεν τα αφήνουμε να τρώνε τα μούτρα τους, να μην μπορούν να σταθούν όρθια ή να δυσκολεύονται να περπατήσουν. Γι' αυτό λοιπόν, μοκέττες ή χαλιά, απαραίτητα.
Ναι οκ, αλλα να θυμήσω ότι είναι ακόμα σε κουταβιακή ηλικία και συνήθως αποφεύγουμε χαλιά ή μοκέτες για να μην τα βρίσκουμε υγρά και με άλλο χρώμα?
Τέσπα το θέμα μπορεί να κλείσει πιστεύω καθώς θα πάει στον κτηνίατρο αύριο και θα μου απαντήσουν κατάλληλα πιστεύω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι οκ, αλλα να θυμήσω ότι είναι ακόμα σε κουταβιακή ηλικία και συνήθως αποφεύγουμε χαλιά ή μοκέτες για να μην τα βρίσκουμε υγρά και με άλλο χρώμα?
Τέσπα το θέμα μπορεί να κλείσει πιστεύω καθώς θα πάει στον κτηνίατρο αύριο και θα μου απαντήσουν κατάλληλα πιστεύω.
Εδώ ζυγίζουμε τα δύο πράγματα. Υγεία κουταβιών ενάντια σε τυχόν υγρά χαλιά και μεγάλο κόπο σε καθάρισμα. Εγώ υπερψηφίζω το πρώτο γιατί τα χαλιά πλένονται ενώ τα πόδια δεν φτιάχνουν. Μάλιστα επειδή έχω γλιστερό πλακάκι, έχω χαλιά χειμώνα-καλοκαίρι, το καλοκαίρι απλώς πιο "light" χαλιά.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ναι οκ, αλλα να θυμήσω ότι είναι ακόμα σε κουταβιακή ηλικία και συνήθως αποφεύγουμε χαλιά ή μοκέτες για να μην τα βρίσκουμε υγρά και με άλλο χρώμα?
Τέσπα το θέμα μπορεί να κλείσει πιστεύω καθώς θα πάει στον κτηνίατρο αύριο και θα μου απαντήσουν κατάλληλα πιστεύω.
6 μηνων και τα κανει ακομη μεσα στο σπιτι?
τελος παντων, παρε φθηνες μοκετες (του κωλου ντιπ)και οποτε βρωμιζουν τις πετας και παιρνεις αλλες..
και το δικο μου σπιτι ειχε καταντησει τσαντηρι για μια εποχη, αλλα καποια πραγματα επιβαλονται.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν χρειαζεται απαραιτητα μοκετες ...υπαρχουν πλαστικα δαπεδα που ειναι τελεια για αυτες τις δουλειες .

Ρωτηστε εδω : http://www.xfloor.gr/ (στο μαγαζι εχει μεγαλη ποικιλια που δεν φαινεται στο site)

Ο Τetix ειχε παρει για τα κουταβια του καποια απο εκει που ειναι απλα απιθανα , τοσο στο πατημα (αντιολισθητικα) οσο και αισθητικα (καμμια σχεση με τα κλασικα πλαστικα δαπεδα που φανταζεστε) ...και φυσικα , αδιαβροχα :)
 


elliminator

Member
21 Οκτωβρίου 2010
13
0
6 μηνων και τα κανει ακομη μεσα στο σπιτι?
τελος παντων, παρε φθηνες μοκετες (του κωλου ντιπ)και οποτε βρωμιζουν τις πετας και παιρνεις αλλες..
και το δικο μου σπιτι ειχε καταντησει τσαντηρι για μια εποχη, αλλα καποια πραγματα επιβαλονται.
Ναι τα κάνει ακόμα μέσα στο σπίτι όποτε λείπω ευτυχώς στην πάνα του.Δουλεύουμε σκληρα για να τα κάνει έξω (βόλτεσ εκπαιδευση κτλ) και σιγα σιγα μαθαίνει.
Εδωμέσα δεν έχς καταλάβει το στυλάκι μερικών που αντιδράτε λές και όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να τα ξέρουμε όλα και οι σκύλοι μας να λειτουργούν κατά γράμμα.
Ηρεμήστε,δώστε μια απλή απάντηση και αφήστε απέξω κύριγμα και ειρωνεία,κουράζει.
 


elliminator

Member
21 Οκτωβρίου 2010
13
0
Εδώ ζυγίζουμε τα δύο πράγματα. Υγεία κουταβιών ενάντια σε τυχόν υγρά χαλιά και μεγάλο κόπο σε καθάρισμα. Εγώ υπερψηφίζω το πρώτο γιατί τα χαλιά πλένονται ενώ τα πόδια δεν φτιάχνουν. Μάλιστα επειδή έχω γλιστερό πλακάκι, έχω χαλιά χειμώνα-καλοκαίρι, το καλοκαίρι απλώς πιο "light" χαλιά.
Ουδέποτε ζύγισα το οτιδήποτε με την υγεία του σκύλου μου.
Απλά τα χαλιά τα έχω βγάλει και εδώ που τα λέμε με τον καλό καιρό που είχε φέτος δεν ξαναχρειάστηκε να τα βάλω.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ναι τα κάνει ακόμα μέσα στο σπίτι όποτε λείπω ευτυχώς στην πάνα του.Δουλεύουμε σκληρα για να τα κάνει έξω (βόλτεσ εκπαιδευση κτλ) και σιγα σιγα μαθαίνει.
Εδωμέσα δεν έχς καταλάβει το στυλάκι μερικών που αντιδράτε λές και όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να τα ξέρουμε όλα και οι σκύλοι μας να λειτουργούν κατά γράμμα.
Ηρεμήστε,δώστε μια απλή απάντηση και αφήστε απέξω κύριγμα και ειρωνεία,κουράζει.
καλα ντε...μην παρεις μοκετες.......
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα μάθει σιγά σιγά!

Λεκτική αποτροπή όταν τα κάνει μέσα και επιβράβευση όταν τα κάνει έξω!

Σιγά σιγά με τον καιρό και θα μάθει να χειρίζεται την κύστη το και θα πάρει το μήνυμα ότι θα πρέπει να τα κάνει έξω!

Υπομονή και επιμονή!

Και τα 2 όμως δεν μπορείς να τα 'χεις,δηλαδή και χαλιά για να μην γλιστράει και να μην στα κατουράει!
Ή θα τα χεις τα χαλιά για το καλό των ποδιών του σκύλου και θα τα καθαρίζεις ή θα τα βγάλεις!
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981