Labrador και εκπαιδευσιμότητα


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Διάβαζα και άκουγα για το πόσο έξυπνα και πόσο εύκολα να εκπαιδευτούν είναι τα labradors και όχι ότι το αμφισβητούσα αλλά δεν πίστευα ότι θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από την εμπειρία μου με άλλους σκύλους..

Με τον Eλβις έχω πάθει πλάκα, με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω αποκτήσει από διάφορες εκπομπές και από αναγνώσεις φόρουμς έχω καταφέρει να του μάθω εντολές σε ελάχιστο διάστημα, όπως κάτσε, μείνε, έλα, δώσε μου το χέρι σου και drop it, χωρίς καμμία δυσκολία. Τις επαναλαμβάνουμε κάθε μέρα και του αρέσει πολύ να μαθαίνει αρκεί να ακολουθεί λιχουδιά! :p
Aχχ το καμάρι μου εκτός από κούκλος είναι και πανέξυπνος! :D
 






Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
"Δίψα για μάθηση" είναι η κατάλληλη φράση που τα χαρακτηρίζει,εκεί κατέληξα εγώ!!
Συμφωνώ με την @Berna μάθε του όσα περισσότερα μπορείς,μην το λυπηθείς :p
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μετά θα καταλάβουν πως δεν τρέχει και τίποτα αν δεν υπακούσουν πότε πότε :p Πάντως είναι πολύ περίεργα πλάσματα και μερικές φορές θέλουν να γίνει το δικό τους. Will to please blah blah blah το στομάχι τους και η μύτη τους έχουν προτεραιότητα :D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
H αλήθεια είναι ότι πιο λαίμαργο σκύλο από αυτόν δεν έχω ξαναδεί, και έχω μαζέψει αδέσποτο που είχε να φάει μέρες..Πιό ήρεμα έτρωγε από ότι ο Έλβις το πρωί. Αφού σκέφτομαι όταν μεγαλώσει και θα κινδυνεύει από συστροφή πως θα τον κάνω να τρώει πιο ήρεμα;
Πάντως νομίζω ότι για μια λιχουδιά θα χόρευε και tango.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Θα πρέπει σταδιακά να κόψεις τις λιχουδιές,και να βρεις και άλλους τρόπους επιβράβευσης.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Θα πρέπει σταδιακά να κόψεις τις λιχουδιές,και να βρεις και άλλους τρόπους επιβράβευσης.
¨Οταν λέω λιχουδιές εννοώ ξηρή τροφή, είναι τόσο λαίμαργος που ούτε καν χρειάζεται λιχουδίτσες.
Γιατί το λες όμως, για να πάψει να είναι τόσο άπληστος με το φαί του; Για ανάλυσέ το μου λίγο αν δεν σου κάνει κόπο.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Διότι αν καθιερώσεις σαν μοναδική επιβράυεση την λιχουδιά (είτε είναι ξηρά τροφή είτε κάτι άλλο)το πιο πιαθανόν είναι να έχεις έναν σκύλο που θα εκτελεί μόνο όταν υπάρχει μεζές.
Δοκίμασε και άλλους τρόπου επιβράβευσης.Παιχνίδι με ένα μπαλάκι,χάδια κλπ...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οσο για την τροφη, οταν μεγαλωσει, ψαξε να βρεις τροφη με μεγαλη κροκετα, την οποια θα πρεπει να την μασαει (πχ εγω δινω Royal Canin Labrador 30, πιο μεγαλη κροκετα απ' αυτην δεν υπαρχει!). Θελει περισσοτερο χρονο για να φαει την τροφη του.

Παντως τωρα που το σκεφτομαι, οταν ηταν μικρος ο δικος μου, ηταν πιο λαιμαργος. Τωρα συμμαζευτηκε καπως :D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Τώρα τρώει την junior royal για labs η οποία έχει και τρύπα στη μέση υποτίθεται για να αναγκάζονται να την μασάνε αν και μασάει 1 και καταπίνει 10. Όσο για την εκπαίδευση, στην αρχή την κάνω με λιχουδιές και μετά επαναλαμβάνω και χωρίς, και μόνο με χάδια και μπράβο και τα κάνει .
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Διότι αν καθιερώσεις σαν μοναδική επιβράυεση την λιχουδιά (είτε είναι ξηρά τροφή είτε κάτι άλλο)το πιο πιαθανόν είναι να έχεις έναν σκύλο που θα εκτελεί μόνο όταν υπάρχει μεζές.
Δοκίμασε και άλλους τρόπου επιβράβευσης.Παιχνίδι με ένα μπαλάκι,χάδια κλπ...
Συμφωνω απολυτα! Και τα labs νομιζω γουσταρουν τρελα το μπαλακι!

επεσα κι εγω στη παγιδα του "αν δεν εχει μαμ δεν κανω τιποτα" και το ξεπερασα με την επιβραβευση του παιχνιδιου....
 


bilkon

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2010
109
0
serres
Μετά θα καταλάβουν πως δεν τρέχει και τίποτα αν δεν υπακούσουν πότε πότε :p Πάντως είναι πολύ περίεργα πλάσματα και μερικές φορές θέλουν να γίνει το δικό τους. Will to please blah blah blah το στομάχι τους και η μύτη τους έχουν προτεραιότητα :D
Γεια σας. Δεν ειναι περιεργα ωρες-ωρες berna, επιτηδες το κανουν. Δοκιμαζουν τα ορια σου για να ανεβουν στην ιεραρχια της αγελης, και το κανουν οποτε βρουν ευκαιρια. Δηλαδη καθημερινα. Πρεπει να το καταλαβεις και να του κοψεις τον αερα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Will to please blah blah blah το στομάχι τους και η μύτη τους έχουν προτεραιότητα :D
Mα βρε κουτό will to please το στομάχι τους εννοούν οι ειδικοί αλλά η δική μας ματαιοδοξία το έχει παραφράσει! :D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Mα βρε κουτό will to please το στομάχι τους εννοούν οι ειδικοί αλλά η δική μας ματαιοδοξία το έχει παραφράσει! :D
Αααα σωστόοοοοο!
Για την κροκέτα που την καταπίνει, λέει η Royal, επειδή τα κουτάβια έχουν την τάση αυτή, μπορείς να τη μουλιάσεις λίγο και να του δώσεις να φάει σε ένα ήσυχο μέρος.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γεια σας. Δεν ειναι περιεργα ωρες-ωρες berna, επιτηδες το κανουν. Δοκιμαζουν τα ορια σου για να ανεβουν στην ιεραρχια της αγελης, και το κανουν οποτε βρουν ευκαιρια. Δηλαδη καθημερινα. Πρεπει να το καταλαβεις και να του κοψεις τον αερα.
Τα λάμπραντορ σε γενικές γραμμές δεν είναι κυριαρχικά σκυλιά γι'αυτό πιστεύω πως είναι περιέργια περισσότερο από κυριαρχικότητα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki